american bully


Tsakk190

Active Member
3 Μαϊου 2016
44
12
33
@Tsakk190
Ψαξε για εντος Ελλαδας αν δεν υπαρχει όμως;

Επισης, αν οντως ενδιαφέρεσαι σοβαρα μην βασίζεσαι σε αυτά: ''τα εξοδα του εξωτερικου εχω ακουσει οτι ειναι 2000-3000 χωρις μεταφορικα εξοδα.Στην Ελλαδα λογικα θα ειναι χαμηλοτερες τιμες πιστευω''
Το ''εχω ακουσει'' μια πολυειπωμενη κουβεντα είναι... το ''εχω ακούσει ότι...'' να ξερεις απεχει κατά παρα πολύ από το ''ισχυει ότι...''
Το ιδιο ισχυει για το ''λογικα αυτό...το άλλο... κλπ.'' και το ''πιστευω το ταδε...το άλλο...''
Ερευνησε το σοβαρα το θεμα, μην 'πιανεσαι' και βασιζεσαι από το τι ακουστηκε εκει και αλλου και στο τι πηρε ελαφρως το αυτι σου σε μια παντελως τυχαια συζητηση. Αναζητησε απαντησεις και πληροφοριες (αν οντως ενδιαφέρεσαι, το επισημαινω αυτό και δεν μιλάμε για γενικό και αόριστο ενδιαφέρον) και πραξε αναλόγως.

Προσωπικά, μια και δεν ξερω να σε βοθησω με εκτροφειο όπως και τα υπολοιπα μελη, το λιγοτερο που μπορουσα να κανω είναι να σου γραψω μερικα από τα χαρακτηριστικα της φυλης για να εχεις υποψη και να σκεφτεις αν μπορεις να ανταπεξέλθεις. Δυστυχως, δεν απαντησες στα ερωτήματα μου...οκ, ισως να μην θες, απλα αν μας δωσεις έναν μπουσουλα σχετικα με το τι σου κεντρισε το ενδαιφερον, τι lifestyle εχεις και πιστεύεις ότι θα ταιριάξει στην συγκεκριμενη ρατσα κτλ. ισως να βοηθουσε να σε βοηθήσουμε σε καποιο κομματι (?)


Υ.Γ. Ξέχασα να αναφερθώ νωρίτερα σε αυτό...ναι μεν ασχετο με αυτό που ζητας, αλλα κατά εμενα invalid:
''Λοιπον αρχικα ηθελα να υιοθετησω ενα σκυλακι αλλα μετα απο πολυ ψαξιμο καταληξα οτι κανενα απο τα σκυλια που ειδα και διαβασα γι αυτα δεν μου ταιριαζει απολυτα.''

  • Είναι απλα αδυνατον να μην υπαρχει ουτε ΕΝΑ σκυλι (χιλια υπαρχουν, απλα εγω θα αρκεστω στο ένα, για να ερθω και πιο κοντα στα λεγομενα σου) που να μην ταιριαζει στη ζωη και στην προσωπικοτητα σου ως ατομο. Στην Ελλαδα των εκατομμυριων αδέσποτων δεν ευσταθει να απορριπτεις τα τοσα mixed breed προς υιοθεσια λεγοντας πως ακομα και μετα από πολύ ψαξιμο δεν βρηκες ουτε ένα, ενώ κυριολεκτικα με μια γρηγορη περιηγηση στις ομαδες του fb, βρίσκεις 1002 που ποικιλουν στο μέγεθος, χαρακτηρα και ότι άλλο θες και παραλληλα να βρίσκεις οσα θελεις σε μια φυλη. ;)
  • Αυτό το ''να μου ταιριάζει απόλυτα'' κατά τις δικες μου τις αποψεις δεν υπαρχει. Το απολυτο το ξεχναμε για τον απλουστατο λογο ότι μιλαμε για αποκτηση συντροφου ο οποιος - θελοντας και μη - εχει δικο του χαρακτηρα και ιδιαιτερα ακομη στοιχεια στην προσωπικοτητα του. Μπορει να μην είναι ολόιδιοι οι χαρακτήρες σας αλλα πολλες φορές η διαφορετικοτητα κανει δυο συντρόφους να 'δέσουν' συναισθηματικά αφου ότι του λειπει του ενός το προσφέρει ο άλλος. ;) Αν όμως εξακολουθήσεις να το στηρίζεις αυτό το ''απολυτα'' τοτε ειλικρινα απορω πως επελεξες καθαροαιμη φυλη που εχει και standards...ένα μιξι-τριξι είναι λιγο απολα, αποκλειεται, κατι θα σου ταιριαζε :D
Πρωτα απ ολα ηθελα ενα μεγαλοσωμο σκυλι και να ειναι κουταβι βρηκα πολλα σκυλια που μου αρεσαν ομως αλλα ηταν ηδη αρρωστα,αλλα αρσενικα ειναι στειρωμενα ή θα δωθουν με συμβολαιο που η στηρωση επιβαρυνει τον ιδιοκτητη(δεν θεωρω σωστο να στειρωνουν ακομα και τα αρσενικα),αλλοι πρωην ιδιοκτητες ηθελαν να βλεπουν το σκυλακι τους, αλλα σκυλια ειχαν προβληματα συμπεριφορας και επιθετικοτητας σε αλλα ζωα...και γι αυτο δεν μπορεσα να βρω.
 


Tsakk190

Active Member
3 Μαϊου 2016
44
12
33
Το FCI και το AKC όπως έχει ήδη πεί ο Beyond Wonderland δεν τα έχουν αναγνωρήσει σαν φυλή και απ' ότι είδα έχει αναγνωριστεί το 2013 μόνο απο το UKC

@Tsakk190 Αντί να ψάχνεις "america bully" και να δώσεις ένα χ ποσό για μία ημίαιμη "φυλή" της οποίας τα δείγματα είναι αποτέλεσμα πολύ κακής πισω-αυλήτικης "εκτροφής" [byb], με αποτέλεσμα τα περισσότερα σκυλιά αν όχι όλα να παρουσιάζουν σημαντικά προβλήματα υγείας για τα οποία θα χρειαστεί να δώσεις πάνω από 2000 και 3000 ευρώ, γιατί δεν ψάχνεις στο pitbull rescue να βρείς κάποιο που θα σου κάνει κλίκ;;
Εξηγησα παραπανω γιατι δεν θελω να υιοθετησω...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.660
19.891
Πω πωωω...τι ωραία τραπεζάκια είναι αυτά;
Μετακινούνται και εύκολα στον χώρο ε;
Οπου κάθεσαι και θέλεις να ακουμπήσεις τον καφέ σου και το βούτημα, ακολουθούν!!!
Σούπερ είναι!!!
Που τα βρίσκουμε; Σε επιπλάδικα;
 
  • Like
Reactions: Kodagoshe


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@mareco

:) Με την ουσία του σχόλιου συμφωνώ και μάλλον το γνωρίζουν αρκετοί, μα ξέρεις για ποιο λόγο δεν συνέχισα την κουβέντα στο συγκεκριμένο θέμα και την άφησα έτσι όπως την άφησα;

Σκέφτηκα ότι στην ουσία είναι άδικο (θα είμαι εγώ άδικος) ως προς τον @Tsakk190 και τον όποιον άλλον στη θέση του που θέλουν ένα σκύλο με παρόμοια μορφολογία και για παρόμοιους λόγους.

Πριν λίγες μέρες έγραψα και σε ένα άλλο νήμα όπου κάποιο μέλος ζητούσε σκύλο με μηδαμινές απαιτήσεις βόλτας και του πρότειναν κι εδώ μα και εκτροφείς (όπως είπε) τα Pug και τα Bulldog. Αυτές οι "μηδαμινές απαιτήσεις" και το "του αρκούν 5 λεπτάκια περπάτημα" τα λέμε αβίαστα και μάλλον δεν θέλουμε να μπούμε στην διαδικασία σκέψης "Μα γιατί του αρκούν 5 λεπτά περπάτημα;... Είναι καλό αυτό;". Πόση διαφορά έχουν τα American Bully (o μέσος όρος) με τα Bulldog (τον μέσο όρο) π.χ. ή τα Basset Hound;

Μάλλον, στην παρούσα φάση, είναι πιο εύκολος στόχος τα Bully και λιγότερο ως καθόλου οι "εδραιωμένες", "παλαιές" φυλές που δεν έχουν να "ζηλέψουν" τίποτα στα προβλήματα μορφολογίας και κακής εκτροφής (Bulldog, French Bulldog, Boston Terrier, German Shepherds, Basset Hounds, Dachshunds, Pekingese, Dogue de Bordeaux, etc.).

Παρεξηγούμαστε πιο εύκολα όταν μιλήσουμε με αυτό τον τρόπο για αυτές τις φυλές ενώ απέναντι στα American Bullies βρίσκουμε έναν κοινό "στόχο"... Είναι ένας προβληματισμός μου που "ξύπνησε" ξανά με αυτό το θέμα.
 


Tsakk190

Active Member
3 Μαϊου 2016
44
12
33
Πω πωωω...τι ωραία τραπεζάκια είναι αυτά;
Μετακινούνται και εύκολα στον χώρο ε;
Οπου κάθεσαι και θέλεις να ακουμπήσεις τον καφέ σου και το βούτημα, ακολουθούν!!!
Σούπερ είναι!!!
Που τα βρίσκουμε; Σε επιπλάδικα;
Αποψη σου εμενα μου αρεσουν!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.660
19.891
Οποιος νοιάζεται ειλικρινά, για την ποιότητα ζωής, όχι μόνο του σκύλου που θέλει να αποκτήσει, αλλά και του είδους γενικότερα και θέλει πραγματικά, να ανοίξει τα αφτιά του [αφού ο ίδιος άλλωστε μπαίνει και ρωτάει] και να εισπράξει το αληθινό νόημα, όσων λέγονται, όπως κι αν λέγονται, θα το κάνει.

Οποιος δεν θέλει, ότι και να του πεις, όπως και να του το πεις, θα σου πει "Don't worry...λέγε εσύ, κι εγώ...θα υποκριθώ ότι σε ακούω. Θα κάνω όμως, αυτό που εγώ γουστάρω (y)"
 




Tsakk190

Active Member
3 Μαϊου 2016
44
12
33
@mareco

:) Με την ουσία του σχόλιου συμφωνώ και μάλλον το γνωρίζουν αρκετοί, μα ξέρεις για ποιο λόγο δεν συνέχισα την κουβέντα στο συγκεκριμένο θέμα και την άφησα έτσι όπως την άφησα;

Σκέφτηκα ότι στην ουσία είναι άδικο (θα είμαι εγώ άδικος) ως προς τον @Tsakk190 και τον όποιον άλλον στη θέση του που θέλουν ένα σκύλο με παρόμοια μορφολογία και για παρόμοιους λόγους.

Πριν λίγες μέρες έγραψα και σε ένα άλλο νήμα όπου κάποιο μέλος ζητούσε σκύλο με μηδαμινές απαιτήσεις βόλτας και του πρότειναν κι εδώ μα και εκτροφείς (όπως είπε) τα Pug και τα Bulldog. Αυτές οι "μηδαμινές απαιτήσεις" και το "του αρκούν 5 λεπτάκια περπάτημα" τα λέμε αβίαστα και μάλλον δεν θέλουμε να μπούμε στην διαδικασία σκέψης "Μα γιατί του αρκούν 5 λεπτά περπάτημα;... Είναι καλό αυτό;". Πόση διαφορά έχουν τα American Bully (o μέσος όρος) με τα Bulldog (τον μέσο όρο) π.χ. ή τα Basset Hound;

Μάλλον, στην παρούσα φάση, είναι πιο εύκολος στόχος τα Bully και λιγότερο ως καθόλου οι "εδραιωμένες", "παλαιές" φυλές που δεν έχουν να "ζηλέψουν" τίποτα στα προβλήματα μορφολογίας και κακής εκτροφής (Bulldog, French Bulldog, Boston Terrier, German Shepherds, Basset Hounds, Dachshunds, Pekingese, Dogue de Bordeaux, etc.).

Παρεξηγούμαστε πιο εύκολα όταν μιλήσουμε με αυτό τον τρόπο για αυτές τις φυλές ενώ απέναντι στα American Bullies βρίσκουμε έναν κοινό "στόχο"... Είναι ένας προβληματισμός μου που "ξύπνησε" ξανά με αυτό το θέμα.
Εγω δεν θελω τετοιο σκυλο επειδη ειμαι τεμπελης και δεν θελω να τον πηγαινω μεγαλες βολτες, αν παρω αυτο το ειδος σκυλου θα τον πηγαινω και 3 φορες την ημερα βολτα.Μαρεσει αυτος ο σκυλος και δεν ξερω γιατι πολλοι εδω στο φορουμ κατακρινετε τη φυλη και σε αλλα θεματα, δηλαδη αν καποιος προτιμαει αυτα τα σκυλια αντι των bulldogs και τον pugs γιατι αυτο ειναι λαθος? ο καθενας εχει το προσωπικο του γουστο και δεν γινεται ολοι οι ανθρωποι να θελουν τις αναγνωρισμενες φυλες !
 




Tsakk190

Active Member
3 Μαϊου 2016
44
12
33
Οποιος νοιάζεται ειλικρινά, για την ποιότητα ζωής, όχι μόνο του σκύλου που θέλει να αποκτήσει, αλλά και του είδους γενικότερα και θέλει πραγματικά, να ανοίξει τα αφτιά του [αφού ο ίδιος άλλωστε μπαίνει και ρωτάει] και να εισπράξει το αληθινό νόημα, όσων λέγονται, όπως κι αν λέγονται, θα το κάνει.

Οποιος δεν θέλει, ότι και να του πεις, όπως και να του το πεις, θα σου πει "Don't worry...λέγε εσύ, κι εγώ...θα υποκριθώ ότι σε ακούω. Θα κάνω όμως, αυτό που εγώ γουστάρω (y)"
Και πως εβγαλες το συμπερασμα αυτο για μενα? Απο το οτι θελω αυτη τη φυλη? στο φορουμ οι ερωτησεις μου ηταν σαφεις νομιζω ρωτησα αν υπαρχει εκτροφειο στην ελλαδα και αν η διατροφη παιζει ρολο στη μαζα του....εσεις ομως διαστρεβλωσατε το θεμα και μου λετε για την επιλογη της φυλης.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Το εμπέδωσες, φίλε @canis ; ;)
Μωρέ από την ώρα που είδα το 1ο μήνυμα, την αρχή του θέματος, το γνωρίζω αυτό. Αυτό που θέλω να πω είναι πως, εν τέλει, δεν έχει διαφορές με άλλα "γούστα".
 
  • Like
Reactions: vek




Tsakk190

Active Member
3 Μαϊου 2016
44
12
33
Εσύ είπες πως θες καθαρόαιμο... Σκύλοι που ανήκουν σε μια μη αναγνωρισμένη "φυλή" δεν θεωρούνται καθαρόαιμοι!
Νταξει εσυ κοιτα επιφανειακα τα πραγματα και λεγε για την λεπτομερεια που εγραψα στην αρχη νομιζω ομως οτι εκανα αντιληπτο σε ολους οτι με ενδιαφερει η φυλη american bully το ξερω οτι δεν ειναι καθαροαιμη ομως σαν φυλη υπαρχει ουτε τα bandogs ειναι καθαροαιμη φυλη αλλα οταν καποιος λεει οτι θελει να παρει bandog δεν τον κατακρινετε για την επιλογη του.
 




Tsakk190

Active Member
3 Μαϊου 2016
44
12
33
Το συμπερασμα ειναι οτι αλλο εψαχνα εγω και αλλο σας ρωτησα και εσεις λετε τα δικα σας και συμφωνειτε μεταξυ σας!
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Πρωτα απ ολα ηθελα ενα μεγαλοσωμο σκυλι και να ειναι κουταβι βρηκα πολλα σκυλια που μου αρεσαν ομως αλλα ηταν ηδη αρρωστα,αλλα αρσενικα ειναι στειρωμενα ή θα δωθουν με συμβολαιο που η στηρωση επιβαρυνει τον ιδιοκτητη(δεν θεωρω σωστο να στειρωνουν ακομα και τα αρσενικα),αλλοι πρωην ιδιοκτητες ηθελαν να βλεπουν το σκυλακι τους, αλλα σκυλια ειχαν προβληματα συμπεριφορας και επιθετικοτητας σε αλλα ζωα...και γι αυτο δεν μπορεσα να βρω.
Είναι μεγαλόσωμα τα American Bullies??? Τσακ ή έχεις λάθος εικόνα στο μυαλό σου ή έχω λάθος εικόνα στο δικό μου...
 




Tsakk190

Active Member
3 Μαϊου 2016
44
12
33
Είναι μεγαλόσωμα τα American Bullies??? Τσακ ή έχεις λάθος εικόνα στο μυαλό σου ή έχω λάθος εικόνα στο δικό μου...
Δεν ειναι μεγαλοσωμο ουτε ηθελα να υιοθετησω ενα τερας το θεμα με την υιοθεσια τελειωσε.Σκεφτομαι για american bull.