alaskan klee kai


Dorian

New Member
5 Ιουνίου 2011
4
0
Kαλησπέρα παιδιά και καλό καλοκαίρι. Ψάχνω αυτό το σκυλάκι για υιοθεσία και δεν το βρίσκω. Είχα παλιά ένα κούρτσχααρ για παρέα όχι για κυνήγι αλλά δυστυχώς "έφυγε" το γεροντάκι μας. Μετά απο αρκετά χρόνια αποφάσισα να αγοράσω το klee kai. Αν υπάρχει κάποιος να μου δώσει ένα τηλέφωνο ή ένα link -έστω και απο εξωτερικό- που πουλάνε τέτοια σκυλάκια θα του είμαι ευγνώμων. Ευχαριστώ.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
γιατί θέλεις σπιτζ τύπου σκύλο; θέλω να πω τι έχεις στο μυαλό σου, να μοιάζει με χάσκυ αλλά να εκπαιδεύεται ευκολότερα;
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μιας και δεν ειναι αναγνωρισμενο απο την FCI- και σπανια/αγνωστην φυλη στην Ευρωπη- μαλλον πολυ δυσκολα θα βρεις εκτροφειο.
 


Dorian

New Member
5 Ιουνίου 2011
4
0
γιατί θέλεις σπιτζ τύπου σκύλο; θέλω να πω τι έχεις στο μυαλό σου, να μοιάζει με χάσκυ αλλά να εκπαιδεύεται ευκολότερα;
Αυτό ακριβώς. Ένα μεσαίου μεγέθους χάσκυ και πολύ λιγότερο δύστροπο απ'όσο γνωρίζω. Διάβασα επίσης πως έχει και αρκετές ικανότητες φύλαξης. Θα μου πείτε τόσα σκυλάκια υπάρχουν το ξέρω αλλά μου κόλλησε αυτή η ράτσα.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Αυτό ακριβώς. Ένα μεσαίου μεγέθους χάσκυ και πολύ λιγότερο δύστροπο απ'όσο γνωρίζω. Διάβασα επίσης πως έχει και αρκετές ικανότητες φύλαξης. Θα μου πείτε τόσα σκυλάκια υπάρχουν το ξέρω αλλά μου κόλλησε αυτή η ράτσα.
Αν καταλαβαίνω (αν κάνω λάθος συγνώμη) κατέληξες σ' αυτό λόγω εμφάνισης; Επιπλέον δεν είναι μεσαίου μεγέθους, ανάλογα με τον τύπο φτάνει το μικρό στα 26 εκατοστά, το μεσαίο στα 42 εκατατοστά και το μεγάλα λίγο πάνω ή λίγο κάτω από 50. Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στο μεγάλο.

'Οσον αφορά τα Χάσκυ κάποιος σε έχει πληροφορήσει λάθος. Το Χάσκυ δεν είναι δύστροπο, ανεξάρτητο είναι. Όσον αφορά την εκπαιδευσιμότητα έχω εκπαιδεύσει τρία. Τη μεγάλη που την έχω ακόμα με επαγγελματία εκπαιδευτή, τα άλλα δύο μόνος μου με τη μεγάλη για βοηθό (με τη βοήθεια της οποίας επίσης εκπαίδευσα τη Βελγίδα μου). Δεν μπορείς να κάνεις εύκολα φύλακα το Χάσκυ, αλλά σου εγγυώμαι ότι άνετα και εύκολα γίνεται σκύλος για ειδοποίηση κινδύνου. Μερικές φορές νιώθεις πως είσαι μόνος σου στο χώρο, κινείται τόσο μελωδικά με τις αιλουροειδείς του κινήσεις που δεν το παίρνεις χαμπάρι. Αν σ' αρέσει το τρέξιμο πάντως και οι πολύ μεγάλες βόλτες είναι ο ιδανικός σκύλος. Και όχι δεν δείχνει τα συναισθήματα του παρά σε σπάνιες περιστάσεις που χρειάζεται.
 


Dorian

New Member
5 Ιουνίου 2011
4
0
Αν καταλαβαίνω (αν κάνω λάθος συγνώμη) κατέληξες σ' αυτό λόγω εμφάνισης; Επιπλέον δεν είναι μεσαίου μεγέθους, ανάλογα με τον τύπο φτάνει το μικρό στα 26 εκατοστά, το μεσαίο στα 42 εκατατοστά και το μεγάλα λίγο πάνω ή λίγο κάτω από 50. Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στο μεγάλο.

'Οσον αφορά τα Χάσκυ κάποιος σε έχει πληροφορήσει λάθος. Το Χάσκυ δεν είναι δύστροπο, ανεξάρτητο είναι. Όσον αφορά την εκπαιδευσιμότητα έχω εκπαιδεύσει τρία. Τη μεγάλη που την έχω ακόμα με επαγγελματία εκπαιδευτή, τα άλλα δύο μόνος μου με τη μεγάλη για βοηθό (με τη βοήθεια της οποίας επίσης εκπαίδευσα τη Βελγίδα μου). Δεν μπορείς να κάνεις εύκολα φύλακα το Χάσκυ, αλλά σου εγγυώμαι ότι άνετα και εύκολα γίνεται σκύλος για ειδοποίηση κινδύνου. Μερικές φορές νιώθεις πως είσαι μόνος σου στο χώρο, κινείται τόσο μελωδικά με τις αιλουροειδείς του κινήσεις που δεν το παίρνεις χαμπάρι. Αν σ' αρέσει το τρέξιμο πάντως και οι πολύ μεγάλες βόλτες είναι ο ιδανικός σκύλος. Και όχι δεν δείχνει τα συναισθήματα του παρά σε σπάνιες περιστάσεις που χρειάζεται.
Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ναι, μου άρεσε είναι αλήθεια όπως και τα χάσκυ. Όμως επειδή είναι μεγάλα όπως είδα και σήμερα ένα τερατάκι στην παραλία και δηλώνω άπειρος με τα σκυλιά ήθελα ένα μεσαίου μεγέθους σκύλο. Ένας φιλος μου έχει shiba inu και εχουν ακριβώς το ίδιο ύψος με το klee kai. Και μιλάω για το standard μέγεθος, τα μεγάλα δεν υπάρχουν. Τι να πω αν δεν το βρώ πουθενά θα κοιτάξω κάτι άλλο. :confused:
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Το Αlaskan Κlee Κai δεν είναι ΚΑΝ ανανωρισμένο από τον Αμερικανικό Κυνολογικό Όμιλο (τουλάχιστον από τον επίσημο, την AKC - η UKC είναι άλλη υπόθεση), πόσο μάλλον δε από την FCI.

H "φυλή" (τα εισαγωγικά είναι εκεί γιατί ΔΕΝ είναι αναγνωρισμένη φυλή από κανένα επίσημο Κυνολογικό Οργανισμό κάποιου βεληνεκούς) είναι ακόμα στο στάδιο της ανάπτυξης, οπότε η μορφολογική διαφοροποίηση από εκτροφέα σε εκτροφέα και από γραμμή σε γραμμή (αν μπορεί κάποιος για να μιλήσει από αυτή τη στιγμή για γραμμές!!) είναι πολύ μεγάλη. Ως αποτέλεσμα, το "τυπικό" δεν είναι καθόλου τυπικό ή συνήθες.

Ένα άλλο θέμα είναι το κατά πόσο κάποιος μπορεί (ή πρέπει) να εμπιστευθεί έναν εκτροφέα ο οποίος εν γνώση του επιλέγει να στελεχώσει ένα Κυνολογικό σχήμα το οποίο αδυνατεί (ή επιλέγει εκουσίως) να εκπληρώσει κάποιες ελάχιστες απαιτήσεις (εκτροφικές, κυνολογικές, κλπ).

Κλείνοντας, θεωρώ τουλάχιστον αστείο να συγκρίνει κάποιος ηθολογικά μία ΜΗ ΤΥΠΟΠΟΙΗΜΕΝΗ "φυλή" με μία πρωτόγονη, η οποία υφίσταται για περίπου 1 αιώνα Κυνολογικά και για μερικές χιλιάδες χρόνια ως διακριτός υποπληθυσμός.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Πάντως, δε μπορείτε να πείτε φαντάζει δελεαστικό σε πάρα πολλούς, ένας σκύλος που φαινοτυπικά θυμίζει Χάσκυ και μένει σε διαστάσεις κουταβιού για πάντα (αναφέρομαι στους σκύλους της οικογένειας Αlaskan Κlee Κai της εκδοχής toy). Επειδή όμως είχα Σέλτι και φίλους με Κόλι που επίσης μοιάζουν φαινοτυπικά (μιλάμε βέβαια για δυο αναγνωρισμένες φυλές μη τα μπερδεύουμε) ουδεμία σχέση είχε ο ένας σκύλος με τον άλλο σε θέματα χαρακτηροδομής ούτε βάσει προτύπου, ούτε βάσει των δεδομένων σκύλων. Κι εκεί έγκειται η διαφορά στο σκύλο Χάσκυ μπορούμε να μιλάμε για χαρακτηροδομή προτύπου, στο σκύλο της οικογένειας Αlaskan Κlee Κai δε μπορούμε ακόμη να είμαστε σίγουροι για τίποτα.
 


tomsitas

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2011
783
48
ΓΙΑΝΝΕΝΑ
Πάντως, δε μπορείτε να πείτε φαντάζει δελεαστικό σε πάρα πολλούς, ένας σκύλος που φαινοτυπικά θυμίζει Χάσκυ και μένει σε διαστάσεις κουταβιού για πάντα (αναφέρομαι στους σκύλους της οικογένειας Αlaskan Κlee Κai της εκδοχής toy). Επειδή όμως είχα Σέλτι και φίλους με Κόλι που επίσης μοιάζουν φαινοτυπικά (μιλάμε βέβαια για δυο αναγνωρισμένες φυλές μη τα μπερδεύουμε) ουδεμία σχέση είχε ο ένας σκύλος με τον άλλο σε θέματα χαρακτηροδομής ούτε βάσει προτύπου, ούτε βάσει των δεδομένων σκύλων. Κι εκεί έγκειται η διαφορά στο σκύλο Χάσκυ μπορούμε να μιλάμε για χαρακτηροδομή προτύπου, στο σκύλο της οικογένειας Αlaskan Κlee Κai δε μπορούμε ακόμη να είμαστε σίγουροι για τίποτα.
θα μου επιρεψεις να εχω τις αντιθετες αποψεις ....οσον αφορα τον "χαρακτηρα" collie-shetland.
ο χαρακτηρας , ειναι μεν κληρονομικος σε μια φυλη αλλα εχει να κανει παρα πολυ με τον "τροπο" ανατροφης..
αν δεν εχεις ,ο ιδιος αναθρεψει ΚΑΙ απο της δυο φυλες , ειναι σιγουρο οτι θα δεις "διαφορες" , ακομη και σε σκυλια ιδιας φυλης
 
Last edited:


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
θα μου επιρεψεις να εχω τις αντιθετες αποψεις ....οσον αφορα τον "χαρακτηρα" collie-shetland.
ο χαρακτηρας , ειναι μεν κληρονομικος σε μια φυλη αλλα εχει να κανει παρα πολυ με τον "τροπο" ανατροφης..
αν δεν εχεις ,ο ιδιος αναθρεψει ΚΑΙ απο της δυο φυλες , ειναι σιγουρο οτι θα δεις "διαφορες" , ακομη και σε σκυλια ιδιας φυλης
σ' αυτό που λες συμφωνώ απόλυτα. Ούτε είχα ποτέ μου δικό μου Κόλι, ούτε ξέρω πως μεγάλωσαν, ήταν σκύλοι ο ένας μιας συμφοιτήτριας κι ο άλλος ενός παλικαριού που γνώρισα στη βόλτα.