Akita inu


Dimitris

New Member
16 Απριλίου 2007
4
0
Καλησπέρα,

Είναι το δεύτερο ποστ που κάνω και είπα να ξεκινήσω απο εδώ μιας και ακόμη δεν έχω σκύλο και πραγματικά δεν ξέρω τι ράτσα να προτιμήσω. Λίγο που έψαξα στο ιντερνετ μου άρεσαν πολύ τα ακίτα.

Μέσα στο φορουμ απο αυτά που διάβασα όλοι προτείνουν να αποφεύγουμε τα pet shops... μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο εκτροφείο στη Θεσσαλονίκη που θα μπορούσα να επισκεφθώ και να δω κάποια σκυλιά? Δεκτά και τα pms :)

Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να δώσει περισσότερες πληροφορίες για τη συγκεκριμένη ράτσα?

Ευχαριστώ!
 




noukist

New Member
18 Ιανουαρίου 2011
1
0
Δες εδώ και εδώ και ενδεχομένος επικοινώνησε με το μέλος akitagreece... :)

Καλησπέρα. Ειμαι κατοικος Θεσσαλονίκης και ψάχνω κι εγω να αγοράσω ενα akita inu και ενα ελληνικο ποιμενικό. Τα λινκς που εδωσες δε δουλευουν πλεον, μηπως μπορεις εσυ η κάποιος αλλος να με πληροφορισει;
 


Lindaki

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2010
849
2
Νικος Βαζακας (Θεσσαλονικη) www.akita.gr
Γιαννης Τραϊκος (Θεσσαλονικη)
Παναγιώτης Τσίνγκος (Κρήτη)
(έχουν όλοι προφίλ στο fb για πληροφορίες)
 


STAMOSCHIOS

Well-Known Member
10 Σεπτεμβρίου 2009
58
1
CHIOS
Να δεις και τα american akita. Νομίζω ότι και εκτροφείο έχει στη θεσσαλονίκη και προσωπικά λόγω σωματοδομής και χρωματικών αποχρώσεων τα θεωρώ ιδεωδέστερη επιλογή από το Ιαπωνικό.
 


ababapanos

Active Member
23 Φεβρουαρίου 2009
33
0
κερκυρα
καλησπερα σας. ξερετε που μπορω να βρω να αγορασω Ακιτα ιαπωνικο απο εκτροφεα? και ποσο περιπου κοιμενοντε οι τιμες τους?

ειναι ο πρωτος μου σκυλος και μαρεσει παρα πολυ η συγκεκριμενη ρατσα
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Καλησπέρα. Ειμαι κατοικος Θεσσαλονίκης και ψάχνω κι εγω να αγοράσω ενα akita inu και ενα ελληνικο ποιμενικό. Τα λινκς που εδωσες δε δουλευουν πλεον, μηπως μπορεις εσυ η κάποιος αλλος να με πληροφορισει;
Μήπως θα ήταν καλύτερα να ανακατέψεις ένα φυαλίδιο ΝΙΤΡΟΓΛΥΚΕΡΙΝΗ?????
 




αγαπη

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2011
21
0
28
geia sas... 8elw na rwthsw kati...epeidh m aresoun polloi oi lukoi... mhpws 3eretai an uprxoun kapou e3imeromena koutavia lukou i kati tetoio....pou 8a mporousa na vrw... kai to megalwsw san skulo???
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αντιμετώπιση παράνομης κατοχής λύκου
Ένα από τα πιο σημαντικά και ζωτικά προβλήματα που αντιμετωπίζει ο λύκος στην Ελλάδα είναι και το φαινόμενο της αιχμαλωσίας και κατοχής του από ιδιώτες. Στην περίπτωση του φόνου των ενήλικων για την σύλληψη των κουταβιών καταστρέφεται ολόκληρη αγέλη, η οποία αποτελεί αναπόσπαστο λειτουργικό τμήμα του ευρύτερου πληθυσμού.
Στην Ελλάδα, η κατοχή του λύκου είναι παράνομη σύμφωνα με το Δασικό Κώδικα από το 1969. Ο ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ μέσω του προγράμματος LIFE "ΛΥΚΟΣ" στην προσπάθεια να βάλει τέλος στην παράνομη αυτή τακτική, προχώρησε σε κατασχέσεις λύκων από ιδιώτες και από τον ζωολογικό κήπο Φλώρινας. Παράλληλα μεταφέρθηκαν κάποιοι λύκοι από το ΕΚΠΑΖ αφού φιλοξενήθηκαν εκεί προσωρινά έπειτα από το κλείσιμο 2 ζωολογικών κήπων της Αθήνας. Η κατοχή λύκου από ιδιώτες ενισχύει το φαινόμενο του υβριδισμού του λύκου με σκύλους με δυο τρόπους: α) υπάρχει περίπτωση άμεσης διασταύρωσης με απόφαση των κατόχων, έχοντας την αφελή εντύπωση πως θα δημιουργήσουν "λυκόσκυλα" (γερμανικό ποιμενικό σκύλο) και β) στην περίπτωση προβληματικών - επιθετικών ατόμων (λύκων ή και υβριδίων) προβαίνουν στην εγκατάλειψή τους όπου στην συνέχεια τα ζώα αυτά έχοντας εξαρτηθεί απόλυτα από την ανθρώπινη παρουσία διαβιώνουν κοντά σε κατοικημένες περιοχές, προκαλώντας ζημιές αλλά και ζευγαρώνοντας με αδέσποτους σκύλους.
Μετά την εισαγωγή και την περίθαλψή τους στον Κτηνιατρικό Σταθμό και αφού στειρωθούν μεταφέρονται στο Καταφύγιο του Λύκου, όπου θα ζήσουν το υπόλοιπο της ζωής τους. Οι λύκοι αυτοί, απομακρυσμένοι από τη φυσική κοινωνική τους ομάδα, την αγέλη, από πολύ μικρή ηλικία και έχοντας ζήσει σε άμεση εξάρτηση από τον άνθρωπο, όπως και οι αιχμάλωτες αρκούδες, δεν γνωρίζουν τους βασικούς μηχανισμούς επιβίωσης και κατά συνέπεια, και αυτοί είναι αδύνατο να επανενταχθούν και να επιβιώσουν στο φυσικό τους περιβάλλον. Εκεί υπάρχει και η πιθανότητα φιλοξενίας λυκόπουλων σε περίπτωση τυχαίας ανεύρεσης από κάποιον.
Παρόλο που έγινε μεγάλη προσπάθεια να δοθεί μία λύση στην αιχμαλωσία λύκων, δυστυχώς υπάρχουν ακόμη πληροφορίες για παράνομη κατοχή από ιδιώτες ενώ λύκους διατηρούν ζωολογικοί κήποι της χώρας μας σε ακατάλληλους χώρους.
Σε περίπτωση που γνωρίζετε περιστατικό παράνομης αιχμαλωσίας λύκου ή αρκούδας μπορείτε να τους βοηθήσετε στέλνοντας μήνυμα στο [email protected] ή επικοινωνώντας τηλεφωνικά με τα γραφεία του ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ.



Πηγή :http://www.arcturos.gr/gr/action/A2.asp
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
geia sas... 8elw na rwthsw kati...epeidh m aresoun polloi oi lukoi... mhpws 3eretai an uprxoun kapou e3imeromena koutavia lukou i kati tetoio....pou 8a mporousa na vrw... kai to megalwsw san skulo???
Μάλλον ψάχνεις για Σιβηρικό, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είσαι σίγουρη για το τι ψάχνεις..................
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εξημερωμένα κουτάβια λύκου, δεν είναι ξεκάθαρο το τι ψάχνει;
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Μου φαίνεται ότι δεν έχει συνειδητοποιήσει τι ζητάει..... Γιατί ΚΑΝΕΙΣ δεν συνειδητοποιεί τι ζητάει όταν ζητάει ΕΞΗΜΕΡΩΜΕΝΟ λύκο....

Δε συζητάμε βέβαια ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ την υφαρπαγή ενός άγριου κουταβιού λύκου....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Eπίσης θεωρώ ότι το περιεχόμενο του ποστ δεν συνάδει σε καμία περίπτωση με την θεματολογία του φόρουμ όποτε το κάνω report.