BARF - Τι ταϊζουμε και τι όχι


Status
Κλειδωμένο θέμα

BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Υπάρχουν αρκετοί που δεν έχουν χοιρινό για πούλημα.
Απο εκει που αγοράζω το κοτόπουλο πουλάνε μόνο κοτόπουλο. Εκει που πέρνω το ψάρι, μόνο ψάρι. Εκει που πέρνω εντόσθια μόνο βοδινά/μοσχάρι.
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Υπάρχουν αρκετοί που δεν έχουν χοιρινό για πούλημα.
Απο εκει που αγοράζω το κοτόπουλο πουλάνε μόνο κοτόπουλο. Εκει που πέρνω το ψάρι, μόνο ψάρι. Εκει που πέρνω εντόσθια μόνο βοδινά/μοσχάρι.
πρώτη φορά το ακούω αυτό οκ να υπάρχουν μόνο ψαράδες ναι αλλα μαγαζιά που πουλάνε μόνο κοτόπουλα ή μόνο βοδινά δεν έχω ξανακούσει
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μιας που είσαι απο Πειραιά σίγουρα θα έχεις πάει στην Αγορά. Αυτοί που πουλάνε κοτόπουλα έχουν και χοιρινά?
 




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Αν και έχω καιρό να πάω, θυμάμαι ότι οι 3-4 που πουλάνε κοτόπουλα ασχολούνται μόνο με κοτόπουλα.
Στην Βαρβάκειο δεν θα δεις κρεοπώλη να πουλάει πουλερικά και χοιρινά μαζί.
 










FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ετσι, οπος τα λεει ο BigΒilly ειναι τουλαχιστον στην βαρβακειο.
Εκει που αγοραζω μοσχαρι, εχει μονο κατσικι/αρνι και μοσχαρι.
Σε εναν αλλον παιρνω γιδα η ζυγουρι - και εχει μονο τετοια.
Και με τους κοτοπουλαδες το ιδιο. Καμια φορα εχουν και γαλοπουλα.
Αποφευγω τα μαγαζια με χοιρινα.

Και εαν καπιοα στιγμη δεν ειμαι σιγουρη μηπος ακουμπησε- το βαζω για κανα μηνα στην καταψυξη!
 


Alkes

Member
13 Νοεμβρίου 2009
10
0
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά η Βαρβάκειος μου πέφτει λίγο μακρυά. Το βλέπω να βγώ στην αναζήτηση γιατί οι δικοί μας είναι "όλα τα σφάζω,όλα τα μαχαιρώνω".
 


MamaFidel

Well-Known Member
12 Μαϊου 2011
141
0
Εγω διάβασα τα εξής σε ενα φορουμ για πιτμπουλ και το παραθετω αυτούσιο:
"
Posted 27 November 2009 - 11:59 AM
το θέμα με τη μελαμίνη, αλλά κ γενικότερα με όλα τα συστατικά που εμπεριέχονται στην ξηρά τροφή, είναι ένα τεράστιο πρόβλημα.
επίσης, είναι θέμα κ η διαδικασία " μαγειρέματος", στα εργοστάσια παρασκευής ξηρών τροφών.
δεν θα διαφωνήσω καθόλου, με το ότι κανένας μας δεν είναι παρόντας στην διαδικασία, αλλά θα αντιπαραθέσω κ το ότι το ίδιο ισχύει για την εκτροφή των σφαγίων,
που προορίζονται για τη διατροφή, τόσο των ανθρώπων, όσο κ των ζώων μας.

παίρνοντας αφορμή, τόσο απο το φίλο mofo, όσο κ από το φίλο tzwrtz, θα ήθελα να δώσω κ άλλη μια διάσταση στο θέμα.

τι σκ@τ@, τρώμε κ εμείς οι άνθρωποι??

ανοίξτε τα ντουλάπια κ τα ψυγεία σας, κ ρίξτε μια ματιά στα συσκευασμένα τρόφιμα!

φίλος, τεχνολόγος τροφίμων, εργαζόμενος σε γνωστή εταιρία επεξεργασίας κ εμπορείας πουλερικών, έχει γίνει φανατικός φυτοφάγος (πάνε τα μπριζολίκια κ τα παλιά μας γλέντια!!) αφότου διαπίστωσε τις συνθήκες κ τις διαδικασίες στην εκτροφή κ επεξεργασία των ζώων.

για να μην μακρυγορώ, θα ήθελα κλείσω με το εξής.

