BARF - Τι ταϊζουμε και τι όχι


Status
Κλειδωμένο θέμα

golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Nαι,θα το παω σιγα,απλως πρεπει να κανω ερευνα αγορας απο τωρα,να δω τι παιζει απο ποικιλια αλλα και απο τιμες.Προς το παρον θα το παμε χαλαρα με κοτοπουλο.
Νομιζω οτι βλεπω ηδη τις εικονες που περιγραφεις..αυτα τα τελεια ''κατσε'' και το κοιταγμα στα ματια που φωναζει ''Πες μου τι αλλο θελεις να κανω και θα το κανω στο φτερο!!!!''Εμεις κανουμε και σβουρες γυρω απο τον εαυτο μας .Τι πλακα εχουν...:cool:
Γιαουρτακι και κανενα φρουτακι του εδινα και πριν,οποτε συνεχιζουμε ετσι,συν κανενα λαχανικο(σε μικρη ποσοτητα) που θα ψωνισω αυριο.Ε ρε γλεντια..καθε μερα θα ειναι γιορτη πλεον!
 


stelladeli

Member
13 Ιουνίου 2012
6
0
Νεος Βουτζας
Γεια σας! Ειμαι καινουργια στο forum. Ηθελα απο περσι να αρχισω στον Φρανκι BARF, αλλα με εφαγαν οι πανελληνιες και οι διαφωνιες με τους γονεις μου. Τωρα ομως που μπορω και εχω χρονο να παρω την κατασταση στα χερια μου, ειμαι αποφασισμενη να το κανω. Αλλα νιωθω λιγο χαμενη, αφου εχω διαβασει αρκετα, τα οποια ομως δεν ειναι παντα ακριβη και με αφηνουν με αποριες.

Θα ηθελα να ρωτησω τους πιο εμπειρους οσον αφορα το γεγονος πως καποιοι που ταιζουν ωμα κανουν "νηστια" μια φορα τη βδομαδα. Αλλοι απλα δινουν κοκκαλα αντι για τη συνηθισμενη ποσοτητα καθημερινου φαγητου. Ειναι σωστο αυτο? Το ακολουθει καποιος εδω στο forum?
 


grenouig

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
131
0
Καλησπερα παιδια.Ξεκινησα κι εγω με την σειρα μου μουδιασμενα την διατροφη barf αυξομειονωντας σιγα σιγα την κροκετα με το κοτοπουλο προς το παρον.Σε καθε γευμα βεβαια απο την αρχη (4 μερες τωρα) βαζω κρεας κοτοπουλο,λαχανικα αλεσμενα με λιγο φρουτο (μαζι με ξηρα)και προσπαθω γενικοτερα να του ρυθμισω την εβδομαδιαια διατροφη του συμπληρωνοντας ολα οσα εχουν συζητηθει εδω.Το θεμα μου ειναι οτι ο τυπος γουσταρει τρελα το γιαουρτι,σκετο ή με αλεσμενα φρουτα μεσα.Μπορω να του δινω καθημερινα σαν πρωινο μαζι με κουακερς ή δημητριακα και το βραδυ το κανονικο barfογευμα? Κρατωντας ετσι 2 γευματα ή θα μπορουσα να του το παω σε 1 γευμα την μερα με συνδιασμο ολων των παραπανω? Θα εκανε καλο αδειο στομαχι τοσες ωρες?
 


Manogr

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2012
149
31
50
Glyfada, Greece
www.dogpark.gr
Η προτίμηση στο κοτόπουλο (ώστε να αποτελεί το μεγαλύτερο μέρος της μηνιαίας διατροφής) είναι λόγω κόστους και ευκολίας ή υπάρχουν και άλλοι διατροφικοι λόγοι;

Ο δικός μου προτιμάει σαφώς Μοσχαρίσιο (καταψύχεται σωστά πριν) και Αρνί οπότε αναρωτιέμαι αν θα υπάρχει θέμα αν τα προτιμάω σε σχέση με το κοτόπουλο;
 


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
απλα καποια σκυλια δημιουργουν αλλεργιες με το πολυ κοκκινο κρεας και ειναι θεωρητικα ποιο "βαρυ"

Μετα αν δεν κανω λαθος θα στο δειξουν οι εξετασεις αιματος που θα του κανεις για να δεις αν ο τροπος που ταιζεις ειναι σωστος
 


Manogr

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2012
149
31
50
Glyfada, Greece
www.dogpark.gr
απλα καποια σκυλια δημιουργουν αλλεργιες με το πολυ κοκκινο κρεας και ειναι θεωρητικα ποιο "βαρυ"

Μετα αν δεν κανω λαθος θα στο δειξουν οι εξετασεις αιματος που θα του κανεις για να δεις αν ο τροπος που ταιζεις ειναι σωστος
Κατανοητό! Δεν έχω σκοπό να βγάλω ή να περιορίσω το κοτόπουλο, ειδικά αφού σίγουρα είναι πιο ελαφρύ, αλλά επειδή ο ενθουσιασμός του με τα άλλα δεν συγκρίνεται είπα να ρωτήσω!

Thanks!
 




STARMILLLY

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2011
294
11
Πατρα
Εμενα στο αρνι δεν αντιδραει καλα...Πολλα βλαβερα για την δικη μου υγεια αερια!!!!:lol:
 


cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
Παιδιά να ρωτήσω κάτι!!!!
Μου έδωσε ο κρεοπώλης μου 2 κόκαλα για την Κορασόν!Είναι πλευρά μοσχαριού και τα έχω αφήσει 2 βδομάδες περίπου στην κατάψυξη που είναι στους -20!
Να της τα δώσω έτσι ωμά ή να τα βράσω?Επίσης κάνει να τα φάει αυτά τα κόκαλα ή κινδυνεύει να τραυματιστεί?

Και το Σάββατο που ξανά πήγα μου έδωσε κι άλλα κόκαλα..από ελιά μοσχαριού μου είπε?κάτι τέτοιο..αυτά μπορεί να τα φάει?
 


panosdog

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
320
1
Παιδιά να ρωτήσω κάτι!!!!
Μου έδωσε ο κρεοπώλης μου 2 κόκαλα για την Κορασόν!Είναι πλευρά μοσχαριού και τα έχω αφήσει 2 βδομάδες περίπου στην κατάψυξη που είναι στους -20!
Να της τα δώσω έτσι ωμά ή να τα βράσω?Επίσης κάνει να τα φάει αυτά τα κόκαλα ή κινδυνεύει να τραυματιστεί?

Και το Σάββατο που ξανά πήγα μου έδωσε κι άλλα κόκαλα..από ελιά μοσχαριού μου είπε?κάτι τέτοιο..αυτά μπορεί να τα φάει?
Μονο ωμα να τα δινεις.
 




cathy93

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
1.924
57
Μαρούσι
χαχα ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον!!!Θα της δώσω αύριο να δοκιμάσει και αν της αρέσει θα το καθιερώσουμε 1-2 φορές την εβδομάδα!!Καλά δεν είναι???

Αν δεν της αρέσει ευχαρίστως τα δίνουμε σε όποιον θέλει!!!Τσάμπα μας τα δίνουν έτσι κι αλλιώς:cool:!!
Δεν έχουμε και κανέναν αδεσποτούλη στη γειτονιά να κεράσουμε!!!Εκτός από 2 βλαμμένα που εμφανίζονται από το πουθενά στη βόλτα για να μας φάνε..:mad:Ευτυχώς τα βλέπω σπάνια!!!!!!
 


Manogr

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2012
149
31
50
Glyfada, Greece
www.dogpark.gr
Καμία ιδέα για προβιοτικά; Είναι εξαιρετικά ωφέλιμα! Μόνο γιαούρτι με προβιοτικά ή δίνεται κάπως αλλιώς; (συμπλήρωμα κτλ...)
 








golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
Ρε παιδια,ηθελα να το ρωτησω αυτο..εγω που δεν βρισκω πατσα εδω,με τι να τον αντικαταστησω? Του δινω και λαχανικα-μιξ αλεσμενα και γιαουρτακι,αλλα πατσα δεν..
 




golden boy

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2010
805
93
Hell
E,ειμαι ακομα καινουρια,θα μαθω και δεν θα βγαζω αγχος:)
Παντως μεχρι στιγμης,αν και δεν ειδα διαφορα στο τριχωμα(μιλαμε για απιστευτα τρελλο μαδημα,το χειροτερο στα χρονικα...),τα αυτια του πλεον δεν γεμιζουν βρωμια και δεν χρειαζονται καθαρισμα καθε τρεις και λιγο και η ανασα ειναι αρκετα καλη.
Συνεχιζουμε και βλεπουμε λοιπον..
 




Status
Κλειδωμένο θέμα