amstaff ή labrador?????


vasilakis13

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2014
106
18
Kαλησπέρα!η γυναικα μου κ γω θέλουμε να πάρουμε τον πρωτο μας σκυλο αλλα δεν ξέρουμε ποιον απο τους 2!Δεν μας ενδιαφερει τόσο να ειναι φυλακας αλλα να ειναι φιλικος και όχι άγριος,να μην γαυγιζει ασκοπα..μας αρεσει πολυ το λαμπραντορ αλλα ειναι μεγαλόσωμο για μεσα στο διαμερισμα σε σχεση με το amstaff αλλα και πιο παιχνιδιαρικο σε σχεση με το amstaff (δεν ξερω αν ειναι παντα καλο αυτο )...τελικά?τι λέτε?

ευχαριστώ προκαταβολικα!
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Καλημερα και καλως ήρθες.
Κανετε βαράκια; Περπατατε με τις ωρες; Αντεχετε σκυλο που δειχνει σα να καταπιε μεθαμφεταμίνες ; Εαν οι απαντησεις ειναι θετικες τότε το λαμπραντόρ ειναι οτι πρέπει για σας :) Εαν ειναι αρνητικες ξανασκεφτειτε το. Κατα τα αλλα ειναι ενα υπεροχο, πανεξυπνο, γεματο γλυκα και αφοσιωση τετραποδο.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.661
7.775
Αν έχετε όρεξη για βόλτες και πολύ εκτόνωση τότε και οι δύο φυλές σας κάνουν. Είναι πολύ ενεργητικές αμφότερες.
Το δικό μου λαμπ στα 3 του χρόνια έχει ανεξάντλητες ανάγκες για εκτόνωση. Μετά από δύο ώρες βόλτα και παιχνίδι γυρνάει σπίτι και κυνηγάει τους άλλους μου σκύλους.
 


vasilakis13

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2014
106
18
Οοοχχχχ...δηλαδη 2 βολτες ημερησιως με τη μια να ειναι πανω απο ωρα για εκτονωσγ,δε φτανει.. ;;;;
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.716
3.906
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εξαρτάται από την ποιότητα της βόλτας. Αν σου πω ότι ο δικός μου που είναι 8 χρονών δεν αρκείται με μια απλή βόλτα μιάμιση ώρας χωρίς λουρί και ότι τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα πάμε βόλτα 15-20 χλμ (+ μπάνιο στο ποτάμι) τι θα μου πεις!

Τα άμσταφ απ' όσο γνωρίζω θέλουν και σοβαρή εκπέδευση! Οχι πως τα Λαμπ δεν θέλουν βέβαια...
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Αν δεν θελεις και πολλα πολλα οσον αφορα τις βολτες και τρεξιμο και παιχνιδια κτλπ. μπορεις να παρεις ενα ''ωραιοτατο'' γαλλικο μπουλντογκ που μετα απο 15 λεπτα θα αρχισει να ροχαλιζει , να βαριανασαινει και θα ξαπλωσει κατω.
Αν ροχαλιζεις και εσυ παντως μη το παρεις , γιατι θα σας πεταξει εξω η γυναικα σου.
Τα 2 σκυλια που ανεφερες πιο πανω , απο οτι ξερω εχουν πολυ ενεργεια.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.662
19.893
Δεν υπάρχει σώφρον γνώστης σκυλάς, που να προτείνει σε κανέναν, να αποκτήσει γαλλικό μπουλντόγκ.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αν δεν θελεις και πολλα πολλα οσον αφορα τις βολτες και τρεξιμο και παιχνιδια κτλπ. μπορεις να παρεις ενα ''ωραιοτατο'' γαλλικο μπουλντογκ που μετα απο 15 λεπτα θα αρχισει να ροχαλιζει , να βαριανασαινει και θα ξαπλωσει κατω.
Αν ροχαλιζεις και εσυ παντως μη το παρεις , γιατι θα σας πεταξει εξω η γυναικα σου.
Τα 2 σκυλια που ανεφερες πιο πανω , απο οτι ξερω εχουν πολυ ενεργεια.
κ ειδικά μόλις ζεστάνει ο καιρος να κινδυνεύει να πάθει ανακοπή....
 


vasilakis13

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2014
106
18
Δεν ξερω παιδια...ειμαστε μπερδεμενοι...φοβαμαι για το λαμπραντορ πως θα γαβγιζει ασκοπα και θα ειναι προβλημα μιας και ειμαι σε πολυκατοικια..και η τριχα...???αρκετη μου εχουν πει...το μεγεθος??ενω στο amstaff πιο μικρο,λιγοτερη τριχα,οχι ασκοπο γαβγιζμα...νομιζω..
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Αρα vasilakis13 αν θες να παρεις γαλλικο μπουλντογκ τρεχα να παρεις τωρα γιατι προβλεπω γενοκτονια.
 




afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Αν εισαι μονο αναμεσα σε αυτα τα 2 , για διαμερισμα το αμσταφ μαλλον ειναι καλυτερο.
Το οτι εχει κοντο τριχωμα μη νομιζεις οτι δεν θα πεφτει και θα γεμιζει τον τοπο παντως.
Σκυλος χωρις τριχα δεν γινεται εκτος απο πολυ λιγες εξαιρεσεις.
Ο πιο μεγαλος περιορισμος οσον αφορα το αμσταφ για εμενα ειναι οτι πολυ πιθανον θα χρειαστει εναν δυναμικο ιδιοκτητη.
Ιδιοκτητες , βαζω μεσα και την γυναικα σου.
 




afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Ο λογος ειναι το μεγεθος.
Για τον χωρο που πιανει μεσα στο σπιτι.
Για το ποσο ευκολοτερη ειναι η μεταφορα του με το αμαξι. ( ο δικος μου μπαινει καθε μερα στο αμαξι)
Για το ποσο ευκολα θα τον συγκρατησεις στην βολτα οταν θα πεταχει μια γατα π.χ .
Ευχτυχως και παλι ευχτυχως που ο σκυλος μου δεν ξεπερασε τα 30 κιλα.
Οσο πιο λιγα τοσο πιο καλα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Ο λογος ειναι το μεγεθος.
Για τον χωρο που πιανει μεσα στο σπιτι.
Για το ποσο ευκολοτερη ειναι η μεταφορα του με το αμαξι. ( ο δικος μου μπαινει καθε μερα στο αμαξι)
Για το ποσο ευκολα θα τον συγκρατησεις στην βολτα οταν θα πεταχει μια γατα π.χ .
Ευχτυχως και παλι ευχτυχως που ο σκυλος μου δεν ξεπερασε τα 30 κιλα.
Οσο πιο λιγα τοσο πιο καλα.

αυτά που περιγράφεις ειναι θέμα εκπαιδευσης και κοινωνικοποιησης, όχι βάρους!
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.716
3.906
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ο λογος ειναι το μεγεθος.
Για τον χωρο που πιανει μεσα στο σπιτι.
Για το ποσο ευκολοτερη ειναι η μεταφορα του με το αμαξι. ( ο δικος μου μπαινει καθε μερα στο αμαξι)
Για το ποσο ευκολα θα τον συγκρατησεις στην βολτα οταν θα πεταχει μια γατα π.χ .
Ευχτυχως και παλι ευχτυχως που ο σκυλος μου δεν ξεπερασε τα 30 κιλα.
Οσο πιο λιγα τοσο πιο καλα.
Ο δικός μου πάντως μια χαρά μπαίνει μέσα στο σπίτι. Και στο αμάξι. Και δεν κυνηγάει γάτες.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Ο λογος ειναι το μεγεθος.
Για τον χωρο που πιανει μεσα στο σπιτι.
Για το ποσο ευκολοτερη ειναι η μεταφορα του με το αμαξι. ( ο δικος μου μπαινει καθε μερα στο αμαξι)
Για το ποσο ευκολα θα τον συγκρατησεις στην βολτα οταν θα πεταχει μια γατα π.χ .
Ευχτυχως και παλι ευχτυχως που ο σκυλος μου δεν ξεπερασε τα 30 κιλα.
Οσο πιο λιγα τοσο πιο καλα.
το οτι εχει μικρότερο μέγεθος δεν ειναι σοβαρος λόγος. Ουτε το οτι ειναι ευκολότερη η μεταφορα μιας και οτι και τα 2 σκυλια εν δυνάμει χωρανε σε αμάξι.
Το θέμα ειναι τι ζητάει απο τον σκύλο του ο βασιλάκης. Αν η τρίχα αποτελεί μεγάλο πρόβλημα να ξέρεις οτι και οι 2 ράτσες μαδάνε. Αρκετα κιόλας.
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Οταν ο σκυλος μου ειναι ''βοδι'' και περναει αναμεσα απο το τραπεζακι και τον καναπε και επειδη απο την χαρα του χορευει τσιφτετελια και με την ουρα μαστιγιο γκρεμιζει καφεδες και μπυρες , ειναι θεμα βαρους και ογκου. Να το εκπαιδευσω να μην κουναει την ουρα του μονο την ωρα που περναει απο εκει ?? Μετα επιτρεπεται?

Οταν ο σκυλος ειναι "βοδι" και χωραει στο πισω καθισμα αυτος και μονο αυτος ειναι θεμα ογκου και βαρους. Πραγματικα δεν καταλαβαινω σε τι θα με βοηθησει η εκπαιδευση σε αυτο το σημειο. Να μαθει να κανει τι ακριβως?

Οταν πετιεται η γατα ή αρσενικος σκυλος ή οτιδηποτε και δεν εχω να δωσω 700ευρω για να τον εκπαιδευσω ή δεν εκπαιδευεται σε αυτο το κομματι , τι ειναι πιο βολικο να εχω ? Ελαφρυ ή βαρυ σκυλο?
Και ναι καποιες φορες ο μοναδικος τροπος ειναι να συγκρατησεις τον σκυλο και να απομακρυνθεις. Δεν γινονται στρατιωτακια ολα τα σκυλια.
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
το οτι εχει μικρότερο μέγεθος δεν ειναι σοβαρος λόγος. Ουτε το οτι ειναι ευκολότερη η μεταφορα μιας και οτι και τα 2 σκυλια εν δυνάμει χωρανε σε αμάξι.
Και τα 2 σκυλια και το καθισμα ενος μωρου ( με το μωρο μεσα ) χωρανε ???
Για μενα βασιλακη οσο πιο μικρο , τοσο πιο βολικο.
Πιο ευκολα τον καθαριζεις , πιο γρηγορα τον βουρτσιζεις , πιο λιγο τρωει , πιο λιγο χεζει.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
To αμσταφ οταν χαιρεται δεν κουναει ουρα δηλαδη?? Δεν κάνει ζημιές?Εκτος και αν εννοεις αμσταφ με κομμενη ουρά που αλλάζει το πράγμα και σιγουρα γνωρίζεις οτι το κοψιμο ουρας ειναι παρανομο.

Το μέγεθος ενος σκύλου ,εκτος και αν δεν συντρέχουν πολύ πολύ βασικοί λόγοι, έρχεται πολύ μετα στη λίστα βασικών στοιχειων του. Και αυτο δεν είναι η προσωπική μου άποψη, είναι καθαρά λογική. Πρώτα πρέπει να δεις αν ταιριάζεις με τις αναγκες εκτόνωσης και ταπεραμέντου του σκύλου και μετά με το μέγεθος του.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.076
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa