Aπο πού να πάρω σκύλο;


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
μερικοι εκτροφεις μου θυμιζουν το συνεργειο της γειτονιας που ειναι γραμμενος στην ενωση μηχανικων και ειναι νομιμοτατος,,, και γραφει εξω στη ταμπελα του καταστηματος,,, εξειδικευμενος μηχανικος opel mazda audi kia suzuki lada fiat ferrari κλπ... ==))
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
,,
ειπαμε,, εχει κτηνιατρο καλο.. ειναι υπο την καθοδηγηση του σε οτι αφορα τα σκυλια του ,,, μπορει να σας προξενει εντυπωση που δεν ανοιγει εκτροφειο γιατι εσεις σκεφτοσαστε οτι το εκτροφειο ειναι μηχανη που κοβει χρηματα,,, αλλα δεν τον απασχολει το οικονομικο θεμα για να κανει τα σκυλια του μηχανες που γεννανε,,, απλα το χομπυ του ειναι το κυνηγι.. ,,, και το θεμα με τη συγκεκριμενη ρατσα εχει ξεκινησει απο τον παππου του,,, μετα απο τον πατερα του,, και τωρα συνεχιζει αυτος,,, και ειπα απλα τον ανεφερα σαν παραδειγμα σωστης ιδιωτικης εκτροφης και μαλιστα εξειδικευμενης σε μια συγκεκριμενη ρατσα,,,,,,,
..
αντι να κανετε τοσες ερωτησεις για αυτον που λεω για κοιταξτε καποια εκτροφεια που εχουν και εκτρεφουν καμια εικοσαρια ρατσες ((και λιγες λεω)) και εχουν διαθεσιμα κουταβια ολο το χρονο και ολο το 24ωρο ==))
Δεν απάντησες στην ερώτησή μου η οποία είναι πολύ συγκεκριμένη. Δεν ρώτησα αν έχει κτηνίατρο. Ρώτησα τι εξετάσεις έχει κάνει στα σκυλιά του πριν τα ζευγαρώσει.

Σε παρακαλώ επίσης να χρησιμοποιείς σωστά τα σημεία στίξης. Είναι πολύ κουραστικό έτσι.
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
απο ιδιώτη πήρα την Μπέλα ,δεν έχω μετανιώσει γιατί είναι τέλεια όμως βλέπω λαμπραντόρ εκτροφέα και όπως να το κάνουμε έχουν καλύτερη δομή.προσπαθώ να ενημερώνω για την απόκτηση σκύλου όποιον βλέπω να ενδιαφέρεται αλλά την εύκολη λύση κοιτάζουν οι περισσότεροι που είναι και η λάθος.
 
Last edited:


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
απο ιδιώτη πήρα την Μπέλα ,δεν έχω μετανιώσει γιατί είναι τέλεια όμως βλέπω λαμπραντόρ εκτροφέα και όπως να το κάνουμε έχουν καλύτερη δομή.προσπαθώ να ενημερώνω για την απόκτηση σκύλου όποιον βλέπω να ενδιαφέρεται αλλά την εύκολη λύση κοιτάζουν οι περισσότεροι που είναι και η λάθος.

Δεν διαλεξες τον σωστο ιδωτη. Την αλλη φορα να ρωτησεις τον ferozasea που ξερει να διαλεγει ιδιωτες που ζευγαρωνουν τα σκυλια τους.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Προσωπικά υποστηρίζω μόνο την υιοθεσία από αδέσποτα ή τη Φιλοζωική, διότι υπάρχει σοβαρό κοινωνικό πρόβλημα και είναι εγωιστικότατο να μην προσπαθούμε να το λύσουμε. Εκτός από πολύ σπάνιες περιπτώσεις που κανείς ασχολείται επαγγελματικά ή ημι-επαγγελματικά με συγκεκριμένες φυλές, οι υπόλοιποι θα είμαστε ασυνείδητοι και ανεύθυνοι εάν δεν πάρουμε από τα παρατημένα. Ακόμα και για συγκεκριμένες εργασίες, μπορούμε πάντοτε να πάρουμε ζώο από τα παρατημένα. Οι περισσότερες αμερικανικές υπηρεσίες π.χ., ακόμα και επιχειρηματίες, παίρνουνε σκύλους από καταφύγια, απλώς ψάχνουν να βρούνε τον κατάλληλο, π.χ. για πολέμους, βοσκές, search & rescue missions, τερμίτες, κλπ.

Καμιά δικαιολογία δεν υπάρχει κατά τη γνώμη μου εάν παίρνουμε από οπουδήποτε αλλού. :mad: Όσο για τους ιδιώτες που ζευγαρώνουνε, θα έπρεπε να τους βουτάνε και να τους τσαταλιάζουνε στα πρόστιμα και να τους παίρνουνε και τα σκυλιά.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
,,,
,,
εχω δει να λενε παρε τηλεφωνο τον κοε να σου δωσει τηλεφωνα εκτροφεων,,, αυτα τα εκτροφεια ειναι στον κοε,,, αρα νομιμοτατα με βουλα σφραγιδα και υπογραφη και εκατο τιτλους γεννητορων πρωταθλητων ==)) εσυ τι λες..??? να παρω σκυλο απο εκτροφεα,,, γιατι οχι απο αυτον τον εκτροφεα,,,?? ε..?? ε..?? ==))
Συνεχιζεισ να διαστρεβλωνεις τα πραγματα οπως σε συμφερει . Αμα ειχες λιγο διαβασει το φορουμ στο συνολο του και οχι μονο οτι σε συμφερει , θα ειχες δει οτι οταν λενε οι περισσοτεροι απο εδω παρε τηλεφωνο το κοε , συμπληρωνουν και αρχισε να κανεις τις σωστες ερωτησεις και παρε να εχεις λινκ πως διαλεγω εκτροφεα και τι πρεπει ναμπροσεξεις κτλπ, και ισως το πιο σημαντικο ειναι ποτε μην εμπιστευτεις εκτροφειο που εκτρεφει πανω απο δυο ρατσες. Τωρα εσυ εισαι ελευθερος να παρεις απο οπου θες δεν σε εμποδισε κανεις , αλλα βρε γμτ μην τα παρουσιαζεις οπως θες , δεν μιλας σε ηλιθιους .
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Προσωπικά υποστηρίζω μόνο την υιοθεσία από αδέσποτα ή τη Φιλοζωική, διότι υπάρχει σοβαρό κοινωνικό πρόβλημα και είναι εγωιστικότατο να μην προσπαθούμε να το λύσουμε. Εκτός από πολύ σπάνιες περιπτώσεις που κανείς ασχολείται επαγγελματικά ή ημι-επαγγελματικά με συγκεκριμένες φυλές, οι υπόλοιποι θα είμαστε ασυνείδητοι και ανεύθυνοι εάν δεν πάρουμε από τα παρατημένα. Ακόμα και για συγκεκριμένες εργασίες, μπορούμε πάντοτε να πάρουμε ζώο από τα παρατημένα. Οι περισσότερες αμερικανικές υπηρεσίες π.χ., ακόμα και επιχειρηματίες, παίρνουνε σκύλους από καταφύγια, απλώς ψάχνουν να βρούνε τον κατάλληλο, π.χ. για πολέμους, βοσκές, search & rescue missions, τερμίτες, κλπ.

Καμιά δικαιολογία δεν υπάρχει κατά τη γνώμη μου εάν παίρνουμε από οπουδήποτε αλλού. :mad: Όσο για τους ιδιώτες που ζευγαρώνουνε, θα έπρεπε να τους βουτάνε και να τους τσαταλιάζουνε στα πρόστιμα και να τους παίρνουνε και τα σκυλιά.
Καταλαβαινω οτι υποστηριζεις τα αδεσποτα και μπραβο σου , αλλα αυτο που λες ειναι λιγο φασιστικο , δεν μπορεις απο καποιον που θελει και αγαπαει μια συγκεκριμενη ρατσα να του στερησεις να την αποκτησει ειδικα μαλιστα οταν θα την αποκτησει με τον σωστο τροπο . Τι εννοεις επαγγελματικα και μη επαγγελματικα? αμα ειναι καποιος εκτροφεας που θα διαθεσει τα κουταβια του αμα κανεισμδεν μπορει να τα αγορασει? το οτι υπαρχει προβλημα με τα αδεσποτα κανει καποιον που θελει ενα καθαροαιμο ανευθυνο και εγωιστη? δεν ειναι λιγο εγωιστικη η νοοτροπια αυτη?
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Συμφωνω με τη Sara αν και για να παρεις σκυλο στα τυφλα θα πρεπει να εισαι σε τετοια φαση της ζωης σου που να στο επιτρεπει: Πχ τι γινεται αν παρεις σκυλο και σου βγει καταστροφικος και σου ρημαξει το (νοικιασμενο) διαμερισμα; Ή τι γινεται αν σου βγει κυριαρχικος και επιτεθει στο μικρο παιδι σου;

Σιγουρα, αυτα μπορουν να συμβουν ακομα και στο καλυτερο εκτροφικο σκυλί αλλά, κακα τα ψεμματα, υπάρχουν φυλες οπου σου εγγυώνται οτι τιποτε απο τα παραπάνω δεν προκειται να συμβει. Εκει, η επιλογη μιας τετοιας φυλης αποτελει μονοδρομο.

Απο την αλλη, εγω προσωπικά, οπως εχω ξαναγραψει, ειμαι απογοητευμενος απο μερικους εκτροφεις για καποια πράγματα που -εκ των υστερων- εμαθα (και συνεχιζω να μαθαινω). Φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να παρουμε σβαρνα τους ιδιωτες και τα petshops. Αναμφισβητητα, δεν υπάρχουν χειροτεροι απο δ'αυτους. Επομενως, δια της μεθοδου του αποκλεισμου, τα αδεσποτα ειναι μονοδρομος. Και αν το φιλοσοφησουμε, τελικα, ειναι η τελεια πραξη φιλοζωϊας & αγαθοεργίας.

Ευτυχως, -επανερχομαι στους εκτροφεις- υπάρχουν και φωτεινες εξαιρεσεις, αλλα θα ηθελα να ηταν ο κανονας. Αναφερομαι παντα στην ελληνικη πραγματικοτητα, για το εξωτερικο δεν εχω ιδεα.
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
Θα έπρεπε όμως ο ΚΟΕ να αναρτά κάθε χρόνο λίστα με το πόσα κουτάβια δήλωσε ο κάθε εκτροφέας και εκεί θα βλέπαμε πολλά.
εύστοχος!
αν δεν πάρει ο όμιλος σοβαρά τον εαυτό του δύσκολα θα τον πάρουμε όλοι οι άλλοι!


@ferozasea
τσάμπα παιδεύεσαι!
είσαι αντιμέτωπος με βαθιά ριζωμένη αστική αντίληψη της φύσης....
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
παιδια ο ferozasea εχει δικιο γιατι ο κυνηγος δεν εχει την νοοτροπια του εδω φορουμ.
επειδη ασχολουμαστε οικογενειακα και με το κυνηγι και εχουμε σκυλια γιαυτο τον σκοπο απο τους 100 κυνηγους μονο οι δυο θα παρουν σκυλο απο εκτροφειο και αν.
κανενας δεν ξερει τον κοε κανεναν δεν ενδιαφερουν τα χαρτια αλλα να κυνηγαει ο σκυλος τους.
οσο κακο και αν σας φαινεται ετσι ειναι.
εχω παει με φιλο μου και εχει δωσει πανω απο 5000 ευρω για σκυλο ο οποιος οχι μονο δεν ειχε χαρτια αλλα ηταν και απο γονεις με διαφορετικη ρατσα το μονο που ειχε σημασια εκεινη την στιγμη ειναι οτι το σκυλι κανει την δουλεια του.
εχω παρει και εγω εκτροφικο σκυλο αλλα δεν κυνηγησε ποτε ενω δυο γονεις που κυνηγανε θεωρειτε οτι θα δωσουν σιγουρα κουταβια που θα κυνηγησουν...
με λιγα λογια για αν μηνα σας μπερδευω τον κυνηγο τον ενδιαφερει να κυνηγησει ο σκυλος του δεν τον νοιαζουν ουτε χαρτια ουτε τιποτα.οντως αυτα τα σκυλια τρεχουν νηστικα οντως δεν εχουν χαρτια οντως αν καποιος κυνηγος που εχει καλους γονεις στο κυνηγι θα πουλησει πολυ ποιο ευκολα απο τον καθε εκτροφεα τα κουταβια του.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ(κεφαλαια για τονισμα)
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Sorry για το οφ, αλλά καιρό τώρα έχω την απορία.

ferozasea, τι στο καλό είναι αυτό ==)) και γιατί το χρησιμοποιείς συνέχεια?
----------
Στον ΚΟΕ μπαίνει και νέο αίμα. Πού ξέρετε, μπορεί σιγά σιγά να αρχίζουν να αλλάζουν τα πράγματα!
---------
sara, καλά κι άγια όσα λες, αλλά μην στέλνεις στην πυρά όποιον θέλει σκύλο συγκεκριμένης φυλής και το ψάξει ενδελεχώς πριν τον αποκτήσει. Και κυρίως μην εκνευρίζεσαι! (λέω για τις :mad: φάτσες, δεν κάνουν καλό ζεν βρε κορίτσι! :))
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εύστοχος!
αν δεν πάρει ο όμιλος σοβαρά τον εαυτό του δύσκολα θα τον πάρουμε όλοι οι άλλοι!


@ferozasea
τσάμπα παιδεύεσαι!
είσαι αντιμέτωπος με βαθιά ριζωμένη αστική αντίληψη της φύσης....
,,
..
φαντασου να ειχα εγω κουταβια για πουλημα ==))
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
παιδια ο ferozasea εχει δικιο γιατι ο κυνηγος δεν εχει την νοοτροπια του εδω φορουμ.
επειδη ασχολουμαστε οικογενειακα και με το κυνηγι και εχουμε σκυλια γιαυτο τον σκοπο απο τους 100 κυνηγους μονο οι δυο θα παρουν σκυλο απο εκτροφειο και αν.
κανενας δεν ξερει τον κοε κανεναν δεν ενδιαφερουν τα χαρτια αλλα να κυνηγαει ο σκυλος τους.
οσο κακο και αν σας φαινεται ετσι ειναι.
εχω παει με φιλο μου και εχει δωσει πανω απο 5000 ευρω για σκυλο ο οποιος οχι μονο δεν ειχε χαρτια αλλα ηταν και απο γονεις με διαφορετικη ρατσα το μονο που ειχε σημασια εκεινη την στιγμη ειναι οτι το σκυλι κανει την δουλεια του.
εχω παρει και εγω εκτροφικο σκυλο αλλα δεν κυνηγησε ποτε ενω δυο γονεις που κυνηγανε θεωρειτε οτι θα δωσουν σιγουρα κουταβια που θα κυνηγησουν...
με λιγα λογια για αν μηνα σας μπερδευω τον κυνηγο τον ενδιαφερει να κυνηγησει ο σκυλος του δεν τον νοιαζουν ουτε χαρτια ουτε τιποτα.οντως αυτα τα σκυλια τρεχουν νηστικα οντως δεν εχουν χαρτια οντως αν καποιος κυνηγος που εχει καλους γονεις στο κυνηγι θα πουλησει πολυ ποιο ευκολα απο τον καθε εκτροφεα τα κουταβια του.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ(κεφαλαια για τονισμα)
,,
εδω νομιζουν οτι τα σκυλια τα εχουν ολοι για βολτα μεχρι το παρκο και ξανα παλι πισω,,, αφου τους εξηγω οτι το σκυλι για τον κυνηγο ειναι εργαλειο και μαλιστα πανακριβο αλλα δεν θελουν να καταλαβουν,,, γιατι δεν ειναι επισημος εκτροφεας,,, αυτο τους πειραξε,,,, παντως ο δικος μου τις δηλωνει τις γεννες κανονικοτατα ,, τον ρωτησα σημερα για να μας φυγει η περιεργεια ολων,,,,,
 


vagolf

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
209
0
ΑΧΑΡΝΑΙ
Καλημέρα ειναι λίγο άστοχο το οτι οι κυνηγοί δεν περνούν σκυλια απο εκτροφεια.σε όλες τις εκθέσεις περνούν μέρος κυνηγετικα και γίνεται και πολυ σοβαρη δουλεια εδω στην ελλαδα στα εκτροφεια.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Έτσι για την ιστορία …..
Τα καλύτερα pointer εκτρέφονταν στο χειρότερο εκτροφείο .
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Sorry για το οφ, αλλά καιρό τώρα έχω την απορία.

ferozasea, τι στο καλό είναι αυτό ==)) και γιατί το χρησιμοποιείς συνέχεια?
Δε θα μας το λύσει ποτέ το μυστήριο κορίτσι..!
 


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω (εκτός από αυτό: ==)) ), είναι τι δε μας αρέσει στην περιγραφή που κάνει ο/η ferozasea για τον εκτροφέα του...Γιατί συγνώμη, αλλά εξετάσεις λέει κάνει, δηλωμένες γέννες κάνει, με τα σκυλιά σχολείται, τη ράτσα τη ξέρει πάππου προς πάππου, ποιό το πρόβλημα ακριβώς; Το οτι δε θέλει να τον πει "εκτροφέα"; Αφού εκτροφέας είναι!
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Καλημέρα ειναι λίγο άστοχο το οτι οι κυνηγοί δεν περνούν σκυλια απο εκτροφεια.σε όλες τις εκθέσεις περνούν μέρος κυνηγετικα και γίνεται και πολυ σοβαρη δουλεια εδω στην ελλαδα στα εκτροφεια.
δεν διαφωνω αλλα τουλαχιστον στην περιοχη μου θα υπαρχουν περιπου 200 σκυλια και κανενα δεν ειναι απο εκτροφειο..ενα μονο ειναι και δεν κυνηγαει κιολας....
αλλο πραγμα η εκθεση,το ατζιλιτυ και αλλο το κυνηγι.
απο οσο ξερω λιγοι εκτροφεις βγαζουν τα σκυλια τους σε θυραμα και οι εκθεσεις για ενα κυνηγο δεν λενε τιποτα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki