Akita και ευαισθησία σε φάρμακα


akita_yoko

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
142
0
Αθήνα, Κηφισιά
Έχω διαβάσει και σε βιβλίο για τη συγκεκριμένη ράτσα αλλά και σε πολλά site στο internet ότι τα Akita είναι ευαίσθητα σε κάποια φάρμακα (συμπεριλαμβανομένης και της νάρκωσης). Ξέρει κανείς να μου πει ποια είναι αυτά τα φάρμακα ή οι δραστικές ουσίες συγκεκριμένα?? Αυτό που με ανησυχεί κυρίως είναι η νάρκωση γιατί σε λίγους μήνες που θα μεγαλώσει πρέπει να στηρωθεί και δεν θα ήθελα να εμφανίσει κάποια επιπλοκή κατά την επέμβαση. Σύμφωνα με το βιβλίο αλλά και με τα site που διάβασα η νάρκωση μπορεί σε μερικές περιπτώσεις ακόμα και να σκοτώσει ένα Ακίτα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν το έχω ακούσει, που οφείλεται αυτή η ευαισθησία; Ο γιατρός της τι λέει το γνωρίζει;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αυτό λοιπόν, είναι [μεταξύ πολλών άλλων] ένα πάρα πολύ σημαντικό θέμα και ένας από τους βασικούς λόγους, που απευθυνόμαστε σε εκτροφέα, ιδίως όταν σκοπεύουμε να αποκτήσουμε μια ιδιαίτερη ράτσα με τέτοιου είδους "προβλήματα". Για να μας ενημερώσει δηλαδή, από πρώτο χέρι. Αλλιώς, ευχόμαστε ο γιατρός μας, να είναι ενήμερος και να μην χρειαστεί να τον ενημερώσουμε εμείς, αν βεβαίως έχει τύχει και έχει πάρει κάτι το αφτί μας επί του θέματος ή δυστυχώς να ανακαλύψουμε εκ των υστέρων, πως ούτε το δικό του αφτί, είχε ακούσει κάτι.
Στο δια ταύτα, καλό θα ήταν, να το συζητήσεις με τον γιατρό, πολύ πριν φτάσετε στην αίθουσα του χειρουργείου.
 


akita_yoko

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
142
0
Αθήνα, Κηφισιά
Γιατρό δεν ρώτησα ακόμα...θα ρωτήσω την Δευτέρα μάλλον, άλλωστε δεν είναι κάτι επείγον αλλά δυστυχώς το έχω διαβάσει τόσες φορές που λογικά μιλάμε για πραγματικά υπαρκτό κίνδυνο. Ελπίζω να υπάρχει κανένας ακιτογονιός εδώ που να το χει ψάξει το θέμα!
 


akita_yoko

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
142
0
Αθήνα, Κηφισιά
Τα προβλήματα υγείας της ράτσας τα ήξερα από πριν την πάρω αλλά όσο και να έψαξα δεν κατάφερα να βρω λεπτομέρειες για τα φάρμακα... Δεν ξέρω αν η κτηνίατρος έχει καλή γνώση της συγκεκριμένης ράτσας (θα ρωτήσω βέβαια) αλλά πιο πιθανό είναι να πάρω απάντηση από μέλη του φόρουμ που έχουν ήδη Ακίτα. Το φορούμ το βρήκα αφού την απέκτησα οπότε δεν μπορούσα να ρωτήσω πιο πριν.
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Τα Ακίτα έχουν σχετικά μικρότερο μέγεθος καρδιάς από αυτό που έπρεπε να είχαν σε αντιστοιχία της σωματικής τους μάζας. Ως αποτέλεσμα, όταν υποβάλονται σε γενική αναισθησία, θα πρέπει να χρησιμοποιήται η ΕΛΑΧΙΣΤΗ προτεινόμενη ποσότητα αναισθητικού προς αποφυγή περιπλοκών.

Από τα μεγαλύτερα προβλήματα τους είναι οι αντιδράσεις του ανοσοποιητικού τους συστήματος σε διάφορες ουσίες, είτε προερχόμενες από το περιβάλλον (εξωγενής), είτε προερχόμενες από το ίδιο τους το σώμα (ενδογενής), με αδυναμία αναγνώρισης εαυτού, μία συνθήκη κατά την οποία το ανοσοποιητικό σύστημα του οργανισμού στρέφεται εναντίον του ίδιου του οργανισμού. Στις εξωγενείς ουσίες συγκαταλέγονται και τα εμβόλια και οι αναισθησίες. Δεν είναι αντίδραση σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ουσία, είναι υπερευαισθησία (υπέρ-αντίδραση) του οργανισμού στο περιβάλλον.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Γνωρίζω ότι τα Rough Collie είναι ευάσθητα σε αντιπαρασιτικά (heartworms) και φάρμακα αναισθησίας αλλά αυτό οφείλεται στα γονίδια.
Θέλω να πιστεύω ότι έκτροφείς Collie κάνουν την απαραίτητη εξέταση DNA και αποκλείουν απο την αναπαραγωγή σκυλιά που έχουν αυτό το γονίδιο.

Αυτό για τα Ακίτα πρώτη φορά το ακούω.