A ρε Κινέζοι




admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Άλλαξε ο τίτλος και αφαιρέθηκε ο ρατσιστικός χαρακτηρισμός. Παρακαλούμαι σεβαστείτε τους κανονισμούς της κοινότητας αλλά και της στοιχειώδους ευπρέπειας.

Ευχαριστούμε πολύ!
 
  • Like
Reactions: johnk






dimitris_27

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2013
179
89
Και εμείς το ίδιο κάνουμε κάθε χρόνο το Πάσχα, απλά με διαφορετικό είδος ζωου.
Το θεμα αυτο σηκωνει πολυ συζητηση. Αλλα δε νομιζω οτι εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο.
 


DimitrisMaltesse

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2015
83
29
27
Και εμείς το ίδιο κάνουμε κάθε χρόνο το Πάσχα, απλά με διαφορετικό είδος ζωου.

Όχι φιλε μου εμεις το κανουμε με ζωα που εχουν εκτραφει για αυτό το λογο. Σιγουρα και αυτό που κανουμε και εμεις είναι βαρβαρο, αλλα από ότι διαβασα και αν καταλαβα καλα(αν όχι διορθωστε με ) 1) τα σκυλια ζουν και μεγαλονουν υπο βαρβαρες συνθηκες(ενώ τα αρνια ζουν στις ιδιες συνθηκες που θα ζουσαν)
2) Από ότι διαβασα λεει πως πολλα σκυλια δεν αγοράζονται από την μαυρη αγορα, ουτε είναι αδεσποτα αλλα εχουν ιδιοκτητες από τους οποιους τακλεβουν.(το ιδιο βεβαια βαρβαρο είναι και αυτά που εχουν μεγαλωσει για να πουληθουν στην μαυρη αγορα αλλα και αυτά που είναι αδεσποτα απλος μιλαμε ότι δεν σεβονται τιποτα)
3)Ειδες τις φοτο πως τα εχουν δεμενα φιλε μου και είναι ακομα ζωντανα.(μην το περεις σαν επιθετικη σταση απέναντι σου απλα προσπαθω να σε κανω να δεις το θεμα από μια άλλη οπτικη γωνια)

Φανταζεσται αυριο μαθαυριο να βγει ο γειτονας να κυνηγαει το αδεσποτο να το φαει?????Αυτά τα πραγματα θελουν καταπολεμιση από ολους μας. Και το παράδειγμα δεν είναι ακραιω γιατι τα τελευταια χρονια και με την κριση λιγες νομιζεται είναι οι γατες και οι σκυλοι που σκωτονουν για να τις φανε:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
Και είμαι και νευρικος δεν θα μπορω να κοιμηθώ τωρα
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ας μη προσπαθούμε να χρυσωσουμε το χαπι στους ίδιους μας τους εαυτους...κανουμε ακριβως το ιδιο...κ πολυ χειροτερα (εχω δει σφαγεια επισημα, ανεπισημα, εχω δει να σφάζονται σε βρωμικες αποθήκες υστερα απο μια συντομη ζωη λιμοκτονιας κ καθημερινης κακοποιησης) κ υστερα με περίσσιο θράσος δηλωνουμε οτι "μα γιαυτο γεννηθηκαν" οχι...γιαυτο τα εκτρεφουμε εμείς, κανενα ζωντανο δεν γεννηθηκε για να το σφαζουμε εμεις ανα εκατ. κ στο τελος να καταληγει κ κατευθειαν στα σκουπίδια χωρις ποτε να θρεψει κανεναν!
Ας δουμε τα πραγματα σφαιρικά κ ας ημαστε για μια φορα ειλικρινείς!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Όχι φιλε μου εμεις το κανουμε με ζωα που εχουν εκτραφει για αυτό το λογο. Σιγουρα και αυτό που κανουμε και εμεις είναι βαρβαρο, αλλα από ότι διαβασα και αν καταλαβα καλα(αν όχι διορθωστε με ) 1) τα σκυλια ζουν και μεγαλονουν υπο βαρβαρες συνθηκες(ενώ τα αρνια ζουν στις ιδιες συνθηκες που θα ζουσαν)

