Aκίτα


vasiilis

Member
17 Δεκεμβρίου 2010
24
0
LEFKADA
Μπορει καποιος να μου πει ποτε σηκωνουν τα ακιτα τα αφτια τους?και αν υπαρχει προβλημα οταν τους τα πειραζουν?ευχαριστω:)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ο εκτροφέας που ξέρει τις γραμμές του θα σου απαντήσει σίγουρα
γενικά απο τα γερμανικά ποιμενικά που είχα κάποτε μέχρι και τους 9 μήνες ανεβοκατεβαίνουν συνέχεια
και το πολύ πείραγμα μπορεί να τα ενοχλήσει
αλλά όχι ότι απαγορευεται και να τα αγγίζεις......
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Καλή ερώτηση για τον εκτροφέα του σκύλου σου! :) Ποικίλουν οι απαντήσεις πάνω σε αυτό το θέμα και αν δοθούν απαντήσεις ίσως να μην είναι και οι επιθυμητές :) (άλλα να θες να ακούσεις και άλλα να ακούσεις)
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Αυστηρα όχι άγγιγμα στα αυτια και πάνω στο κεφάλι για τον πρώτο χρόνο της ζωής του, σίγουρα. Τα αυτάκια σε ένα Ακίτα σηκώνονται μέχρι και τους 3,5 μήνες και δεν ανεβοκατεβαινουν εκτοτε, απλά προσπαθουν να ανέβουν συνεχώς. Θα το βλέπεις μόνος σου. Ποιος είναι ο εκτροφέας σου;
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τα αυτιά ανεβοκατεβαίνουν μέχρι το κουτάβι να ολοκληρώσει τη μόνιμη οδοντοστοιχία του!

Τα καινούργια δόντια σε ένα κουτάβι θα βγουν σταδιακά από τον 4ο έως τον 6ο μήνα ζωής, άρα τότε ολοκληρώνεται και η γνάθος τους,άρα στους 6 μήνες και λίγο μετά σηκώνονται και τα αυτάκια τους!

Αυτό είναι τυπικό,πολλά κουτάβια άργησαν να σηκώσουν τα αυτάκια τους έως και τους 7-8-9 μήνες μετά και άλλα κουτάβια τα σήκωσαν πολύ γρήγορα!Καθόλου απίθανες και οι 2 περιπτώσεις!

Στην περίοδο αυτή θα ανεβοκατεβαίνουν πολλές φορές,άλλες το ένα μόνο αυτί,άλλες μαζί!



Βεβαίως εφόσον το αυτί δεν σηκωθεί στους 6 μήνες μετά παρακολουθείται από τον κτηνίατρο και τον εκτροφέα και λαμβάνονται τα απαραίτητα μέτρα,είτε αυτό είναι επιπλέον υπομονή είτε κάποιου είδους στήριξη,όπως ένας νάρθηκας που τοποθετείται στην μέσα μεριά του πτερυγίου για κάποιο χρονικό διάστημα!

Καλό είναι να μην πολυπαίζουμε και να μην χαϊδεύουμε άτσαλα στην περιοχή των αυτιών για μεγάλο χρονικό διάστημα για αποφυγή τραυματισμών των ευαίσθητων νεύρων,μυών!Δεν είναι απαγορευτικό απλώς καλό είναι για τους παραπάνω λόγους να αποφεύγουμε το άτσαλο χάιδεμα!

Το χάιδεμα καλό είναι να γίνεται όταν ο σκύλος έχει κατεβάσει τα αυτιά και πάντα με την φορά του αυτιού από μπροστά προς τα πίσω και απαλά!

Σκύλος που δεν σήκωσε αυτιά οφείλεται σε γενετικό ελάττωμα ή σε τραυματισμό του αυτιού!
 