εκτός από τα σκυλιά, στο σπίτι έχω (όπως πολύς κόσμος), κ 2 πολύ μικρά παιδιά. στην περίπτωση που ακολουθούσα b.a.r.f διατροφή, μπορείτε να διανοηθείτε, τους κινδύνους στους οποίους θα εξέθετα τους ευπαθείς οργανισμούς τους (που έρχονται καθημερινά σε επαφή με τα σκυλιά)??

σίγουρα ο σκύλος έχει διαφορετικές άμυνες απέναντι στα μικρόβια, όμως δεν ζει κάπου, μέσα στα δάση, με την αγέλη του.
ζει μαζί μας κ μοιραζόμαστε το ίδιο περιβάλλον.

κ κάποια υπολείματα ωμού κρέατος παγιδευμένα στα δόντια του σκύλου, σίγουρα δεν αποτελούν απειλή για το ζώο.
όταν όμως η γλώσσα τους εκφράζει συναισθήματα πάνω στο σώμα, ιδιαίτερα των παιδιών μου, τότε η ξηρά ή η μαγειρεμένη (ακόμα καλύτερα) τροφή, είναι μονόδρομος."

Επισης ομως να παραθεσω και ενα link http://rawlearning.com/ που λέει οτι πριν ταίσουμε το ζώο, πρεπει να καταψύξουμε το κρέας για τουλάχιστο 1 μηνα πρωτού το καταναλώσει ο σκύλος, ώστε να μην κινδυνέυει ούτε αυτός, ούτε εμείς. Επίσης έχει σε pdf και απαντήσεις για τις πιο συχνές ερωτήσεις σχετικά με b.a.r.f. και εναν οδηγο σωστής σίτισης για Portuguese Water Dog που λειτουργεί σαν μπούσουλας και για άλλες ράτσες σκύλων. Λέω να το δοκιμάσω κι εγώ. Τo έχει δοκιμάσει αυτό κανένας σε beagle?
 


MamaFidel

Well-Known Member
12 Μαϊου 2011
141
0
Με 1Ε όχι 160γρ. αλλά μισό κιλό παίρνεις :)
Σήμερα έδωσα 29Ε για 4εβδομάδες και είναι 21kg το σκυλάκι. Σε 8κιλά σκύλο....?
1) Καταρχας το μοσχάρι κάνει 6-7€ το κιλό! Τι τιμές είναι αυτές? Είναι γνωστός σου ο χασάπης? Πας στον χασάπη και ζητάς περισσέματα της μέρας? Εν πάσει περιπτώσει... πάω στο χασάπη μου αύριο ας πουμε και του ζητάω τι? Αυτο βγαίνει πιο φτηνό απο κροκέτα!

2) Τελικά λαχανικά βάζω ή απλά τον αφήνω να μασουλάει γρασίδι, μιας και βοσκάει τακτικά ο καλός μου?

3) Διάβασα σε ενα site εκτροφέα οτι ταίζει τα σκυλιά του μονο barf και σκέφτηκα "ποια πανάκριβη γ@μ@τη τροφή να είναι αυτή, που την διαφημίζει κιόλας? ¨Εψαξα στο google και τελικά κατέληξα πάλι εδω! Λέει οτι δεν μυρίζει ο σκύλοσ "σκυλίλα", δεν αερίζεται ο σκύλος τόσο συχνά, γυαλίζει το τρίχωμα του, βελτιώνεται το μυοσκελετικό του σύστημα, η διάθεση του, έχει περισσότερη ενέργεια, λιγοτερα και πιο άοσμα κόπρανα... Είναι αλήθεια όλα αυτά? Νιώθω σημερα σαν να ανακάλυψα την Αμερική!

4) Ακούω προτάσεις βοηθείας! Έχω beagle 4 μηνών. Λογικά θα φτάσει τα 10 με 15 κιλά το πολύ. Πόσο πρέπει να τρώει? Κάθε πότε? Το 3 φορές την ημέρα με ξηρά τροφή ισχύει και με την ωμή? Η γιατρός μας είπε να τρέφεται αποκλειστικά με κροκέτες γιατί τα beagle έχουν ευαίσθητο πεπτικό σύστημα. Αληθεύει αυτό?

Σημείωση: Τα κρεοπωλεία εντός Carrefour μου κάνουν τη δουλειά μου? Μη τρέχωαπό τα όρη και τα βουνά στο κέντρο στο καπάνι!
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
1) Καταρχας το μοσχάρι κάνει 6-7€ το κιλό! Τι τιμές είναι αυτές? Είναι γνωστός σου ο χασάπης? Πας στον χασάπη και ζητάς περισσέματα της μέρας? Εν πάσει περιπτώσει... πάω στο χασάπη μου αύριο ας πουμε και του ζητάω τι? Αυτο βγαίνει πιο φτηνό απο κροκέτα!

2) Τελικά λαχανικά βάζω ή απλά τον αφήνω να μασουλάει γρασίδι, μιας και βοσκάει τακτικά ο καλός μου?

3) Διάβασα σε ενα site εκτροφέα οτι ταίζει τα σκυλιά του μονο barf και σκέφτηκα "ποια πανάκριβη γ@μ@τη τροφή να είναι αυτή, που την διαφημίζει κιόλας? ¨Εψαξα στο google και τελικά κατέληξα πάλι εδω! Λέει οτι δεν μυρίζει ο σκύλοσ "σκυλίλα", δεν αερίζεται ο σκύλος τόσο συχνά, γυαλίζει το τρίχωμα του, βελτιώνεται το μυοσκελετικό του σύστημα, η διάθεση του, έχει περισσότερη ενέργεια, λιγοτερα και πιο άοσμα κόπρανα... Είναι αλήθεια όλα αυτά? Νιώθω σημερα σαν να ανακάλυψα την Αμερική!

4) Ακούω προτάσεις βοηθείας! Έχω beagle 4 μηνών. Λογικά θα φτάσει τα 10 με 15 κιλά το πολύ. Πόσο πρέπει να τρώει? Κάθε πότε? Το 3 φορές την ημέρα με ξηρά τροφή ισχύει και με την ωμή? Η γιατρός μας είπε να τρέφεται αποκλειστικά με κροκέτες γιατί τα beagle έχουν ευαίσθητο πεπτικό σύστημα. Αληθεύει αυτό?

Σημείωση: Τα κρεοπωλεία εντός Carrefour μου κάνουν τη δουλειά μου? Μη τρέχωαπό τα όρη και τα βουνά στο κέντρο στο καπάνι!





Συγνωμη αλλα αν εχεις τοσες αποριες θα σου ελεγα να διαβασεις ολο το θεμα απο την αρχη κ γενικος να πας στην αναζητηση του φορουμ κ να βαλεις τη λεξη "barf" και να διαβασεις τα θεματα που υπαρχουν !

Το εχω κανει κ εγω αλλα ακομα δεν εχω αποφασησει ποτε θα την ξεκινησω(εχω γαλλικο μπουλντογκ) γιατι δεν βρισκω το χρονο ακομα κ προσπαθω να πεισω κ την μητερα μου!!

Καλο διαβασμα κ σου ευχομαι εσυ να το ξεκινήσεις γιατι απο αυτα που διαβασα κ συζήτησα κ ειδα ειναι πολυ καλη διατροφη !!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
1) Καταρχας το μοσχάρι κάνει 6-7€ το κιλό! Τι τιμές είναι αυτές? Είναι γνωστός σου ο χασάπης? Πας στον χασάπη και ζητάς περισσέματα της μέρας? Εν πάσει περιπτώσει... πάω στο χασάπη μου αύριο ας πουμε και του ζητάω τι? Αυτο βγαίνει πιο φτηνό απο κροκέτα!
Οι τιμές που ανέφερα ήταν αγοράς και όχι καταστήματος. Με τίποτα δεν ζητάμε περισσέματα κατα την γνώμη μου, ούτε λέμε ότι τα θέλουμε για σκύλο. Αύριο πας στο χασάπη για ποιό λόγο, θα του αλλάξεις γενικά την διατροφή ή θες να του δώσεις λίγο σαν λιχουδιά? Αν το έχεις πάρει απόφαση και θες να του δώσεις ωμά πρέπει να ξεκινήσεις διάβασμα γιατί δεν είναι 2-3 πράγματα που θα πρέπει να πάρεις... Στην περίπτωση μου πιο φτηνά δεν βγαίνει, όσο κοστίζει η ξηρά μου κοστίζει η barf.

2) Τελικά λαχανικά βάζω ή απλά τον αφήνω να μασουλάει γρασίδι, μιας και βοσκάει τακτικά ο καλός μου?
Βάζεις λαχανικά, θα δώσεις και φρουτάκια, αν θες δίνεις και ρύζι, μπορείς και πολυβιταμίνες. Είναι ανάλογα με τι διατροφή θες να έχει, άλλος ο σκύλος έχει δυσπλασία και θέλει να αποφεύγει ας πούμε τους υδατάνθρακες. Άλλος μπορεί να θέλει να τον παχύνει και να του δίνει κάργα. Άλλος μπορεί να έχει νεφρικό ή πρόβλημα στο σικώτι και προσαρμόζει την διατροφή στης ανάγκες του σκύλου. Άλλος μπορεί να εργάζεται και θέλει ενέργεια.

3) Διάβασα σε ενα site εκτροφέα οτι ταίζει τα σκυλιά του μονο barf και σκέφτηκα "ποια πανάκριβη γ@μ@τη τροφή να είναι αυτή, που την διαφημίζει κιόλας? ¨Εψαξα στο google και τελικά κατέληξα πάλι εδω! Λέει οτι δεν μυρίζει ο σκύλοσ "σκυλίλα", δεν αερίζεται ο σκύλος τόσο συχνά, γυαλίζει το τρίχωμα του, βελτιώνεται το μυοσκελετικό του σύστημα, η διάθεση του, έχει περισσότερη ενέργεια, λιγοτερα και πιο άοσμα κόπρανα... Είναι αλήθεια όλα αυτά? Νιώθω σημερα σαν να ανακάλυψα την Αμερική!
Εγώ όταν ξεκίνησα τα ίδια διάβαζα και θεώρησα ότι υπερβάλλουν και απλά ήταν απο τον ενθουσιασμό τους. Τώρα είμαι απο αυτούς που τα γράφουν...

4) Ακούω προτάσεις βοηθείας! Έχω beagle 4 μηνών. Λογικά θα φτάσει τα 10 με 15 κιλά το πολύ. Πόσο πρέπει να τρώει? Κάθε πότε? Το 3 φορές την ημέρα με ξηρά τροφή ισχύει και με την ωμή? Η γιατρός μας είπε να τρέφεται αποκλειστικά με κροκέτες γιατί τα beagle έχουν ευαίσθητο πεπτικό σύστημα. Αληθεύει αυτό?
Αν γίνει 10-15 κιλά να υπολογίζεις 200-300γρ ζωικής προέλευσεις τροφή και 100-150γρ φυτικής. Απο εκει και πέρα παρακολουθήσεις το βάρος και αλλάζεις αναλόγος της ποσότητες. Όσο για το ότι σου είπε ο κτηνίατρος ότι τα Beagle έχουν ευαίσθητο πεπτικό σύστημα, τι το καλύτερο να αποφασίζεις εσύ τι μπαινοβγαίνει απο τα έντερα του και να μη χρειάζεσαι να εξαρτάσαι απο της έτοιμες τροφές?

MamaFidel, πριν κάνεις κάτι διάβασε καλά και αποφάσησε με όσο γίνεται λιγότερη επιρροή απο άλλους...
 


MamaFidel

Well-Known Member
12 Μαϊου 2011
141
0
MamaFidel, πριν κάνεις κάτι διάβασε καλά και αποφάσησε με όσο γίνεται λιγότερη επιρροή απο άλλους...
Cisse και BigBilly ευχαριστω πολυ! Δεν εχω αποφασισει ουτε κι εγω τι θα κανω. Αλλα το πρωτο που θα κανω θα είναι να κατσω να διαβάσω ολο το thread πριν προβω σε οποιαδηποτε αλλαγη της διατροφης του μικρουλη. Να'στε καλα!

Υ.Γ. Απ'ότι κατάλαβα θα πρέπει να τον παρακολουθει λιγο πιο συχνα ο κτηνίατρος για εξαιτάσεις αίματος, καλλιέργειες κοπράνων κλπ τουλάχιστο στην αρχή?... Μην απαντάτε... ρητορική είναι η ερωτηση! Θα διαβασω το thread και μετα θα προχωρησω σε ερωτήσεις.
 
Last edited:


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Και οπωσδήποτε να διαβάσεις και αυτό "Barf και μικρόβια". Γράφει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα.
 


puppybull

Member
8 Μαϊου 2011
7
0
Μπορουμε να δινουμε κατι "χειροποιητο" και οχι αγοραστο στην εκπαιδευση για επιβραβευση και οχι τις ετοιμες λιχουδιες? Εχετε να προτεινετε κατι?
 




superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
λοιπον απο ψες το αουριδι εφαγε ωμο.
μπουτι γαιδουρινο(κοτοπουλο)με καρδιες συκωτια(κοτοπουλο).
και σημερα το ιδιο μεχρι στιγμης ολα γκουντ!!
εκεινο που μου εκανε εντυπωση ειναι κ χτες κ σημερα εχεσε μια φορα μονο.ειναι νορμαλ?
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.137
Μηνύματα
896.102
Μέλη
19.949
Νεότερο μέλος
panos88