activyl. Απόψεις;


malicious

Active Member
14 Μαϊου 2012
40
0
Μόλις αγόρασα μια νέα αμπούλα που μου πρότεινε η κτηνίατρος γιατί με όλες τις υπόλοιπες οι ψύλλοι έκαναν πάρτυ. Λέγεται activyl tick plus. Δεν την έχω τοποθετήσει ακόμα. Την έχει δοκιμάσει κανείς. Και αν ναι, έμεινε ευχαριστημένος; Παρατήρησε καμία παρενέργεια;

Ευχαριστώ!
 


Fotis_B

Active Member
7 Φεβρουαρίου 2012
27
18
Χαλάνδρι
Είναι ο 3ος μήνας που την χρησιμοποιώ στον σκύλο μου.Την προτείνουν επειδή στο σκεύασμα(εκτός από την κλασσική περμεθρίνη) έχει συμπληρωθεί η ινδοξακάρβη (συνθετικό εξωπαρασιτοκτώνο της DuPont) για πρώτη φορά σε αντιπαρασιτοκτόνα σκευάσματα για ζώα με την λογική ότι δεν θα είναι ανθεκτικά (τα παράσιτα) σε αυτή την ουσία.Στον σκύλο μου δεν παρατήρησα κάποια παρενέργεια (είναι μεγαλόσωμος),φαίνεται να κάνει την δουλειά της μια χαρά και ο κατασκευαστής δηλώνει ότι στα περισσότερα θηλαστικά που εφαρμόστηκε ΠΑΝΤΑ με εξωτερική χρήση δεν παρατηρήθηκαν παρενέργειες.Στα μείον της ο μεγάλος χρόνος αφομοίωσης (δεν ξεραίνεται γρήγορα) σε σχέση με άλλα αντίστοιχα προϊόντα που έχω κάνει χρήση.Άν υπάρχουν παρενέργειες θα μας τις δείξει το μέλλον μιας και είναι καινούργιο προιόν.
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Και εγω αυτην βαζω και κανει μια χαρα δουλεια. Δεν βρισκω τιποτα στον σκυλο. Οχι οτι βρηκα και με την advantix. Το μονο που παρατηρω ειναι οτι στα σημεια που του βαζω αμπουλα αλλαζει χρωμα το τριχωμα για μερικες μερες. Αλλα αυτο γινεται με οτι αμπουλα και να του βαλω.
 


malicious

Active Member
14 Μαϊου 2012
40
0
Α ωραία. Εμένα που είναι άσπρη, κατάλαβα πως θα γίνει. Με την advantix στην 13η μέρα έβρισκα ψύλλους.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου
 




Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
http://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2012/20120109114590/anx_114590_el.pdf

Δεν είναι κατάλληλη για σκύλους αναπαραγωγής .... (παράγραφο 4.7)
...που θα τους χορηγηθή η τριπλάσια ποσότητα απο την ενδυκνειόμενη .

Δεν το λέει έτσι ακριβώς ...

Απο αυτό που γράφει , προκύπτει ενα ερευνητικό κενό για πιθανές επιπτώσεις στα έμβρυα , σε χορήγηση της κανονικής δόσης .
 
Last edited:


malicious

Active Member
14 Μαϊου 2012
40
0
Εμένα αυτό που μ ενοχλεί είναι ότι ένα κομμάτι μπαίνει στον οργανισμό του σκύλου, απ ότι διάβασα στο pdf και αποβάλλεται από τα ούρα και τα κόπρανα.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Όλα τα φάρμακα που παίρνουν οι οργανισμοί , είτε άνθρωποι είτε ζώα , απορροφόνται απο τον οργανισμό ( στην προκειμένη απο το δέρμα ) και ακολουθούν αυτή την πορεία ώστε να μεταβολιστούν και να απεκκριθούν .

Και η ασπιρίνη , και το Depon ( στον άνθρωπο ) , και το Μαντού , και τα εμβόλια , και το activyl ....τα πάντα ...

Φαρμακολογία , 1-2ο έτος ....


:)
 


malicious

Active Member
14 Μαϊου 2012
40
0
Όλα τα φάρμακα που παίρνουν οι οργανισμοί , είτε άνθρωποι είτε ζώα , απορροφόνται απο τον οργανισμό ( στην προκειμένη απο το δέρμα ) και ακολουθούν αυτή την πορεία ώστε να μεταβολιστούν και να απεκκριθούν .

Και η ασπιρίνη , και το Depon ( στον άνθρωπο ) , και το Μαντού , και τα εμβόλια , και το activyl ....τα πάντα ...

Φαρμακολογία , 1-2ο έτος ....


:)
Είναι όμως τόσο τοξικά όσο τα παρασιτοκτονα;

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Με τη σωστή δοσολογία δεν έχουν κάνει έρευνα.

Για το Activyl γράφουν

4.7 Use during pregnancy, lactation or lay
The safety of the veterinary medicinal product has not been established during pregnancy and
lactation.
Pregnancy:
Do not use during pregnancy. Lactation: The use is not recommended during lactation.
4
Fertility:
Do not use in breeding animals.
Πηγή: http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB...Information/veterinary/000163/WC500102510.pdf

Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, αλλά από τότε που μου το έδωσαν έκανα 2 γέννες με μόνο 2 κουτάβια :(
 




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Η αμπουλα αποροφαται απο το δερμα του σκυλου.Εφοσον ο ψυλλος η το τσιμπουρι παραλυει απο τις νευροτοξικες ουσιες της αμπουλας(με σκοπο να ΜΕΙΩΘΟΥΝ οι πιθανοτητες να μολυνθει ο σκυλος) απο την στιγμη που προσπαθησει να αποζυμησει αιμα τοτε αυτο δεν σημαινει οτι οι ουσιες αυτες εχουν περασει στο αιμα του σκυλου?Στην συνεχεια οπως και στους ανθρωπους το αιμα φιλτραρεται(καθαριζεται) απο το συκωτι.Αυτο δεν σημαινει οτι επιβαρυνεται το συκωτι?
 


malicious

Active Member
14 Μαϊου 2012
40
0
Η αμπουλα αποροφαται απο το δερμα του σκυλου.Εφοσον ο ψυλλος η το τσιμπουρι παραλυει απο τις νευροτοξικες ουσιες της αμπουλας(με σκοπο να ΜΕΙΩΘΟΥΝ οι πιθανοτητες να μολυνθει ο σκυλος) απο την στιγμη που προσπαθησει να αποζυμησει αιμα τοτε αυτο δεν σημαινει οτι οι ουσιες αυτες εχουν περασει στο αιμα του σκυλου?Στην συνεχεια οπως και στους ανθρωπους το αιμα φιλτραρεται(καθαριζεται) απο το συκωτι.Αυτο δεν σημαινει οτι επιβαρυνεται το συκωτι?
Αυτό λέω και γω. Μου φαίνεται ότι δεν θα τη βάλω τελικά.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Ολες οι αμπουλες με τον ιδιο τροπο δεν λειτουργουν ? Απλα αλλαζει η δραστικη ?
Αν δεν βαλεις αυτην την αμπουλα τοτε δεν θα βαλεις καμια. Δεν ρωτας κανα κτηνιατρο να σου πει στα σιγουρα τι γινεται με τις αμπουλες ?
 


malicious

Active Member
14 Μαϊου 2012
40
0
Όλες οι αμπουλες είναι εν δυνάμει καρκινογόνες και τοξικές. Δεν θα βγάλεις άκρη και με τους κτηνιατρους. Δεν μπαίνουν στη διαδικασία να το ψάξουν τόσο πολύ το θέμα. Εδώ οι περισσότεροι προτείνουν scalibor + advantix που είναι ο, τι χειρότερο για το σκύλο

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου
 




malicious

Active Member
14 Μαϊου 2012
40
0
Αν μπεις στο greenpaws θα δεις ότι η περμεθρινη και η φιπρονίλη που είναι οι πιο γνωστές ουσίες δεν είναι και τόσο "αθώες".

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Εννοούσα κάποια επιστημονική σελίδα ή εργασία απο αντίστοιχη βάση δεδομένων εργασιών

Όχι απο μια ακτιβιστικής φύσης σελίδα .

Προσωπικά δεν μπορώ να βρώ ( βοήθησέ με αν το έχεις εύκαιρο plz ) ποιός υπογράφει το περιεχόμενο ( τι είδους επιστημονικός φορέας )

Κατα συνέπεια προς το παρόν μου αποπνέει την ίδια εμπιστοσύνη και διάθεση να δώσω βαρύτητα στα γραφόμενα , όση θα μου έδινε ενα άρθρο πχ για την Λεϊσμανίωση και συνταγές για αντικουνουπικά με ντομάτες και δενδρολίβανα , σε σελίδα τύπου " agapw ta skylakia me roz patouses . com " .

Μην το πάρεις προσωπικά , αλλά δεν διαβάζω και δεν υιοθετώ απόψεις έτσι εύκολα , πόσο μάλλον απο αμφιβόλου βάσης και αξιοπιστίας σελίδες .
 


malicious

Active Member
14 Μαϊου 2012
40
0
Αν googlareis για την περμεθρινη και την φιπρονίλη υπάρχουν και άλλες σελίδες που είναι πιο έγκυρες. Το έχω ψάξει αρκετά το θέμα και υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να δηλητηριαζουμε τα ζώα μας, θέλοντας να τα προστατεψουμε.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου
 


Fotis_B

Active Member
7 Φεβρουαρίου 2012
27
18
Χαλάνδρι
Και σε αυτή την περίπτωση ισχύει ότι και παντού,έχεις για οδηγό το μέτρο.Σίγουρα τα φάρμακα δεν είναι καραμέλες και να φορτώνεται ένας οργανισμός με φάρμακα είναι κακό αλλά το να προλαμβάνεις ένα νόσημα σε μια περίοδο υψηλού κινδύνου αποτελεσματικά είναι το προβλεπόμενο.Αν ένας σκύλος,χτύπα ξύλο,νοσήσει από ερλιχίωση ή πιροπλάσμωση λόγω ελλιπής πρόληψης ή και ατυχίας τα φάρμακα που θα ''φάει'' το ζώο θα είναι πιο δυνατά και η θεραπεία θα είναι συνήθως για ένα σημαντικό χρονικό διάστημα.Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να τρομοκρατήσω αλλά καλό είναι να "ζυγίζουμε" λίγο τα πράγματα προς όφελος πάντα του σκύλου μας.