Last edited:


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Μιλαμε για Ακιτα, οχι για γ.π. επιμένω να λέω ότι τα Ακίτα έχουν άλλους χρόνους και φυσικά ειναι ανεπίτρεπτο για ένα καλό Ακίτα με καλές γραμμές να σηκώσει αυτια στους 7-8-9 μήνες!
Μέσα σε ένα διάστημε 2,5-3 μηνων ένα καλό Ακίτα πρέπει να είναι κάπως έτσι...





Ένα κακό Ακίτα θα είναι κάπως έτσι...

και ίσως αργησει και μετα τους 4 μήνες να σηκώσει αυτιά.
Πρέπει να μας ενημερώσει για τις συστάσεις του εκτροφέα του, καθώς και τι τον κάνει να ανησυχει τοσο για τα αυτιά;
Επίσης επιμένω όχι χαιδεμα στο κεφάλι γιατι έχει να κάνει με την κυριαρχικότητα του σκύλου. (Δεν το λέω εγώ το λένε εκτροφεις και βιβλία)
 


vasiilis

Member
17 Δεκεμβρίου 2010
24
0
LEFKADA
Picture0007..jpg
μια φωτο του ΑΙΚΟ απλα καμια φορα τα βλεπω πιο ορθια και καποιες αλλες οχι και τοσο για αυτο ανυσηχησα
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τρέλα είναι!

Προσωπικα μια χαρά μου φαίνεται στην φωτογραφία!
Το θέμα είναι να σχηματιστεί η βάση του αυτιού και να κρατάει το πτερύγιο!
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Κουκλος!!! Ευγε! Το κουταβι τα έχει σηκωσει τα αυτακια του μην ανησυχεις! Απλα θα σταθερωποιηθουν σιγα σιγα μη βιαζεσαι μωρο ειναι ακομα!!
Κανε παρουσιαση για το κουτάβι αν θες!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
View attachment 14647
μια φωτο του ΑΙΚΟ απλα καμια φορα τα βλεπω πιο ορθια και καποιες αλλες οχι και τοσο για αυτο ανυσηχησα
Τι ακριβώς έχει πίσω στο πόδι του και δεν μπορώ να καταλάβω από την φωτό;
Σαν κέντημα φαίνεται... Η δεν βλέπω καλά λόγω ηλικίας; :confused::rolleyes:
 




Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Τι ακριβώς έχει πίσω στο πόδι του και δεν μπορώ να καταλάβω από την φωτό;
Σαν κέντημα φαίνεται... Η δεν βλέπω καλά λόγω ηλικίας; :confused::rolleyes:
Δεν ειναι κατι :):) απλα πανω στη γωνια του ποδιου εχει ανοιξει η γουνιτσα του και βλεπουμε το εσωτερικο μαυρο χρωμα!

Καφεεεεεεε!!! :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Είσαι σίγουρη; Το σκέφτηκα αλλά δεν μου μοιάζει καθόλου με κάτι τέτοιο...
Παραέχει περίεργο και πολύπλοκο σχήμα...
Και δεν είναι στην γωνία. Είναι πάνω στο μπούτι.
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Να τον χαιρεσαι τον κουταβο!! Βασικα αυτο που λετε ειναι σαν αυτοκολλητο με το αναρχικο Α :p

Lindaki μπορεις να αναλυσεις λιγο σε παρακαλω τι σχεση εχει το χα'ι'δεμα στο κεφαλι με την κυριαρχια? Ισως να ανοιξουμε ενα αλλο θεμα για να μην ειμαστε off-topic ή αν υπαρχει καποιο λινκ σχετικο στο φορουμ ας το παραθεσει καποιος.
 


vasiilis

Member
17 Δεκεμβρίου 2010
24
0
LEFKADA
Τα Ακιτα εχουν διπλο τριχωμα αυτο που βλεπετε ειναι το εσωτερικο μαλλον προς το γκρι αν και εχω δυσχρωματοψια...
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Να τον χαιρεσαι τον κουταβο!! Βασικα αυτο που λετε ειναι σαν αυτοκολλητο με το αναρχικο Α :p

Lindaki μπορεις να αναλυσεις λιγο σε παρακαλω τι σχεση εχει το χα'ι'δεμα στο κεφαλι με την κυριαρχια? Ισως να ανοιξουμε ενα αλλο θεμα για να μην ειμαστε off-topic ή αν υπαρχει καποιο λινκ σχετικο στο φορουμ ας το παραθεσει καποιος.
Δεν μπορω να το αναλυσω εδω αλλά αν ανοιξετε νεο θεμα θα σας γραψω ακριβως το αποσπασμα που το έχω διαβάσει και απο πιο βιβλίο. Στην εικονικη-κυνοβιβλιοθηκη το έχω αναφέρει. Αν θέλεις, και οποιοςε θέλει ας το αγοράσει. Λέει πάρα πολλά πράγματα για προβλήματα συμπεριφοράς στους σκύλους και γιατι δεν πρέπει να αγγίζουμε το σκύλο στο κεφάλι. Για τον σκύλο είναι σήμα υποταγής, ότι του ζητάμε να μας υποταχθει και αυτο το πρώτο χρόνο της ζωης του σκύλου δε πρέπει να συμβαίνει πολύ γιατι προσβάλει την κυρχιαρχικότητα που πρέπει να εχει ο σκύλος, και κυρίως ορισμένες φυλές όπως ένα Ακίτα.
Για το Ακίτα ειδικότερα το γνωρίζω συζητώντας με τους εκτροφεις ότι κανείς δε θέλει να έχει έναν ανασφαλές Ακίτα, και στη γλώσσα του σώματος ίσως σε ένα μικρό ποσοστό σχετικά, αλλά σημαντικό ώς προς τον τρόπο που γίνεται, το άγγιγμα στο κεφάλι σημαίνει ανασφάλεια για το ζώο. Βασικά θέλουμε ένα θαρραλέο Ακίτα, αυτόνομο και με αυτοπεπιθηση ενισχημένη. Μπορεί ένα Ακίτα να χάσει την ασφάλεια στον εαυτό του και την αυτονομία του πολύ εύκολα εξ αιτίας της απελπιστικής πίστης που δείχνει στο αφεντικο του. Ειναι λίγο δύο έννοιες αντίθετες, και αυτοσυγκρουόμενες και γι αυτο χρειάζεται πολύ προσεκτικούς χειρισμούς έτσι ώστε ούτε να ξεφύγει πολύ στην κυριαρχία του απέναντι μας, αλλά ούτε και να γεμίσει ανασφάλειες και φοβίες.
Στο πρώτο χρόνο της ζωής του το σκυλί δέχεται ερεθίσματα που αγγίζουν την λεπτομέρεια, αλλά τον στιγματίζουν στη συμπεριφορά του στο μέλλον, και ένα τέτοιο λεπτομερές ερέθισμα είναι και το άγγιγμα στο κεφάλι.
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Είσαι σίγουρη; Το σκέφτηκα αλλά δεν μου μοιάζει καθόλου με κάτι τέτοιο...
Παραέχει περίεργο και πολύπλοκο σχήμα...
Και δεν είναι στην γωνία. Είναι πάνω στο μπούτι.
Βασικά αυτο είναι το έχω δει εκατομμυρια φορες δεν αμφιβάλω, αλλά εσενα πια που το μυαλό σου;
Δεν ειναι τιποτα το διπλο χρωμα ειναι απο το υποστρωμα, μην θορυβήστε..:)
 




vasiilis

Member
17 Δεκεμβρίου 2010
24
0
LEFKADA
τωρα ειμαι στη δουλεια μολις παω σπιτι θα αναιβασω κι αλλες...αλλα ειναι οπως το λεει η lindaki
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Δεν θορυβούμαι Lindaki. Απορία έχω. Γιατί στην φωτό δείχνει πολύ περίεργο.
Από διχρωμίες και υποστρώματα ξέρουμε οι περισσότεροι. Δεν είπα ότι βλέπω και κανέναν δεινόσαυρο...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981