1) το ότι εκτρέφονται αρνια/βοοειδή/αιγοπρόβατα/κλπ μειώνει την απαξία του θανάτου τους; Το ίδιο στρες περνάνε, την ίδια φρίκη....
2) Μάλλον δεν έχεις υπόψη τις συνθήκες στις μεγάλες φάρμες παραγωγής κρέατος... γιατι όπως το γράφεις μάλλον νομίζεις ότι τα αρνιά στα σ/μ και κρεοπωλεία προέρχονται από το μικρό σπίτι στο λιβάδι. Το γεγονός ότι αρκετοί έχουμε ένα χωριό να μας προμηθεύσει κρέας/γαλα/αυγα/κλπ δεν σημαίνει ότι αυτό αποτελεί το μεγαλύτερο μέρος προμήθειας προϊόντων κρέατος. Το αντίθετο μαλιστα.... (λογικό αφού δεν μπορούν να καλύψουν τη ζήτηση)
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Εχω παει πολλές φορές στην Κίνα και εχω φαει σχεδόν τα παντα.
Εκτός απο σκυλο. Είμαι τυχερός που δεν έτυχε να μου
προσφέρουν :D
 
  • Like
Reactions: sea-mol and ntoulis




DimitrisMaltesse

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2015
83
29
27
1) το ότι εκτρέφονται αρνια/βοοειδή/αιγοπρόβατα/κλπ μειώνει την απαξία του θανάτου τους; Το ίδιο στρες περνάνε, την ίδια φρίκη....
2) Μάλλον δεν έχεις υπόψη τις συνθήκες στις μεγάλες φάρμες παραγωγής κρέατος... γιατι όπως το γράφεις μάλλον νομίζεις ότι τα αρνιά στα σ/μ και κρεοπωλεία προέρχονται από το μικρό σπίτι στο λιβάδι. Το γεγονός ότι αρκετοί έχουμε ένα χωριό να μας προμηθεύσει κρέας/γαλα/αυγα/κλπ δεν σημαίνει ότι αυτό αποτελεί το μεγαλύτερο μέρος προμήθειας προϊόντων κρέατος. Το αντίθετο μαλιστα.... (λογικό αφού δεν μπορούν να καλύψουν τη ζήτηση)

Παιδια για την ελλαδα μιλαω δεν εχουμαι μεγαλες φαρμες εκτροφεις με αρνια κλονους που λενε στις άλλες χωρες και επειδι θιξαμε συγκεκριμενο εθιμο εγω αναφερθηκα σε αυτό. Εχεις δει αυτές τις φαρμες? Είναι σαν μεγαλα μαντρια με τα αρνια να ζουν μαζι, δεν υπαρχουν στην χωρα μας οι μεγαλοι χωροι που υπαρχουν στο εξωτερικο οπου τα αρνια ζουν το κάθε ένα στο δωματιακι του τρώγοντας και αφοδεύοντας στο ιδιο σημειο δεν μιλισα για φαρμες του εξωτερικου.(αν υπαρχει τετοια στην ελλαδα και μου διαφευγει οκ πες το μου να την ψαξω) αν δεν τα εκτρεφουν και ετσι είναι μετα η κλασσικη εκτροφη που γινεται με τον βοσκο και τα σκυλάκια του που τα εκτρεφουν και εξω στην φυση(και μην μου πειτε ότι δεν γινεται ακομα αυτό γιατι θα φερω φοτο από το εξοχικο μου με καμια 50 διαφορετικα κοπαδια. Τωρα βεβαια κανουμε και εισαγωγες εεε ενταξει τι να κανουμε? Δεν είναι χορτοφαγο ζωο ο ανθρωπος να τρωει μονο χορτα. Τα αρνια αυτά θελοντας και μη για αυτό εκτρέφονται για να τα τρωμε(ακούγεται βαναυσο αλλα ετσι είναι), δεν γινεται διαφορετικα αν δεν γινοταν αυτό δεν θα είχαμε επιβιωσει.το ειπες και μονη σου εξαλου ότι το χωριο και οι οικογενειακες φαρμες δεν μπορουν να καλυψουν ένα τεραστιο μερος προμηθειας προιοντων. Τωρα οσο αναφορα αυτό με τους σκυλους και επειδή εβλεπα και ένα ντοκιμαντέρ με λιονταρια χθες, τα λιονταρια αν εχουν σκωτοσει υενα αν δεν είναι πολύ πεινασμένα δεν θα την φανε και θα την αφησουν στους γυπες, δεν ξερω γιατι ακριβως γινεται αυτό αλλα το μυνημα που πειρα εγω είναι ότι ένα σαρκοφαγω δεν είναι φυσιολογικο να τρωει άλλο σαρκοφαγο είναι απλα η τροφικη αλυσιδα............ Δεν είναι φυσιολογικο οποτε για εμενα τουλάχιστον το να βγαινει καποιος και να κυνηγαει για να φαει τα αδεσποτα της γειτονιας, η να πηγαινει να κλεβει σκυλους από σπιτια γιατι ετσι το εχει το εθιμο, και σου ειπα δεν ειμαι υπερ αυτόν που κανουμε και εμεις αλλα δεν νομιζω πως εχουν σχεση το ένα με το αλλο
 






hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Ρε Παιδιά...Σε λίγο θα με πείσετε να τους πω και συγχαρητήρια.....
 




DimitrisMaltesse

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2015
83
29
27
Μάλλον δεν έχετε δει αυτό...

Τι να πω εγω αυτό δεν μπορω να το κανω ουτε σε καποιον που θα μου σκοτωνε τους φιλους και την οικογενεια όχι σε ζωά και μαλιστα ακακα (και δεν εχω το παραμικρο πρόβλημα να χτυπησω ανθρωπο αν μου επιτεθει)
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Όλες οι ζωές έχουν την ίδια αξία. Απλά αυτό που με ενοχλεί με τους Κινέζους είναι πως μπορούν ταυτόχρονα να έχουν σκύλο πετ από τη μια, με ότι αυτό συνεπάγεται, και με το ένα χέρι να χαϊδεύουν το σκύλο τους, και από την άλλη με το άλλο χέρι να τρώνε ένα σκυλίσιο παϊδάκι. Αν εγώ είχα πετ ένα αρνί δεν θα μπορούσα να φάω αρνί σε καμία περίπτωση.
Στο μυαλό είναι όλα.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Δυστυχώς η ανθρώπινη Βία έχει μεγάλη ποικιλία και διαβαθμίσεις. Ένα προσωπικό σχόλιο που θα ήθελα να κάνω είναι ότι τόσο ωμή Βία(πολλές φορές παράλληλα με βασανιστήρια που σκοπό έχουν να μην επέλθει Θάνατος αλλά να υποφέρει το θύμα) χρησιμοποιείται και εναντίον ανθρώπων. Μάλιστα τα περιστατικά αυτά είναι απείρως περισσότερα απο τα περιστατικά εναντίον κατοικίδιων ζώων όπως οι σκύλοι και οι γάτες) είτε αυτά προορίζονται για τροφή είτε για θανάτωση απλά.

Τώρα μιας και ο τίτλος εδώ αναφέρεται ειδικά στους ''Κινέζους'', καλό είναι να έχουμε κατα νου και αυτά που γράφονται εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Dog_meat

Και μια ματιά στην φωτό απο το Λονδίνο μερικές δεκαετίες πριν:

cat-meat-1933-london.jpg
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Όταν απάντησα σε αυτό το θέμα περίμενα μεγάλες αντιδράσεις στο μήνυμα μου. Μου έκανε εντύπωση που δεν είδα κάτι τέτοιο.
Θέλω να πω κάποια πράγματα για να μην δώσω λάθος εντυπώσεις.
Δεν συμφωνώ με ότι γίνεται σε αυτό το μέρος. Εννοείται πως το καταδικάζω και μου είναι αποκρουστικο όλο αυτό. Αλλά ξέρω και την πραγματικότητα και δεν κάνω πως πέφτω από τα σύννεφα διαβάζοντας μια τέτοια είδηση. Ζώα σκοτώνουν εκεί για χάρη ενός εθιμου, ζώα σκοτωνουμε και εδώ για χάρη ενός εθιμου. Απλά το εδώ έθιμο μας έχει γίνει οικία εικονα από τα παιδικά μας χρόνια και μας φαίνεται φυσιολογικό.
Στο επιχείρημα σου @DimitrisMaltesse ότι αυτά σκοτώθηκαν με βαρβαρο τρόπο ενώ τα κατσίκια και και λοιπά ζώα που εκτρέφονται εδώ έχουν πιο ανωδυνο τέλος, σου απάντησε η @ghelly και η @Μαρια&Ηρα .
Το μόνο που θα συμπληρώσω είναι πως επειδή μεγάλωσα σε επαρχία και έχουν δει 5 πραγματάκια τα μάτια μου, έχω δει πάρα πολλές φορές κατσίκα δεμένη από τα πόδια και κρεμασμενη ανάποδα στο σαμαρι ενός γαιδουριου να πηγαίνει στο σφαγειο. Έχω δει πάρα πολλές φορές κοκορα να τρέχει πάνω κάτω χωρίς κεφάλι. Έχω δει πάρα πολλές φορές γουρούνι 300 κιλά να του παίζουν με βαριοπουλα στο κεφάλι ώστε να ζαλιστει και να πέσει κάτω για να του χωσουν το μαχαίρι στο λαιμό και να το σφαξουν. Έχω δει πολλές φορές να κάνουν στειρωση σε σκύλο (φαντάζομαι γνωρίζετε τον τρόπο). Έχω δει, έχω δει, έχω δει,..........
Για τις φαρμες στα είπαν. Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν ακούν κλασική μουσική ώστε να πάνε ευχαριστημένα.

Καλό είναι να μην βλέπουμε μόνο τις μαλακιες των άλλων αλλά να βλέπουμε και τα δικά μας στραβά.

Υ. Γ1: όχι δεν είμαι χορτοφαγος, απολαμβάνω και εγώ λαχταριστά κοψιδια . Γενικά δεν είμαι άνθρωπος των άκρων. Όλα χρειάζονται αλλά να υπάρχει και ένα μέτρο.

Υ. Γ. 2: Τους ανθρώπους στην επαρχια που κάνουν αυτά που περιέγραψα πιο πάνω, δεν τους θεωρώ κακούς ανθρώπους. Αντίθετα κάποιοι από αυτούς είναι διαμάντια. Απλά οι περισσότεροι είναι αγραμματοι, έτσι έμαθαν από τους πατέραδες τους, αυτό θεωρούν φυσιολογικό και αυτό κάνουν.

Υ. Γ. 3: @ISKENDER πιο πιθανό θεωρώ να έχεις φάει σκύλο στην Ελλάδα χωρίς να το γνωρίζεις (πχ σε σουβλακερι που έχει μόνο "καλα" κρέατα) , παρά στην Κίνα.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Τους ανθρώπους στην επαρχια που κάνουν αυτά που περιέγραψα πιο πάνω, δεν τους θεωρώ κακούς ανθρώπους. Αντίθετα κάποιοι από αυτούς είναι διαμάντια. Απλά οι περισσότεροι είναι αγραμματοι, έτσι έμαθαν από τους πατέραδες τους, αυτό κάνουν

Ακριβώς...καλώς ή κακώς δε μπορείς να κατηγορησεις κανεναν...Έτσι εμαθαν, ετσι τα βρήκαν παππο προς παππο...τι να πεις κ τι να κάνεις?
Γιατι με μας λιγοι μενουν καγκελο οποτε μας βλέπουν με τις ψησταριες η τις σούβλες...???
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981