BARF - Τι ταϊζουμε και τι όχι


Status
Κλειδωμένο θέμα

Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Mια που το αναφέρετε, υπάρχει τρόπος να διαπιστώσουμε αν ένα σκυλί έχει αλλεργία σε κάτι χωρίς το απλό trial and error που είναι και επικίνδυνο?

Είχα ρωτήσει την κτηνίατρο όταν ήταν μικρότερος που υποψιαζόμουν αλλεργία-δυσανεξία σε τροφές, στα σιτηρά πιθανόν, αλλά μου είχε αναφέρει ένα τεστ (δε θυμάμαι τι) το οποίο δεν το κάνουν πια γιατί είναι σχετικά επικίνδυνο.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Υπάρχει δερματικό τεστ όπως για τους ανθρώπους, αλλά συνήθως η διάγνωση γίνεται με περιοριστική δίαιτα.

Πάντως λίγοι σκύλοι πάσχουν από πραγματική διατροφική αλλεργία.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τα νέα μας | Διατροφή B.A.R.F.
Εδώ λέει οτι δέν πρέπει να δίνουμε ακτινίδιο και φρούτα με κουκούτσια

Μαλλον λαθος καταλαβες!
Λεει οτι δινουμε φρουτα παντα χωρις το κουκουτσι! Και λογικο θα ελεγα- απο κουκουτσια απο ροδακινο πχ εχω δει μεχρι και ιλεο σε σκυλο.
Στα ακτινιδια εχει ερωτηματικο- αρα ΔΕΝ ξερει εαν πρεπει η οχι.
Επειδη το ακτινιδιο ειναι πλουσιο σε βιταμινες το δινουμε και μαλιστα αφοβα.
 




tzes007

Well-Known Member
3 Νοεμβρίου 2012
199
0
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Δεν συνηθίζω να χρησιμοποιώ σαν πηγή κλεμμένα κείμενα που συναντάς σε διάφορα blog
Καλά εσύ πάντα με μια απάντηση στο στόμα είσαι.Όλα τα γνωρίζεις είσαι σε όλα σχετική.Άσε μας κουκλίτσα μου
 


peskandritsos

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2009
225
0
Ένας φίλος κτηνίατρος που κάναμε παρέα παλιά, είχε 2 πόϊντερ και επειδή η δουλειά του ήταν σε ορνιθοτροφεία έπαιρνε από εκεί κοτόπουλα και τα έδινε στα σκυλιά του όπως ήταν ζωντανά.
Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση τότε (πριν 15-20 χρόνια περίπου) αλλά αυτός επέμενε ότι αυτό ήταν καλύτερο από την κροκέτα.
Το αρσενικό του έζησε 17 χρόνια!!!
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Όταν λες ζωντανά??
Έριχνε την κοτα ζωντανή μπροστά στον σκύλο και ο σκύλος τη σκότωνε και την έτρωγε??
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Καλά εσύ πάντα με μια απάντηση στο στόμα είσαι.Όλα τα γνωρίζεις είσαι σε όλα σχετική.Άσε μας κουκλίτσα μου
Εσυ διαθετεις μηδενικες γνωσεις για το θεμα- επισης δεν μπορεις ουτε να κατανοησεις κειμενα οταν τα διαβαζεις και την λες σε καποιον που οχι μονο εχει μελετησει πολυ καιρο για την ωμη διατροφη- αλλα την εχει εφαρμοσει και με επιτυχια στα σκυλια του???
Θα ελεγα να προσεχεις λιγο τα λογια σου- και με ποιον μιλας.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ένας φίλος κτηνίατρος που κάναμε παρέα παλιά, είχε 2 πόϊντερ και επειδή η δουλειά του ήταν σε ορνιθοτροφεία έπαιρνε από εκεί κοτόπουλα και τα έδινε στα σκυλιά του όπως ήταν ζωντανά.
Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση τότε (πριν 15-20 χρόνια περίπου) αλλά αυτός επέμενε ότι αυτό ήταν καλύτερο από την κροκέτα.
Το αρσενικό του έζησε 17 χρόνια!!!
Ολόκληρο ζώο είναι ότι το καλύτερο, αλλά όχι μόνο κοτόπουλο.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Ένας φίλος κτηνίατρος που κάναμε παρέα παλιά, είχε 2 πόϊντερ και επειδή η δουλειά του ήταν σε ορνιθοτροφεία έπαιρνε από εκεί κοτόπουλα και τα έδινε στα σκυλιά του όπως ήταν ζωντανά.
Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση τότε (πριν 15-20 χρόνια περίπου) αλλά αυτός επέμενε ότι αυτό ήταν καλύτερο από την κροκέτα.
Το αρσενικό του έζησε 17 χρόνια!!!
Αυτα ειναι....να κοπιαζεις για τοα φαι σου...(για τον σκυλο)
Καλα δεν ειναι ''καπως'' να δινεις ζωντανα ζωα στο σκυλι?
Ειδικα σε κυνηγετικα φτερωτου θηραματος, που χρειαζεται το ακριβως αντιθετο με το να τρωει αυτο που πιανει δηλαδη?
 


peskandritsos

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2009
225
0
Έπαιρνε τα "ελλατωματικά" από τα ορνιθοτροφεία που δούλευε.
Ναι ζωντανά τα έριχνε στα σκυλιά και δεν αφήναν ούτε τα ράμφη να πάνε χαμένα, τα έτρωγαν όλα.
Και τα σκυλάκια ήταν υγιέστατα, δεν θυμάμαι να πάθαν ποτέ τίποτα.
Το σπίτι του ήταν (και είναι ακόμα) σε ένα οικόπεδο περίπου 5 στρέμματα και τα σκυλιά ελεύθερα εκεί μέσα γυρνάγαν όλη μέρα.
Δεν τα χρησιμοποιούσε για κυνήγι μόνο για συντροφιά τα είχε.
 


tzes007

Well-Known Member
3 Νοεμβρίου 2012
199
0
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Εσυ διαθετεις μηδενικες γνωσεις για το θεμα- επισης δεν μπορεις ουτε να κατανοησεις κειμενα οταν τα διαβαζεις και την λες σε καποιον που οχι μονο εχει μελετησει πολυ καιρο για την ωμη διατροφη- αλλα την εχει εφαρμοσει και με επιτυχια στα σκυλια του???
Θα ελεγα να προσεχεις λιγο τα λογια σου- και με ποιον μιλας.
Εσύ πρέπει να προσέχεις με ποιόν μιλάς κυρία μου η τέλος πάντων ότι είσαι.Μπορεί με την BARF να είμαι καινούριος αλλά δεν την είπα ποτέ σε κανέναν>Βρήκα ένα ποστ και το έβαλα μέχρι που μου την είπε.Όποιος έχει θέμα ας έρθει να δει τα σκυλιά μου .Τη σχέση έχω με τα σκυλιά και τη δουλειά κάνω...
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Παρόλο που δεν έχεις εμπειρία με την BARF δίνεις συμβουλές.
Σε συμβουλεύω να την μελετήσεις πρώτα και να μην βασίζεις τις γνώσεις σου σε κάθε κείμενο που βρίσκεις στο διαδίκτυο.
 


tzes007

Well-Known Member
3 Νοεμβρίου 2012
199
0
ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Παρόλο που δεν έχεις εμπειρία με την BARF δίνεις συμβουλές.
Σε συμβουλεύω να την μελετήσεις πρώτα και να μην βασίζεις τις γνώσεις σου σε κάθε κείμενο που βρίσκεις στο διαδίκτυο.
Πάλι καλά που είσαι και εσύ εδώ να μας συμβουλεύεις.
 


giannis21r

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
234
2
Χαϊδαρι
Εχθες εκανε εμετο.Το μονο που αλλαξα ηταν αντι για μαρουλι εβαλα μπροκολο.Το ειχα βρασει ελαφρα για 1.5 λεπτο.Αλλη φορα να το βρασω περισσοτερο η ο σκυλος δε το δεχεται?
 




giannis21r

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
234
2
Χαϊδαρι
Να το πολτοποιείς, ο σκύλος δεν μπορεί να χωνέψει κυτταρίνη (φυτικές ίνες). Ούτε χρειάζεται καθημερινώς
Εννοειται οτι το πολτοποιησα μετα το βρασιμο.Πρωτη φορα του εδωσα μπροκολο.Ισως ο συνδυασμος ψαρι και μπροκολο να μην του ταιριαζει.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Εννοειται οτι το πολτοποιησα μετα το βρασιμο.Πρωτη φορα του εδωσα μπροκολο.Ισως ο συνδυασμος ψαρι και μπροκολο να μην του ταιριαζει.
Πάντως το ψάρι μερικά δεν το σηκώνουν - ανάλογα και το ψάρι βέβαια. Στην αρχή και η δικιά μου ξερνούσε το ψάρι (γαύρο ή σαρδέλα). Τώρα δεν έχει πρόβλημα πλέον.
 


giannis21r

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
234
2
Χαϊδαρι
Πάντως το ψάρι μερικά δεν το σηκώνουν - ανάλογα και το ψάρι βέβαια. Στην αρχή και η δικιά μου ξερνούσε το ψάρι (γαύρο ή σαρδέλα). Τώρα δεν έχει πρόβλημα πλέον.
Οχι δεν εχω προβλημα με το ψαρι το δεχεται.Και εγω εκει παιζω σε γαυρο,σαρδελα,μαριδα.Πχ την προηγουμενη βδομδα εφαγε σαρδελα με μαρουλι και ηταν ολα μια χαρα.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@