Alapaha Blue Blood Bulldog




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Το κουταβι ειναι ολα τα ευρω!!!
Μοιαζουν με μπουντογκ-μποξερ-μαστιφ...νομιζω...:rolleyes::cool:
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Το κουταβι ειναι ολα τα ευρω!!!
Μοιαζουν με μπουντογκ-μποξερ-μαστιφ...νομιζω...:rolleyes::cool:
Το οποιο κουταβι εχει ενα γαλαζιο και ενα καστανο ματι! Πραγματικα απιθανο.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
μην ψαρωνεις απο τις ιστοριες για αγριους της lana. το εχει ριξει μεσα αυτη και η ψυχη της το ξερει.
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ricos πως το βλεπεις δηλαδη τωρα?

Τσιμπησες Μπουλμαστιφακι και ψηνεσαι τον τελευταιο καιρο και για Bullie κανονικο?Τι γινεται?

Ολο το τριγυρνας βλεπω...
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Ricos πως το βλεπεις δηλαδη τωρα?

Τσιμπησες Μπουλμαστιφακι και ψηνεσαι τον τελευταιο καιρο και για Bullie κανονικο?Τι γινεται?

Ολο το τριγυρνας βλεπω...
Οχι ρε Στελιο, ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο τον χαζοκουταβο μου και θα πορευτω μαζι του για οσο καιρο μου το επιτρεψει ο θεος αλλα ποτε δεν επαψα να κοιταω ρατσες Bull. Ανεκαθεν ενδιαφερομουνα για αυτες.
 






Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Κοιταξε να μας την κανεις και να παρουσιασεις σε λιγο καιρο κανενα κουταβο Bullie...


Πέρασαν 13 χρόνια αλλά έγινε πράξη.
Ο Bono, 2 χρόνων. 20230119_113852-01.jpegΟ μπαμπάς είναι (μάλλον??? ) Alapaha Blue, η μαμά του red nose pit.
 




Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Λίγο τα νεύρα του έχει ε; :p

Welcome back :giggle:
Καλώς σας βρήκα πάλι.
Ο Bono είναι συνεχώς σε ένα alert mode. Μας βγήκε πολύ κτητικός και full time security. Ολη την ώρα σκαναρει ποιος περνάει έξω από το σπίτι, ποίος μπήκε στην αυλή της πολυκατοικίας, ποίος πάρκαρε απέναντι. Αν δει κάτι που δεν είναι στην καθημερινή ρουτίνα (όπως οι γείτονες πχ, τους οποίους τους έχει μάθει όλους) τότε γαυγίζει και γρυλλίζει ταυτόχρονα.
Έχει πάρει ήδη ένα παράσημο, γιατί τον περασμένο Δεκέμβρη σκαρφαλωσαν 2 γύφτοι και μπήκαν από το μπαλκόνι. Ακόμα τρέχουν, δεν πείραξαν τίποτα μέσα και το μόνο που μας έκαναν ήταν να σπάσουν το τζάμι της μπαλκονοπορτας. Αφού δεν τσακιστηκαν πηδωντας όπως όπως από το μπαλκόνι πάλι καλα. Και ο Bono ήταν ακόμη νεαρός (18 μηνων)

Όταν τον πήραμε, ήταν ένα πολύ ήσυχο κουταβάκι, μια σταλιά. Δεν το φανταζομασταν και ούτε το περιμέναμε για να είμαι ειλικρινής ότι θα μας προέκυπτε φύλακας.
IMG-20230108-WA0055.jpg
IMG-20230108-WA0048.jpg
Μας φαινόταν πολύ μικρός, όλων μας, γιατί μετά από τον Solo, είχαμε συνηθίσει σε έναν συγκεκριμένο όγκο για σκύλο. Ακόμη και τώρα που είναι 33 κιλά, μας φαίνεται "μαζεμένος" να το πω ευγενικά, και ώρες ώρες τον φωνάζουμε "πορδουλη" χαϊδευτικά.
Ο Bono έφερε μια ευχάριστη νότα στο σπίτι μας, ήταν εντελώς διαφορετικό σκυλί και για αυτό και τον επιλέξαμε. Ανέκαθεν τα σκυλιά μας τα είχαμε για συντροφιά, και μετά από τον Solo (αλλά και τον Gordo, που έμεινε μαζί μας 5 χρόνια), ο γιος μας ήθελε ένα πιο ενθουσιώδη και με ενέργεια σκύλο. (Εγώ από την άλλη, ακόμη δεν μπορώ να πω ότι θα ξεπεράσω ποτέ τον Solo. Όσοι είχαν ή έχουν κάποια σκυλιά ή και πολλά, θα με καταλαβαίνουν. Πάντα υπάρχει το ένα που το ξεχωρίζεις από τα άλλα. Για μένα αυτό το σκυλί υπήρξε ο Solo.)

Αυτό που μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση μετά από ένα bullmastiff είναι η αθλητικότητα του και η ευλυγισια του. Επίσης η ενέργεια του είναι από άλλο πλανήτη, λες και έχει καταπιεί νίτρο είναι.
IMG-20230125-WA0002.jpg
Πολύ έξυπνος και εξωστρεφής προσωπικότητα. Υπομονή δεν ξέρει τι θα πει, και έχει εμμονή με τις κάλτσες μας. Εχει καταπιεί άπειρες και ευτυχώς τις ξερνάει μετά. Τώρα τελευταία έχει σταματήσει να το κάνει και ελπίζουμε να συνεχίσει έτσι.
Επιθετικοτητα δεν έχει βγάλει σε άλλα σκυλιά ακόμη αλλά δεν τον εμπιστεύομαι (πιτμπουλάκι γαρ) και για αυτό έχουμε μόνιμα το νου μας. Πάντα δεμένος στον οδηγό του και πάντα υπό έλεγχο.
Είναι πολύ ενθουσιώδης και ψοφάει για παιχνίδι.
Εκτός από το μεταξύ μας παιχνίδι ασχολείται πολύ με τα παιχνίδια του. Δεν είχα ποτέ άλλο σκυλί να παίζει τόση ώρα με τα παιχνίδια του.

Επίσης κάτι που πρέπει να αναφέρω ότι είναι απίστευτα καθαρό σκυλί. Δεν ξέρω αν είμαι τυχερός αλλά και το πρώτο πιτμπουλακι που είχα νεαρός, ήταν επίσης πολύ καθαρό σκυλί.
Μπορεί να είναι σύμπτωση, μπορεί και να είναι γνώρισμα της φυλής. Δεν μπορω να πω με σιγουριά γιατί το δείγμα είναι μικρό.
Ωστόσο έχει ένα υπέροχο βελούδινο τρίχωμα, το οποίο μαδαει σπάνια. Έχουμε ξεχάσει τι θα πει τρίχα σκύλου στα ρούχα μας. Μην με ρωτήσετε πως και τι, γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται αυτό. Το μόνο που κάνουμε εμείς, πέρα από μιας καλής ποιότητας ξηράς τροφής που του δίνουμε , είναι να προσθέτουμε λίγο λάδι καρύδας μέσα. Φτιάχνει και ενισχύει το τρίχωμα του σκύλου αλλά να μην μαδαει είναι υπερβολή θα έλεγα.

Παρασύρθηκα και έγραψα πολλά και χαλάω το νήμα που είναι για τα Alapaha.
Admins αν νομίζετε ότι πρέπει να μεταφερθεί το θεμα, just do it.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Του αξίζει δικό του θέμα εννοείται!
Στείλε πμ στον @admin αν θέλεις, να το φτιάξετε.

Να σας ζήσει λοιπόν ο πορδούλης! :giggle:
Μπράβο του για το παράσημο, αλλά ελπίζω να μην χρειαστεί να πάρει κι άλλο, ποτέ στην ζωή του!!!

υγ: με τον Gordo, τι δεν θυμάμαι; :confused:
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Του αξίζει δικό του θέμα εννοείται!
Στείλε πμ στον @admin αν θέλεις, να το φτιάξετε.

Να σας ζήσει λοιπόν ο πορδούλης! :giggle:
Μπράβο του για το παράσημο, αλλά ελπίζω να μην χρειαστεί να πάρει κι άλλο, ποτέ στην ζωή του!!!

υγ: με τον Gordo, τι δεν θυμάμαι; :confused:
O Gordo (αγγλικό μπουλντόγκ) δόθηκε αναγκαστικα όταν μετακόμισα και δεν μπορούσα να έχω δύο σκυλιά στο διαμέρισμα , σε ένα παλικάρι. Ο κοντός μου έκανε την ζωή δύσκολη 5 χρόνια που τον είχα και μπορώ να πω ότι δεν δυσκολευτηκα που τον έδωσα. Για να είμαι ειλικρινής....μου έχει λείψει λίγο ο κερατάς και ας ήταν κωλόπαιδο.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Καλωσήρθες ...μετά από 10ετία!
Πως τον βρήκες τον γονιό alapaha είμαι περίεργη...
Να σου ζήσει ο μικρός, άξιος και στη δουλειά του!
 
  • Like
Reactions: Ricos


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Καλωσήρθες ...μετά από 10ετία!
Πως τον βρήκες τον γονιό alapaha είμαι περίεργη...
Να σου ζήσει ο μικρός, άξιος και στη δουλειά του!
Καλησπέρα Vrmode, τι κάνουν τα γαλλακια σου? Υπάρχουν?

Τον μικρό τον βρήκα εντελώς τυχαία από έναν φίλο.
Ο πατέρας του σκύλου έχει χαρακτηριστικά Alapaha αλλά δεν ορκίζομαι κιόλας ότι είναι 100%
Ειναι μερλε με γαλάζια ματιά και η σωματοδομη του φέρνει πιο πολύ σε bulldog old type παρα σε πιτμπουλ. IMG-20230502-WA0028.jpg
 
  • Like
Reactions: GRDANE


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Καλησπέρα Vrmode, τι κάνουν τα γαλλακια σου? Υπάρχουν?
H Kάρλα (η μαύρη) που αν θυμάσαι "έκραζε" στον Solo όταν την μύριζε από πίσω, έφυγε πριν 3 χρόνια.
Η Pepper (τιγρέ) έφυγε πριν από ένα μήνα. Το Πιπεράκι ήταν μάλλον ήταν ό,τι και ο Solo για σένα.

Για κακή μου τύχη :LOL: έμεινα με ένα σταφάκι (sbt), ο θεός να μου δίνει κουράγιο και πολλά λεξοτανίλ. Και με έναν κακομοίρη ημίαιμο τύπου τσοπάνο πρώην μόνιμο κάτοικο καταφυγίου που τον έχω "σε αυλή" - αυτός αποδεικνύεται διαμάντι.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
H Kάρλα (η μαύρη) που αν θυμάσαι "έκραζε" στον Solo όταν την μύριζε από πίσω, έφυγε πριν 3 χρόνια.
Η Pepper (τιγρέ) έφυγε πριν από ένα μήνα. Το Πιπεράκι ήταν μάλλον ήταν ό,τι και ο Solo για σένα.

Για κακή μου τύχη :LOL: έμεινα με ένα σταφάκι (sbt), ο θεός να μου δίνει κουράγιο και πολλά λεξοτανίλ. Και με έναν κακομοίρη ημίαιμο τύπου τσοπάνο πρώην μόνιμο κάτοικο καταφυγίου που τον έχω "σε αυλή" - αυτός αποδεικνύεται διαμάντι.
Πέρασαν τα χρόνια, φύγαν και τα φιλαράκια μας.
Πρόσφατα το Πιπερακι.... Να σαι καλά εσύ να τις θυμάσαι και τις δύο.
Πρέπει να έχω κάπου φωτογραφίες τους από βόλτα στα Βασιλικά με τα Newfie της Σοφίας και τον Solo. Θα τις ψάξω και θα σου στείλω.
Να χαίρεσαι τα νέα μέλη (αγαπάω STB)
 
  • Like
Reactions: vrmode


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Να χαίρεσαι τα νέα μέλη (αγαπάω STB)
Αν αγαπάς sbt στο στέλνω πακέτο μαζί με την προίκα του. Χθες γκρέμισε τρέχοντας μια καρέκλα και την πέταξε 3 μέτρα πιο πέρα, πήγε να μπουκάρει σε περίφραξη και να φάει 2 κότες και γκρέμισε και τη ζαρτινιέρα με τα μαρούλια. Ετών 9, όλα αυτά.
Το θες;
 
  • Like
  • Haha
Reactions: Aliki V. and Ricos


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Αν αγαπάς sbt στο στέλνω πακέτο μαζί με την προίκα του.
Σε ευχαριστώ για την προσφορά αλλά έχω έναν δαίμονα ήδη στο σπίτι.

Χθες γκρέμισε τρέχοντας μια καρέκλα και την πέταξε 3 μέτρα πιο πέρα, πήγε να μπουκάρει σε περίφραξη και να φάει 2 κότες και γκρέμισε και τη ζαρτινιέρα με τα μαρούλια. Ετών 9, όλα αυτά.
Το θες;
Χαχαχα, μια τυπική ημέρα ενός STB. Η ηλικία εν τω μεταξύ δεν παίζει ρόλο, αιώνια κουτάβια.
 
  • Haha
Reactions: vrmode


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981