Cane Corso


Status
Κλειδωμένο θέμα

korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
Ρωταω επειδη ουτε εγω ξερω: το τριχωμα ετσι πρεπει να ειναι; Γιατι μου φαινεται οτι σε καποια σημεια βλεπω το δερμα , φαινεται δηλαδη σαν να εχει καποιο προβλημα ο σκυλος (πχ στα πισω ποδια)
 




Μπλου

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
120
50
Ρωταω επειδη ουτε εγω ξερω: το τριχωμα ετσι πρεπει να ειναι; Γιατι μου φαινεται οτι σε καποια σημεια βλεπω το δερμα , φαινεται δηλαδη σαν να εχει καποιο προβλημα ο σκυλος (πχ στα πισω ποδια)
Κανένα θέμα υγείας.
Είναι γκρι με καφέ τιγρε απόχρωση το τριχωμα του. Περισσότερο θα του πήγαινε το όνομα τίγρης παρά το Blue αλλά τι να του κάνω που όταν τον βαφτιζα ήταν μπλε με μπλε μάτια.

Άλλαξε μεγαλώνοντας, αρκετά.
 
  • Like
Reactions: korthem


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@korthem
Το χρωμα του ειναι το νορμαλ γκρι τιγρε, του οποιου οι ραβδωσεις ειναι απο υποξανθο κ πιθανον δινουν την εντυπωση αυτη.....
 
  • Like
Reactions: GRDANE and korthem




Μπλου

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
120
50
Ρωταω επειδη ουτε εγω ξερω: το τριχωμα ετσι πρεπει να ειναι; Γιατι μου φαινεται οτι σε καποια σημεια βλεπω το δερμα , φαινεται δηλαδη σαν να εχει καποιο προβλημα ο σκυλος (πχ στα πισω ποδια)
Λευκο κανε κορσο εχεις δει ποτε;ΥΠΑΡΧΕΙ.....σε χρωματισμους υπαρχει πως να στο πω....Ποικιλία χρωματισμων.
 


korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, τώρα που το βλέπω καλύτερα όντως το χρώμα του τριχώματος φταίει.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.822
5.050
patra
grdane.blogspot.com
ρε @sea-mol επειδη εγω με τα λευκα σκυλια...
εχω διαβασει λιγα περι χρωματισμων... αλλα δεν εχω εντρυφησει οπως εσυ...
εστω οτι οι γονεις ηταν πραγματι μαυρο και μπλε...
μπορει να βγει μπριντλ κουταβι ξανθο?
 






east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
ρε @sea-mol επειδη εγω με τα λευκα σκυλια...
εχω διαβασει λιγα περι χρωματισμων... αλλα δεν εχω εντρυφησει οπως εσυ...
εστω οτι οι γονεις ηταν πραγματι μαυρο και μπλε...
μπορει να βγει μπριντλ κουταβι ξανθο?
Το χρωμα που βλεπεις δεν ειναι brindle ξανθο,
Αλλα brindle gray.
Οποτε ναι, σε μια ακραια εκδοχη θα μπορουσε, αν δεν απατωμαι.

Ευλόγησον? o_O
Δεν ειναι λευκο, ειναι πολυ ανοιχτο κρεμ, κατατασσεται στο ξανθο.
Εκτος κι αν μιλαμε για συγκεκριμενη γραμμη, που παει αλλου το θεμα (ξεχωριζουν απο απουσια μασκας).
 
  • Like
Reactions: sea-mol


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
ρε @sea-mol επειδη εγω με τα λευκα σκυλια...
εχω διαβασει λιγα περι χρωματισμων... αλλα δεν εχω εντρυφησει οπως εσυ...
εστω οτι οι γονεις ηταν πραγματι μαυρο και μπλε...
μπορει να βγει μπριντλ κουταβι ξανθο?
Ναι, στην περίπτωση που και στις δύο μεριές ήταν K + kbr , θα έκρυβε τις ρίγες αλλά θα μπορούσε να δώσει kbr + kbr δηλαδή τιγρέ
Στο D το ένα σκυλί είναι σίγουρα d+d (το μπλε) και το μαύρο αναγκαστικά πρέπει να είναι D+d για να μπορεί να δώσει d+d, που θα είχε το μαύρο του brindle να ανοίγει σε μπλε και το κόκκινο σε πιο fawn.

(Νομίζω :LOL: )
 


Μπλου

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
120
50
Ρε εδω γεμισε ο τοπος επιστημονες,κτηνιατρους,γενετιστες και δε ξερω και γω τι αλλο.

:ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: ioanna a






SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Ρε εδω γεμισε ο τοπος επιστημονες,κτηνιατρους,γενετιστες και δε ξερω και γω τι αλλο.

:ROFLMAO:
Μπλου, αγαπητέ, εάν θες (σωστό!) σκύλο καθαρόαιμης φυλής, και αγαπάς, γενικώς, το "σκύλο", και τη "ράτσα", επιβάλλεται κάπως, να μπορείς να ξεχωρίζεις την ήρα από το στάρι... Ή έστω, ένα τυπικό cane corso, από ένα τυπικό boxer! :giggle:

Εάν δε θες, και δεν αγαπάς και τόσο τη "ράτσα", παίρνεις ένα ημιαιμάκι/αδεσποτάκι εκεί, από τα τόσα που υπάρχουν, ρίχνεις και καμιά θεωρητική συζήτηση για πλάκα περί των φυλών που μπορεί να περιέχει, όπως έκανα εγώ ας πούμε, και ζεις ζωή χαρισάμενη! Και το αγαπάς, και το φροντίζεις, και το εκπαιδεύεις, όπως κάνεις εσύ ας πούμε, με το δικό σου. Και άσε τους άλλους να ψάχνουν τα τυπικότατα κόρσο, με τα Dd, ή kbr, γονιδιάκια τους. Μαγκιά τους.
 
  • Like
Reactions: mareco


Μπλου

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
120
50
Αργησες, αλλά αρχίζεις να το καταλαβαίνεις...
Δειξε μου αυτο που εννοεις.Οτι δηλωνεις εισαι στο ιντερνετ.Το θεμα ειναι τι εισαι ως ανθρωπος στη ζωη.
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Κοιτωντας μακροπροθεσμα εγω εχω να πω παντως ενα ευχαριστω στο μελος Μπλου γιατι καποιοι ( east49 & sea-mol στα προχειρα, και αλλοι σιγουρα)
αναγκαζονται να απαντησουν και να γραψουν με αυτα που ακουγονται και μαθαινουμε κ εμεις κατι :)

Σε λιγο καιρο απο τωρα θα εχει κυλησει νερο στο αυλακι, ο θεματοθετης θα εχει αλλα θεματα να θιξει κ να λυσει (αφηστε τη φαντασια σας ελευθερη) και αυτο το θεμα θα ειναι απο τα ωραια :)

Επισης παρακαλεισθε να σκαναρετε τη φορολογικη σας δηλωση και να την ποσταρετε, οσοι θελετε να απαντατε στο παρων θεμα (...)

Τελος, για μενα παιζει ρολο η ημερομηνια εγγραφης και ο αριθμος των μηνυματων για το ποση προσοχη θα δωσω εστω αρχικα σε ενα ποσταρισμα, ειναι ενα μετρησιμο μεγεθος που το λαμβανω υποψιν ακομη και ασυναισθητα, και ειδικα αν δεν εχω υποψιν προηγουμενα ποστς αυτου που γραφει χωρις αυτο να σημαινει οτι υποτιμαω κανεναν.

Ας πουμε οτι αυτο το τελευταιο το αναφερω τυχαια...
 
Last edited:


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Κοιτωντας μακροπροθεσμα εγω εχω να πω παντως ενα ευχαριστω στο μελος Μπλου γιατι καποιοι ( east49 & sea-mol στα προχειρα, και αλλοι σιγουρα)
αναγκαζονται να απαντησουν και να γραψουν με αυτα που ακουγονται και μαθαινουμε κ εμεις κατι :)
Αυτό!
 


Μπλου

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
120
50
Σε μία κοινωνία χωρίς παιδία χωρίς υγεία που ο ένας κοιτάει να βγάλει το μάτι του άλλου, μπαινεις σε ένα φόρουμ και γράφεις κάτι...... Ταυτόχρονα πέφτουν σα τους γύπες 5-10 μέλη να κρίνουν κάποιον για τα λεγόμενά του και να κατακρίνουν αυτό που έκανε κι επίσης ρατσιστικά να βρισουν το ζώο που πήρε επειδή απλώς ΓΟΥΣΤΑΡΕ.

Σε αυτή τη κοινωνία του ΕΓΩ την έχω μεγαλύτερη όχι εγώ ρε την έχω όχι ρε τι ειπες τώρα ΕΓΩ ΕΓΩ ΕΓΩ

Ψαχνει κάποιος να βοηθηθεί και δέχεται επίθεση χαχαχαχαχα κλαψ κλαψ
 
  • Like
Reactions: Kouros


Status
Κλειδωμένο θέμα