Bullmastiff ή Cane Corso


V_asilis

Member
9 Οκτωβρίου 2012
6
0
Παιδια Καλήσπερα.Ονομαζομαι Βασιλης ,διαβαζω αρκετο καιρο το Forum οποτε ειμαι πιστευω ενημερωμενος για τα βασικα .
Λοιπον για να μπαινουμε στο θεμα δεν μπορω να διαλεξω αναμεσα σε Bullmastiff και Cane Corso με τιποτα.Με Τ Ι Π Ο Τ Α.Στο τελος θα παρω ζευγαρι αρσενικο θυλικο και απο τα δυο μου φενεται.Εχω Επισκεφτει αρκετα εκρτροφεια και εχω συναστραφει και με τις 2 ρατσες.Μενω επαρχια σε διαμερισμα,ο σκυλος θα μενει μεσα μαζι μας,μενω με την γυναικα μου και το 2 χρονων αγορακι μας.Ειχαμε παλιοτερα σκυλο ενα γερμανικο ποιμενικο στο πατρικο μου.Μετα απο καποια χρονια και μιας και μπηκα σε μια σειρα λεω να ξαναποκτησω ενα.
Αθλουμε οσο μπορω γενικα ,δεν ειμαι και μαραθονοδρομος αλλα κανενα τρεξιμο στο βουνο το κανω.Γενικα ο σκυλος θα εχει μεγαλες βολτες.Μπορει καποιος να μου πει τις Κυριες διαφορες και ομοιοτητες?Να και πανω κατω τα ξερω αλλα μπας και με συζήτηση καταληξω καπου..
Θελω ενα σκυλο να γινει ο φιλος μου το παιδι μου ο χαζος μου :)

Σας κουρασα :p

Ps Αρχικα ειχα και στις επιλογες μου Βερνης αλλα λιγο δυσκολο λογω εξωτερικου κλπ.
 


giwrgos2222

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2012
219
0
απ'οτι διαβασα σε ενα προηγουμενο ποστ το μπουλμαστιφ ειναι πιο ενεργητικο αλλα το κανε κανει λιγοτερες ζημιες στο σπιτι.εγω προσωπικα θα επελεγα κανε
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Καλησπέρα Βασίλη και καλώς ήρθες :)!!!

Χαίρομαι που γνωρίζεις τον σωστό τρόπο απόκτησης ενός καθαρόαιμου σκύλου.
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις πολύ για τον χαρακτήρα και των 2 φυλών. Οι διαφορές είναι πολλές. Εσύ θα αποφασίσεις. Μην ακούσεις εμπειρίες και προτάσεις από άλλους. Εσύ είσαι ο μόνος που ξέρεις ποια φυλή σου ταιριάζει......να διαβάσεις πολύ όμως πριν επιλέξεις!

Να σου πω μόνο ότι και οι 2 ράτσες κάνουν για διαμέρισμα (πολύ ανθρωποκεντρικά σκυλιά και τα δύο, τρελό δέσιμο με την οικογένεια) και τα πάνε περίφημα με τα παιδιά.
 


giwrgos2222

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2012
219
0
'' Όταν δεν έχεις γνώση δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη....''


τωρα αφοπλιστηκα....:rolleyes:
 


V_asilis

Member
9 Οκτωβρίου 2012
6
0
Toσες πολλες διαφορες?Απο τις συζητήσεις με εκτροφεις και γενικα πανω κατω τα ιδια κυρια χαρακτηρηστικα ανεφεραν/
πολυ ανθρωπεντρικα,φυσικοι φυλακες ,πολυ καλα με τα παιδια,αρκετα σαλια(θελω να σταθω λιγο εδω αργογερα αλλα δεν ειναι του παραντος), επιφυλακτικά με ξενους και αλλα σκυλια ιδιου φυλου.
Απο οτι καταλαβα τα cane δεν ειναι τοσο της ξαπλας και οτι το bullmastiff σου δινει λιγο περισσοτερο χρονο να ενεργησεις μιας και 'διαβαζεις' οτι κατι παει να γινει οχι καλο.
 


kavasilo

Well-Known Member
12 Απριλίου 2012
143
23
giokobullmastiffs.com
αν και εχω bullmastiff και δεν το αλαζω με τιποτα θα σου ελεγα ομως να εξετασεις ιδαιτερα τον εκτροφεα που θα το παρεις....
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Οι διαφορές είναι πολλές. Εσύ θα αποφασίσεις.
Ώχχ!Τώρα το είδα.
Ένα "δεν" αλλάζει όλο το νόημα.
Οι διαφορές δεν είναι πολλές. Εσύ θα αποφασίσεις.
Νομίζω σημαντικό ρόλο στην απόφασή σου, πρέπει να παίξει η καθημερινότητά σου και ο χρόνος που θα διαθέτεις για την εκτόνωση του σκύλου.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Οι διαφορές δεν είναι πολλές. Εσύ θα αποφασίσεις...
Πολύ σωστά!

Προσωπικά θα το έθετα ως εξής:
Το Cane Corso είναι ο (σχετικά) πιο αθλητικός "ξάδελφος" του Bullmastiff...
Το Cane Corso είναι (ελαφρά) πιο εκπαιδεύσιμο από το (λιγάκι ξεροκέφαλο) Bullmastiff...
 


V_asilis

Member
9 Οκτωβρίου 2012
6
0
αν και εχω bullmastiff και δεν το αλαζω με τιποτα θα σου ελεγα ομως να εξετασεις ιδαιτερα τον εκτροφεα που θα το παρεις....
Εχουμε πολλα εκτροφεια στην Ελλαδα και των δυο φυλων.Και τα περισσοτερα μου φανηκαν αρκετα αξιοπιστα.Εχεις κατι στο μυαλο σου?
 


kavasilo

Well-Known Member
12 Απριλίου 2012
143
23
giokobullmastiffs.com
Οχι δεν εχω κατι απλα ο εκτροεφεας για μενα πρεπει να σου κανει, να σου ταιριαζει,να μπορεις να τον παρεις τηλεφωνο οτι ωρα θελεισ....Να σε παρει αυτος να μαθαινει νεα για το κουταβι του.....Γενικα να εχεις πολυ καλη σχεση.

Οπως να προσεχει τα σκυλια του, να εχει καλους χαρακτηρες και γενικα να πληρει τα στανταρντ σου...
 


Homer

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2010
325
0
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Πολλα εκτροφεια των συγκεκριμενων φυλων δεν θα το ελεγα οτι εχουμε στην Ελλαδα.
Θα ηθελες να μας πεις σε ποια πηγες η ενδιαφερεσαι να πας;
 


Handlergr

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2009
313
0
Athens, Greece
To καλύτερο είναι να έρθεις το Σαβ/κο στην έκθεση και να μιλήσεις με ιδιοκτήτες & εκτροφείς των φυλών που σε ενδιαφέρουν.
Στο site του ΚΟΕ KOE
θα δεις πληροφορίες για την έκθεση.
 


V_asilis

Member
9 Οκτωβρίου 2012
6
0
Πολλα εκτροφεια των συγκεκριμενων φυλων δεν θα το ελεγα οτι εχουμε στην Ελλαδα.
Θα ηθελες να μας πεις σε ποια πηγες η ενδιαφερεσαι να πας;
Απο Cane εχω επισκεφτει το εκτροφειο cane corso Italiano του Ιωαννη Ξωνα,το LegendCorso του Γιαννη Μπλανη και εχω μιλησει με το Valoroso.Eiδικα ο Γιαννης ο Ξωνας ηταν παρα πολυ ευγενικος με προθυμεια να μου λυσει ολες τις αποριες.Το LegendCorso παλι ο ανθρωπος ηταν πολυ καλος με καλες εγκαταστασεις αλλα τα σκυλια του ειχαν λιγο πιο σκληρό ταπεραμεντο.Στο valoroso δεν πηγα απλα ειχα μια τηλεφωνικη επικοινωνια αλλα και email.
Tωρα τα bullmastiff τα εχω συνδιασει με τις διακοπες μου :D πηγα στο caneguardiano .Αρκετα καλοι και φιλοξενοι ανθρωποι..Και στο ibraviragazzι στην Ιταλια ενταξει εκει τα σκυλια και εγκαταστασεις στα ματια μου ηταν σε αλλο επιπεδο οπως και η τιμη τους :p.Εχω μιλησει με την Κυρια Καριοφύλλη Δάφνη και με το casamolosos στην Κυπρο. Εδω ξερω οτι εχουμε και το gioko που ειναι αρκετα καλο απο οτι εχω διαβασει.Αυτα δεν εγιναν σε ενα μηνα,εχω αποφασισει οτι θα αποκτισω σκυλο εδς και 2+ χρονια απλα τωρα ειναι οι καταληλες συνθηκες απο σπιτι δουλεια της γυναικας μου κλπ ωστε να πραγματοποιηθει. Δεν ξερω αν μου ξεφευγουν καποια αλλα εντυπωσεις μου σχεδον απο ολα ηταν αρκετα καλες οποτε οταν αποφασισω για φυλη αντε να αποφασισω εκτροφεα μετα!Αν καποιος εχει προσωπικη αποψη που δεν θελει την εκφρασει δημοσια ας μου στειλει πρωσοπικο μηνυμα.
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Οτι προσωπικη αποψη και να ακουσεις, αν δες δεις εσυ ο ιδιος....
Πηγαινε στην εκθεση , δες μιλα, ξαναμιλα και αποφασισε εσυ, οχι η προσωπικη αποψη αλλου.
Ωραιο διλλημα εχεις παντως και εισαι απο τους λιγους που το ψαχνουν καιρο πριν και εχουν και την υπομονη να το κανουν.
Ωραιος.
 


ΑΡΘΟΥΡΟΣ

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
203
0
Αθηνα
Απο Cane εχω επισκεφτει το εκτροφειο cane corso Italiano του Ιωαννη Ξωνα,το LegendCorso του Γιαννη Μπλανη και εχω μιλησει με το Valoroso.Eiδικα ο Γιαννης ο Ξωνας ηταν παρα πολυ ευγενικος με προθυμεια να μου λυσει ολες τις αποριες.Το LegendCorso παλι ο ανθρωπος ηταν πολυ καλος με καλες εγκαταστασεις αλλα τα σκυλια του ειχαν λιγο πιο σκληρό ταπεραμεντο.Στο valoroso δεν πηγα απλα ειχα μια τηλεφωνικη επικοινωνια αλλα και email.
Tωρα τα bullmastiff τα εχω συνδιασει με τις διακοπες μου :D πηγα στο caneguardiano .Αρκετα καλοι και φιλοξενοι ανθρωποι..Και στο ibraviragazzι στην Ιταλια ενταξει εκει τα σκυλια και εγκαταστασεις στα ματια μου ηταν σε αλλο επιπεδο οπως και η τιμη τους :p.Εχω μιλησει με την Κυρια Καριοφύλλη Δάφνη και με το casamolosos στην Κυπρο. Εδω ξερω οτι εχουμε και το gioko που ειναι αρκετα καλο απο οτι εχω διαβασει.Αυτα δεν εγιναν σε ενα μηνα,εχω αποφασισει οτι θα αποκτισω σκυλο εδς και 2+ χρονια απλα τωρα ειναι οι καταληλες συνθηκες απο σπιτι δουλεια της γυναικας μου κλπ ωστε να πραγματοποιηθει. Δεν ξερω αν μου ξεφευγουν καποια αλλα εντυπωσεις μου σχεδον απο ολα ηταν αρκετα καλες οποτε οταν αποφασισω για φυλη αντε να αποφασισω εκτροφεα μετα!Αν καποιος εχει προσωπικη αποψη που δεν θελει την εκφρασει δημοσια ας μου στειλει πρωσοπικο μηνυμα.
Mια προσωπικη γνωμη για το εκτροφειο LEGEND CORSO , επειδη ο ιδιοκτητης ειναι πολυ καλο μου φιλαρακι κ επειδη εχω ζησει πολλα μαζι του αλλα κ με τα σκυλια του θα σε πληροφορησω οτι ειναι πολυ σοβαρος στην δουλεια του κ με πολυ καλες σχεσεις με τους πελατες του, θα σε υποχρεωση αν αγορασεις σκυλι του να υπαρχει συχνη επικοινωνια μαζι σου ειτε για να σε ενημερωνη η για να ενημερωνεται!
Τα σκυλια του εχουν καθαρες γραμμες CORSO ITALIANO γιαυτο κ σε καθε εκθεση φευγει με πρωτιες( κ στο εξωτερικο), μην ξεχασω οτι ολα τα σκυλια που εχει ειναι απο αιματα ιταλικων εκτροφειων με πολυ μεγαλη φημη στην ιταλια αλλα κ παγκοσμιος, εχει κ link στο site του!
Τα σκυλια του απο τι τα εκρινες οτι εχουν σκληροτερο ταπεραμεντο, κ οταν λες σκληρο ταπεραμεντο τι εννοεις?
To εκτροφειο VALOROSO ειναι εξισου πολυ καλο εκτροφειο με πολυ καλα αιματα, κ λογο οτι γνωριζω τον ιδιοκτητη ειναι εξισου σοβαρος στην δουλεια του!
Τωρα για το εκτροφειο που σε γλυκαναι πιο πολυ δεν θα ηθελα να γραψω.............οχι λογο του ιδιοκτητη αλλα.........καταλαβες πιστευω!
Παντος αν ψαχνει cool ρατσα που δεν χρειαζεται πολυ εκπαιδευση,δεν θα χρειζεται πολυ ασκηση,θα ειναι καλος με την οικογενεια,θα ειναι ηπιος φυλακας κ θα μπορεις ευκολα να τον κουμανταρεις, μακρια απο αυτες τις ρατσες, μπορει να εχουν καποια απο αυτα που ζητας τα κορσο κ μπουλμαστιφ αλλα δεν ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα κ τοσο απλα, κ επανερχομαι στην ερωτηση που σου εκανα πριν λιγο,ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΣΚΛΗΡΟ ΤΑΠΕΡΑΜΕΝΤΟ?

 


V_asilis

Member
9 Οκτωβρίου 2012
6
0
Γράψε λάθος (μιας και εχει περασει και αρκετος καιρος,και βαριομουν να ψαχουλεψω για ακριβες ονοματα τον γουγλι )δεν ηταν το εκτροφείο legend corso me το σκληρο αρκετά εργασιακό ταπαρεμεντο αλλα το Valoroso_O ιδιος μου ειπε οτι Τα CANECORSO δικής του γραμμής αναπαραγωγής είναι πολύ σκληρά σκυλιά και είναι ιδιαίτερα κυριαρχικά άρα δεν τα προτείνω για για κάποιον που θέλει το σκυλι αποκλειστίκα σαν Pet.T ώρα για τον caneCorso italiono δεν σε πολύ κατάλαβα :cool:
Θελώ να δουλεψώ αρκετα με τον σκυλο και δεν το παιρνω για να το παρω.ΑΣκηση οπως ειπα και στο αρχικο μου post θα εχει αρκετη.Ειμαι διατεθιμενος να το παω και σε εκπαιδευτή αν χρειαστει.Η αληθεια ειναι οτι δεν το θελω τοσο κυριαρχικο ή να το εκπαιδευσω σε σωματοφυλακη κλπ.Απλα ενα συγκροτημενο σκυλο που θα μπει στην οικογενεια μας.
 


ΑΡΘΟΥΡΟΣ

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
203
0
Αθηνα
Γράψε λάθος (μιας και εχει περασει και αρκετος καιρος,και βαριομουν να ψαχουλεψω για ακριβες ονοματα τον γουγλι )δεν ηταν το εκτροφείο legend corso me το σκληρο αρκετά εργασιακό ταπαρεμεντο αλλα το Valoroso_O ιδιος μου ειπε οτι Τα CANECORSO δικής του γραμμής αναπαραγωγής είναι πολύ σκληρά σκυλιά και είναι ιδιαίτερα κυριαρχικά άρα δεν τα προτείνω για για κάποιον που θέλει το σκυλι αποκλειστίκα σαν Pet.T ώρα για τον caneCorso italiono δεν σε πολύ κατάλαβα :cool:
Θελώ να δουλεψώ αρκετα με τον σκυλο και δεν το παιρνω για να το παρω.ΑΣκηση οπως ειπα και στο αρχικο μου post θα εχει αρκετη.Ειμαι διατεθιμενος να το παω και σε εκπαιδευτή αν χρειαστει.Η αληθεια ειναι οτι δεν το θελω τοσο κυριαρχικο ή να το εκπαιδευσω σε σωματοφυλακη κλπ.Απλα ενα συγκροτημενο σκυλο που θα μπει στην οικογενεια μας.
Ενημερωτικα= το εκτροφειο LEGEND CORSO εχει γεννα απο πρωταθλητες μορφολογιας σε Ελλαδα κ Ιταλια!Ειναι μενιδι, ευκολα για να πας.Κ απο ταπεραμεντο οχι πολυ σκληρο αλλα ουτε κ pet, ας πουμε κατι ενδιαμεσο.
Πραγματι το εκτροφειο VALOROSO εχει καλης μορφολογιας corso αλλα εχει αναπτυξει οπως σου ειπε ενα πιο σκληρο ταπεραμαντο, πιο "ετοιμοπολεμο"!
Οσο για το εκτροφειο CANECORSO ITALIANO δεν τρελενομαι απο μορφολογια.........γνωμη μου,για να μην παρεξηγηθω.......!
Βεβαια υπαρχουν κ αλλα εκτροφεια που θα μπορουσες να δεις εκτος απο αυτα τα τρια, ετσι για να εχεις μια πιο γενικη εικονα κ ενημερωση!
Τωρα για τα bullmastif δεν ξερω κ πολλα(γενικες γνωσεις σε ταπεραμεντο,μορφολογια κ εκτροφεια, πιστευω υπαρχουν αρκετοι bullmastifaδες στο forum που θα σε βοηθησουν σε αυτο) αλλα επειδη κ οι δυο ρατσες εχουν μαστιφοειδες αιματα εχουν καποια κοινα χαρακτηριστικα!

Και οι δυο ρατσες υπαρχει περιπτωση να σου βγουν κυριαρχικες( μπορεις να το χειριστης αυτο αν σου συμβει?υποθετικα το λεω) μπορει κ οχι,κ να μην τα εκπαιδευσης για σωματοφυλακη θα γινουν σωματοφυλακες(ισως να χρειαστη να το εκπαιδευσεις για να μπορεις να το κουμανταρεις σε παν ενδεχομενω μιας κ που θα το βγαζεις μεγαλες βολτες,γιατι μιλαμε για βαρια σκυλια, λεξει κλειδι κοινωνικοποιηση) ,κ με την οικογενεια μην ανυσηχεις ολα τελεια !!!

*Οτι γραφω ειναι καθαρα η γνωμη μου ,δεν προσπαθω να επηρεασω,ενημερωσου οσο μπορεις σιγουρεψου αν πραγματι σου κανουν σαν ρατσες κ προχωρα , απο εμενα ευχομαι με το καλο οπου κ αν καταληξετε!!!!!!!!
 


ippotis

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
320
0
Λάρισα
αν ήμουν στην θέση σου, θα προτιμούσα cane corso κυρίως για την ευκολία στην εκπαίδευση!!
Αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τα εκτροφεία εδώ στην Ελλάδα και πόσο εύκολο είναι να βρεις αυτό που ζητάς
 


toshko18

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2009
497
1
Bulgaria
diabesica.com
Θελω ενα σκυλο να γινει ο φιλος μου το παιδι μου ο χαζος μου :)
Με μια λέξη - μπουλμαστιφ


αν ήμουν στην θέση σου, θα προτιμούσα cane corso κυρίως για την ευκολία στην εκπαίδευση!!
Χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτος πόσα μπουλμαστιφ και κάνε κόρσο έχεις εκπαιδεύσει και ζήσει απο κοντά, έκανες σύγκριση ανάμεσα τους και έβγαλες το παραπάνω συμπέρασμα?
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτος πόσα μπουλμαστιφ και κάνε κόρσο έχεις εκπαιδεύσει και ζήσει απο κοντά, έκανες σύγκριση ανάμεσα τους και έβγαλες το παραπάνω συμπέρασμα?
Δεν είπε τίποτα κακό ο άνθρωπος.......απλά πολλοί θεωρούν ότι τα cane corso είναι λίγο πιο εύκολα στην εκπαίδευση απ'ότι τα Bullmastiff, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχουν δίκιο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki