Blue Buffalo αυξημένη ποσοτητα ασβεστίου?


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Συνεχίζω τη χαζή μου ερώτηση: εννοείτε ότι η υπερβιταμίνωση D οδηγεί σε υπερασβεστιαιμία αλλά ΟΧΙ το υπερβολικό ασβέστιο από κόκκαλα, έτσι?
Τα κόκκαλα αν και πλούσια σε ασβέστιο έχουν πολύ φώσφορο το οποίο αναλόγος και το κόκκαλο πολύ συχνά φτάνουμε σε σχέση 1:1,5.
Πολλοί που ταίζουν ωμή διατροφή συνήθως θα πετάξουν μερικά τσόφλια αυγών για να ανεβάσουν αυτήν την αναλογία ασβέστιο-φώσφορο.
Άλλωστε δεν είναι τυχαίο που αρκετοί κυνοτρόφοι ταίζουν ωμά τα μεγαλόσωμα τους σκυλιά για την καλύτερη δυνατή ανάπτυξη τους.

Η φύση τα έχει σκεφτεί όλα Sara :D
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Το θέμα είναι ότι το Μουφ πρώτον κλέβει τσόφλια αυγού και τα τρώει κι αν μπορεί μάλιστα και ολόκληρα αυγά που τρώει ωμά μαζί με τα τσόφλια τους!! Τα τρώει βέβαια και μαγειρεμένα. Επίσης τρώει ολόκληρα καπνιστά κόκκαλα γουρουνιού και μάλιστα με συχνότητα δυο-τρία τη βδομάδα!! Κινδυνεύει από τίποτα? Κατά τ' άλλα τρώει συνήθως τη σκυλοτροφή του, άντε και κανα μεζεδάκι αν με τουμπάρει.
 


jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
αλλο η υπερβιταμινωση κι αλλο το αβεστιο σαν ασβεστιο
η βιτ.D ειναι μαζι με τις A.E.K λιποδιαλυτη βιταμινη με αποτελεσμα σε αυξημενη προσληψη ο οργανισμος να μην τις αποβαλλει αλλα να τις συσσωρευει,εξ'ου και η υπερασβεστιαιμια
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Έχεις δίκιο. Διότι παρατήρησα ότι το υπερβολικό ασβέστιο από τα κόκκαλα το αποβάλλει και κάνει κάτασπρα κακάκια. Άρα δεν κινδυνεύει.
 


jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
οντως .το ασβεστιο σαν ασβεστιο πχ κοκκαλα ,ο οργανισμος το αποβαλλει οτι περισσευει
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Το θέμα είναι ότι το Μουφ πρώτον κλέβει τσόφλια αυγού και τα τρώει κι αν μπορεί μάλιστα και ολόκληρα αυγά που τρώει ωμά μαζί με τα τσόφλια τους!! Τα τρώει βέβαια και μαγειρεμένα. Επίσης τρώει ολόκληρα καπνιστά κόκκαλα γουρουνιού και μάλιστα με συχνότητα δυο-τρία τη βδομάδα!! Κινδυνεύει από τίποτα? Κατά τ' άλλα τρώει συνήθως τη σκυλοτροφή του, άντε και κανα μεζεδάκι αν με τουμπάρει.
τα ωμά αυγά θέλουν προσοχή πάντως
κάτι που δεν θυμάμαι απαγορευει πάνω απο ένα ωμό αυγό την εβδομάδα
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μωρέ αν ήταν στο χέρι μου δε θα έτρωγε κανένα ωμό αυγό.:( Δυστυχώς όμως τα ξέχασα μια φορά στον πάγκο, έφυγα για τη δουλειά μου το πρωί και όταν γύρισα βρήκα μόνο την καρτέλλα στο πάτωμα.....:rolleyes:
 






nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Εγω δινω blue large breed puppy και ο σκυλος ειναι μια χαρα.Μπερδεμα με τις τροφες , ευτυχως αρχισαμε barf σε συνδιασμο με ξηρα και ολα καλα.
Παντως η Blue λενε οτι ειναι απο τις καλυτερες , ξερω γω...
 




RioDOgy

Member
8 Μαϊου 2011
7
0
Δηλαδη για να καταλαβω εγω μολισ τωρα πηγα και αγορασα απο το πετ σοπ μ βλθ για puppy εκανα βλακεια π την πηρα με τοσα ρε παιδια π ακουω αμα ειναι να μην την παρω και να μην την δωσω καν.....ε???
 


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
κι εμείς μπλου έχουμε. Θα δω σε έναν μήνα που θα κανω επαναληπτικές αίματος. Γιατι με την ακανα κάηκα.
 


RioDOgy

Member
8 Μαϊου 2011
7
0
εεε και εγω τωρα θα την αρχησω να δω πωσ θα παμε αλλα ειναι ακριβουτσικη μπορω να πω..... βεβαια αλλοι π την εχουνε παρει και εχουνε ταισει τουσ σκυλουσ του τη εχουνε να πουνε αυξημενο ασβεστιο????αμα ειναι να μην την αρχισω καν απλα να απαντησει καποιος για να ξερω προσ τα που να κινηθω.....