Bosch high premium


martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Γεια σας και χαρά σας!! Ταΐζω τον σκύλο με pro plan η οποία όμως με τα έξοδα που προκύπτουν πλέον αρχίζει να μου φαίνεται κάπως ακριβή. Σήμερα λοιπόν σε κάποιο pet shop που μπήκα για βόλτα είδα αυτή την τροφή η οποία μου τράβηξε το ενδιαφέρον και ο πωλητής είχε φοβερό λέγειν και μου είπε και μία καλή τιμή 15kg 42E και 3kg 12E. Την γνωρίζει κάποιος? Είναι αυτό που λένε (high premium)?
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
εσύ συστατικά δεν είδες; γιατί ρε γαμώτο δεν κοιτάτε τα συστατικά; αν είχες αλλεργία στα μανιτάρια θα 'παιρνες έτσι σπρινγκ ρολς ή θα διπλοκοίταγες τα συστατικά;
 


martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
εσύ συστατικά δεν είδες; γιατί ρε γαμώτο δεν κοιτάτε τα συστατικά; αν είχες αλλεργία στα μανιτάρια θα 'παιρνες έτσι σπρινγκ ρολς ή θα διπλοκοίταγες τα συστατικά;

Γιατί ρε γαμώτο πρέπει να είμαστε όλοι φωστήρες στα συστατικά των τροφών. Την σύγκριση για τα συστατικά τους την έκανα και είναι παρόμοια. Αλλά εσύ που ξέρεις κάτι παραπάνω δεν μπορείς απλώς να μας δώσεις τα φώτα σου και να μάθουμε και εμείς οι απλοί άσχετοι και ανίδεοι ιδιοκτήτες σκύλων. Δεν ήξερα ότι για να έχω σκύλο έπρεπε να γνωρίζω τεχνολογία τροφίμων για να ξέρω τι τρώει.
 


martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
εσύ συστατικά δεν είδες; γιατί ρε γαμώτο δεν κοιτάτε τα συστατικά; αν είχες αλλεργία στα μανιτάρια θα 'παιρνες έτσι σπρινγκ ρολς ή θα διπλοκοίταγες τα συστατικά;


Γιατί ρε γαμώτο πρέπει να είμαστε όλοι φωστήρες στα συστατικά των τροφών. Την σύγκριση για τα συστατικά τους την έκανα και είναι παρόμοια. Αλλά εσύ που ξέρεις κάτι παραπάνω δεν μπορείς απλώς να μας δώσεις τα φώτα σου και να μάθουμε και εμείς οι απλοί άσχετοι και ανίδεοι ιδιοκτήτες σκύλων. Δεν ήξερα ότι για να έχω σκύλο έπρεπε να γνωρίζω τεχνολογία τροφίμων για να ξέρω τι τρώει.
 




martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Συγνώμη κιόλας αλλά πιστεύω ότι είσαι λίγο απότομος. Δεν βρήκα άλλη συζήτηση για την συγκεκριμένη τροφή και έτσι άνοιξα το θέμα. Έχω τον σκύλο μου μόνο 8 μήνες όποτε πιστεύω ότι έχω πάρα πολλά να μάθω ακόμα από εσάς που τα γνωρίζετε.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Συγνώμη κιόλας αλλά πιστεύω ότι είσαι λίγο απότομος. Δεν βρήκα άλλη συζήτηση για την συγκεκριμένη τροφή και έτσι άνοιξα το θέμα. Έχω τον σκύλο μου μόνο 8 μήνες όποτε πιστεύω ότι έχω πάρα πολλά να μάθω ακόμα από εσάς που τα γνωρίζετε.
ωραία, με συγχωρείς,

έχεις την καλοσύνη να αναφέρεις τα συστατικά της εν λόγω τροφής μαζί με τη σύσταση διαθρεπτικών στοιχείων;
 




martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όταν πας στα ράφια των σούπερ μάρκετ για να ψωνίσεις για 'σενα παίρνεις ό,τι να 'ναι;
Κοιτάζω κάποια βασικά που τα καταλαβαίνω αλλά αυτό δεν πάει να πει ότι ξέρω ακριβώς τι περιέχει το κάθε προϊόν. Εσύ δηλαδή όταν πας στο σούπερ για να πάρεις γάλα και ψωμί κάνεις μισή ώρα για ελέγχεις όλα τα συστατικά που περιέχονται και τα καταλαβαίνεις κιόλας????
 


martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ωραία, με συγχωρείς,

έχεις την καλοσύνη να αναφέρεις τα συστατικά της εν λόγω τροφής μαζί με τη σύσταση διαθρεπτικών στοιχείων;
Θέλεις να σου αναφέρω κάποια συγκεκριμένα συστατικά για να καταλάβεις ή θέλεις να σου γράψω όλο όσα γράφει στην συσκευασία?
 




martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Θέλεις να σου αναφέρω κάποια συγκεκριμένα συστατικά για να καταλάβεις ή θέλεις να σου γράψω όλο όσα γράφει στην συσκευασία?
Σου αναφέρωρος το παρόν την σύνθεση και αν θέλεις κάτι ακόμα το σσσυμπληρώνω.ωικό λίπος, ρύζι >5%, κρέας αρνιού >5%, αααλεύριιταριού, σιτάρι, πίτουρα, κεχρί, αυγό σκόνη, υδρολυμένες πππρωτεΐνεςρέατος, ψάρι, τέυτλο (ανάνευάχαρης), λιναρόσπορος, μπιζέλια, φρέσκο κρέας, μαγιά, αλάτι, χλωριούχο νάτριο, όστρακο σε σκόνη >0,1%, κιχώριο σκόνη, κριθάρι, καλαμπόκι.
 


frog

Well-Known Member
3 Ιανουαρίου 2011
129
0
Αθηνα
θαυμαζω το γριφο ο οποιος μαλλον τωρα θα καπνιζει στο μπαλκονι κ θα περνει βαθιες ανασες αλλα θαυμαζω κ εσενα που παρολο το στραβωμα σου εκατσες κ εψαξες τα συστατικα κ του τα παραθετεις περιμενωντας μια γνωμη η οποια πιστεψε με μετραει πολυ!:D:D:D:D:D:D
εγω θελω να σε ρωτησω γιατι να δωσεις high premium?? αν ανατρεξεις σε διαφορα θεματα θα διαπιστωσεις οτι δεν υπαρχει λογος να το κανεις. οσον αφορα γενικα την τροφη, δεν εχω δωσει ποτε στο σκυλο μου αλλα εχω φιλους που τη δινουνε κ ειναι πολυ ικανοποιημενοι!!
 


martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
θαυμαζω το γριφο ο οποιος μαλλον τωρα θα καπνιζει στο μπαλκονι κ θα περνει βαθιες ανασες αλλα θαυμαζω κ εσενα που παρολο το στραβωμα σου εκατσες κ εψαξες τα συστατικα κ του τα παραθετεις περιμενωντας μια γνωμη η οποια πιστεψε με μετραει πολυ!:D:D:D:D:D:D
εγω θελω να σε ρωτησω γιατι να δωσεις high premium?? αν ανατρεξεις σε διαφορα θεματα θα διαπιστωσεις οτι δεν υπαρχει λογος να το κανεις. οσον αφορα γενικα την τροφη, δεν εχω δωσει ποτε στο σκυλο μου αλλα εχω φιλους που τη δινουνε κ ειναι πολυ ικανοποιημενοι!!
Σήμερα είδα πρώτη φορά high premium και δεν ξέρω πια είναι η διαφορά..Εγω μέχρι τώρα ήξερα μέχρι super premium. Μπορείς να με βοηθήσεις?
 


frog

Well-Known Member
3 Ιανουαρίου 2011
129
0
Αθηνα
ποιες ειναι οι διαφορες δεν ξερω να σου πω με σιγουρια!! υποθετω οτι εχει να κανει μαλλον με περισοτερη ενεργεια!! σκυλια εργασιας, ενασχοληση με καποιο αθλημα κ.λ.π. κ η adult της bosch αρκετα καλη ειναι κ στο ξανατονιζω οχι απο προσωπικη εμπειρια αλλα φιλων που τη δινουν στα σκυλια τους!! κ νομιζω οτι παει το 15κιλο περιπου στα 37ευρω!!
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
μάρθα τα συστατικά τα αναφέρεις με τη σειρά της συσκευασίας ή όπως τα θυμόσουν; Ενδεικτικά, το σωστότερο είναι το κρέας να αναφέρεται ως πρώτο συστατικό.

Δε γνωρίζω πόσο έχει το προπλάν που έπαιρνες πάντως εγώ ταϊζω πολύ καιρό πριν εισαχθεί επίσημα στην Ελλάδα belcando και ουδέποτε είχα παράπονο. Έχει αρκετούς κωδικούς και ανάλογα με το σημείο πώλησης και την περιοχή σου η μέγιστη τιμή (με εξαίρεση κάποιους κωδικούς φτάνει τα 55 ευρώ (εγώ για παράδειγμα αγοράζω από 48 μέχρι 52 ευρώ).

Ποιό το ύψος και το βάρος του σκύλου σου και ποιά η δραστηριότητα του (πχ απλές βόλτες ή κάποιο άθλημα);
 




martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
μάρθα τα συστατικά τα αναφέρεις με τη σειρά της συσκευασίας ή όπως τα θυμόσουν; Ενδεικτικά, το σωστότερο είναι το κρέας να αναφέρεται ως πρώτο συστατικό.

Δε γνωρίζω πόσο έχει το προπλάν που έπαιρνες πάντως εγώ ταϊζω πολύ καιρό πριν εισαχθεί επίσημα στην Ελλάδα belcando και ουδέποτε είχα παράπονο. Έχει αρκετούς κωδικούς και ανάλογα με το σημείο πώλησης και την περιοχή σου η μέγιστη τιμή (με εξαίρεση κάποιους κωδικούς φτάνει τα 55 ευρώ (εγώ για παράδειγμα αγοράζω από 48 μέχρι 52 ευρώ).

Ποιό το ύψος και το βάρος του σκύλου σου και ποιά η δραστηριότητα του (πχ απλές βόλτες ή κάποιο άθλημα);
Τα συστατικά είναι με την σειρά που τα αναφέρει αλλά παρέλειψα να γράψω το ποιο βασικό.. Πρώτα πρώτα με έντονα γράμματα γράφει φρέσκο κρέας κοτόπουλο χωρίς όμως να γράφει ποσοστό. Η pro plan που παίρνουμε έχει 21Ε το 3kg και 65Ε το 14kg. Όσο για την belcando επίσης είναι μία τροφή που δεν την γνωρίζω και θα την ψάξω.. Το σκυλάκι είναι 6kg και βγαίνει μια βόλτα 1,5-2 ώρες το πρωί με πολύ τρέξιμο, μία περίπου 1 ώρα το μεσημέρι και 10 λεπτά το βράδυ.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Μάρθα τώρα τελευταία πολλοί από το φόρουμ έχουμε δοκιμάσει μια τροφή που λέγεται doglovers.. Από την δοκιμή που έχω κάνει 2 μήνες περίπου έχω δει καλά αποτελέσματα, γυαλιστερό τρίχωμα, λίγα και σκληρά κακά . Τώρα είδα ότι μένεις θεσ/κη και δεν ξέρω την επιβάρυνση για να στην στείλουν εκεί. Πάρε και το σάιτ.
Dog lovers gold 15 κιλά
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95