Aφάρμακη ιατρική


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εγώ θα ρωτήσω το προφανές.
Εάν η "oικολογική ιατρική" ήταν τόσο αποτελεσματική και αποκαθιστούσε πλήρως την κλονισμένη υγεία ενός ασθενούς με φυσικά μέσα, γιατί ο άνθρωπος ανέπτυξε /στράφηκε στην κλασική ιατρική?
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Είπα εγώ το αντίθετο?Δεν είπα ότι η Ιατρική δεν έχει φέρει τίποτα καλό, προς θεού.Όταν εξαπλωθεί απότομα ένας λιμός δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο από το να πάρεις το κατάλληλο φάρμακο.Όταν κόψεις το πόδι σου δεν μπορείς να το επαναφέρεις με την υγιεινή αλλά ούτε να προστατευτείς από τη γάγγρενα χωρίς φάρμακο.
Το aircondition, τα κινητά, το νέφος και όλα τα σημερινά βλαβερά στοιχεία δεν θα σου δημιουργήσουν παρενέργειες μέσα σε μία μέρα ούτε σε ένα χρόνο.Απλά ίσως κάποια στιγμή στη ζωή σου κάτι να πάθεις από αυτά.Εάν τότε κοιμόσουν μέσα στο κρύο ή μέσα στη ζέστη πέθαινες μέσα σε ένα βράδυ.

Η ιατρική αλλά και η τεχνολογία κατάφεραν να σε αποτρέψουν από ξαφνικούς θανάτους και αυτό είναι μία πραγματικότητα και δεν θα έλεγα ποτέ το αντίθετο.Έτσι έχει ανέβει και ο μέσος όρος ζωής.Το ότι κοιμάσαι σε ένα στρώμα με ανακυκλωμένα σκουπίδια δεν σημαίνει ότι ζεις χειρότερα από τότε.
Όσο για το ποιος θεμελείωσε την οικολογική ιατρική δεν το γνωρίζω και δεν βρίσκω και το λόγο.
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Εγώ θα ρωτήσω το προφανές.
Εάν η "oικολογική ιατρική" ήταν τόσο αποτελεσματική και αποκαθιστούσε πλήρως την κλονισμένη υγεία ενός ασθενούς με φυσικά μέσα, γιατί ο άνθρωπος ανέπτυξε /στράφηκε στην κλασική ιατρική?
Γιατί ο άνθρωπος φοβάται να ακολουθήσει το φυσικό τρόπο και δεν νομίζω ότι κάνουν πολλοί κάτι για να είναι υγιείς (πχ να μην φάνε τώρα ένα σουβλάκι που αύριο θα τους κάνει κακό.το τρώνε και αύριο θα πάρουν το φάρμακό τους,συμπεριλαμβανομένου και μένα παρ'ότι δεν θα πάρω φάρμακο). Υπάρχουν άνθρωποι που εάν δεν φύγουν από το γιατρό με συνταγή νιώθουν πολύ χειρότερα.
 


RozaFan

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
84
0
η διατροφή είναι παντιέρα της κανονικής ιατρικής δεν είναι ανάγκη α πάν σε αλμπάνη σαμάνο για να μου μάθει διατροφική συμπεριφορά.
 




xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Βρε παιδια τον απαπειραμε τον καημένο τον dali -η την dali? δε ξερω .. :oops:-. Στην τελική βοηθεια για το σκυλακι ζητησε :D .
Απο οτι καταλαβα δεν λεει οτι δε θα παει ποτε σε ενα γιατρο αλλα οτι ο υγιεινος τρόπος ζωής αποτρεπει τις πολλλές επισκεψεις!! Συμφωνούμε νομιζω όλοι σε αυτό.
Το θέμα είναι οτι ο σωστός τρόπος ζωής -αθληση, τροφες αντικαρκινογόνες,αντιοξειδωτικά- συνίστανται -η οφειλει να συνισταται-βασικά απο τους κλασικούς γιατρούς και εχουν βρεθει ύστερα απο επιστημονικές ερευνες -να παινεψω και το επγγελμα του επιστημονα :lol: - των ανθρώπων που δουλεύουν για ευρεση φαρμακων..
και πολλές απο αυτές δεν ειναι και σιγουρο οτι βοηθούν η οτι κανουν κακο -αμα π.χ ψειρισεις τισ εν δυναμει καρκινογονες τροφες παιζει να καταληξεις να πινεις μονο νερο!! :lol:-..
Το θέμα λοιπόν -και μαλλον εκει που διαφωνουμε οι περισσοτεροι η εχουμε τις ενστασεις μας τελος παντων..!- ειναι τι προσφερει ο υγιεινολγος παραπανω απο ενα συνεπη γιατρό η διαιτολόγο.. και αν εχει αδεια ασκησεως επαγγελματος γιατι αν δεν ξερει μπορει να γινει επικινδυνος -να σε βαλει να τρως αγγουρια για αποτοξίνωση για κανα μηνα και να παθεις καμια αβιταμινωση!!.
κατα τα αλλα η αποψη του (της? :oops:) Dali ειναι και η αποψη της συγχρονης ιατρικης -οσο πιο σωστα ζεις τοσο πιο πολλες πιθανοτητες εχεις να μην αρρωστησεις- γεγονος που μπορει να ειναι αυτονοητο για τους περισσοτερους αλλα μη ξεχναμε οτι οι ελληνες ειμαστε οι νο 2 σε παχυσαρκια.. οι νο1 ειναι οι γερμανουληδες μου :lol: :lol: -δε τη γλυτωνω μου φαινεται!!-
Το επικινδυνο ειναι αποψεις οτι καρκινος θεραπευεται με σωστη διατροφη που ειναι ψεμα!! Μπορει πιθανον να αποτραπει. αλλα αν -φτου φτου φτου- το παθεις σημαινει οτι γονιδιο-α μεταλλαχτηκαν.. και καμια τροφη δε σε σωνει. πρεπει να τον αφαιρεσεις να προσπαθησεις με φαρμακα να καταστρεψεις τα καρκινικα κυτταρα και να τον εμποδισεις να παθει και καμια αλλη μεταλλαξη και να γινει μεταστατικος -ξαναφτουφτουφτου- εκει πραγματι αν καποιος σου δινει ελαια ειναι για φυλακη..!!
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
xritaki said:
Βρε παιδια τον απαπειραμε τον καημένο τον dali -η την dali? δε ξερω .. :oops:-. Στην τελική βοηθεια για το σκυλακι ζητησε :D .
Κουβέντα κάνουμε... Ποιος είπε ότι πρέπει να έχουμε όλοι την ίδια γνώμη? :wink:
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Πρώτα απ'όλα να πω ότι είμαι γένους Θηλυκού :D και με λένε Κατερίνα :wink:
H αλήθεια είναι ότι για άλλο λόγο ξεκίνησα αυτό το θέμα και αλλού καταλήξαμε αλλά δεν πειράζει, συζήτηση γίνεται...Να πω επίσης ότι ποτέ δεν προσπαθησα να θάψω ολόκληρη επιστήμη τόσων χιλιάδων ετών αλλά όλοι ξέρουμε έστω και λίγο τι γίνεται στις φαρμακοβιωμηχανίες και πόσοι ανεύθυνοι γιατροί υπάρχουν που υποστηρίζουν τυφλά όλα τα φάρμακα ακόμα και σε περιπτώσεις που δεν θα έπρεπε να τα παίρνουμε.Ότι γενικά διαφέρουν οι απόψεις μας ισχύει αλλά αν το δεις το θέμα σε βάθος η διαφορά είναι ελάχιστη.Πόσες φορές έχουμε ακούσει για φάρμακα που κυκλοφορούσαν στην αγορά και τελικά ήταν καρκινογόνα ή γενικά βλαβερά?

Το επικινδυνο ειναι αποψεις οτι καρκινος θεραπευεται με σωστη διατροφη που ειναι ψεμα!! Μπορει πιθανον να αποτραπει. αλλα αν -φτου φτου φτου- το παθεις σημαινει οτι γονιδιο-α μεταλλαχτηκαν.. και καμια τροφη δε σε σωνει. πρεπει να τον αφαιρεσεις να προσπαθησεις με φαρμακα να καταστρεψεις τα καρκινικα κυτταρα και να τον εμποδισεις να παθει και καμια αλλη μεταλλαξη και να γινει μεταστατικος -ξαναφτουφτουφτου- εκει πραγματι αν καποιος σου δινει ελαια ειναι για φυλακη..!!
Εδώ συνεχίζω να διαφωνώ λίγο.Δεν είναι ψέμα ότι ο καρκίνος μπορεί να θεραπευτεί με αυτό το τρόπο απλά όχι πάντα.Άλλωστε και στην κλασική ιατρική συμβαίνει αυτό, δεν θεραπεύονται όλοι οι καρκίνοι και επίσης το να τον αφαιρέσεις δεν είναι μόνο μέθοδος της κλασικής ιατρικής αλλά και της αφάρμακης.Το ένα δεν αναιρεί το άλλο...
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Χεχεχε γεια σου Κατερινα με το κομποιουτερα το σκυλακι σου!!
Απλα καλο είναι οι εναλλακτικη ιατρικη να συμπληρωνει την κλασσικη. Νομίζω οτι δε θα διαφωνησεις οτι μπορει να ειναι επικινδυνο να κοψει καποιος τη χημειοθεραπεια και να χρησιμοποιει μόνο ελαια η σωστη διατροφη.. μπορει να αποβει μοιραιο ειδικα στις περιπτωσεις καρκινου που θεραπευεται!!
Αν παντως δεν ειχες το σκυλι θα ελεγα οτι εισαι η κολλητη μου συνονοματη σου και μεγαλη φαν ομοιοπαθητικης ρεφλεξολογιας κ.α. !! ακομα δεν εχω καταλαβει ποως βοηθαει το να κοψεις το γαλα στη ρινιτιδα αλλα αμα της κανει καλο και τη βοηθαει ν α κοψει τις αντιβιωσεις που τισ επερνε ως καραμελες.. εγω ειμαι καλλυμενη:) -παθαινω εσωτερικα εγγεφαλικά ο επιστημονας- αλλα η κολλητη να ειναι καλα!! :wink: :wink: :D
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
xritaki said:
Απλα καλο είναι οι εναλλακτικη ιατρικη να συμπληρωνει την κλασσικη.
Εδώ ψιλοσυμφωνώ (όπως και εσύ dali που διαφωνείς... λίγο :lol: ). Ο γυναικολόγος μου που είναι 100% συμβατικός γιατρός μου έλεγε ότι η γυναίκα του έχει τεράστιο πρόβλημα με προεμμηνοροϊσιακό σύνδρομο, εκείνος δεν μπόρεσε να τη βοηθήσει, εκείνη πήγε σε κάποιον εναλλακτικό (δεν ξέρω τι ακριβώς) πήρε κάτι βότανα εκεί πέρα και είναι καλύτερα λέει...
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Νομίζω οτι δε θα διαφωνησεις οτι μπορει να ειναι επικινδυνο να κοψει καποιος τη χημειοθεραπεια και να χρησιμοποιει μόνο ελαια η σωστη διατροφη..
Συμφωνώ μαζί σου.Ποτέ δεν σταματάς μία μέθοδο για να ξεκινήσεις μία άλλη, μόνο όταν αυτή η μέθοδος είναι λάθος και σου κάνει μόνο κακό.Δεν κάνει να βαζεις τον οργανισμό σου σε αυτή τη διαδικασία.

