BARF - Τι ταϊζουμε και τι όχι


Status
Κλειδωμένο θέμα

maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
παντως τρωει με συστημα ο μπαγασας.πρωτα γλυφει αργα αργα τα λαχανικα απο πανω ,μετα πιανει στις δονταρες του το μπουτι και το σπαει αριστοτεχνικα γρυλιζοντας σα δρακος αν πλησιασει ο ορφεας και στο τελος γλυφει με απολαυση οτι λαχανικο εχει περισεψει στο πιατο.
 


panosdog

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
320
1
Πραγματι παιδια η διατροφη Barf εκτος του οτι ειναι οτι καλυτερο και φυσικο για τα σκυλια μας ειναι και φοβερο ανεβασμα ψυχολογιας για μενα προσωπικα βλεποντας τους να τρωνε με τετοια ορεξη. Οσο για δοντια, τριχωμα, μυρωδιες και ποσοτητα κοπρανων καμια σχεση η μερα με τη νυχτα με την ξηρα και εννοω πανακριβες μαρκες οχι οτι και οτι. Παντως και ολο αυτο το "τελετουργικο" να ετοιμαζεις τις μεριδες τους με προσοχη και φροντιδα σου προκαλουν ενα επιπλεον δεσιμο με τα σκυλια σου τουλαχιστον σε μενα!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Κόκκαλα αρνίσια ωμά κάνει να δίνουμε?μου τα έδωσε ο κρεοπώλης
,τα εχω βάλει στην κατάψυξη αλλά φοβάμαι να του τα δώσω μην τυχόν σπάσουν σε μικρά κομμάτια
Επειδί τα κόκκαλα αυτά τρώγονται εύκολα καλό θα ήταν μαζί με το κόκκαλο να δώσεις λίγο κρεας. Δεν το συνιστώ να φάει σκύλος σκέτο κόκκαλο. Το καλύτερο θα ήταν να έχει πάνω το κάτι της. Δεν ξέρω τι σκυλί έχεις αλλά τα δικά μου τρώνε αυτά τα κομμάτια σαν μπιφτέκια, σπάνε και καταπίνουν κομμάτια με το κρέας. Αυτό που προστατεύει τον οισοφάγο απο τα κόκκαλα είναι το κρέας.

maxinikol said:
του δικου μου του δινω μπουτια κοτοπουλο .εκεινο το μυτερο σα βελονα που εχει μεσα πρεπει να το βγαζω?
Αν σε καθησυχάζει βγάζε το. Πάνω απόλα να νιώθεις άνετα με αυτό που δίνεις στο σκύλο. Αν είναι να τον ταίζεις κάτι και να αγχώνεσαι άστο. Βγάζε το κοκκαλάκι και δίνε το όπως σε βολεύει. Προσωπικά το αφήνω το κοκκαλάκι που λες.
 


panosdog

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
320
1
Μπραβο ρε biggbilly μας ανοιξες τα ματια! Εισαι μεγαλος Barfas. Α και τα μελη Frenchie Fan και vrmode κορυφη μπραβο παιδια!
 


lia26

Well-Known Member
24 Απριλίου 2011
484
1
Επειδί τα κόκκαλα αυτά τρώγονται εύκολα καλό θα ήταν μαζί με το κόκκαλο να δώσεις λίγο κρεας. Δεν το συνιστώ να φάει σκύλος σκέτο κόκκαλο. Το καλύτερο θα ήταν να έχει πάνω το κάτι της. Δεν ξέρω τι σκυλί έχεις αλλά τα δικά μου τρώνε αυτά τα κομμάτια σαν μπιφτέκια, σπάνε και καταπίνουν κομμάτια με το κρέας. Αυτό που προστατεύει τον οισοφάγο απο τα κόκκαλα είναι το κρέας.
Σε ευχαριστω πολύ για την κατατοπιστικότατη απάντηση..boxeraki είναι και τα σπαει κι αυτος γρήγορα τα κόκκαλα...οπότε δεν τα δίνω..
 


gkamar

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2012
165
1
Εάν φάει ότι τρώμε και έμεις τι θα παθεί? Το έχω ακούσει άλλα δεν το έχω ακολουθήσει ποτε και κανένα δεν επάθε τίπωτα.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Εσύ πια, όλα τα έχεις ακούσει, αλλά τελικά κάνεις του κεφαλιού σου....

Το μαγειρεμένο για ανθρώπους φαγητό δεν είναι κατάλληλο για τα σκυλια εξαιτίας του αλατιού/πιπεριού και διάφορα άλλα που βάζουμε εμείς στο φαγητό μας. δεν θα πάθει κάτι αν πάρει ενα μεζεδακι απο το πιατο μας, αλλα αν η διατροφή του ειναι τα αποφάγια μας, τα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν είναι πολλά.

Ο σκύλος έχει άλλες διατροφικές ανάγκες που για να καλυφθούν όσο καλύτερα γίνεται υπάρχουν 2 δρόμοι
1. Διαλέγεις μια καλή μάρκα κροκέτες (και το βάζω πρώτο επειδή είναι η εύκολη λύση)
2. Διαβάζουμε και μελετάμε και φτιάχνουμε μια διατροφή για το σκύλο μας είτε με ωμά είτε με μαγειρευτά, αλλά θα πρέπει να ξερεις τι κανεις, ωστε να μην λείψει κάτι που να το εχει αναγκη ο οργανισμος του.
 


thanos_megara

Active Member
28 Μαϊου 2012
32
0
Μέγαρα
Μπραβο ρε biggbilly μας ανοιξες τα ματια! Εισαι μεγαλος Barfas. Α και τα μελη Frenchie Fan και vrmode κορυφη μπραβο παιδια!
Σαφώς και στους Frenchie Fan και vrmode απλά είπα για τον biggbilly επειδή είχαμε ανταλλάξει και κάποια μηνύματα! Μπράβο,μπράβο,μπράβο....θα τους ευγνωμονώ!!!!:)
 


Πανος-Βολος

Well-Known Member
21 Νοεμβρίου 2009
97
0
Βολος
Εγω παιδες προμηθευωμαι ετοιμη barf σε κιμα ολα αλεσμενα 70% κοτοπουλο και αλλα 30% λαχανικα εντοσθια,αυγο κτλ.
Τους δινω ομως και καμια σαρδελιτσα,γιαουρτακι.
εχω βρει ακρη απο γνωστους μαγειρες σε ξενοδοχεια που εχουμε εδω και μου δινουν μεγαλες ποσοτητες σε πλαταρια αλλα φοβαμε τα κοκκαλα απο το κοτοπουλο!
Υπαρχει πιθανοτητα να γινει στραβη απο τα πλαταρια?
 
Last edited:


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω παιδες προμηθευωμαι ετοιμη barf σε κιμα ολα αλεσμενα 70% κοτοπουλο και αλλα 30% λαχανικα εντοσθια,αυγο κτλ.
Τους δινω ομως και καμια σαρδελιτσα,γιαουρτακι.
εχω βρει ακρη απο γνωστους μαγειρες σε ξενοδοχεια που εχουμε εδω και μου δινουν μεγαλες ποσοτητες σε πλαταρια αλλα φοβαμε τα κοκκαλα απο το κοτοπουλο!
Υπαρχει πιθανοτητα να γινει στραβη απο τα πλαταρια?
Εμενα τρωνε σχεδον μερα παρα μερα πλαταρια. Και ΠΟΤΕ δεν εχουν παθει τιποτα, κανενα τους.


Αυτο το ετοιμο Barf- απο που το παιρνεις πανο? Επειδη θα ειμαι ολο τον Αυγουστο στο Βολο και δεν εχω πολυ χωρο αποθηκευσης εκει περα, θα με βολευε παρα πολυ εαν εβρισκα καπου εκει να παρω κατι τετοιο μια φορα την εβδωμαδα.
 






maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
επειδη εχω χαθει στην αναζητηση...μπαρφαρουμε κανονικα εδω και καιρο ,ο δουκας ειναι σχεδον 6,5 μηνων. ποσες φορες πρεπει να τρωει και ποσο τις % του βαρους του?
 








maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
παντως να τονισω οτι ο σκυλος εχει ανεβει εντυπωσιακα .ουτε η ζεστη δεν τον πτοει. ολη την ωρα ερχεται και με τσιγκλαει και μου φερνει διαφορα στο χερι για να ανταγωνιστουμε στη δυναμη. κρυβω τα παιχνιδια του και φερνει οτι του κανει στο ματι .παπουτσια πχ. πιστευω εχει να κανει με την αποχη απο ζυμαρικα.αυτα τον εκαναν καπως νωθρο.επισης οντως ΔΕΝ μυριζει .εχτες πηγαμε ο απογευμα βολτα και μας επιασε βροχη .περιμενα να βρωμοκοπαει αλλα ω του θαυματος δεν μυριζε . ενα τυπικο του γευμα περιλαμβανει κοτοπουλο με κοκαλο με καροτο ,κολοκυθακ,ι πρασινο μηλο, γιαουρτι και ηλιελαιο.
 




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι παρά του ότι η διατροφή ΒARF θεωρείτε η καλύτερης διατροφικής άξιας τροφή, μπορεί εύκολα να γίνει πολύ επικίνδυνη αν δεν την εφαρμόζουμε με γνώση και μεθοδικότητα.




Προσέχουμε για να έχουμε
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
Αν εννοείς τα χοιρινά δεν πρόκειται να του δώσω ποτε.ουτε πατσαδες και μυστήρια εντόσθια.θα περιοριστω στα πουλερικά μοσχαρι ,άντε καμμια γιδα.τι άλλο να έχω κατα νου;
 


Status
Κλειδωμένο θέμα