Bullmastiff - Cargo


Status
Κλειδωμένο θέμα


Homer

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2010
325
0
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Μα το θεμα ειναι να γινει μια πρωτη αναλυση χωρις αριθμους!!!!!
Να "κριθει" η εμφανιση και μετα θα ενημερωσω και για τα μεγεθη....
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Κίμωνα συγνωμη που "εισβαλω" στο θέμα του cargo με φωτο απο τον Homer αλλα πραγματικα μου εχει τραβηξει το ενδιαφερον ο τροπος που αναλυεις τις αποψεις σου για θεματα διαστασεων -προτυπου-προδιαγραφων....
Θα μπορουσες σε παρακαλω να μου πεις τη γνωμη σου για τον Homer???
Πραγματικα χωρις καμια παρεξηγηση....σιγουρα εχεις ασχοληθει πολυ με το σκυλι σου και το ματι σου πλεον εχει μια εμπειρια στο θεμα bullmastiff....



Στις φωτο ο Ηομερ ειναι περιπου 2 ετων...
Θελω να ακουσω τη γνωμη σου οσο αφορα την πρωτη ματια....
Υ.Γ.: Η αναλυση ειναι κακιστη (απο κινητο)
Δεν εισέβαλλες ΚΑΘΟΛΟΥ...ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ !! Αντιθέτως μπορείς να ποστάρεις όσες μα όσες φωτο θες όπως και videos ! Οπότε ''βάρα'' με υλικό και μη μασάς καθόλου :D :D

Λοιπόν, σίγουρα δεν πρόκειται για ένα αδύνατο σκύλο (όπως είναι ο Solo) και ΔΕΝ δείχνει ''αδύναμος'' !!!Σαν να λέμε για παράδειγμα, ότι έχουμε ένα αδυνατο άνθρωπο απ τη μία, και απ την άλλη έναν αδύνατο άνθρωπο που δείχνει και ''αδύναμος'' επειδή ''κρατιέται'' για κάποιο Χ λόγο ατάιστος και φαίνεται σιγά σιγά η αδυναμία!!

Δείχνει και έχει δυνατό κορμί και δεμένο...

Αν μπορώ πρόχειρα να τον ''κόψω'' ε??
, Λοιπόν είναι ''κανονικός'' με κιλά σε ''show condition'' που λέμε, και κατ εκτίμηση...εντελώς πρόχειρα...είναι απο 60 έως 64 κιλά ίσως και παραπάνω...!! Στο ύψος τον κόβω από 69-71cm, είναι πολύ ομορφα και αρμονικά δεμένο το ζώο ΟΧΙ ΑΔΥΝΑΤΟ και ΟΧΙ τσουπωτό !!! Εϊναι όπως πρέπει και χρειάζεται και αρμόζει !!

Και να πάω και πιο βαθιά?? το νούμερο το πνίχτη που του φοράς είναι από 72cm-76cm ???, με ''επικρατές'' αυτό των 72cm :) :) !!! Σε πρώτη φάση τον έχεις πολύ σωστό, πολύ όμορφο και με σωστή αρμονία !!!

Τώρα αν θες να μιλήσουμε και μορφολογικά και θες την ταπεινή μου άποψη, δεν έχω κανένα πρόβλημα !! Aλλά πρέπει μόνο εσύ να μου δώσεις το OK και το ελεύθερο, αν θες

Πάντως πρόκειται για ένα μεγάλο bullmastiff σίγουρα, ΚΑΙ ψηλό....φαγωμένο και μεγαλωμένο ΤΕΛΕΙΑ ως κουτάβι και ΟΧΙ υποσιτισμένο και εσκεμμένα ατάιστο !!! ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!

Σαφώς και μπορείς να ποστάρεις από υλικό του homer ότι μα ότι γουστάρεις !!!! ;)
 
Last edited:


Homer

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2010
325
0
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Επεσες σε ολα μεσα εκτος απο τα κιλα!!!
Ο Ομηρος ειναι 58kg και 70cm...Πραγματι εχει μεγαλωσει με αριστης ποιοτητας τροφη(κατα την γνωμη μου παντα) αλλα ποτε δεν ετρωγε μεγαλες ποσοτητες(ισως να ειναι και ενα αποθημενο μου γτ παντα ηθελα να πατησει τα 60kg,αλλα δεν μπορω να το καταφερω;)!!!)
Εχεις λοιπον ενα μεγαλο δικιο οτι οι φωτογραφιες πολλες φορες αλλοιωνουν τον ογκο του σκυλου...για παραδειγμα εμενα ο solo μου φαινεται αρκετα πιο γεροδεμενος απο τον Ομηρο....Ολα λοιπον κρινονται live!!!!!Eως τοτε ο cargo ειναι ενας γιγαντας,παχυσαρκος,ευσωμος,εκτος προτυπου και δεν ξερω τι αλλο φαινεται στα ματια των αλλων....Στα δικα μου ματια δειχνει ενα πολυ ομορφο μεγαλο bullmastiff που για x,ψ λογους εχει παραπανω κιλα απο τον μεσο ορο των περισσοτερων....
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Επεσες σε ολα μεσα εκτος απο τα κιλα!!!
Ο Ομηρος ειναι 58kg και 70cm...Πραγματι εχει μεγαλωσει με αριστης ποιοτητας τροφη(κατα την γνωμη μου παντα) αλλα ποτε δεν ετρωγε μεγαλες ποσοτητες(ισως να ειναι και ενα αποθημενο μου γτ παντα ηθελα να πατησει τα 60kg,αλλα δεν μπορω να το καταφερω;)!!!)
Εχεις λοιπον ενα μεγαλο δικιο οτι οι φωτογραφιες πολλες φορες αλλοιωνουν τον ογκο του σκυλου...για παραδειγμα εμενα ο solo μου φαινεται αρκετα πιο γεροδεμενος απο τον Ομηρο....Ολα λοιπον κρινονται live!!!!!Eως τοτε ο cargo ειναι ενας γιγαντας,παχυσαρκος,ευσωμος,εκτος προτυπου και δεν ξερω τι αλλο φαινεται στα ματια των αλλων....Στα δικα μου ματια δειχνει ενα πολυ ομορφο μεγαλο bullmastiff που για x,ψ λογους εχει παραπανω κιλα απο τον μεσο ορο των περισσοτερων....
Ομολογώ ότι τον έκανα 62 κιλά, αλλά ήταν και πρόχειρη η εκτίμηση απ τις φωτογραφίες και δεν είχα και πολλά -''άνετα'' οπτικά angles, που λέμε, για να τον ''πάρω'' μάτι πιο αναλυτικά !
Αλλά 2 κιλά απόκλιση στο 60-64 κιλά που ''έδωσα'' αρχικά δε νομίζω να είναι τόσο έξω ρε συ??? :D :D !!!!

Θα βάλω σε λιγάκι σημερινές φωτογραφίες του Cargo τραβηγμές μόλις τώρα !! ''Ζεστές ζεστές'' απ το φούρνο :) :)
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Ο παππούς είναι τέλειος!!!! Πολυ ωραίος σκύλος. Ο μπαμπάς δεν μου αρέσει, και μου φαίνεται πάρα πολύ αδύνατος. Δεν έχει μοιάσει στον μπαμπά ούτε στο μέγεθος ούτε στο χρώμα, είναι γνήσιο παιδί του παππού του (μου φαίνεται). Φωτό της μαμάς???

Στάλθηκε από το HTC Vision μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Ο παππούς είναι τέλειος!!!! Πολυ ωραίος σκύλος. Ο μπαμπάς δεν μου αρέσει, και μου φαίνεται πάρα πολύ αδύνατος. Δεν έχει μοιάσει στον μπαμπά ούτε στο μέγεθος ούτε στο χρώμα, είναι γνήσιο παιδί του παππού του (μου φαίνεται). Φωτό της μαμάς???

Στάλθηκε από το HTC Vision μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

O μπαμπάς είναι 64 κιλά και 69cm στο ύψος !!

Ο παππούς ''Τhor'' στο όνομα, είναι 65κιλά και 65cm στο ύψος ...

Όντως, ξεκίνησε να μοιάζει στον μπαμπά του αλλά τελικά όσο προχωράει ''πάει'' ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ κοντά στον παππού του μορφολογικά και σε τύπο!!!

Ορίστε και ένα video αφιέρωμα, σύντομο στον παππού του, που σου αρέσει τόπο πολύ !!!

Thor Pinkstershow Arnhem 2010 (Multi. Ch Artic wind of marconia to antallis ) - YouTube

Στο παρακάτω video ήταν 6.5 ετών το 2011 !!! Τον δείχνει ο ''γραβατάκιας'' με το γκρι κουστούμι , θα το καταλάβεις αμέσως ποιος είναι ο σκύλος !!

http://www.youtube.com/watch?v=cfbLr4ccSAA

Αν σε ενδιαφέρει φυσικά ,αλλά και αν ενδιαφέρει τους υπόλοιπους από εμάς, θα παραθέσω τους τίτλους του παππού του Cargo που σου αρέσει,,,γιατί ΔΕΝ έπεσε τυχαία το μάτι σου στον παππού μας...και πρέπει να σου πω ότι το ''ματάκι'' σου έχει ήδη κάποια οξυδέρκεια, και ''ενδόμυχα'' ξέρει να βλέπει το μορφολογικά σωστό και ας μην έχεις εμβαθύνει ακόμα στη φυλή!!!
Τιμή σου και μπράβο σου εννοείται :) :) !!!

Eίναι αυτό που λέω εγώ σαν Κίμωνας ,ότι : ''Moυ πήρε τα μάτια ο σκύλος λες και είναι Star !!!

Aυτές είναι κάποιες απ τις διακρίσεις του παππού του μικρού !!!


* Młodzieżowy V-ce Zwycięzca Europy’Helsinki 2006
* Młodzieżowy Champion Klubu Rosji
* Champion Rosji
* Champion RKF
* 2xBIS
* 2xBIS-II
* 2xBIG-III
* BIG-V
* 8xBOB
* 6xBOS
* 2xCACIB (Szwecja, Rosja)
* 3xResCACIB
* 6xCAC
* 2xJunCAC
* 3xNajlepszy Junior w rasie

VICE-EURW`07, VICE-EURJW`06, INTCH, MULTICH, CH.JRUS, J RUS CW, RUS, 3*RKF, 2*RUS, RUS GRAND, LIT, BLR, GRAND BLR, LAT, POL, LAT CW`07, POL CW`07, SLO, SLO CW`07, FIN, NET, FRENCH CW`10


Marconian Artic Wind to Antallis (Thor)

Thor has several great accomplishments and is now an "International Champion"! His major wins include:

January 12, 2008, Lublanu, Slovenia
International of ranc CACIB, expert BASS BOSH (Netherlands)- champion class - 2, exellant, RCAC

January 12, 2008, Lublanu, Slovenia
Moloss Show`08 of ranc CW - champion class - 1, exellant, CAC, BOS, SLOVENIAN MOLOSS CLUB CW`08

January 13, 2008, Lublanu, Slovenia
International of ranc CACIB, expert Jan Gaevsky (Poland) - champion class - 1, exellant, CAC, CACIB, BOB, BIG-III, CH. SLOVENIA

January 26, 2008, Turku, Finland
International of ranc CACIB - champion class - 1, exellant, CAC, CACIB, BOB, BIG-III, CH. FINLAND

February 23, 2008, Moscow, Russia
International of ranc CACIB "EURASIA-2008-I" - champion class - 1, exellant, CAC
CAC, BOS, BOB, CH.RKF, BIG-I, BIS-II in ELITA Dog show, Moscow

February 24, 2008, Moscow, Russia
International of ranc CACIB "EURASIA-2008-II" - champion class - exellant

March 5, 2008, Moscow, Russia
Monobreed of ranc Club Winner "ELITA-2008" - champion class - 1, exellant, CCMC, CW, BOB CH. RUSSIAN BULLMASTIFF CLUB

March 5, 2008, Moscow, Russia
All-Russian of ranc CAC - CH. RKF - champion class - 1, exellant, CAC, BOB, BIG-I, BIS-II, CH. RKF

November 17, 2007, INTERNATIONAL CHAMPION, CH. of Belorussia. CACIB, BOB November 17 and 18, 2007.

September 9, 2007, Warsaw, Poloand
Best in Show 3rd, Best in Group, Best of Breed. CH. POLAND.

Jun 10, 2007, Zagreb, Croatia
International EUROPEAN DOG SHOW-2007 of ranc CACIB - open class - 1, exellant, CAC, RCACIB, EUROPEAN VICE-CHAMPION, CH. CROATIA

May 20, 2007, Moscow, Russia
Regional of ranc CAC - champion class - 1, exellant, CAC, BOB, BIG-I, BIS-II

Thor has completed Champion titles in: Russia, Croatia, Latvia, Lithuania, Poland, and Belorussia.

Thor was sired by AM/CA CH. Leatherneck Ishanas Shadoboxer, OFA. and his mother was
our Tula, Red Seeds Red Seranade.

ΥΓ (θα παραθέσω ,εν καιρό, και φωτογραφίες απ τον παππού του Cargo αλλά και από το λοιπό γενεαλόγιο) :) :)
 
Last edited:






Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Από τι πέθανε ο Thor Κιμωνα? έφτασε τον μέσο όρο ζωης της φυλης, μόνο 7 χρόνων :(
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Από τι πέθανε ο Thor Κιμωνα? έφτασε τον μέσο όρο ζωης της φυλης, μόνο 7 χρόνων :(
Πέθανε στα 7.5 έτη τώρα το 2012 !!! Δε ξέρω, δεν έμαθα !! Μιλήσαμε ΚΑΙ με τον εκτροφέα του αλλά και με τον ιδιοκτήτη του μετέπειτα και ποτέ δεν έλαβα ενημέρωση ή απάντηση όσες φορές και αν ρώτησα, όσο ''πλάγια'' και αν το έφερα.....!! Όταν στον ίδιο χρόνο έπαιρνα κριτικές και απόψεις για τον Cargo με το ...τσουβάλι !!! Δεν γνωρίζω....

Ποτέ δεν έμαθα, εγώ προσωπικά, από τι πέθανε ο Thor !!!
 






νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Καλά τι σκύλος. !!!!!! By far και με διαφορά ο καλύτερος. Ωραία φυλή.Η απόλυτη δύναμη. Και πόσο ωραία κίνηση, ελαφριά, από τέτοιο όγκο δεν το περίμενα. Κρίμα πέθανε πολυ μικρός.



Στάλθηκε από το HTC Vision μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Αν όντως μιλούσες μαζί του δεν θα έπρεπε να ξέρεις ποιος είναι ο "γραβατακιας"?
Θοδωράκο, για να μην το τραβήξω περαιτέρω και θα το σταματήσω ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ και φυσικά πες ΟΤΙ θες... Ένα θα σου πω... και θα με καταλάβεις ΑΠΟΛΥΤΑ....

ΓΙα τα BiS του σκύλου ιδιοκτησίας σου και ΟΧΙ εκτροφής σου Τeddy στον ΚΟΕ και στον ΟΚΑ και για πολλές άλλες διακρίσεις του.... ο κόσμος το χει τούμπανο και μεις.....κρυφό καμάρι !!! 'Αραγε πότε η χαρά είναι μεγαλύτερη?? Όταν δημιουργούμε κάτι και κερδίζουμε επάξια και τίμια ??? ή όταν αγοράζουμε κάτι και κερδίζουμε πλαγίως και πανυγηρίζουμε κιόλας????

Πρώτα πάρε ένα λουρί, και δείξε μας πως δείχνεις τον σκύλο σου ΕΣΥ ως handler (αρχικά...), και δείξε τον ΕΣΥ με τα δικά σου @@ και μετά ....τα ξαναλέμε ΟΣΟ και όποτε θες... κάποτε και ο Adonis di Molossos με τον ''δικό σου'' σάρωνε στα ΚΟΕ-ΟΚΑ events...το ξέχασες??? μετά τι??? ..........

Άσε τις εξυπνάδες λοιπόν, και ''βούτα'' έναν οδηγο και βγες ΜΟΝΟΣ σου και δείξε μας τις γνώσεις σου και μετά τα ξαναλέμε...Άλλο χομπύστας με λεφτά που...ψωνίζει και άλλο ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ

Koμμένες οι εξυπνάδες,
και δεν έχω να πω τίποτα άλλο μαζί σου !! Στο εξής ''βάρα'', εδώ στο θέμα μου, όσο θες........

(ζητώ συγνώμη για το off-topic, και τον επιθετικό τόνο αλλά κάποια πράγματα πρέπει, ΕΣΤΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ, να αρχίσουν να μπαίνουν στη θέση τους )

Συγνώμη και πάλι, φίλοι και φίλες....είπαμε όλα σιγά σιγά και εν καιρό......!!!



 
Last edited:


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Κίμωνα πιάσε μια γραμματοσειρά..μια βγάζω τα γυαλιά...μια τα βάζω...:p
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
θοδωρη ,παρε κ εσυ εναν οδηγο κ ελα στον υπερμαραθωνιο μεγαλων φυλων που θα διοργανωσουμε κ θα τις μετρησουμε ολοι μαζι βρε!φερε μαζι με την κοτα σου κ φρυγανια για να την παναρουμε.συγνωμη για το χιουμορ ,ειναι για λιγους κ καλους.

κιμωνα ,δεν εχει σημασια αν αγορασες η αν δημιουργησες,σε αυτο δε μπορεις να προσαψεις κατι,το θεμα ειναι ο,τι γινεται ,να γινεται τιμια.ασχετα αν αγορασες η εφτιαξες.
 


kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Κίμωνα πιάσε μια γραμματοσειρά..μια βγάζω τα γυαλιά...μια τα βάζω...:p
Δεν έχεις εσύ ανάγκη για γυαλιά νέο και όμορφο κορίτσι !!
Πέτα τα απ το παράθυρο δε σου χρειάζονται...Πες μου γραμματοσειρά και νούμερο και έγινε....:D :D :p
 






Status
Κλειδωμένο θέμα