ακομα δεν εχω καταλαβει ποως βοηθαει το να κοψεις το γαλα στη ρινιτιδα αλλα αμα της κανει καλο και τη βοηθαει ν α κοψει τις αντιβιωσεις που τισ επερνε ως καραμελες.. εγω ειμαι καλλυμενη
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω το λόγο.Δεν μπορώ να σε βοηθήσω.Η ρεφλεξολογία και η ομοιοπαθητική διαφέρουν...
 


spyrodragon

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2007
56
0
Μια που η κουβέντα κινείτε σε αυτά τα επίπεδα (δεν είναι απαραίτητα κακή αυτή η παρατήρηση),να συμπληρώσω πως ξεματιάζω και μάλιστα με πολύ καλά ποσοστά (γύρω στο 75-80% επιτυχία) και φυσικά αυτό είναι καλό αφού περνά ο πονοκέφαλος και η δυσφορία σε ανθρώπους χωρίς να επιβαρύνουν τον οργανισμό τους με χημικές ουσίες.

Πρέπει όμως να διαχωρίσουμε την πίστη και την θρησκευτική πεποίθηση,που πιστεύει σε κάτι,βλέπει αποτελέσματα αλλά δεν μπορεί να τα αποδείξει ή να τα εξηγήσει ...από την επιστήμη που πριν σου εγγυηθεί αποτελέσματα έχει ελέγξει και είναι σε θέση να αποδείξει και να εξηγήσει τον τρόπο δράσης και τα αποτελέσματα.

Άρα ενώ ξέρουμε πως δρά η χημειοθεραπεία π.χ. έναντι στα καρκινικά κύτταρα και γνωρίζουμε ποσοστά επιτυχίας...δεν μπορούμε να ξέρουμε πως,εάν,γιατί και πότε θα δράσει η πορτοκαλάδα και το περπάτημα.

Μη βαφτίζουμε λοιπόν "επιστήμες" κάποιες απόψεις και προσεγγίσεις με αμφιβόλου ποιότητας και πιστότητας αποτελέσματα (καμιά φορά αποδεδειγμένα χωρίς αποτέλεσμα) γιατί τους δίνουμε άλλη μορφή και κύρος στα μάτια του κόσμου,κάτι που η επιστήμες μόχθησαν για να αποκτήσουν και μοχθούν για να συντηρήσουν.

Αν έλεγαν πως "Δεν μπορούμε να αποδείξουμε ή να εγγυηθούμε αποτελέσματα γιατί δεν είμαστε επιστήμη αλλά μερικοί άνθρωποι που πιστεύουμε σε αυτές τις μεθόδους γιατί κάποιοι θεραπεύοντε αλλά και κάποιοι όχι και..."όσοι πιστοί προσέλθετε!"" τότε μάλλον δεν θα τους ακολουθούσαν πολλοί αλλά με τον "μανδύα" της επιστήμης...αλλάζουν τα πράγματα.

Αν θεωρήσουμε τα σποραδικά θετικά αποτελέσματα,χωρίς αποδείξεις,ως αρκετό για να πείς κάτι "επιστήμη" τότε και η αστρολογία είναι επιστήμη και η χαρτομαντεία,κ.ο.κ.

...και για να μη ξεχνιόμαστε...όντως ξεματιάζω... :wink:
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
...και για να μη ξεχνιόμαστε...όντως ξεματιάζω... Wink
Aν σε χρειαστώ θα σου πω :wink: :)

Άρα ενώ ξέρουμε πως δρά η χημειοθεραπεία π.χ. έναντι στα καρκινικά κύτταρα και γνωρίζουμε ποσοστά επιτυχίας...δεν μπορούμε να ξέρουμε πως,εάν,γιατί και πότε θα δράσει η πορτοκαλάδα και το περπάτημα.
Ξέρουμε όμως επίσης ότι η χημειοθεραπεία έχει σκοτώσει κόσμο και κοσμάκι και όπως λες η πορτοκαλάδα και το περπάτημα δεν θα σου κάνουν κάτι δραστικό αλλά το ξέρεις ότι όλες οι ζωικές τροφές εντείνουν την κατάσταση? αλλά κανέις γιατρός δεν σου λέει να τις κόψεις.και υπαρχουν και άλλες τροφές που θεορούντε αντικαρκινικές που ούτε καν τις ξέρεις.Ενώ αυτός ο ειδικός τις ξέρει.
Και πέρα από αυτό υπάρχει και μέθοδος για το καρκίνο, της κανονικής ιατρικής, που καμία σχέση δεν έχει με την χημειοθεραπεία, δεν σου γεμίζει ολόκληρο τον οργανισμό με χημεία ούτε δημιουργεί παρανέργειες και δρα κατευθείαν και μόνο στα καρκινικά κύτταρα.
Αυτό για παράδειγμα το προτείνει και η υγιεινιστική.

Πρέπει όμως να διαχωρίσουμε την πίστη και την θρησκευτική πεποίθηση,που πιστεύει σε κάτι,βλέπει αποτελέσματα αλλά δεν μπορεί να τα αποδείξει ή να τα εξηγήσει ...από την επιστήμη που πριν σου εγγυηθεί αποτελέσματα έχει ελέγξει και είναι σε θέση να αποδείξει και να εξηγήσει τον τρόπο δράσης και τα αποτελέσματα.
Σε πληροφορώ ότι μπορούν να τα αποδείξουν όλα με στοιχεία.Εάν κάτι δεν μπορούν να στο εξηγήσουν δεν θα στο προτείνουν.Μπορεί να μην σου γεμίζει το μάτι αλλά υπάρχει πολύς κόσμος που ασχολείται διεξοδικά με αυτή τη μέθοδο.
 


RozaFan

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
84
0
dali είσαι επιεικώς άσχετη με το θέμα καρκίνος, μακάρι να μην σας χτυπήσει ποτέ την πόρτα σας και να μείνεις άσχετη μέχρι το τέλος της ζωής σου

αλλά καλά θα κάνεις όταν δεν ξέρεις κάποιο θέμα να μην νουθετείς ούτε να γράφεις ανυπόστατα πράγματα σε δημόσια φόρα γιατί όλο και κάποιος που βρίσκεται με την δαμόκλειο σπάθη του καρκίνου πάνω του ή σε αγαπημένα πρόσωπα του θα τα διαβάσει, θα επηρεαστεί και θα κάνει καραγκιοζιλίκια αντί για το σωστό που μπορεί να του σώσει την ζωή.

Εξηγώ

Ξέρουμε όμως επίσης ότι η χημειοθεραπεία έχει σκοτώσει κόσμο και κοσμάκι
η μεγαλύτερη ανοησία που έχω διαβάσει ποτέ. Σαν εργαζόμενος στον Αγιο Σάββα λοιπόν σε πληροφορώ πως χημειοθεραπεία κάνει ο καρκινοπαθής μόνο μετά από πετυχημένη εγχείρηση αφαίρεσης για να μειωθούν οι πιθανότητες υποτροπής (μετάστασης)
ή κάνει χημειοθεραπείες σε περίπτωση που δεν υπάρχει σωτηρία δηλαδή δεν μπορεί να κάνει εγχείρηση, για να παρατείνει την ζωή του κρατώντας πάντα ένα υποφερτό επίπεδο διαβίωσης


αλλά το ξέρεις ότι όλες οι ζωικές τροφές εντείνουν την κατάσταση
καρκινοπαθής και να μην τρώει ζωική πρωτεΐνη :lol:
ότι αστειότερο έχω διαβάσει
ξέρεις ένα από τα παρελκόμενα του καρκίνου είναι η κατάρρευση του οργανισμού. Καρκινοπαθείς με αιματοκρίτη εκμηδενισμένο, με σίδηρο ανύπαρκτο, με με .......
να μην τρώει και κρέας επειδή δεν συμφωνεί με τις δοξασίες που έχουν μερικοί γραφικοί στο κεφάλι τους :D


Και πέρα από αυτό υπάρχει και μέθοδος για το καρκίνο, της κανονικής ιατρικής, που καμία σχέση δεν έχει με την χημειοθεραπεία, δεν σου γεμίζει ολόκληρο τον οργανισμό με χημεία ούτε δημιουργεί παρανέργειες και δρα κατευθείαν και μόνο στα καρκινικά κύτταρα.
την εγχείρηση εννοείς;
δεν μπορούν να κάνουν όλοι :wink:

εκτός και αν μπορείς σύμφωνα με την επιστημονική σου γνώση να υποδείξεις πως μπορεί να κάνει επέμβαση κάποιος με εκτεταμένο καρκίνο στους πνεύμονες η καρκίνο στα οστά

ΥΓ. Αν τέτοια πράγματα σας μαθαίνει ο "ειδικός" , βράσε όρυζα
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
dali είσαι επιεικώς άσχετη με το θέμα καρκίνος, μακάρι να μην σας χτυπήσει ποτέ την πόρτα σας και να μείνεις άσχετη μέχρι το τέλος της ζωής σου
Ευχαριστώ το θεό που έζησα 5 χρόνια παραπάνω με τη μαμά μου απ' ότι έλεγαν οι κανονικοί γιατροί και θα ζούσε ακόμα και σήμερα εάν δεν υπήρχε ένας μ@λ@κ@ς γιατρός να της κρίψει ότι ο καρκίνος της είναι ορμονοεξαρτόμενος επειδή δεν ήθελε να ακολουθήσει την δική του μέθοδο.

Κοίταξε δεν με ενδιαφέρει που δουλεύεις ούτε ποιες είναι οι απόψεις σου, εάν συμφωνούσαμε δεν θα υπήρχε και λόγος να τα συζητάμε όλα αυτά, ευτυχώς έγραψες ότι πιστεύεις και τώρα δεν θα πάρω κάποιον στο λαιμό μου, μην ανησυχείς...

την εγχείρηση εννοείς;
δεν μπορούν να κάνουν όλοι
και όχι δεν εννοώ την εγχείρηση γιατί το ξέρω πολύ καλά ότι δεν μπορούν να κάνουν όλοι, εννοώ την ακτινοβολία που κατά την επιστημονική μου άποψη δεν ξέρω αν μπορούν να κάνουν όλοι, ok?
 


RozaFan

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
84
0
dali said:
dali είσαι επιεικώς άσχετη με το θέμα καρκίνος, μακάρι να μην σας χτυπήσει ποτέ την πόρτα σας και να μείνεις άσχετη μέχρι το τέλος της ζωής σου
Ευχαριστώ το θεό που έζησα 5 χρόνια παραπάνω με τη μαμά μου απ' ότι έλεγαν οι κανονικοί γιατροί και θα ζούσε ακόμα και σήμερα εάν δεν υπήρχε ένας μ@λ@κ@ς γιατρός να της κρίψει ότι ο καρκίνος της είναι ορμονοεξαρτόμενος επειδή δεν ήθελε να ακολουθήσει την δική του μέθοδο.
ο καρκίνος στο στήθος έχει συχνά ορμονικά αίτια, αλλά δεν έχει καμία σημασία από την στιγμή που τον αποκτάς


και όχι δεν εννοώ την εγχείρηση γιατί το ξέρω πολύ καλά ότι δεν μπορούν να κάνουν όλοι, εννοώ την ακτινοβολία που κατά την επιστημονική μου άποψη δεν ξέρω αν μπορούν να κάνουν όλοι, ok?
η ακτινοβολία δεν εξαλείφει τον καρκίνο, μόνο η επέμβαση μπορεί
Μάλιστα η ακτινοβολία είναι "λιγότερη" από την χημειοθεραπεία γιατί δρα τοπικά και μόνο, σε εκτεταμένους καρκίνους δεν είναι καν επιλογή.

Και στις χημειοθεραπείες και στις ακτινοβολίες μπορείς να δεις ασθενείς μετά τις θεραπευτικές αγωγές, να βλέπεις αξονικές πεντακάθαρες, όταν θα περάσει η επίδραση της θεραπείας ο καρκίνος θα θεριέψει ξανά