Akita Inu και Shiba Inu


nisiotis

New Member
3 Απριλίου 2010
4
0
Γυρνάω στο νησί σε λίγους μήνες μόλις αποφοιτήσω από την σχολή και σκέφτομαι να πάρω ένα σκύλο.

Μου αρέσουν ιδιαίτερα τα Akita και τα Shiba. Αλλά τα μάλλον τα Shiba βγαίνουν από το δίλημμα γιατί δεν βρίσκω εκτροφέα στην Ελλάδα και δεν θα ήθελα να μπλέξω με ξένο εκτροφέα για το πρώτο σκυλί πρόκληση που θα πάρω.

Διαβάζω και ψάχνω στο internet για τα Akita και παράγγειλα το Akita-Treasure of Japan για να με βοηθήσει να δω αν είναι το σκυλί που μου ταιριάζει.

Επειδή στο νησί δεν ξέρω ακόμα τι παίζει από εκπαιδευτές, δεν υπάρχει περίπτωση με διάβασμα να καταφέρω να μεγαλώσω ένα σχετικά κοινωνικό akita; Ένας έμπειρος εκπαιδευτής με μεγάλα σκυλιά θα βοηθήσει ή τα akita είναι πολύ ιδιότροπα;

Ααα και μήπως ξέρει κανείς για εκτροφέα Shiba Inu;

Αυτά για αρχή :p, thx
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
το στρατιωτικο το εχεις τελειωσει ?

ο καλυτερος συμβουλος για την φυλη που θα σου πει και αν σου ταιριαζει ειναι οι εκτροφεις της φυλης , με αυτους πρεπει να μιλησεις να τους πεις τι θες απο τον σκυλο και θα σου πουν , αλλα να εισαι ειλικρινης

για εκτροφεις παρε τηλεφωνο στον κυνολογικο ομιλο Ελλαδος www.koe.gr και ρωτα να σου πουν
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το στρατιωτικό βέβαια πρέπει να φύγει απ την μέση και μετά ακίτα

και είναι ιδιοτροπα-συγκριτικά με άλλα

και
ένας όχι καλός εκπαιδευτής μπορεί να δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα απο το να αφήσεις ανεκπαιδευτο το σκύλο
 


nisiotis

New Member
3 Απριλίου 2010
4
0
Ναι έχω τελειώσει στρατό.

Μάλλον θα πρέπει να αρχίσω τα τηλέφωνα με τους εκτροφείς.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Βασικά
επειδή πολλοί δηλώνουν εκτροφείς
αλλά λίγοι είναι
και απο αυτούς ακόμα λιγότεροι είναι καλοί σε αυτό που κάνουν
ξεκίνα απο τον ΚΟΕ να μάθεις πρώτα τους εκτροφείς απλά και μετά τις επισκέψεις για να βρείς τον σωστό
επίσης καλά κάνεις και πήρες βιβλίο για την φυλή και ακόμα καλύτερα θα κάνεις να διαβάσεις και το πρότυπο της fci καθώς και να βρείς όμιλους φυλής σε αυτήν και σε άλλες χώρες
επίσης διάβασε κάποια απο τα υπομνήματα αν όχι όλα στο παρών και σε άλλα φόρουμ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981