Bahar Di Caneguardiano - Bullmastiff


Homer

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2010
325
0
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Δεν ξερω γιατι αλλα χωρις να τον εχω γνωρισει απο κοντα καπως ετσι τον ειχα διαμορφωσει στο μυαλο μου\\:D/...
Να σου πω την αληθεια στις φωτο μου φανηκε για παραπανω κιλα,να που ενας αδυνατος σκυλος μπορει να δειχνει πραγματικα "δεμενος"...
Μου αρεσει πολυ ο solο, δειχνει αρχοντοσκυλο!!!
Μακαρι καποια στιγμη να τον γνωρισω και απο κοντα(το ιδιο και ο homer)!

Υ.Γ.:Δειχνει να τον ενοχλει η δυσπλασια (πονος) η απλα τον επηρεαζει στην κινηση;
Ειναι ακριβη η θεραπεια;
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Δεν ξερω γιατι αλλα χωρις να τον εχω γνωρισει απο κοντα καπως ετσι τον ειχα διαμορφωσει στο μυαλο μου\\:D/...
Να σου πω την αληθεια στις φωτο μου φανηκε για παραπανω κιλα,να που ενας αδυνατος σκυλος μπορει να δειχνει πραγματικα "δεμενος"...
Μου αρεσει πολυ ο solο, δειχνει αρχοντοσκυλο!!!
Μακαρι καποια στιγμη να τον γνωρισω και απο κοντα(το ιδιο και ο homer)!

Υ.Γ.:Δειχνει να τον ενοχλει η δυσπλασια (πονος) η απλα τον επηρεαζει στην κινηση;
Ειναι ακριβη η θεραπεια;
Αν έρθετε Αθήνα, στείλτε μήνυμα, θα χαρώ να σας γνωρίσω και τους δυο σας, το ίδιο και o Solo.

Κοιτά να δεις, δεν φαίνεται να πονάει ( ουτε χωλαινει, ουτε κουτσαινει) μπορει και τρεχει και να πηδαει ακομα ( αλματα εννοω :))αλλά αυτά τα σκυλιά έχουν πολύ μεγάλη αντοχή στον πόνο, οπότε δεν μπορώ να πω ότι δεν πονάει με σιγουριά, τουλάχιστον δεν το δείχνει. Η κίνηση του σαφώς και επηρεάζεται και ειδικά όταν αρχίζει και κουραζέτε. Και αν ένα υγιη μπουλμαστιφ έχει μια άλφα αντοχή, ένα με βαριά μορφης δυσπλασια (D ή Ε) έχει σίγουρα μικρότερη αντοχή.
Οσο για θεραπεία εννοείς φαντάζομαι χειρουργική επέμβαση. Αν ναι, δεν προκειται να του κάνω το παραμικρό όσο η κλινική του εικόνα είναι καλή. Αν αλλάξει αυτό τότε θα δω τι θα κάνω.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Εχουμε γυρίσει καιρό τώρα Γιάννη, οπότε αν ανέβεις Αθήνα στείλε μήνυμα να βρεθούμε ;)
Μενω μονιμα Αθηνα απο τον Απριλιο! Θα το κανονισουμε.


Sent from my Galaxy SII using Tapatalk 2
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Μενω μονιμα Αθηνα απο τον Απριλιο! Θα το κανονισουμε.
Ηρθες εσυ και εφυγα εγω τον Απριλιο, για αυτο δεν το ηξερα.
Ωραια, ευκαιρια να δω και εγω τον Ice απο κοντα.
 




Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
ricos ,ποτε καταλαβες οτι εχει δυσπλασια?
Οταν πήγε 15 μηνών του έκανα εξέταση με ακτινογραφιες στα ισχια.
Είχα παρατηρήσει ότι όταν κουραζοταν πήγαινε περίεργα, κουνώντας όλο το πίσω μέρος πέρα δώθε. Δεν είμουν σίγουρος αν είχε κάτι ή οτι αυτό το πέρα δώθε ήταν χαρακτηριστικό της φυλής.
 


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
πως εχει επηρεασει την καθημερινοτητα?
οι γιατροι σου εχουν δωσει καποιο πλανο αν θα τον επηρεασει αργοτερα πιο πολυ και σε ποια ηλικια ?
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
πως εχει επηρεασει την καθημερινοτητα?
οι γιατροι σου εχουν δωσει καποιο πλανο αν θα τον επηρεασει αργοτερα πιο πολυ και σε ποια ηλικια ?
Δεν γνωρίζω πόσο έχει επηρεάσει την καθημερινότητα μας, γιατί δεν ξέρω πως θα είμασταν χωρίς την δυσπλασια και πλεον εχουμε εξοικιωθει, Ισως είχαμε πιο πολύ παιχνίδι, πιο ένταση.
Αυτό που με έχει πειράξει πιο πολύ με την δυσπλασια του σκύλου μου,είναι ότι εγώ έχω πολύ περισσότερη αντοχή από αυτόν με αποτέλεσμα να μην μπορω να κάνω μια "μεγάλη"βόλτα μαζί του. Νιώθω ότι τον ταλαιπωρω και πραγματικά έτσι είναι.
Τώρα κάνουμε καθημερινά 2,5 χιλιόμετρα περπάτημα σπασμένη σε δυο βόλτες, μια το μεσημέρι και μια το βράδυ. Δεν είναι πολύ αλλά τουλάχιστον έτσι κρατιέται σε καλή κατάσταση, γιατί ναι μεν δεν πρέπει να τον κούραζω αλλά είναι απαραίτητο να συντηρούνται οι μύες του.

Για το μέλλον όπως είπα και πριν, βλέπουμε την κατάσταση του σκύλου και κάνουμε. Λογικά θα επιβαρυνθεί, όπως γίνετε και με τα υγιή σκυλια αφού η φυσική φθορά είναι αναπόφευκτη. Το πόσο επιβάρυνση θα έχει και πόσο ανεκτή για τον σκύλο θα είναι αυτή δεν γνωρίζω.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Τώρα κάνουμε καθημερινά 2,5 χιλιόμετρα περπάτημα σπασμένη σε δυο βόλτες, μια το μεσημέρι και μια το βράδυ. Δεν είναι πολύ αλλά τουλάχιστον έτσι κρατιέται σε καλή κατάσταση, γιατί ναι μεν δεν πρέπει να τον κούραζω αλλά είναι απαραίτητο να συντηρούνται οι μύες του...
Και περισσότερη βόλτα πιστεύω ότι μπορείτε να κάνετε... αρκεί να μιλάμε για ήπιο βάδισμα και ενδιάμεσες στάσεις για να μυρίσει και να "κωλοβαρέσει"...

Υ.Γ. Οτι και να πούμε... τη διαφορά τη βλέπω κι εγώ στα σκυλιά μου (παρότι η Μόκα έχει εξετασθεί και είχε δείξει Α - Β)... Δεν χρειάζεται να έχεις έχεις εντρυφήσει... αρκεί να βλέπεις τα δυό σκυλιά από πίσω, όταν περπατάνε: Η Μόκα (όπως έχουμε ξαναπεί) "λικνίζει τα καλλίγραμμα οπίσθιά της", ενώ ο Casper πηγαίνει ευθεία - μονοκόματα - σφιχτά...

Υ.Γ.2. Αλλη μία διαφορά που παρατηρώ είναι ότι ο κούταβος σηκώνεται στα πίσω πόδια πολύ περισσότερες φορές απ' ότι η Μόκα
 
Last edited:




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
johnk το Α-Β τι ακριβως σημαινει ??
Χοντρικά, "Α" σημαίνει σχεδόν ελεύθερη δυσπλασίας στο ένα ισχύο (η γωνία Norberg, όπως λέγεται, είναι περίπου 105 μοίρες) και "Β" σημαίνει ελαφρά δυσπλασία στο άλλο ισχύο (η γωνία Norberg είναι μικρότερη από 105 μοίρες και μέχρι 100 μοίρες)...

Aυτή είναι η μέθοδος χαρακτηρισμού της δυσπλασίας από την FCI (A, B, C, D, E), αν δεν κάνω μεγάλο λάθος...
 
Last edited:


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Και περισσότερη βόλτα πιστεύω ότι μπορείτε να κάνετε... αρκεί να μιλάμε για ήπιο βάδισμα και ενδιάμεσες στάσεις για να μυρίσει και να "κωλοβαρέσει"...

Υ.Γ. Οτι και να πούμε... τη διαφορά τη βλέπω κι εγώ στα σκυλιά μου (παρότι η Μόκα έχει εξετασθεί και είχε δείξει Α - Β)... Δεν χρειάζεται να έχεις έχεις εντρυφήσει... αρκεί να βλέπεις τα δυό σκυλιά από πίσω, όταν περπατάνε: Η Μόκα (όπως έχουμε ξαναπεί) "λικνίζει τα καλλίγραμμα οπίσθιά της", ενώ ο Casper πηγαίνει ευθεία - μονοκόματα - σφιχτά...

Υ.Γ.2. Αλλη μία διαφορά που παρατηρώ είναι ότι ο κούταβος σηκώνεται στα πίσω πόδια πολύ περισσότερες φορές απ' ότι η Μόκα
Ηπιο βάδισμα εννοείται, και τον αφήνω κανά τέταρτο στο πάρκο να μυρίσει, να κάνει τις ανάγκες του και ότι άλλο θέλει.

Ειναι και στην φυλή Γιάννη, έχουν ένα νωχελικο βάδισμα που λίκνιζετε το πίσω μέρος του σώματος τους.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Χοντρικά, "Α" σημαίνει σχεδόν ελεύθερη δυσπλασίας στο ένα ισχύο (η γωνία Norberg, όπως λέγεται, είναι περίπου 105 μοίρες) και "Β" σημαίνει ελαφρά δυσπλασία στο άλλο ισχύο (η γωνία Norberg είναι μικρότερη από 105 μοίρες και μέχρι 100 μοίρες)...

Aυτή είναι η μέθοδος χαρακτηρισμού της δυσπλασίας από την FCI (A, B, C, D, E), αν δεν κάνω μεγάλο λάθος...
To A δεν σημαινει "σχεδον ελευθερο" αλλα ελευθερο.
Το Β σημαινει σχεδον ελευθερο.
C- ελαφρια
Δ- μεσσαια
Ε1-Ε2- βαρια- πολυ βαρια
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
επειδη βλεπω σε πολλα ποστ να μας ταλανιζει το θεμα της δυσπλασιας να τονισω οτι στις περισσοτερες φυλες μεχρι και βαθμου c δυσπλαsια δεν ειναι δυνατον να φανει με το ματι...
επισυναπτω γενικα τον χαρακτηρισμο βαθμου δυσπλασιας και " τι σημαινει" ανα τον κοσμο...

δυσπλασια 001.jpg
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Το ποσο "λικνιζεται" το πισω μερος, εχει να κανει με τη σοβαροτητα τηςκαταστασης?


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 




Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Επίσης άν δεν κάνω λάθος μέχρι D επιτρέπεται και το ζευγάρωμα.
Επιτρεπετε, αλλα εγω προσωπικα δεν θα επελεγα κουταβι απο γεννα που ενας απο τους δυο γονεις εχει D δυσπλασια και ας ηταν ο σουπερ ντουπερ σκυλος. Υπαρχουν ενα σωρο καλα δειγματα με καλυτερο συντελεστη δυσπλασιας.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
εξαρταται απο τις φυλες και τους αντιστοιχους ομιλους το ζευγαρωμα σχετικα με τον βαθμο δυσπλασιας...
δυσπλασια βαθμου Α-Β επιτρεπεται ανεξαρτητως ...
ζευγαρωμα σκυλου βαθμου C επιτρεπεται μονο με Α ( παραδειγμα στα ντογκο αρτζεντινο..)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Χοντρικά, "Α" σημαίνει σχεδόν ελεύθερη δυσπλασίας στο ένα ισχύο (η γωνία Norberg, όπως λέγεται, είναι περίπου 105 μοίρες) και "Β" σημαίνει ελαφρά δυσπλασία στο άλλο ισχύο (η γωνία Norberg είναι μικρότερη από 105 μοίρες και μέχρι 100 μοίρες)...

Aυτή είναι η μέθοδος χαρακτηρισμού της δυσπλασίας από την FCI (A, B, C, D, E), αν δεν κάνω μεγάλο λάθος...
Πώς είχα την εντύπωση ότι η Μόκα είχε ελαφριά δυσπλασία; Αφού κυμαίνεται μεταξύ Α και Β μια χαρά άρα δεν έχει πρόβλημα έτσι δεν είναι;
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
off-topic...

Πώς είχα την εντύπωση ότι η Μόκα είχε ελαφριά δυσπλασία; Αφού κυμαίνεται μεταξύ Α και Β μια χαρά άρα δεν έχει πρόβλημα έτσι δεν είναι;
Πάντοτε, υπάρχει η πιθανότητα λάθους... πάντοτε...

Κι εγώ "έχω την εντύπωση" ότι έχει ελαφριά δυσπλασία... εκεί που έχει το "Α", είναι πιθανότατα έτσι... εκεί που έχει το "Β" (δεξί ισχίο), είναι που νομίζω ότι υπάρχει μεγαλύτερο "θεματάκι"...
όσα βλέπει το μάτι του "ενδιαφερόμενου" (επί 24/7), δεν τα βλέπει ο κόσμος όλος...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.929
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95