BARF --> Biologically Appropriate Raw Food


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
BARF-->Biologically Appropriate Raw Food

2% του ενηλικου σωματικου βαρους
3% για αναπτυσσομενα ακομα σκυλια

περιπου 70-80% από αυτό πρεπει να είναι κοκκαλα / κρεας
10-20% λαχανικα (οποιος πιστευει ότι τα σκυλια χρειαζονται και μπορουν να χωνεψουν τα λαχανικα)
10-20% εντοσθια

15 μερες ασπρα κρεατα
15 μερες κοκκινα κρεατα

αυτές είναι καποιες βασικες αρχες της BARF τις οποιες δεν ακολουθουν κατά γραμμα ολοι οι BARFERS.
Αλλοι δε δινουν καθολου λαχανικα. Αλλοι δινουν παραπανω εντοσθια ή λιγοτερα.
Αλλοι μοιραζουν 15 μερες γευματα με κοκκαλα, 15 μερες σκετο κρεας,κλπ.

Συμφωνα με την BARF η ισορροπια επιτυγχανεται συνολικα και όχι στο κάθε γευμα ή στην κάθε ημερα.
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
τι δινω εγω

κοτοπουλο:
πλαταρια(λαιμοι και πλατη)
φτερουγες
στηθος
μπουτι
εντοσθια

μοσχαρι:
μαγουλο
στηθος
λαππα
κομματια για τας κεμπαπ(δε θυμαμαι ποιο μερος ειναι)
καρδια
συκωτι

γαλοπουλα:
μπουτι
στηθος

ψαρια:
βακαλαος
γλωσσα
σολωμος

λαχανικα:
μαρουλι
αγγουρι
ροκα
αντιδια

φρουτα:
μηλα
μπανανες

λαδια:
λινελαιο
ελαιολαδο
σισαμελαιο

ΆΛΛΑ
γιαουρτι βιολογικο
cottage cheese
αυγα ολοκληρα
μηλοξυδο
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Στα ψάρια να προσθέσω και σαρδέλες – που είναι πλούσια σε ωμέγα 3.
Στα λαχανικά έχουμε και : σπανάκι, παντζάρια, λάχανο, καρότο, σελινόριζο , τομάτες, μαϊντανός.
Στα φρούτα μπορούμε να προσθέσουμε : πορτοκάλια, αχλάδια.
Τα φρούτα και λαχανικά πρέπει να είναι ώριμα και πολτοποιημένα – για πιο καλή απορρόφηση από το οργανισμό του σκύλου.
Τα λάδια να είναι πλούσια σε ωμέγα 3 και 6. Επίσης για συμπλήρωμα μπορούμε να προσθέσουμε vit. Ε και Β complete.
Στο ποσοστό : 50% ωμά κόκαλα, 50% τα υπόλοιπα στους ενήλικους σκύλους, στα κουτάβια 60% κόκαλα και 40% τα υπόλοιπα. Στα σκυλιά που έχουν πρόβλημα με τα δόντια τους τα κόκαλα πρέπει να πολτοποιούνται.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ego taizo kai Aktinidia kai to kalokairi kai rodakina, nektarinia, kai fraules kai peponi.

Apo lachanika dino kai finokio, kolokithakia, agouria kai kamia fora kai piperia.

Episis dino kai elachista dimitriaka, mazi me ta poltopoiimena lachanika/frouta. 2 koutalies tou glykou trimmeno Musli sinithos.
Kai avto, epeidi i skyla mou ekane ypoglykaimia, choris dimitriaka!
Me avta ta liga einai entaksi!! Tin boithane na kratisei enan ygeies titlo!
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
Καλο είναι να δινονται επισης και άλλες ποικιλιες κρεατων και λαχανικων/φρουτων. Εγω ειπα απλως αυτά που δινω εγω. Ή μαλλον.. αυτά που εχω δωσει ως τωρα!
Επισης, το σολωμελαιο είναι πολύ καλο.
Τα φρουτα πρεπει να δινονται αποφλοιωμενα και χωρις κουκουτσια.και πολτοποιημενα.
Τα λαχανικα επισης πολτοποιημενα. Επισης, καποιες βιταμινες είναι λιποδιαλυτες οποτε θα χρειαστει να προσθετει κανεις ειτε λαδι ειτε κατι άλλο.

Σε σκυλια με προβληματα στις αρθρωσεις απαγορευονται εκτος από σιτηρα και αμυλο(ρυζι, βρωμη, ζυμαρικα, καλαμποκι, πατατες, σιταρι) επισης λαχανικα όπως κολοκυθα, καροτα, πιπεριες, μελιτζανες, τοματες, κ.ά.
Καλο είναι σε αυτά τα σκυλια να ταιζονται λαχανικα χαμηλα σε ζαχαρα όπως σελινο, σκουρα πρασινα φυλλωδη, λαχανο, μπροκολο, κουνουπιδι,κλπ.

Μην ξεχναμε όμως ότι καποια από αυτά τα λαχανικα(κουνουπιδι, λαχανο,..) δημιουργουν αερια. Και ειδικα σε φυλες που εχουν «ταση» προς αερια………. Τα πραγματα είναι δυσκολα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

το σκορδο και η ινδικη καρυδα(για την ινδικη καρυδα το εμαθα προσφατα απο την frenchiefan) μπορουν να χρησιμοποιηθουν και ως ενδοαντιπαρασιτικα.
επισης, το χαμομηλι, το γιαουρτι, και ο αργιλος μπορουν να χρησιμοποιηθουν για προβληματα εντερικα(διαρροια, εμετος)

Oscar, SwkDog περιμενουμε και τη δικη σας BARF ε?
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
boxer πρεπει να βρω το μενου :D
μαλλον απο next week....dont worry αν το βρω εννοειται θα το βαλω...
 




S

SwkDoG

Guest
Ναι αλλά όχι σε αυτό το θέμα... :)
Άνοιξε ένα καινούργιο (κτηνίατροι και B.A.R.F. π.χ.) και γράψε το εκεί...
 


gwgw

Well-Known Member
εχετε πει οτι δινετε κοκκαλα ωμα στον σκυλο σωστα?

απο ποια ηλικια μπορουμε να του δινουμε κοκκαλα?

επισης, εσεις που ταιζετε με barf πως ξερετε αν αυτο που ταιζετε ειναι αρκετο σε ποσοτητα.. και γενικα πως υπολογιζετε την ποσοτητα που πρεπει ο σκυλος να τρωει αναλογα με το βαρος του?

αν καταλαβα καλα, λεει 3% για τα αναπτυσομενα σκυλια.. δηλ εμενα που ειναι 28 κιλα, θα πρεπει (θεωρητικα)να δινω 0,84 κιλο την ημερα?


και τελος κατι ακομη, πως πειθεις ενα σκυλο να τρωει ωμα λαχανικα και φρουτα?
 


gwgw

Well-Known Member
επισης για το ψαρι τι εχετε να πειτε...εγω εχω και γατα, γιαυτο ρωταω..

σε μερικα sites το προτεινουν πολυ και για το σκυλο..

και αντε να καταλαβω τη σαρδελα και τα μικρα ψαρια να τα δινουν ολοκληρα..

αν ομως το ψαρι ειναι μεγαλο τι γινετε με τα κοκκαλα, δε θα επρεπε να καθαριστει?
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
εγω δινω βακαλαο πολυ συχνα με τα κοκκαλα. και σολωμο καποιες φορες. και γλωσσα και ενα αλλο που δε θυμαμαι τωρα πως λεγεται. θα εδινα και αλλα πολλα αλλα δε με παιρνει οικονομικα γμτ.

παντως οσοι δε δινουν ψαρια και κυριως λιπαρα ψαρια, μπορουν να δινουν συμπληρωμα ομεγα 3(πχ σολωμελαιο)
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Εξαρτάται κι από το σκύλο. Ο δικός μου για παράδειγμα δεν μασάει αλλά καταπίνει! Το ψάρι το φοβάμαι πάντως να το δώσω με κόκκαλο μήπως σκαλώσει πουθενά. Από ψάρι έχει φάει μπακαλιάρο, γλώσσες (αλλά δεν του αρέσουν - μάλλον του πέφτουν άνοστες), σαρδέλες, γαύρο, γόπες, μπακαλιαράκια. Γενικά ότι ψάρι τρώμε εμείς - τρώει κι αυτός αλλά ωμό - σούσι δηλαδή!

Επίσης, επειδή ο δικός μου καταπίνει, δεν τολμάω να του δώσω πλατάρια. Του δίνω κρέας και μεγάλα ωμά κόκκαλα (από μοσχάρι) - που δεν μπορέι να τα καταπιεί για να ροκανίζει. Και πάντα υπό επίβλεψη! Δεν τον αφήνω ποτέ μόνο με κόκκαλο!
 


gwgw

Well-Known Member
οκ.. ευχαριστω πολυ...

θα δοκιμασω να του δωσω ωμο κοκκαλο και βλεπουμε...

σημερα παντως ενα καροτο το επαιξε μεν αλλα δεν το εφαγε... :lol: :lol:

μαλλον για παιχνιδι το περασε...

ξερω οτι ειπατε πολτοποιημενο, απλα του το εδωσα να δω τι θα κανει.. :D
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εγώ πάντως τον ξεκίνησα με φτερούγες.
Στην αρχή ήταν επιφυλακτικός… Τις μύριζε, τις έγλειφε, τις έπαιζε και τις παράταγε. Πέρασαν 2 ώρες και εξακολουθούσε να τις «λιβανίζει»...
Δεν πτοήθηκα καθόλου… Αφού τις μάζεψα, δεν τον τάισα τίποτα άλλο όλη την ημέρα.
Στο δείπνο, η σεφ σερβίρισε τις ίδιες πρωινές φτερούγες... Το menu ήταν το ίδιο και αν δεν τις έτρωγε το βράδυ, θα τις έτρωγε για πρωινό την επόμενη μέρα.
Βέβαια δεν πρόλαβα να τις ακουμπήσω στο πιατάκι του και σε λίγα δευτερόλεπτα είχε εξαφανίσει και τα πούπουλα!
Ανάγκα και θεοί πείθονται…! :wink:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Το πρωτο κοκκαλο (μετα απο καποια γευματα με κρεας μοσχαριου) που εδωσα στην Εσμεραλντα ηταν επισης φτερουγα.
Ενθουσιαστικε, αλλα δεν ηξερε και πολυ καλα τι να την κανει-
την εγλειφε- την μασουλαγε με την ακρη των δωντιων της και προσεχε να μην ακουμπαει στα ποδια της.
Εκανε 2-3 ωρες να φαει την φτερουγα και ηταν πτωμα μετα αλλα φαινοταν τοσο ευτυχισμενη!!

Σημερα δεν χρειαζεται ουτε 5 λεπτα!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.079
Athens
Nα ρωτήσω κάτι για φτερούγες - τις οποίες δεν έχω δώσει ακόμη γιατί δεν τολμάω ακόμη... Η φτερούγα έχει τα 2 κεντρικά 2 "μεγαλούτσικα" κόκαλα αυτά τα μασάνε τα σκυλιά σας αργά και όπως πρέπει?

Το Σάββατο έδωσα στον δικό μου ένα λαιμό κοτόπουλου για δοκιμή - του άρεσε βέβαια αλλά του τον πήρα γρήγορα γιατί μου φάνηκαν λίγο "κοφτερά" τα κοκαλάκια.

Και επειδή φοβήθηκα έκανα μετά ...μικροχειρουργική, δηλαδή ξεκοκάλιζα φτερούγες! (5 φτερούγες = 1 γεύμα ...πιασ' τ' αυγό και κούρευτο!) :(
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
αχ κριμα βρε vrmode και σε ειχα για barfer
:cry: :p :p :p :p

μια χαρα τα μασανε, οσο χρειαζεται. τις πρωτες μερες ο δικος μου προσπαθουσε να μη μασαει καθολου! βιαζοταν κιολας! ειχε παθει πλακα! νομιζε οτι ηταν λιχουδιες.....! δεν ηξερε καν πού να τα παει για να τα φαει?!?!
μετα που αρχισε να πιανει το νοημα των γευματων αρχισε να μασαει καλα καλα. τωρα μασαει τελεια. αυτο δε σημαινει σχολαστικα, διοτι τα σκυλια δε μασανε σχολαστικα. μασανε οσο χρειαζεται.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Αν το σκυλί είναι κουτάβι και δεν ξέρει να φάει κόκαλα μπορούμε να ξεκινήσουμε με κιμά. Για να φάει πχ. φτερούγες και να μην τα καταπιεί ολόκληρες πρέπει να τον μάθουμε να τα τρώει : κρατάμε στο χέρι την φτερούγα και αφήνουμε το σκυλί να την γλύφει, να την μασήσει, να την δαγκώσει.
Εγώ δίνω στην Siba από κουτάβι τεράστια μοσχαρίσια κόκαλα και έτσι δεν της ήρθε ποτέ ιδέα να καταπίνει τίποτε φαγώσιμο ολόκληρο. Και καρότο που της δίνω ολόκληρο το τρώει κομματάκι κομματάκι.
Αυτί την στιγμή είμαστε μισό – μισό barf.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.081
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa