Chow chow vs Καυκάσου


panosbourg

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2010
103
1
zakynthos,greece
και απο αισιοδοξια..!!!! κ ειμαι μολισ 17 ,φαντασου οταν μεγαλωσω με τι... "θετικη" σκεψη 8α τα βλεπω.... χεχεχ
 


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
για να ενδιαφερομαι για αγορα δευτερου σκυλου ,το οικονομικο του κομματι ειναι οκ φιλε πανο
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
απο μια κουβεντα ,πως να βγαλει συμπερασμα το παιδι οτι εισαι ενταξη οικονομικα ρε συ? :)
σωστος ειναι ο προβληματισμος του κατα βαση....
 


panosbourg

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2010
103
1
zakynthos,greece
τελεια τοτε....! εγω λεω να τον παρεις... ;) απο τη στιγμη που με chow-chow ειναι ολα ενταξει γιατι οχι και με ενα καυκασου...!

Λαυρεντη ελπιζω να μη σε μελαγχωλησα κυριακατικα για τα οικονομικα της χωρας... :p :p
 






panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
η κοπελα φευγει αυριο και της ειπα να μην κανει κατι ακομα
παντως θα το σκεφτω και θα το μελετησω πολυ σοβαρα για το αμεσο μελλον
.διαβαζα εχθες για ποιμενικους και ειδα και τον κεντρικης ασιας
μου φανηκε πιο ευκολος
 


panosbourg

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2010
103
1
zakynthos,greece
και τα κεντρικης ασιας ειναι περιπου ιδια...βεβαια εξαρταται και αν θα οαρεις σκυλος εργασιας ή μορφολογιας(που ουσιαστικα ειναι συντροφιας κ μονο...)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ωραία!
Αφού έχουμε περισσότερο καιρό μέχρι να πάρεις την απόφαση ας τα πάρουμε πιο αναλυτικά!

Τι είναι αυτό που σε έκανε να κοιτάξεις προς τους Ορεινούς Ποιμενικούς για τον δεύτερο σκύλο;
Γιατί θεωρείς οτι ο Κεντρικοασιάτης είναι ευκολότερος από τον Καυκάσιο;

Σχετικά με τον Κεντρικοασιάτη!
Αν κι όντως υπάρχουν γραμμές εργασίας(ποιμενικοί- κυνομαχοι) κι εκθεσιακές, είναι βέβαια αρκετά δύσκολο να βρει κάποιος γραμμές εργασιακές εύκολα χωρίς άκρες στις χώρες καταγωγής της φυλής σε καμία μα καμία περίπτωση τα εκθεσιακά δεν είναι σκυλιά συντροφίας!
Είναι σκυλιά με πολύ έντονο ταμπεραμέντο και το ακόμα μεγαλύτερο μέγεθος τους τα κάνει ίσως δυσκολότερα από τα εργασιακα!
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μα
έχεις τσόου
και θέλεις να πάς σε ορεινό ποιμενικό...
γιατί έχεις τέτοιες τάσεις να ζορίζεσαι?
τόσα σκυλάκια ήσυχα και συνεργάσιμα υπάρχουν....
και μάλιστα το γεγονός ότι θα διαλέξει άλλος για εσένα είναι πολύ αρνητικό επίσης....
δεν το αφήνεις καλύτερα ρε φίλε μου :)

και ούτε συζήτηση ότι επειδή είναι εκθεσιακό θα είναι μόνο για παρέα.....μην είναι και πιο κέρατο δεν ξέρω κιόλας...τα εργασιακά κρίνονται αυστηρά για το ταμπεραμέντο τους-τα εκθεσιακά αν είναι πολύ εξαίρετα μορφολογικό επιβιώνουν ακόμα κι αν είναι ....κάπως απαράδεκτα απο άποψη συμπεριφοράς (ενώ στο βουνό θα .... είχαν πάθει ατύχημα;) )
 


deas

Well-Known Member
1 Δεκεμβρίου 2010
354
1
Καπου εδω γυρω..
Εγω πιστευω οτι θα συμβει το εξης σεναριο..

Περνοντας το κουταβι ειτε καυκασου ειτε κεντρικης ασιας το τσοου σου καποια στιγμη που θα θελει να περαει το δικο του σαν κυριαρχικο σκυλι και σαν παλιοτερος προς τον νεο θα του κοψει καμια ψιλη για να τον συμορφωσει,μπορει και δυο...

Οταν θα μεγαλωσει ομως ο τσομπανος θα γυρισεις μια μερα στο σπιτι και θα εχεις πλεον εναν μονο σκυλο (δεν χρειαζεται να αναφερω ποιον) και πολυ καθαρισμα στο σαλονι σου..
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
τραβηγμενο σεναριο ,αλλα οχι πολυ μακρυνο....μα να καθαριζει το σαλονι?πιστευω στο μπαλκονι θα γινει το σκηνικο! :p
πιστευω οτι ο φιλος το σκεφτεται καλυτερα αυτη τη φορα κ δεν θα κινηθει με αμελεια.παρολα αυτα,αν τελικα το αποφασησει,θα δει στην πορεια τις δυμπεριφορες κ θα καταληξει να χωρησει τα δυο σκυλια.μαζι να μεινουν κ τα δυο αποκλειεται...
 


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
το ενδεχωμενο να διαλεξει αλλος σκυλι για μενα το αποφυγαμε.
το κεντρικης ασιας το θεωρω πιο ευκολο γιατι απο οτι εχω διαβασει δεν εχει τοσο αγρια και επιθετικα γονιδια(οχι οτι ειναι αρνακι ομως).
αυτο με την συμβιωση με ανησυχει παρα πολυ,θα εχουμ και διαφορα ηλικιας.
μεχρι να ερθει στο σπιτι το καινουργιο μελος ο σιμπα θα ειναι τουλαχιστων 1 ετους και δεν ξερω πως θα το υποδεχθει.
θα ηταν αλλιως αν μεγαλωναν μαζι.
πιστευετε οτι θα τα καταφερει καλυτερα με καποιο απο τα μαστιφ ??
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Προσωπικά θεωρώ έναν τυπικό Καυκάσιο αρκετά ευκολότερο από έναν τυπικό Κεντρικοασιάτη...
Ο Κεντρικοασιάτης είναι πολύ πιο πρωτόγονος σκύλος και με πολύ πιο απότομες κι ακραίες αντιδράσεις από τον Καυκάσιο, ο οποίος επί Σοβιετικής Ένωσης δουλεύτηκε πολύ στην προσπάθειά τους να γίνει αστυνομικός, στρατιωτικός, κτλ σκύλος, σε αντίθεση με τον Κεντρικοασιάτη που ήρθε κατευθείαν από τις στέπες με πολύ πιο "βαρύ" παρελθόν!

Αν και Ορεινοί Ποιμενικοί και οι δύο έχουν αρκετές διαφορές στους χαρακτήρες τους!Και πρέπει να τις λάβεις υπόψην και να τις μελετήσεις!

Έτσι όπως το μελετάς σχετικά με την ευκολία του χαρακτήρα πάντως, εγώ θα σου έλεγα να μην κοιτάξεις προς τους ορεινούς ποιμενικούς, αλλά προς άλλες φυλές του group 2, καλύτερα υποκατηγορία 2.1, της FCI, που θα δουλέψουν εξίσου καλά και ίσως ταιριάξουν στην αγέλη σας καλύτερα κι ευκολότερα!

Αν θες οπωσδήποτε ορεινό ποιμενικό κοίτα και προς τις Ευρωπαικές φυλές, πχ ο Ορεινός σκύλος Πυρηναίων που είναι πλέον ηπιότερα σκυλιά σε σχέση με τους Ανατολικότερους!
 


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
Δλδ οταν λες μαστιφ για προσδιορισε το λιγο τι εχεις κατα νου ???
μου αρεσει πολυ το fila απο τα μαστιφ

και οσο για τους ορεινους ποιμενικους μου αρεσουν πολυ αυτες οι δυο ρατσες,ακριβως επειδη εχουν ατιθασο χαρακτηρα και τσαμπουκα,
αλλα τελικα απο οτι φαινετε θα ειναι πολυ δυσκολη η συμβιωση με τον σιμπα,κριμα.
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
μου αρεσει πολυ το fila απο τα μαστιφ


ελα ,πες μου οτι εχεις κ φιλη Βραζιλιανα.....


νομιζω κ γω πρεπει να "αφιερωθεις" στον σιμπα,εχεις ακομα καιρο να σκεφτεις καποια αλλη φυλη στο μελλον...
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
τι κριμα ρε φιλε!εγω θα κοιτουσα να περασω καλα με τον πρωτο μου σκυλο κ να παει να χεστει το δευτερο που ουτε ξερω τι θα ειναι!μην ξεχνας ,περνατε καλα μαζι,δεν εχεις σκυλο μονο για την παρτη σου,εχεις σκυλο κ για τον ιδιο τον σκυλο.οπως ειπε ο φιλος πιο πριν,αφιερωσου στον μικρο.
 


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
ελα ,πες μου οτι εχεις κ φιλη Βραζιλιανα.....
οχι ακριβως φιλη..
ισως εχετε δικιο,θα χασει πολλα ο σιμπα με την ελευση ενως νεου μελους και μαλιστα με τοσες απαιτησεις
ας περιμενουμε πρωτα να μεγαλωσει και βλεπουμε
αν υπαρχει ακομα ορεξη μπορει να γινει και με την βοηθεια του γιου
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
ποσο ειναι ο γιος?η αληθεια ειναι πως ,αν παρεις καυκασο,εκει που εχει φτασει η βενζινη,ο γιος εχει εξασφαλισει το ιδανικο μεσο μεταφορας!!!!σαν το μπατμομπιλ θα ειναι!κ μεταφορα κ προστασια....
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981