Bullmastiff: Η ιστορια, εκτροφη, χρησιμοτητα και ο χαρακτηρας μιας μοναδικης φυλης!






aleksandy

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2010
174
2
Πολύ καλό το άρθρο, συγχαρητήρια στο συγγραφέα. Είμαι κ εγώ νέος ιδιοκτήτης μια μικρής bull mastiff που την ονόμασα Sandy. Είναι μόλις 5 εβδομάδων και σήμερα την πήρα από τη μαμά της.

Ψάχνοντας τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες πληροφορίες για τα bull mastiff βρήκα πολλά άρθρα, όμως αυτό είναι το πιο περιεκτικό. Πολύ χρήσιμες πληροφορίες και πολύ ποιητικά δωσμένες.
 






Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Ωραια και ενδιαφερουσα η σελιδα, αλλα δεν εχει bullmastiff αλλα english mastiff ως σκυλια θεραπειας.
Τα πρώτα τα μεγάλα μοιάζουν. Δεν τα ξεχωριζω, συγγνωμη. Μπορειτε να σβησετε το μηνυμα ή να το μεταφερετε καταλληλα. Κακως το παρεθεσα κιολας.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Τα πρώτα τα μεγάλα μοιάζουν. Δεν τα ξεχωριζω, συγγνωμη. Μπορειτε να σβησετε το μηνυμα ή να το μεταφερετε καταλληλα. Κακως το παρεθεσα κιολας.
Δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα, δεν χρειαζετε να σβηστει αλλωστε απο εκει προερχονται και τα μπουλμαστιφ. Απλα το επισημανα για να μην μπερδευομαστε!
 


dimitrisdim

Member
11 Μαρτίου 2011
15
0
θα προτεινατε τη συγκεκριμενη ρατσα σε καποιον αρχαριο με τα σκυλια?
εκπαιδευεται ευκολα?
τρωει πολυ?
του τρεχουν σαλια οπως φαινεται??
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
τρωει πολυ?
με ποιό κριτήριο θα σου απαντήσει κάποιος αν τρώει πολύ; Συγκρίνοντας το με το γκριφόν που είχες, χωρίς να ξέρω από μαστίφ σου λέω ότι ναι τρώει πολύ περισσότερο.
 


lab retriever

Active Member
9 Μαϊου 2011
32
0
Γειά σας...Μπορεί ένα bullmastif να ζει με έναν φοιτητή σε σπίτι 55τ.μ?????Και να μένει μόνο του μόνο όταν θα είμαι στην σχολή;;;;;;Δεν είμαι ακόμα φοιτητής μελλοντικά ρωτάω(τώρα είμαι 14 χρονών) γιατί σίγουρα όταν είμαι φοιτητής θα έχω σκύλο και το bullmastif είναι μέσα στις σκέψεις μου.Όπως καταλάβατε από το όνομα αρχικα μου άρεσαν τα labradors αλλά δεν το είχα ψάξει καλά.Αν βοηθάει το bullmastif αν τελικά αυτό πάρω θα είναι ο πρώτος μου σκύλος.

Και τώρα κάτι άσχετο...Γίνεται να αλλάξω το όνομα στο dogforum??????????

Ευχαριστώ.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Nα ξαναπω?... ειναι Υ Π Ε Ρ Ο Χ Ο Σ o chief!!!
Chief! σαγαπαωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

παρεπιτωντως.. συμφβνει και ο Κιμωνας.. :) μιλαγαμε και ειπε οτι ειναι απο τα ομορφα στην ελλαδα ..( ελα Αντρεα σε φτιαξαμε παλι.. ;) )
ο οποιος σε κουβεντα μας .. διαβαζε 2.5χρονια για την φυλη πριν καταληξει.. μου εκανε εντυπωση.. σπανιζει.. και μπραβο! ουτε εγω θα ειχα αυτη την υπομονη - ομολογω..

LAB RETRIVER.. μεχρι να γινεις φοιτητης με το καλο.. θα εχεις αλλαξει αλλες 50 γνωμες.. πιστεψε με..υπομονη..
συνεχισε την καλη μελετη και γι αλλες.. καλο ειναι να μαθαινεις... τιποτα δεν παει χαμενο.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Γειά σας...Μπορεί ένα bullmastif να ζει με έναν φοιτητή σε σπίτι 55τ.μ?????Και να μένει μόνο του μόνο όταν θα είμαι στην σχολή;;;;;;Δεν είμαι ακόμα φοιτητής μελλοντικά ρωτάω(τώρα είμαι 14 χρονών)

Ευχαριστώ.
Μου αρέσει που ξέρεις απο τώρα και το εμβαδόν του σπιτιού που θα ζεις όταν θα είσαι φοιτητής.

Λογικά τα παραπάνω μπορούν να γίνουν κάτω απο προϋποθέσεις.
 


lab retriever

Active Member
9 Μαϊου 2011
32
0
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά (το εμβαδον ρικο δεν το ξερω αλλα πιστευω οτι θα ειναι τοσο μεγαλο οσο και της αδερφης μου).Ρικο μπορεις να μου πεις τις προυποθεσεις;
 


bullmastiff_chief

Well-Known Member
12 Μαϊου 2010
131
0
@KAsi φτυστον φτυστον λεμεεεεε!!! :)))
Βικυ σε ευχαριστω και παλι για τα καλα σου λογια! στις φωτο αυτες που εβαλες ειναι 7 μηνων!!! χαχαχα ποσο ΘΕΟΣ ηταν!!! ;)

Φιλε Lab μου αρεσει που αν και 14 χρονων εισαι ωριμος και ψαχνεις απο τωρα για να παρεις ενα σκυλο σε 4 και πλεον χρονια!!!

Θα σου ελεγα ναι , ψαξε και ρωτα τωρα οσο μπορεις (αν και κανοντας το η "διψα" σου για αποκτηση ενος σκυλου και δη μπουλμαστιφ θα μεγαλωνει διαρκως) αλλα εχε το μυαλο σου ανοιχτο γιατι μεχρι τοτε μπορει να ερθει στο δρομο σου ενα σκυλι που να μην ειναι ρατσας αλλα τρομερος φατσας και θα ηθελε πολυ να γινει ο καλυτερος σου φιλος.

Το μπουλμαστιφ και ολες οι μεγαλες ρατσες εχουν καποιες απαιτησεις
1. πρεπει να εχεις και εσυ εναν ισχυρο χαρακτηρα . ηγετικο και ηρεμο.
2. Σωματικη δυναμη.
3. Ο σκυλος με λαθος κοινωνικοποιηση και εκπαιδευση μπορει να ειναι επικινδυνος για αλλα σκυλια ή ανθρωπους
4. Θα θελει καθε μηνα πολυ φαγητο, αυτο σημαινει οτι θα φευγουν και πολλα λεφτα.

Ειναι αρκετα που μπορω να σου πω , χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μπορεις να παρεις εναν τετοιο σκυλο , και μαλιστα να τον κανεις "βουτυρο" ! Καλος με τους καλους και κακος με τους κακους ;)
Μην ξεχνας οτι αν και πλεον εχουν μια πιο οικογενειακη φυση ειναι σκυλια φυλακες με οτι αυτο συνεπαγεται.

Αν ποτε προχωρησεις στην αγορα καθοροαιμης ρατσας εννοειται να το παρεις απο εκτροφεα και μαλιστα να τον τσεκαρεις καλα και απο τριτους και απο μονος σου.

Οι περισσοτεροι απο μας , κατοχοι μπουλμαστιφ, ειχαμε παντα σκυλια και νομιζω οι περισσοτεροι ημιαιμα και "πολυαιμα" :)

διαβασα σε προηγουμενο αρθρο σου οτι εχεις ηδη φυλαξη λεφτα και μαλιστα ειναι αρκετα αποσα θα χρειαστεις ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ. γιατι απο κει και περα μεγαλος σκυλος - μεγαλυτερα εξοδα. (στο λεω γιατι πρεπει να τα υπολογισεις αυτα εφοσον θα εισαι φοιτητης).

Και εν κατακλειδι να σου πω οτι καθε σκυλι θελει ΧΡΟΝΟ ΧΡΟΝΟ ΧΡΟΝΟ!!! και εκει που (λεμε τωρα) μπορεις να αφησεις το μαλτεζακι σου σε καποιο φιλο - φιλη να στο κρατησει μια μερα ή δυο, ποιος θα μπορει να σου κρατησει ενα μπουλμαστιφ που ζυγιζει 50, 60 μπορει και περισσοτερα κιλα με ισχυρη προσωπικοτητα, μεγαλο ογκο και δυναμη και σαλια;

Αυτα φιλαρακο, τροφη για σκεψη. Στα ειπα γιατι εισαι πολυ ωριμος απο τα γραφομενα σου και συνεχισε ετσι. Πιστευε και μη, ερευνα! ;)
 


samurai_D

New Member
21 Αυγούστου 2011
2
0
Καλησπέρα σε όλους. είμαι νέος στο forum και ενδιαφέρομαι να αποκτησω ενα bullmastiff. Θα ηθελα να με ενημερωσει οποιος γνωριζει αν υπαρχει εκτροφειο στην αττικη.ξερω οτι εχει ενα στην συρο για το οποιο δεν εχω ακουσει τα καλυτερα. επισης εχω βρει και ενα στην λαρισα .οποιος γνωριζει ας με ενημερωσει. Ευχαριστω.
 




YanniD_

Member
9 Νοεμβρίου 2011
5
0
Πριν 20 σχεδόν χρόνια, έπεσε στα χέρια μου το βιβλίο, «Σκυλιά, όλες οι ράτσες», στο οποίο, παρά τα πολλά λάθη του, ανακάλυψα το Μπουλμαστίφ και έγινα αμέσως θαυμαστής του. Χρόνο με το χρόνο ανακάλυπτα ακόμα περισσότερα για την αγαπημένη μας φυλή. Ένα από αυτά είναι και το χαμηλό όριο ζωής.
Το γνωμικό που έχω να αφήσω εδώ είναι: μην αποκτήσεις ποτέ σκύλο που ξέρεις ότι είναι γενετικά προγραμματισμένος να ζήσει λιγότερο από δέκα χρόνια. Εκτός αν σκοπεύεις να τον παρατήσεις ως φύλακα σε κάποια μάντρα ή πρόκειται να τον σώσεις από το δρόμο ή pet-shop.

Οι εκτροφείς, το καλύτερο που θα μπορούσαν να κάνουν θα ήταν για τη βελτίωση της υγείας και της μακροζωίας της φυλής και όχι αν θα μοιάζει περισσότερο με μπουλντόγκ ή μαστίφ!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
....Ένα από αυτά είναι και το χαμηλό όριο ζωής...

μην αποκτήσεις ποτέ σκύλο που ξέρεις ότι είναι γενετικά προγραμματισμένος να ζήσει λιγότερο από δέκα χρόνια. Εκτός αν σκοπεύεις να τον παρατήσεις ως φύλακα σε κάποια μάντρα ή πρόκειται να τον σώσεις από το δρόμο ή pet-shop...
Λίγο αιρετικός είσαι, Γιάννη... και "λίγο" λάθος...

Ναι, το Bullmastiff (όπως και ο Μεγάλος Δανός κλπ.) είναι φυλή που έχει μικρό προσδόκιμο ζωής...
Αυτός, όμως, δεν είναι λόγος για να μην το "αποκτήσεις"... ή, καλύτερα, για να μην "σε αποκτήσει"...

Γιατί θα είσαι προετοιμασμένος (όπως εγώ και αρκετοί ακόμα) να του αφιερώσεις περισσότερο - καλύτερο - ποιοτικότερο χρόνο!
Και, γιατί θα είσαι προετοιμασμένος να "μάθεις" (από αυτό) γρηγορότερα... για να προλάβεις!!!
Και αυτό κάνει το "ταξίδι μας" πολύ πιο συναρπαστικό!!!

Κατά τα άλλα, το μικρό προσδόκιμο (στις περιπτώσεις που αποφεύγεται, per se) αντανακλά, πολύ απλά, τη δική μας ματαιοδοξία και ανασφάλεια...

Υ.Γ.1. Τέλος, υπάρχει μιά πρακτική απειρία θεμάτων (ακόμα και στο dogforum), που αναδεικνύει τους λόγους που δεν "σώζουμε" σκυλιά από pet shops...

Υ.Γ.2. Οσο για το "δρόμο"... έστω και μιά μέρα ζωής να προσπαθήσεις να δώσεις στο σκύλο αυτόν, εγώ "μαζί σου"...

Υ.Γ.3. Τέλος, είμαι σίγουρος ότι, από τα διαβάσματά σου, κατέληξες (και εσύ!) στο συμπέρασμα πως το Bullmastiff δεν είναι μαντρόσκυλο...
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Οι πληροφορίες του παραπάνω site πόσο έγκυρες είναι;

Υπάρχει ποστ με θέμα το όριο ζωής των φιλών στο δικό μας site;
Φαντάζομαι ότι είναι αρκετά έγκυρες...
Ναι, στο φόρουμ υπάρχουν αρκετά τέτοια θέματα...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU