Barf-orijen


Christosp

Well-Known Member
25 Απριλίου 2011
822
6
ΑΙΓΑΛΕΩ . ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ
καλησπέρα ηθελα απλος να μεταφερω την εμπειρία μου σε κάτι και να μου πειτε αν το εχει παρατηρήσει κανένας αλλος ...

Η μικρή τρώει barf όμως πρέπει να την γυρισω σε ξηρά γιατί θα την φιλοξενίσει ο πεθερός μου στο χωριό για 15 μέρες και δεν μπλεκεται μου λέει με ωμά κτλ

Στο παρελθον με την ξηρα ειχα δοκιμασει ότι καλύτερο από χρηματικής άποψης βεβαια και Acana και Orijen που καμία δεν έιχε κατσει καλά στην μικρή ( μαλακά κόπρανα με την Acana και διοιαρια με την orijen , τρελή μυρωδιά κτλ)

Ειπα να δοκιμασω την 6 ψαρια μετρησα τα κιλά της και εδωσα σε 3 γευματα την ποσοστητα που λέει μειον 10% ( έτσι μου ήρθε γιατί θεωρώ ότι το περισσότερο μπορεί να έκανα λαθος και να ειχα παλι διοιρριες ) και ως εκ θαυματος όλα καλά .. λίγα κακα σφιχτά χωρίς μυρωδιά και ενεργεια στο φουλ ....

Θεωρώ ότι την δεκτηκε επειδή τρωει barf μηπως κανω λαθος ?
 










kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν έχει να κάνει με την πρωτεΐνη και δεν είναι αυτή που πειράζει όσο η αλλαγή τροφής που και αυτή έχει να κάνει με το πεπτικό του κάθε σκύλου..
Αν έδινες παράλληλα και ξηρά ή μαγειρευτό που και που όσο έδινες barf, πολύ απλά ο οργανισμός είναι συνηθισμένος στις αλλαγές..

Πολλά σκυλιά είναι ευερέθιστα και στις αλλαγές από κωδικό σε κωδικό στην ίδια εταιρία..
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Επειδή η Barf γενικά έχει ποικιλία, πιστεύω ότι γίνονται πιο "ευπροσάρμοστα" από πλευράς πεπτικού. Οι δικιές μου τρώνε κυρίως barf, αλλά και υπόλοιπα δικά μου μαγειρευτά καμιά φορά αν είναι κατάλληλα και ξηρά τροφή.
Όλα τα "αλέθουν" - δεν είχαμε ποτέ κρούσματα εμετών ή διάρροιας.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
ισως επειδή εχει πολύ προτεινη η orijen την πειραζε και τωρα απλα δεν την πειραζει επειδή εχει μαθει να τρωει προτεινες καργα με barf
Πιστεύω ότι η ωμή διατροφή έχει αν όχι λιγότερα, είναι στα ίδια επίπεδα σε ποσότητα πρωτείνης με μια καλή ξηρά τροφή εμπορίου.

Νομίζω ότι ταίζοντας το σκύλο ωμά έχει μάθει να λαμβάνει μια μεγάλη ποικιλία τροφήμων. Πράγμα που δεν γίνεται σε σκυλιά που τρώνε ξηρά, γιαυτό και έστω και μια μικρή ποσότητα "ανθρώπινης" τροφής θα φέρουν διάρροια ή και εμετό. Μπορεί η ποικιλία κρεάτων, λαχανικών και φρούτων που του έδινες να βοήθησαν το εντερικό σύστημα να δυναμώσει/προσαρμόζεται πιο εύκολα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95