Brit care adult salmon&potato vs sam's field


eirini.V

Member
10 Σεπτεμβρίου 2016
7
5
29
Γεια σας.Είμαι καινούργιο μέλος..Έχω ένα jackrusselaki 1 χρονών και θα ήθελα να ρωτβσω μήπως ξέρετε αυτές τις 2 τροφές!
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες :) Κάνε μια αναζήτηση στο πεδίο πάνω δεξιά και θα βρεις αρκετές πληροφορίες για τις δυο τροφές που ρωτάς.
 




reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
προσωπικα προτιμω την brit απο την sam's field σε καθε περιπτωση,αλλα και οι δυο ειναι συμπαθεστατες τροφες μεσης τιμης...

υ.γ. βαλε ρε συ μια καλη φωτο του μικρου να γουσταρουμε...
 


eirini.V

Member
10 Σεπτεμβρίου 2016
7
5
29
προσωπικα προτιμω την brit απο την sam's field σε καθε περιπτωση,αλλα και οι δυο ειναι συμπαθεστατες τροφες μεσης τιμης...

υ.γ. βαλε ρε συ μια καλη φωτο του μικρου να γουσταρουμε...
προσωπικα προτιμω την brit απο την sam's field σε καθε περιπτωση,αλλα και οι δυο ειναι συμπαθεστατες τροφες μεσης τιμης...

υ.γ. βαλε ρε συ μια καλη φωτο του μικρου να γουσταρουμε...

brit care του παίρνω απλά έλεγα να την αλλάξω μήπως σε sams field η του πάρω την brit αλλά την απλά την premium μήπως βγεί πιο οικονομικά.
 

Attachments



reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
για την britt την απλη μιλαω κι εγω... το δικο μου και δυο τρια αλλα που ξερω οτι την τρωνε, την αφομοιωνουν μια χαρα με καλο τριχωμα και κοπρανα...

υ.γ.: κουκλος ειναι, να τον χαιρεσαι... σαν να βλεπω τον Μάιλο απο το the mask... θεος...
 


eirini.V

Member
10 Σεπτεμβρίου 2016
7
5
29
για την britt την απλη μιλαω κι εγω... το δικο μου και δυο τρια αλλα που ξερω οτι την τρωνε, την αφομοιωνουν μια χαρα με καλο τριχωμα και κοπρανα...

υ.γ.: κουκλος ειναι, να τον χαιρεσαι... σαν να βλεπω τον Μάιλο απο το the mask... θεος...

α ωραιαα!!χαχα ευχαριστω :)
 
  • Like
Reactions: reinmeister2


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
επειδή και εμείς ψάχνουμε για τροφή και είμαστε ανάμεσα στις δυο, με μπερδέψατε!
τη sam's field την έχει φάει αρκετές φορές. Αρχικά ώς κουτάβι και πρόσφατα την adult όχι με πολύ όρεξη την τελευταία φορά. Το τρίχωμα του είναι τέλειο με αυτήν. Για τα υπόλοιπα, κόπρανα, οσμές κτλ δεν έχω γνώμη γιατί με όλες της τροφές μια χαρά είναι.
Σχετικά με την brit. Στον τίτλο αναφέρει την salmon and potato και μετά μιλάει για την "την brit αλλά την απλά την premium". Μιλάμε για δυο διαφορετικές τροφές και διαφορετικές τιμές. Υπάρχει και η ενδιάμεση. Εσύ @reinmeister2 σε ποια αναφέρεσαι?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η ενδιάμεση ποια είναι; η brit care lamb and rice;
Τάιζα αρκετό καιρό, πάνω από χρόνο, brit premium (την μπλε συσκευασία με το κίτρινο σήμα). Είχε καθίσει μια χαρά στον σκύλο μου, και να πω την αλήθεια, ανακουφιστηκα αρκετά, διότι ψάχναμε τροφή να του ταιριάζει για πολύ καιρό. Είχε ευαίσθητο πεπτικό, με τις διάρροιες και τις κολίτιδες σε τακτική βάση, μέχρι τότε. Με την brit premium το πεπτικό του έστρωσε, η ημερήσια ποσότητα ήταν στα ίδια πάνω κάτω με τις άλλες τροφές που έτρωγε μέχρι τότε και τα κακά του δεν άλλαξαν σε ποσότητα και, επιτέλους έγιναν κανονικά σε υφή. Έξτρα θετικό, που καθόλου δεν με χάλασε, να πω την αλήθεια, η χαμηλή τιμή της.

Όμως ο Ρας είχε (και έχει) ένα ακόμη θέμα. Υπερβολικό μάδημα(χώρια τα αλεργικά, εποχικά δερματικά του). Μιλάμε για πολλή τρίχα. Κι επειδή είναι ο πρώτος μας σκύλος και όλα τα σκυλιά μαδάνε, δεν είχαμε εντοπίσει ποτέ ότι είναι κάτι υπερβολικό και πέρα από τα συνηθισμένα. Σε αυτό μας ενημέρωσαν φίλοι που έχουν εμπειρία. Στο λέει ο πρώτος δεν δίνεις σημασία, στον δεύτερο κοιτάς με απορία, στον τρίτο αναρωτιέσαι αλλά βρίσκεις μέσα σου μια δικαιολογία και κάπου από τον τέταρτο που θα στο πει και μετά, αρχίζεις να καταλαβαίνεις ότι ο σκύλος δεν θα έπρεπε να χάνει τόση τρίχα. Κάπου εκεί είπαμε να το γυρίσουμε στην brit Care salmon and potato (λευκή συσκευασία με γαλάζιο σήμα). Η αλλαγή στην ποσότητα κοπράνων ήταν άμεση. Πολύ καλύτερη αφομοίωση από την brit premium, εξακολουθησε η καλή υφή κοπράνων, δεν θυμάμαι αλλά νομίζω ελαττώθηκε η βρόμα, και η ποσότητα των κοπράνων εντυπωσιακά πιο λίγη. Η τριχόπτωση ελαττώθηκε ελάχιστα, όμως παρέμεινε και πάλι υπερβολική (κοινώς, εμείς είδαμε πολύ μικρή διαφορά στο τριχωμα λόγω σαλμού).

Αφού έφαγε αρκετά τσουβάλια από την salmon and potato, θελήσαμε να έχει εναλλαγές στην πηγή πρωτεΐνης του, αλλά δεν ρισκάραμε αλλαγή μάρκας, οπότε πήραμε brit care, lamb and rice(λευκή συσκευασία, κίτρινο σήμα), από εκεί και πέρα σε εναλλαγή με το σαλμό. Αντίστοιχα αποτελέσματα στα κόπρανα με την brit salmon. Δεν την θεωρώ ενδιάμεση σε ποιότητα. Είναι ανώτερη της σκέτης premium επειδή δεν έχει καλαμπόκι όπως η απλή. Στην τιμή, ναι, είναι ενδιάμεση, αλλά μου φαίνεται λογικό, αφού γενικότερα ο σαλμός είναι πιο ακριβός από το αρνί.


Υ.γ. Το μάδημα παραμένει πρόβλημα ακόμα και τώρα που κοντεύει χρόνο που τον έχουμε γυρίσει σε BARF. Έχουμε συμβιβαστεί με το γεγονός και χαιρόμαστε που όταν τελειώνουν τα εποχικά δερματικά, παρόλο το μάδημα, ο Ρασάκος δεν μοιάζει φαλακρός.
 


eirini.V

Member
10 Σεπτεμβρίου 2016
7
5
29
επειδή και εμείς ψάχνουμε για τροφή και είμαστε ανάμεσα στις δυο, με μπερδέψατε!
τη sam's field την έχει φάει αρκετές φορές. Αρχικά ώς κουτάβι και πρόσφατα την adult όχι με πολύ όρεξη την τελευταία φορά. Το τρίχωμα του είναι τέλειο με αυτήν. Για τα υπόλοιπα, κόπρανα, οσμές κτλ δεν έχω γνώμη γιατί με όλες της τροφές μια χαρά είναι.
Σχετικά με την brit. Στον τίτλο αναφέρει την salmon and potato και μετά μιλάει για την "την brit αλλά την απλά την premium". Μιλάμε για δυο διαφορετικές τροφές και διαφορετικές τιμές. Υπάρχει και η ενδιάμεση. Εσύ @reinmeister2 σε ποια αναφέρεσαι?
εγω του πέρνω την brit super premium salmon and potato που είναι απρο με ροζ γραμματα που κάνει 20ε τα 3 kg.Υπάρχει η ίδια με αρνί αντί σολωμό στα ιδια λεφτα πανω κατω.Αλλά μετά βγαίνει η brit premium σε μπλέ συσκευασια που έχει κοτόπουλο που κάνει 39ε τα 8 κιλά!εσύ ποιόν κωδικό πέρνεις απο την sams field και πόσο πληρώνεις γενικά;? :)
 


barouf

Well-Known Member
24 Αυγούστου 2016
212
1.136
48
στο προηγούμενο ποστ μου, αν πατήσεις πάνω στα μπλε γράμματα θα σε βγάλει στο προϊόν στο οποίο αναφέρομαι.
Η salmon and potato βγαίνει σε λευκή με ροζ,μπλε και πράσινη συσκευασία ανάλογα το μέγεθος του σκύλου.
Γενικά κοιτάω την τιμή στα 12-15kg γιατί για το μέγεθός μας αυτή τη συσκευασία παίρνουμε.
Η sam's field έχει περίπου 50€ το 15κιλό, ανάλογα τον κωδικό, αλλά βγάζει συχνά και προσφορά +2,5 δώρο.
 


eirini.V

Member
10 Σεπτεμβρίου 2016
7
5
29
στο προηγούμενο ποστ μου, αν πατήσεις πάνω στα μπλε γράμματα θα σε βγάλει στο προϊόν στο οποίο αναφέρομαι.
Η salmon and potato βγαίνει σε λευκή με ροζ,μπλε και πράσινη συσκευασία ανάλογα το μέγεθος του σκύλου.
Γενικά κοιτάω την τιμή στα 12-15kg γιατί για το μέγεθός μας αυτή τη συσκευασία παίρνουμε.
Η sam's field έχει περίπου 50€ το 15κιλό, ανάλογα τον κωδικό, αλλά βγάζει συχνά και προσφορά +2,5 δώρο.
σε ευχαριστώ!εγώ είμαι σε δίλημμα δεν ξέρω αν απο brit super premium σε premium η να παω σε αυτή που πέρνεις και εσύ της sams field.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
@barouf δυο τυποι υπαρχουν...brit premium (απλη) kai brit care...εγω αναφερομαι στην πρωτη η οποια ειναι η μια και μονη τροφη με την οποια δεν παρουσιαζει αλλεργικες αντιδρασεις,μια κι εχω σκυλο που ειναι αλλεργικος σε οτιδηποτε φαει...εχω δοκιμασει απο origen,acana και καμια δεκαρια αλλες με τις οποιες δεν εγινε απολυτως τιποτα...

μιιλαμε για σκυλο που βγαζει αλλεργικη αντιδραση ακομη κι αν φαει κοτοπουλο ωμο αντι για βρασμενο (παντα μιλωντας για εντελως καθαρισμενο απο πετσες,ινες,χονδρους,κοκκαλα) και δεν τολμαμε να ακουμπησουμε μοσχαρι,χοιρινο,πουλερικο,ψαρι...υπ οψιν οτι μιλαμε για σκυλο που χρειαζεται 2 κιλα καθαρο κοτοπουλο την ημερα συν βιταμινες κλπ για να μην λιποθυμισει...η κοπελια ειχε φτασει σε σημειο να περναει την μιση της μερα στην κουζινα...

χαλασα περιπου 2000 ευρω σε γιατρους και εξετασεις και πρεπει να διαβασα περισσοτερο απ οτι σε ολη την ακαδημαικη μου ζωη...εμαθα κυριολεκτικα οτι υπαρχει περι αλλεργιων και θεωρω οτι ανετα πλεον μπορω να κανω παρουσιαση σε σεμιναριο κτηνιατρων για αλλεργιες...παραταυτα πηρα τα @@ μου σε αποτελεσματα...

και τοτε πετυχα την brit...

προσωπικα,εδινα ανετα λεφτα για χτισιμο παρεκκλησιου στην brit...με το που ξεκινησα την συγκεκριμενη τροφη ελαττωθηκαν τα συμπτωματα σε ποσοστο 80% και οταν οι συνθηκες το επιτρεπουν (χειμωνας με ξηρο καιρο) το ποσοστο φτανει το 100%...οι εξετασεις του σκυλου ειναι μια χαρα,οποτε μου ειναι παντελως αδιαφορο ακομη κι αν φτιαχνεται απο επεξεργασμενα σκατα...

τους κανω και τσαμπα τηλεοπτικη διαφημιση αν μου το ζητησουν...

την προτεινα σε δυο φιλους με θεματα αλλεργιων και οποτε με βλεπουν μου φιλανε τα χαρια με δακρυα στα ματια...

οικογενειακως γλιτωσαμε τους ψυχολογους και ο σκυλακος πλεον ζει πολυ καλυτερα...
 




reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
@reinmeister2 το τρίχωμα τους πώς είναι με αυτή την τροφή;?
δεν εχω ιδεα...φανταζομαι οτι εαν ειχε αλλαξει κατι θα μου το ειχαν αναφερει...

ο διος μου ειναι μια χαρα,κανοντας το μαδημα που εκανε ανεκαθεν...πολυ η λιγο δεν ξερω να σου πω μια και δεν εχω μετρο συγκρισης με αλλα αρτζεντινο...
 


17 Νοεμβρίου 2015
140
223
49
@barouf δυο τυποι υπαρχουν...brit premium (απλη) kai brit care...εγω αναφερομαι στην πρωτη η οποια ειναι η μια και μονη τροφη με την οποια δεν παρουσιαζει αλλεργικες αντιδρασεις,μια κι εχω σκυλο που ειναι αλλεργικος σε οτιδηποτε φαει...εχω δοκιμασει απο origen,acana και καμια δεκαρια αλλες με τις οποιες δεν εγινε απολυτως τιποτα...

μιιλαμε για σκυλο που βγαζει αλλεργικη αντιδραση ακομη κι αν φαει κοτοπουλο ωμο αντι για βρασμενο (παντα μιλωντας για εντελως καθαρισμενο απο πετσες,ινες,χονδρους,κοκκαλα) και δεν τολμαμε να ακουμπησουμε μοσχαρι,χοιρινο,πουλερικο,ψαρι...υπ οψιν οτι μιλαμε για σκυλο που χρειαζεται 2 κιλα καθαρο κοτοπουλο την ημερα συν βιταμινες κλπ για να μην λιποθυμισει...η κοπελια ειχε φτασει σε σημειο να περναει την μιση της μερα στην κουζινα...

χαλασα περιπου 2000 ευρω σε γιατρους και εξετασεις και πρεπει να διαβασα περισσοτερο απ οτι σε ολη την ακαδημαικη μου ζωη...εμαθα κυριολεκτικα οτι υπαρχει περι αλλεργιων και θεωρω οτι ανετα πλεον μπορω να κανω παρουσιαση σε σεμιναριο κτηνιατρων για αλλεργιες...παραταυτα πηρα τα @@ μου σε αποτελεσματα...

και τοτε πετυχα την brit...

προσωπικα,εδινα ανετα λεφτα για χτισιμο παρεκκλησιου στην brit...με το που ξεκινησα την συγκεκριμενη τροφη ελαττωθηκαν τα συμπτωματα σε ποσοστο 80% και οταν οι συνθηκες το επιτρεπουν (χειμωνας με ξηρο καιρο) το ποσοστο φτανει το 100%...οι εξετασεις του σκυλου ειναι μια χαρα,οποτε μου ειναι παντελως αδιαφορο ακομη κι αν φτιαχνεται απο επεξεργασμενα σκατα...

τους κανω και τσαμπα τηλεοπτικη διαφημιση αν μου το ζητησουν...

την προτεινα σε δυο φιλους με θεματα αλλεργιων και οποτε με βλεπουν μου φιλανε τα χαρια με δακρυα στα ματια...

οικογενειακως γλιτωσαμε τους ψυχολογους και ο σκυλακος πλεον ζει πολυ καλυτερα...
Τι συμπτώματα είχε όταν έκανε αλλεργίες στη τροφή;
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Την Brit μόνο απο την κτηνιατρική μπορούμε να την προμηθευτούμε; ή υπάρχει και σε πετ σοπ; Τώρα που έψαξα λίγο, δεν μου έβγαζε κάτι παραπάνω.
 
Last edited:


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
φαγουρα προφανως μια και ξυνοταν-μασουλιοταν παντου με αποτελεσμα να γεμιζει πληγες...

την τροφη μονο κτηνιατρικη...
 
  • Like
Reactions: bat-iris


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Την Brit μόνο απο την κτηνιατρική μπορούμε να την προμηθευτούμε; ή υπάρχει και σε πετ σοπ; Τώρα που έψαξα λίγο, δεν μου έβγαζε κάτι παραπάνω.
http://petshop-gr.eu/gr/category/26893/40339
Αν και πρέπει να έρχονται από Βουλγαρία...
 
  • Like
Reactions: bat-iris


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Την Brit μόνο απο την κτηνιατρική μπορούμε να την προμηθευτούμε; ή υπάρχει και σε πετ σοπ; Τώρα που έψαξα λίγο, δεν μου έβγαζε κάτι παραπάνω.
φαγουρα προφανως μια και ξυνοταν-μασουλιοταν παντου με αποτελεσμα να γεμιζει πληγες...

την τροφη μονο κτηνιατρικη...
Και σε ορισμένους κτηνιάτρους.
 
  • Like
Reactions: bat-iris


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf