Caniche ή Poodle


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Εδώ θα βρείτε το Πρότυπο κατά FCI: http://www.fci.be/nomenclatures_detail.asp?lang=en&l=C&file=group9&name=Caniche#section2

Γιατί υπάρχει τόσος κόσμος που αντιπαθεί τα κανίς? Για ποιους, ακριβώς, λόγους θεωρούνται σκυλιά υστερικά, απαιτητικά και κακομαθημένα?
Έχετε δει πώς παρουσιάζονται στις ταινίες? Φτιαγμένα στην τρίχα, σαν λατέρνες, με υπεροπτική συμπεριφορά και τη μύτη ψηλά. Ιδίως τα μικροκαμωμένα συνειρμικά φέρνουν στο νου κάτι κυράτσες, αριστοκράτισσες και δήθεν που ταϊζουν την κακομαθημένη τους τριχόμπαλα πανάκριβα φιλετάκια, αφήνοντας παιδάκια να λιώνουν απ’ την πείνα έξω απ’ την πόρτα τους.
Ακόμα και στους κυνοφιλικούς κύκλους, το κανίς είναι ένα παρεξηγημένο πλάσμα. Υπάρχουν άντρες που ντρέπονται να βγάλουν ένα κανισάκι βόλτα, ιδιαίτερα αν είναι φτιαγμένο και χτενισμένο σύμφωνα με τα πρότυπα της φυλής του.
Έχω ακούσει κάποιον να λέει ότι θέλει οποιονδήποτε σκύλο εκτός από κανίς… και να προσθέτει «φυσικά».
Η αλήθεια:
Το κανίς (caniche σύμφωνα με τη γαλλική του ονομασία) ή poodle, είναι ένα σκυλί έξυπνο (συγκαταλέγεται στις ευφυέστερες φυλές), παιχνιδιάρικο, ζωηρό αλλά και πολύ υπάκουο, τρυφερό και άκρως ανθρωποκεντρικό. Αποζητά την ανθρώπινη παρουσία, το χάδι, τη φωνή, τα παιχνίδια και την προσοχή. Διψά να μαθαίνει καινούρια κόλπα και επιδεικνύει άριστες ικανότητες στον τομέα αυτό. Διαπρέπει σε όλα τα κυναθλήματα χάρη στις μεγάλες αντοχές του, στο κέφι του και στην υψηλή του αντίληψη.
Είναι ένας αποτελεσματικός φύλακας. Πρόκειται για πολύ καλό συναγερμό, που βρίσκεται πάντα σε εγρήγορση. Δεν υπάρχει περίπτωση ένα νεαρό κανίς να το «πιάσεις στον ύπνο».
Έχει πολύ καλή επαφή και επικοινωνία με τα παιδιά και αποζητά το παιχνίδι μαζί τους. Παρ’ όλα αυτά, το άγαρμπο παιχνίδι των παιδιών μπορεί να εξαντλήσει την κατά τα άλλα μεγάλη υπομονή του. Δεν έχει, ωστόσο, τάσεις δαγκώματος.
Άλλα του πλεονεκτήματα είναι ότι δεν μαδάει και ανήκει στις φυλές που ζουν τα περισσότερα χρόνια. Μπορεί να φτάσει και τα 20, χωρίς αυτό να θεωρηθεί «θαύμα».
Το poodle ανήκει στις φυλές που εκτράφηκαν για retrievers και θεωρείται απ’ τους καλύτερους κολυμβητές ανάμεσα στις φυλές των σκύλων.
Προσωπικά, η συμβίωσή μου με ένα κανίς με έχει διδάξει ότι η επικοινωνία με το σκυλί αυτό είναι κάτι εξαιρετικά απλό. Τρελαίνεται να δέχεται επιβράβευση – είναι ίσως το πιο σημαντικό πράγμα στη ζωή ενός τέτοιου σκυλιού.
Ο δικός μου δεν τα πάει καλά με τα άλλα σκυλιά, αλλά τα κανίς γενικά κοινωνικοποιούνται εύκολα και γνωρίζουν τα όριά τους στα παιχνίδια. Έχουν απαράμιλλο θάρρος.
Δένονται με όλα τα μέλη της οικογένειας και δεν έχουν την τάση να προσκολλώνται σε ένα πρόσωπο και να αγνοούν τα υπόλοιπα.
Παρ’ ότι μπορεί να περάσει πολλές ώρες μόνο του στο σπίτι, χωρίς να κάνει ζημιές, χρειάζεται την ενασχόληση των ανθρώπων «του» μαζί του και πολλή άσκηση, καθώς διέπεται από μεγάλη ενεργητικότητα.
Είναι απολύτως κατάλληλο για άπειρους ιδιοκτήτες, καθώς εκπαιδεύεται πανεύκολα και μαθαίνει γρήγορα. Είναι δύσκολο να χαθεί, καθώς βρίσκεται πάντα σε επιφυλακή σχετικά με το πού βρίσκεται ο άνθρωπός «του» στη βόλτα, ακόμα και στο σπίτι.

Από το ΓΑΒ ένα πολύ καλό άρθρο:

Ο εργάτης που έγινε αριστοκράτης...
Είτε επιλέξει κάποιος τη γαλλική ή την αγγλική ονομασία του, το πιο παρεξηγημένο σκυλί στον κόσμο, αποτελεί την απόδειξη πως ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου, τελικά δεν είναι το βιβλίο.

Aρκεί ν’ αναφέρετε απλώς τη λέξη «Κανίς» σε κάποιον που δε γνωρίζει από σκύλους και το μυαλό του θα πάει σε ηλικιωμένους, κακομαθημένα παιδάκια και χαϊδεμένους σκύλους του καναπέ με εξεζητημένα κουρέματα.
Kι όμως, πρόκειται για ένα εξαιρετικά δραστήριο σκυλί, που ξεκίνησε την... εργασιακή καριέρα του ως retriever (σκύλος επαναφοράς από το νερό).
Το μεγαλύτερο από τα τρία μεγέθη, το στάνταρ, που θεωρείται και το παλαιότερο της φυλής, ήταν ένα από τα καλύτερα εργασιακά σκυλιά για το νερό. Όλα εξάλλου τα Κανίς θεωρούνται καλοί κολυμβητές εκτός ίσως από έναν κυνηγό τρούφας (ίσως Τόι ή Μινιατούρα) που δεν έμπαινε ποτέ στο νερό αλλά ήταν ιδανικό λόγω του μικρού μεγέθους, της εξαιρετικής όσφρησης και της υπομονής του για την αναζήτηση της πανάκριβης λιχουδιάς.

Ένας σκύλος με ιστορία
Αν κι οι Γάλλοι το θεωρούν τον «εθνικό τους σκύλο» (Caniche) κι έχουν υιοθετήσει την πατρότητά τους, είναι γερμανική η προέλευση των σκυλιών, με την αγγλική τους ονομασία «Poodle» να προέρχεται από το γερμανικό Pudel ή Pudelin, που σημαίνει περίπου τον ήχο που κάνει κάτι όταν βουτάει στο νερό.
Αν ανατρέξει κάποιος βαθιά στο παρελθόν, λέγεται πως το σημερινό «κανισάκι» προέρχεται από τα τσοπανόσκυλα της Ασίας που αργότερα ταξίδεψαν μαζί με τους Γότθους και τους Οστρογότθους στην Ευρώπη προκειμένου να εξελιχθούν σε έναν παραδοσιακό σκύλο νερού της Γερμανίας.
Μια άλλη θεωρία το θέλει να ταξιδεύει από τις Ασιατικές στέπες στην Πορτογαλία γύρω στον 8ο αιώνα.Αυτός είναι ένας λόγος που πολλοί συνδέουν, ακόμη και σήμερα, τα Κανίς με τον παραδοσιακό σκύλο της Πορτογαλίας με το μακρύ, μπουκλέ τρίχωμα γνωστό για την εξυπνάδα, την ταχύτητα και τις εξαιρετικές ικανότητες στο νερό.
Πάντως το Κανίς απεικονίζεται συχνά σε πίνακες του Γερμανού ζωγράφου Albrecht Durer, από τους οποίους διαπιστώνεται η παρουσία της φυλής από το 15ο αιώνα καθώς και σε πίνακες του Γκόγια (18ος αιώνας).

Τρία μεγέθη, ένας σκύλος
Αντίθετα με τις περισσότερες φυλές στις οποίες οι εκτροφείς πασχίζουν για ένα συγκεκριμένο μέγεθος, τα τρία βασικά μεγέθη των Κανίς -Τόι, μινιατούρα και στάνταρ- υπάρχουν εδώ και αιώνες.
Εκτός από τη χρησιμότητά τους ως σκυλιά συντροφιάς, τα Τόι -όπως κι άλλες φυλές αντίστοιχου μεγέθους- έπαιξαν, κατά την Αναγέννηση, τον παράξενο ρόλο των θερμαντικών για τα χέρια των ευγενών, οι οποίοι τα κουβαλούσαν συχνά μέσα στα φαρδιά μανίκια των σακακιών τους, δίνοντάς τους την ονομασία «sleeve dogs».
Για αρκετούς αιώνες επίσης, η εξυπνάδα κι η χαρισματική προσωπικότητα των Κανίς τα έκανε την αγαπημένη φυλή των τσιγγάνων, οι οποίοι τους μάθαιναν κόλπα κι οργάνωναν παραστάσεις με τέτοια σκυλιά στις ευρωπαϊκές πόλεις, ξεσηκώνοντας στο πέρασμά τους, τους θεατές, στη διάρκεια του 19ου αιώνα.
Η ανάγκη που έγινε μόδα
Ένα από τα πιο παρεξηγημένα στοιχεία σχετικά με τα Κανίς είναι τα παράξενα στυλ κουρέματος που συναντά κάποιος σ' αυτά. Όμως η συγκεκριμένη κουπ με τις στρογγυλεμένες περιοχές, τα ξυρισμένα σημεία και τη φουντωτή ουρά, είναι άμεσα συνδεδεμένη με το εργασιακό παρελθόν των Κανίς.
Προκειμένου να προστατευτούν τα βασικά όργανα κι οι σύνδεσμοι των σκυλιών από το κρύο και την υγρασία, συγκεκριμένες περιοχές έπρεπε να κουρευτούν περισσότερο, ώστε να διευκολύνουν την κίνηση στο νερό κι άλλες να διατηρήσουν το αρχικό τρίχωμα ως προστασία από το κρύο. Η φούντα στην ουρά λέγεται πως έχει να κάνει με το να ξεχωρίζει από μακριά ένα Κανίς που κολυμπά στο νερό.
Η παραπάνω ανάγκη, σε συνδυασμό με τη χρησιμοποίηση των σκυλιών σε αυτοσχέδιες παραστάσεις, δεν άργησε να δημιουργήσει μια «μόδα» κουρέματος της συγκεκριμένης φυλής, την οποία οι Γάλλοι ευγενείς του 19ου αιώνα πραγματικά έφτασαν στα άκρα, μόλις ανακάλυψαν πως μπορούσαν να κουρεύουν, να χτενίζουν αλλά και να βάφουν το τρίχωμα των αγαπημένων τους συντρόφων δημιουργώντας περίεργες μόδες με τις διαφορετικές κουπ.
Ήταν η εποχή κατά την οποία οι Γάλλοι αγκάλιασαν με εξαιρετική θέρμη τα γερμανικά Πουντλ και τα μετέτρεψαν σε Κανίς (Caniche) και σύντομα στο «Εθνικό σκυλί της Γαλλίας».

Το σκυλάκι το Κανίς
Τα σημερινά σκυλιά του «καναπέ» έχοντας περάσει μέσα στους αιώνες από όλα τα εργασιακά «πόστα» -από κυνηγετικά και τσοπανόσκυλα, έως οδηγοί τυφλών, φύλακες και πολεμικά σκυλιά και από κυνηγοί τρούφας αλλά και πουλιών έως και σκυλιά τσίρκου- εξελίχτηκαν σε ένα από τα καλύτερα σκυλιά συντροφιάς που θα μπορούσε να ονειρευτεί ένας άνθρωπος. Αποτελούν μάλιστα τον ιδανικότερο υποψήφιο σκύλο για τους υστερικούς με την καθαριότητα, αφού δε χάνουν τρίχα και δεν προκαλούν αλλεργίες.
Ανάμεσα στα χαρακτηριστικά τους είναι η φιλική συμπεριφορά, ο πιστός και τρυφερός χαρακτήρας, η υπομονή με τα παιδιά και η διάθεση για μάθηση.
Αν μάλιστα στα παραπάνω υπολογίσει κάποιος πως είναι από τις ελάχιστες φυλές που ζουν συχνά εως και τα 20 χρόνια, αντιλαμβάνεται πως βρίσκεται μπροστά σε ένα σκύλο «που τα κάνει όλα και συμφέρει».




 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
http://www.fci.be/nomenclatures_detail.asp?lang=en&l=C&file=group9&name=Caniche#section2Γιατί υπάρχει τόσος κόσμος που αντιπαθεί τα κανίς? Για ποιους, ακριβώς, λόγους θεωρούνται σκυλιά υστερικά, απαιτητικά και κακομαθημένα?
η πηγη του προβληματος ειναι το τελευταιο! συνηθως το κανις εχει ιδιοκτητες (ιδιοκτητριες για να ειμαστε συγκεκριμενα) που δεν αντιλαμβανονται οτι ειναι ενα σκυλι και οχι καποιο μπιζου ή υποκαταστατο καποιας αλλης αναγκης του. που σημαινει σκυλι μη κοινωνικοποιημενο, που δεν ξερει τα ορια και δεν εκτονωνεται. συνηθως καταληγουμε σε ενα υπερκινητικο, επιθετικο ή φοβικο σκυλι.
 
  • Like
Reactions: annatonni


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ναι, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Αυτό ισχύει γενικά για τις μικρόσωμες φυλές. Αλλά γιατί ΕΙΔΙΚΑ για το κανίς ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ? Πιστεύω ότι έχει περισσότερο να κάνει με την αριστοκρατική "μόδα" και την προβολή της φυλής από την τηλεόραση και τον κινηματογράφο.
 
  • Like
Reactions: annatonni


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Μπράβο Chloe !

Το standart poodle να προσθέσω ότι έχει απεριόριστες δυνατότητες λόγω της δύναμης, ευελιξίας και εκπαιδευσιμότητάς του, και έχω δεί ο ίδιος προσωπικά ένα ζευγάρι poodles να ασκούν καταπληκτικά καθήκοντα σωματοφυλακής.

Επίσης λόγω της ιδιαίτερης αγάπης του για το νερό, γίνεται πολύ καλός σκύλος διάσωσης και ναυαγωσώστης. ;)
 
  • Like
Reactions: annatonni


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
η μαμα μου απεκτησε ξαφνικα και τετελεσμενα ενα κανισακι ,της το εφερε ενας γνωστος που η φιλη του δεν το ηθελε πλεον και θα το αφηνε στο δρομο...μας ειπε οτι ηταν 6 ετων αλλα σιγουρα ηταν πολυ μεγαλυτερο..
ηταν ενα εξαιρετικα φοβισμενο σκυλι που δαγκωνε και ετρεμε με το παραμικρο,οταν το επιανες στο σωμα φωναζε σαν να πονουσε...πρεπει να ειχε φαει παρα πολυ ξυλο.
με τον καιρο,ηρεμησε,δεν πονουσε,ετρεμε και δαγκωνε πολυ λιγοτερο ,γενικα ειχε καλα στοιχεια,ηταν τρυφερη,χαδιαρα,παιχνιδιαρα,εαν δεν την ενοχλουσες ηταν σχεδον ανυπαρκτη στο σπιτι,δεν εκανε ζημιες,αλλα η μαμα μου δεν ηξερε και πολλα ωστε να ασχοληθει καλυτερα,εγω δεν εμενα μαζι τους..τα μονα που εκανε ηταν να την χαιδευει,να την παιρνει αγκαλια οταν πλησιαζαν αλλα σκυλια-κλασικα- να ειναι τυπικοτατη στα ιατρικα της και να την αφηνει στην ησυχια της..
το φιναλε το εχω πει,κατεπεσε πολυ ξαφνικα μετα απο 5-6 χρονια (εγω πιστευω οτι την πηρανε πανω απο 10 ετων)δεν εβλεπε καλα,δεν ακουγε σχεδον καθολου και κατα λαθος επεσε απο το μπαλκονι.
απλα ηθελα να καταληξω οτι το σκυλακι αυτο,εαν δεν το ειχε εκεινη η καργια,και παρολα οσα φανηκε να εχει περασει μαζι της,ηταν πολυ γλυκο,υπακουο,τρυφερο,θα μπορουσε δηλαδη να ειναι ενα εξαιρετικο σκυλακι.και τωρα που τα γραφω,ηταν μωρε...μια χαρα ηταν το καημενο,αει στο...με την καθε πατσαβουρα!
 
  • Like
Reactions: annatonni


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο sir. Φαινόμενο βέβαια που συναντάται όπως έχουμε ξαναπεί σε όλες σχεδόν τις ράτσες "αγκαλιάς".

Δυστυχώς αστικοί μύθοι δημιουργούνται για πολλές ράτσες (ρώτα κι εμένα με το "δολοφόνο" :rolleyes: ) και δυστυχώς στο Poodle έχει κολλήσει η ρετσινιά του κακιασμένου φασαριόζου...........

Το δικό σου πάντως είναι τρισχαριτωμένο το χρυσό μου!!! ;)

Edit: Γράφαμε μαζί Chloe
 
Last edited:


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Πιστεύω ότι τα έχουν ειδικά με τα κανίς γιατί με αυτή τη φυλή μεγαλώσαμε σα σκύλο καναπέ. Τότε στην Ελλάδα δεν ήταν τόσο διαδεδομένα τα πίντσερ, μαλτέζ, Σιχ Τζου, πομεράνιαν κλπ. Και πράγματι τα βλέπω συχνότατα με άτομα μεγάλης ηλικίας. Πιθανόν γιατί αυτό ξέρουμε, αυτό εμπιστευόμαστε.
Εγώ τα γουστάρω γιατί είναι έξυπνα και κολπατζίδικα, σκέτο τσίρκο. Απλά μου αρέσουν ακούρευτα. Φυσικά και το πρόβλημα με όλες τις μικρόσωμες φυλές είναι ότι δεν αντιμετωπίζονται ως σκύλοι, πράγμα που τους δημιουργεί πολλαπλά προβλήματα συμπεριφοράς και τελικά μας φταίνε τα κανίς...
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Αμάν ρε γαλάζια, μ' έκανες να κλαίω στη δουλειά :( :( :(
Σοφία, όντως... τα πιτ μπουλ είναι ίσως τα νο1 παρεξηγημένα σκυλιά, παρ' ότι είναι ΤΟΣΟ χαδιάρικα και ανθρωποκεντρικά!
Νοέλα: Δεν το είχα σκεφτεί. Έτσι. Έχεις δίκιο μου φαίνεται!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Και μένα μου αρέσουν ακούρευτα! Υπάρχει κάποιος λόγος που τα κουρεύουν γουλί ή γίνεται μόνο για λόγους καλλωπισμού?
Η "δικαιολογία" της ζέστης δεν ισχύει, διότι εάν ίσχυε, θα έπρεπε να ξυρίζουμε το καλοκαίρι όλα τα σκυλιά ανεξαιρέτως!
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Α μωρε γλυκες ειναι.. εγω παντως δεν τα εχω με τα κανις αλλα με τις ιδιοκτητριες που τα εχουν σα μπιζου!! Τα μονα σκυλια που μου φαινονται λιγο καπως ειναι τα τσιουαουα.. αλλα μαλλον αυτα ειναι ακομα πιο φοβικα απο τα κανισακια.. αλλα μωρε ολα τα σκυλακια καλα ειναι.. ψυχουλες.. και καποιες δυστυχως ειναι παρεξηγημενες..ειτε επειδη τα αφεντικα τους τα αντιμετωπιζουν ως μπιζου π.χ. κανις η ως μηχανες πολεμου π.χ. ντοπερμαν..
Παντως νομιζω οτι το Παιδι ειναι το καλυτερο παραδειγμα για το οτι τα τσυλακια αυτα ειναι απιστευτα !! :D:D:D
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Και μένα μου αρέσουν ακούρευτα! Υπάρχει κάποιος λόγος που τα κουρεύουν γουλί ή γίνεται μόνο για λόγους καλλωπισμού?
Η "δικαιολογία" της ζέστης δεν ισχύει, διότι εάν ίσχυε, θα έπρεπε να ξυρίζουμε το καλοκαίρι όλα τα σκυλιά ανεξαιρέτως!
Τα κουρεύουν γουλί γιατί δεν κάθονται να τα χτενίσουν! Έτσι, το μαλλί τους γίνεται τζίβα, μαζεύει βρώμα και γενικά γίνεται ένα χάλι. Για να διατηρηθεί όμορφο θέλει χτένισμα με βούρτσα τουλάχιστον τρεις φορές την εβδομάδα!!!
Επίσης, το μαλλί τους μεγαλώνει και γίνονται σκέτα αρκούδια! Το γουλί μου φαίνεται τελείως ΧΑΛΙΑ. Εγώ τον κουρεύω όταν ζεσταίνει ο καιρός, αλλά του αφήνω πάντα αρκετό μαλλάκι!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Σίγουρα είναι παρεξηγημένα...
πιστεύω μεγάλο κακό έκανε και η σειρά που είχε γυριστεί η madam σουσού που Είχε πάντα στα χερια τις ένα κανισακι..
Η Μαρία Αντουανέτα τις ελλάδας..,για τα ματια τα τότε των ελλήνων άχρηστα να ασχοληθούν από μονοι τους ..,δεν αργούσαν πολύ να ενοχοποιήσουν κάτι..
Θυμάμαι ότι όταν εγώ ήμουν 11 και ψάχναμε για το τι σκυλι να πάρουμε.. τα κανισακια ήταν αρκετά δυσφημισμένα για τέτοιους λόγους..
και έτσι πήραμε μαλτεζάκι..(λες και έχει μεγάλες διαφορες στην χρησιμότητα τους..,ίσως στο χρώμα καναπέ που κάθονται..)αλλα το διαλεξα εγω επειδη μου αρεσε εμφανισιακα πιο πολυ..
Πλέον σπανια βλέπω κανισακια..και αν και σιχαίνομαι την μόδα ειδικά όταν έχει να κάνει με ζώα..,πιστεύω πλέον θεωρούνται σπανια πουλια και θα ξαναγυρίσουν..αλλα ευχομαι να ειναι αυτη την φορα απο λατρεις της φυλης και οχι επειδη ιδως παιχτει μια μοδα..
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Τα κουρεύουν γουλί γιατί δεν κάθονται να τα χτενίσουν! Έτσι, το μαλλί τους γίνεται τζίβα, μαζεύει βρώμα και γενικά γίνεται ένα χάλι. Για να διατηρηθεί όμορφο θέλει χτένισμα με βούρτσα τουλάχιστον τρεις φορές την εβδομάδα!!!
Εννοείς ότι είναι η «εύκολη λύση» για τον ιδιοκτήτη? Διότι η εικόνα ενός κουρεμενου γουλί σκύλου με μια περικεφαλαία από μαλλί στο κεφάλι είναι μαλλον αντιαισθητική.

Γιατί αυτό δεν συμβαίνει πχ με το Old English Sheepdog, το Komondor ή το Bergamasco?
 


mitsakos

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2008
273
0
και εγω παντος δεν θα επαιρνα ποτε κανις..σε καποιους απλα δεν τεριαζουν..ισως να τα εχω παρεξηγησει και εγω...παντως απο καμια 10ρια που εχω δει δεν εχω την καλυτερη εντυπωση..αλλα αν θεωρουνται παρεξηγημενα αυτα τι να πουν τα πιτμπουλ-δολοφονοι-με τα τρελα σαγονια που σπανε τα παντα ή τα ντοπερμαν-εχουν μεγαλο εγκεφαλο κ τρελενονται....πολλες φυλες αν δεν τις ζησεις η αν δεν ασχοληθεις παντα θα ειναι παρεξηγημενες στο κεφαλι σου....η μανα μου ας πουμε δεν θα της βγει ποτε απο το κεφαλι της οτι τα πιτμπουλ ειναι γεννημενοι δολοφονοι....εμενα παλι ειναι τα αγαπημενα μου...
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Το Komondor δε χρειάζεται καθόλου βούρτσισμα και ξέμπλεγμα και το Bergamasco δε θέλει ιδιαίτερη περιποίηση. ;) Για το bobtail, άστα. Αν το κούρευες όμως θα έχανε όλη την ομορφιά του.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
και εγω παντος δεν θα επαιρνα ποτε κανις..σε καποιους απλα δεν τεριαζουν..ισως να τα εχω παρεξηγησει και εγω...παντως απο καμια 10ρια που εχω δει δεν εχω την καλυτερη εντυπωση..αλλα αν θεωρουνται παρεξηγημενα αυτα τι να πουν τα πιτμπουλ-δολοφονοι-με τα τρελα σαγονια που σπανε τα παντα ή τα ντοπερμαν-εχουν μεγαλο εγκεφαλο κ τρελενονται....πολλες φυλες αν δεν τις ζησεις η αν δεν ασχοληθεις παντα θα ειναι παρεξηγημενες στο κεφαλι σου....η μανα μου ας πουμε δεν θα της βγει ποτε απο το κεφαλι της οτι τα πιτμπουλ ειναι γεννημενοι δολοφονοι....εμενα παλι ειναι τα αγαπημενα μου...
Eλα ρε Mιτσακo τιποτα δεν ειναι γεννημενο δολοφονος τα κανουν..και ενα κανισακι αν το κανεις κομπλεξικο ολους θα θελει να τους φαει..,ασχετα με το τι μπορει να φαει..δεν υπαρχει κακο σκυλι μονο κακος ιδιοκτητης..!!!
 


mitsakos

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2008
273
0
Eλα ρε Mιτσακo τιποτα δεν ειναι γεννημενο δολοφονος τα κανουν..και ενα κανισακι αν το κανεις κομπλεξικο ολους θα θελει να τους φαει..,ασχετα με το τι μπορει να φαει..δεν υπαρχει κακο σκυλι μονο κακος ιδιοκτητης..!!!
εννοειται....δεν ειπα οτι ειναι.ειπα οτι καποιοι που δεν εχουν ασχοληθει δεν το καταλαβαινουν..πολλες φυλες ειναι παρεξηγημενες αλλα καποιοι κολλημενοι
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Σωστηηηη.. αν και σας παρακαλω.. αν εχει καποιος κοινωνικο και γλυκο τσιουαουα ας μου το γνωρισει να μου φυγει η προκαταληψη.. οσο και αν προσπαθησα να τα χαιδεψω στο τελος ολα με δαγκωναν.. :(:(:(
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το Komondor δε χρειάζεται καθόλου βούρτσισμα και ξέμπλεγμα και το Bergamasco δε θέλει ιδιαίτερη περιποίηση. ;) Για το bobtail, άστα. Αν το κούρευες όμως θα έχανε όλη την ομορφιά του.
Ναι, αυτό λέω! ;)
Γιατί τα άλλα τα αφήνουμε ως έχουν και το poodle το καταντάμε παλιάτσο με μια τριχόμπαλα στο κεφάλι και άλλες 4 στα πόδια?
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
Ναι, αυτό λέω! ;)
Γιατί τα άλλα τα αφήνουμε ως έχουν και το poodle το καταντάμε παλιάτσο με μια τριχόμπαλα στο κεφάλι και άλλες 4 στα πόδια?
αχαχαχαχαχα , οταν καταφερω να σκαναρω ποτε φωτογραφια,θα σας βαλω να δειτε ενα τετοιο που ειχε μια στο μιλανο και καμαρωνε κιολλας...
μιλαμε και τι δεν ειχε πανω ο σκυλος- ηταν και μεγαλοσωμο πολυ- ...
μπαλες απο εδω,μπαλες απο εκει ,μπαλες στα πλευρα,κοτσιδακια στα μαλλια με μικρα μικρα μπαλακια καθε κοτσιδι:D:D:D

και να σημπληρωσω πως εγω πιστευω οτι απλα τους βολευει το συγκεκριμενο μαλλι και το οτι το σκυλι ευκολα μενει ακινητο,να καθονται να κανουν γλυπτα καραγκιοζιλικια..αυτο ειναι ολο.
 
Last edited: