Club Καματερού και εργαλεία εκπαίδευσης...


Status
Κλειδωμένο θέμα

Dimitris-b

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2008
187
0
Μεγαλος Δασκαλος !!!!!

Οτι ξερεις πολυ καλα οτι οι αλυσιδες προτιμουνται γιατι δεν χαλανε το τριχωμα του σκυλου.
Και συ μιας και εισαι και μεγας οπερατερ με πολλες ωρες καλυψης μαθηματων και σεμιανριων :) , γνωριζεις οτι απο μια φωτο και ενα τρειλερ απλα παιρνεις μια γενικη εικονα , που απο μονη της δεν λεει τιποτα!!!!!:):)
Παντως πραγματικα Μητσο και εσεις τα υπολοιπα παιδια του forum ηταν ενα απο τα καλυτερα σεμιαρια που εχουν γινει φετος στην Ελλαδα
Αναμφίβολα ο Donini είναι μεγάλος δάσκαλος αλλά Παναγιώτη που ξέρετε και τη γίνετε στα άλλα σεμινάρια όταν δεν τα παρακολουθείτε? Πώς να έχει κανείς μέτρο σύγκρισης όταν δεν έχει δει και αρκετούς άλλους και διαφορετικές τεχνικές?
Εγώ Παναγιώτη μίλησα εκτός από τους πνίχτες (που τον φοράς για να μην του χαλάσεις το τρίχωμα....) μίλησα και για καρφιά και σε αυτό το σεμινάριο αλλά και στο προηγούμενο
Γνωρίζω Παναγιώτη ότι από μια φωτογραφία η ένα στιγμιότυπο μερικών δευτερολέπτων δεν μπορείς να έχεις άποψη γιατί κόβεις και ράβεις κατάβούληση.
Ξέρεις λοιπόν ότι ένα δέκατο του δευτερόλεπτου χρειάζεται για να φανεί και το ποιο φοβικό σκυλί λιοντάρι.

ελλείψη γνώσεων αλλά με έφεση στο να μαθαίνω
να υποθέσω ότι ο χειριστής με τον εκπαιδευτή συνεργάζονται και συναποφασίζουν
και ίσως κιόλας,αν θέλει ο χειριστής (και ιδιοκτήτης του σκύλου) κι ας μην θέλει ο εκπαιδευτής
γίνεται χρήση?
δηλαδή
φαντάζομαι ότι αφού είναι κλάμπ δεν μπορούν και να επιβάλλουν ντε και καλά στον άλλον τι να μην κάνει με τον σκύλο του

ενώ σε άλλα κλάμπ ο εκπαιδευτής λόγο σχολής ή οτιδήποτε άλλο δηλώνει ότι "χωρίς χρήση εργαλείων δεν γίνεται" ή έστω "και να θέλεις να μην χρησιμοποιήσουμε εγώ δεν ξέρω πως να εκπαιδευσω χωρίς αυτά"
???

μιλάω θεωρώντας ότι δεν μπορεί να λέγεται κάτι απο κάποιον
και τελικά θα πάει κάποιος να γίνει μέλος
και θα του πούν "κάνε χρήση εργαλείων ντε και καλά"

εγώ πάντως κάνω χρήση κλίκερ για τα απλά που μαθαίνουμε στο σπίτι
είναι εργαλείο? :p
Επειδή έχεις έφεση να μαθαίνεις όπως λες μάθε ότι το παραμύθι δεν στο είπανε καλά η αυτή που σου το είπανε δεν το ζήσανε αλλά τους το μεταφέρανε όπως θέλανε
 


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Σας παρακολουθω εδω και αρκετο καιρο, φυσικα ως προς την κυναθλητικη σας δραση(που δεν περιοριζεται δηστυχως εκει) καθως και τα σεμιναρια που κατα καιρους διοργανωνετε σαν κλαμπ. Θα ηθελα να ρωτησω εαν εχετε ρωτησει ποτε τον Κο Donini τι εργαλεια χρησιμοποιει για να διορθωσει -διαμορφωσει-επιβραβευσει στην δικη του εκπαιδευση. Αδιαμφισβητητα ειναι ενας καταξιωμενος Ιταλος εκπαιδευτης και εχει συμβαλλει σε οσους τον εχουν παρακολουθησει στην αναπτυξη του εκπαιδευτικου κυναθλητικου συστηματος στην Ελλαδα εδω και αρκετα χρονια συμπεριλαμβανομενου και εμου του ιδιου. Ελληνας αντιστοιχος δεν υπαρχει ή τους θεωρουμε υποδιαιστερους;
Κατα την ταπεινη μου αποψη υπαρχουν και αλλοι εκπαιδευτες με παγκοσμια αναγνωριση στο βιογραφικο τους, που εξακολουθουν να μαχονται και να αποδεικνυουν οτι αξιζουν ακομα να βρισκονται στις πρωτες θεσεις της καταταξης.
Οσο για το σχολιο του Δημητρη ειμαι σιγουρος και συμφωνω μαζι του οτι ενας ερεθιστης σε οτι " ειδικοτητα" και εαν εξιδεικευεται μπορει να ανεβασει ή χαλασει τελειως μια εκπαιδευση χωρις απαραιτητα να χρησιμοποιησει καποιο εργαλειο.
Καλη συνεχεια στα σεμιναρια σας και ελπιζω οι "αγαθοι" τη καρδία να συνεχιζουν να ασχολουνται με τον πραγματικο κυναθλητισμο.
 


Dimitris-b

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2008
187
0
Θα ηθελα να ρωτησω εαν εχετε ρωτησει ποτε τον Κο Donini τι εργαλεια χρησιμοποιει για να διορθωσει -διαμορφωσει-επιβραβευσει στην δικη του εκπαιδευση.
Από τα λίγα που μπορώ να γνωρίζω ο Donini χρησιμοποιεί εκπαιδευτικά εργαλεία ανάλογα τον σκύλο όπως είναι και το σωστό.:)
Αυτό τον μήνα έχει και σεμινάριο στις 28 & 29 στον χώρο του με τον BART BELLON Ο οποίος για όσους δεν γνωρίζουνε μπορεί να θεωρηθεί η κορυφή στην χρήση ηλεκτρικού κολάρου και δουλεύει αποκλειστικά με αυτό:)
Τα συμπεράσματα δικά σας……….
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Απορώ ποιος έγραψε ότι ο Donnini ΔΕ χρησιμοποιεί εργαλεία γενικότερα στα σεμινάριά του.


Το τι κάνουμε καθημερινά στην προπόνηση, όμως, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
Όποιος θέλει έρχεται, παρακολουθεί, κρίνει κ πράττει αναλόγως.
 




zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
απο Λιλιάνα (σύζυγο του R. Donnini και εκτροφέας μαλινουά)

"Οι ανθρωποι μιλανε πολυ και ξερουν τα παντα

πρωτον
το σεμιναριο με τον Μπελον εχει ακυρωθει
δευτερον οτι δεν ειναι ολα για να βαζουμε σκατα στο στομα μας και οτι το κολλαρο το εχουν δουλεψει ολοι απο πολλα χρονια πριν και εχουν δει τι ειναι".



απο ζουζουνο:
Εισαι ο μονος απο 17 ατομα που εβαζε καρφι στον σκυλο του.
Τωρα το τι σου ειπαν για το σεμιναριο δεν ξερω, αλλα δεν εχεις και καλη σχεση με τον ρομπερτο γιατι νομιζεις οτι σου χαλασε το γαβγισμα στον ice και ο μαρσελ στον ελντορ. (για να σου χαλασουνε δυο διαφορετικοι ανθρωποι σε δυο διαφορετικους σκυλους το γαβγισμα μαλλον δεν γινεται, αλλα μαλλον οταν στο σπιτι παιζεις με τα εργαλεια που δεν ξερεις να δουλεψεις κανεις το κακο)

Θες να ασχοληθει καποιος μαζι σου και φαινεται οτι σε ποναει που πηρες ποδι απο το κλαμπ.
Το Καματερο ειναι ανοιχτο και μπορει οποιος θελει να ερθει να δει αν γινεται, εστω και σε 1 σκυλο, χρηση πνιχτη.
Λυπαμαι που εκανα παρεα μαζι σου και με βοηθουσες και σε βοηθουσα σε ο,τι μπορουσα.
Το χομπυ μας κανουμε παρ'το χαμπαρι!
Τα λεμε στους στιβους!
 
Last edited by a moderator:


Dimitris-b

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2008
187
0
απο Λιλιάνα (σύζυγο του R. Donnini και εκτροφέας μαλινουά)

"Οι ανθρωποι μιλανε πολυ και ξερουν τα παντα

Να και σε κάτι που συμφωνούνε :)
πρωτον
το σεμιναριο με τον Μπελον εχει ακυρωθει

Το σεμινάριο με τον Μπελον δεν ξέρω εάν έχει ακυρωθεί το σίγουρο είναι ότι ήταν προγραμματισμένο και ανακοινωμένο στην σελίδα του Roberto:confused:


απο ζουζουνο:
Εισαι ο μονος απο 17 ατομα που εβαζε καρφι στον σκυλο του.
Τωρα το τι σου ειπαν για το σεμιναριο δεν ξερω, αλλα δεν εχεις και καλη σχεση με τον ρομπερτο γιατι νομιζεις οτι σου χαλασε το γαβγισμα στον ice και ο μαρσελ στον ελντορ. (για να σου χαλασουνε δυο διαφορετικοι ανθρωποι σε δυο διαφορετικους σκυλους το γαβγισμα μαλλον δεν γινεται, αλλα μαλλον οταν στο σπιτι παιζεις με τα εργαλεια που δεν ξερεις να δουλεψεις κανεις το κακο)

Θες να ασχοληθει καποιος μαζι σου και φαινεται οτι σε ποναει που πηρες ποδι απο το κλαμπ.
Το Καματερο ειναι ανοιχτο και μπορει οποιος θελει να ερθει να δει αν γινεται, εστω και σε 1 σκυλο, χρηση πνιχτη.
Λυπαμαι που εκανα παρεα μαζι σου και με βοηθουσες και σε βοηθουσα σε ο,τι μπορουσα.
Το χομπυ μας κανουμε παρ'το χαμπαρι!
Τα λεμε στους στιβους!
Μιλάς για κάτι που δεν ξέρεις γιατί δεν ήσουνα εκεί.
Όταν εγώ πήγα στο Καματερό πριν 2 χρόνια περίπου ο Ice ήταν 6 μηνών ένα πολύ δυνατό σκυλί που όταν δάγκωνε δεν ήθελε να αφήσει. Από αυτή την ηλικία μέχρι και την ηλικία τον 18 μηνών στον Ice δεν είχε μπει καρφί αλλά είχε υποστεί πολύ μεγάλη πίεση ακολουθώντας τις οδηγίες του υπευθύνου.
Το μενού περιλάμβανε από τραβήγματα αιτιών και σφαλιάρες η να φυσάω μέσα σε αυτά μέχρι και να τον κρεμάω από τον πνίχτη μέχρι να αφήσει το αντικείμενο το αποτέλεσμα ήταν να με δαγκώσει ο σκύλος αρκετές φορές.:???:
Όλα αυτά γίνονταν περίπου επί ένα χρόνο περίπου και λίγο πριν από σεμινάριο του Roberto μετά από συζήτηση με τον υπεύθυνο του χώρου και χωρείς να έχω επιλογές στο σημείο που είχαμε φτάσει τον σκύλο έβαλα το καρφί. Βάζοντας λοιπόν καρφί και σε συνδυασμό με την άφιξη του Roberto είχα επιτέλους αποτέλεσμα. Το αποτέλεσμα ήσουνα εκεί για να το δεις όταν έδωσα εξετάσεις bh και έγινα αργότερα υπεύθυνος της ομάδας που δούλευες. Για την Ιστορία δεν πήρα κανένα πόδι εγώ έφυγα.
Ευχαρίστως να τα πούμε στους στίβους αλλά δεν μπορώ να περιμένω και αιώνια.:paja1:
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth

Επειδή έχεις έφεση να μαθαίνεις όπως λες μάθε ότι το παραμύθι δεν στο είπανε καλά η αυτή που σου το είπανε δεν το ζήσανε αλλά τους το μεταφέρανε όπως θέλανε


επειδή αφήνεις να εννοηθεί ότι είμαι "μιλημένος" να σου πώ ότι με λυπεί πολύ η εντύπωσή σου αυτή αλλά δεν με προσβάλει όπως ίσως να επιχείρησες ....
δεν νομίζω πάντως ότι έθεσα "θέσφατο" με την τοποθέτησή μου αλλά έκανα υποθέσεις του τύπου "για να λένε ότι δεν γίνεται χρήση εργαλείων άρα δεν γίνεται καθότι πρόκειται περι ψέματος που ευκολα διαπιστώνεται κι απο τον απλό επισκέπτη "
καθώς και "με λογική να το πάρεις ,αν ένας χειριστής επιθυμεί να χρησιμοποιήσει κάτι στον σκύλο του μάλλον δεν υπάρχει τρόπος να του απαγορευτεί"

πάντως
καθότι παντελώς άσχετος με τα κυναθλήματα (αν και θα ήθελα να έχω τα προσόντα να ασχοληθώ)
κακώς μίλησα κιόλας
ένεκα η προσπάθεια να μην γίνει το θέμα "αλλούγιαλλού"
η οποία απο ότι διαπιστώνω πήγε κι αυτή στον βρόντο
αφού τελικά συζητάμε "Dimitris-b και Κυνοαθηλτισμός Καματερού. Ποιός τι που πότε και γιατί"
το οποίο εύκολα θα μπορούσε να γίνει ένα άλλο τόπικ
και να συζητηθεί σε επίπεδο που θα προσέφερε στα υπόλοιπα μέλη κάτι χρήσιμο
 


Dimitris-b

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2008
187
0
επειδή αφήνεις να εννοηθεί ότι είμαι "μιλημένος" να σου πώ ότι με λυπεί πολύ η εντύπωσή σου αυτή αλλά δεν με προσβάλει όπως ίσως να επιχείρησες ....
δεν νομίζω πάντως ότι έθεσα "θέσφατο" με την τοποθέτησή μου αλλά έκανα υποθέσεις του τύπου "για να λένε ότι δεν γίνεται χρήση εργαλείων άρα δεν γίνεται καθότι πρόκειται περι ψέματος που ευκολα διαπιστώνεται κι απο τον απλό επισκέπτη "
καθώς και "με λογική να το πάρεις ,αν ένας χειριστής επιθυμεί να χρησιμοποιήσει κάτι στον σκύλο του μάλλον δεν υπάρχει τρόπος να του απαγορευτεί"

πάντως
καθότι παντελώς άσχετος με τα κυναθλήματα (αν και θα ήθελα να έχω τα προσόντα να ασχοληθώ)
κακώς μίλησα κιόλας
ένεκα η προσπάθεια να μην γίνει το θέμα "αλλούγιαλλού"
η οποία απο ότι διαπιστώνω πήγε κι αυτή στον βρόντο
αφού τελικά συζητάμε "Dimitris-b και Κυνοαθηλτισμός Καματερού. Ποιός τι που πότε και γιατί"
το οποίο εύκολα θα μπορούσε να γίνει ένα άλλο τόπικ
και να συζητηθεί σε επίπεδο που θα προσέφερε στα υπόλοιπα μέλη κάτι χρήσιμο
Σκοπός μου δεν είναι να σε προσβάλλω άλλωστε γιατί να το κάνω αφού δεν γνωριζόμαστε ούτε έχει προηγηθεί κάτι μετάξι μας.:eek:

Δεν μου λες αφού είναι ψέμα η χρίση του καρφιού για εξήγησε μου την ύπαρξη του κρυφού καρφιού και στα δυο βίντεο?:?:

Το μόνο χρήσιμο που βγαίνει από αυτή τη συζήτηση είναι ότι λάμπει δεν είναι χρυσός :!:
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ΟΚ
παρεξήγηση....

για το καρφί δεν μπορώ να σου απαντήσω
κυρίως γιατί δεν το ξέρω ποιό είναι...

όμως,πάλι υποθετικά,μπορεί να ήθελε να βάλει ο χειριστής.......

ότι λάμπει δεν είναι χρυσός -αυτό είναι ηλίου φωτεινότερον (παλιά κάποιοι πολιτισμοί θεωρούσαν τον ήλιο μιά μεγάλη χρυσαφένια μπάλα...)
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Δεν μου λες αφού είναι ψέμα η χρίση του καρφιού για εξήγησε μου την ύπαρξη του κρυφού καρφιού και στα δυο βίντεο?:?:




Τα 2 απο τα 3 σκυλια δεν ανηκουν στο κλαμπ και το αλλο ηρθε ετσι στο κλαμπ.

Δεν εχω καταλαβει ομως τι σε ενοχλει σε ολη αυτη την ιστορια?
 


Dimitris-b

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2008
187
0
Πρώτον τα σκυλιά δεν είναι 3 στα οποία αναφέρομε αλλά 2 και είναι και τα δυο ειναι μέλη του κλαμπ και το ένα τουλάχιστον μέχρι και το σεμινάριο δούλευε με καρφί.
Όπα φτάσαμε και στην ουσία τη με <<ενοχλεί>>
Με ενοχλεί η έμμεση διαφήμιση του κλαμπ λέγοντας ότι δεν χρησιμοποιούνται εργαλεία σαν επιχείρημα για να μαζέψει κόσμο.
Ξέρεις γιατί ?
Το έχω γράψει και σε προηγούμενο μήνυμα ότι δεν είναι απαραίτητα τα εργαλεία για να πιέσεις η να κάνεις ζημία σε ένα σκύλο.
Δεν είμαι αντίθετος στο να μαζέψετε κόσμο και να κάνετε την διαφήμιση σας αλλά κάντε το σωστά μέσα από την δουλεία σας και της εξετάσεις εργασίας και όχι πιπιλώντας την καραμέλα δεν δουλεύουμε με εργαλεία
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πάντως
αν ασχολιόμουν θα προτιμούσα το χωρίς εργαλεία
αλλά με πολλούς που μιλάω μου λένε ότι το "χωρίς εργαλεία" δεν τους πείθει
μάλιστα πολλοί απο τους "μεγάλους" των εκπαιδευτών διαβάζω ότι ξεκινάνε με δυό τρείς γερές τραβηξιές στον πνίχτη έτσι για πρωινό-χωρίς ουσιαστικό λόγο

εννοώ ότι δεν μου φαίνεται και τόσο να θέλουν να μαζέψουν κόσμο όσο μάλλον συγκεκριμένο κόσμο...

και τελικά
μάλλον δυσφήμιση είναι αν λένε "όχι εργαλεία"
και ξεκινήσω να πάω εγώ ο "δεν θέλω εργαλεία"
και μου πούνε βάλε
μετά
εκτός απ το γεγονός ότι διαφωνώ μαζί τους ώς προς τα εργαλεία
θα τους έχω και για ψευτες και ότι αποπειράθηκαν να με κοροιδέψουν

νομίζω?
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Δηλαδη Δημητρη λες οτι το Καματερο προτεινει στα μελη του να χρησιμοποιουνε εργαλεια?Εσυ που το χρησιμοποιησες στο προτεινε το Καματερο?
 


Dimitris-b

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2008
187
0
Μετά από δυο χρόνια στο συγκεκριμένο κλαμπ επέτρεψε μου να αντιλαμβάνομαι διαφορετικά τα πράγματα και να έχω διαφορετική άποψη
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Οχι δεν σου επιτρεπω και εγω 20 μηνες ειμαι εκει.Απαντησε γιατι εκτιθεσαι τωρα...


Το Καματερο προτεινει στα μελη του να χρησιμοποιουνε εργαλεια?Εσυ που το χρησιμοποιησες στο προτεινε το Καματερο?
 
Last edited:


Dimitris-b

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2008
187
0
Δηλαδη Δημητρη λες οτι το Καματερο προτεινει στα μελη του να χρησιμοποιουνε εργαλεια?Εσυ που το χρησιμοποιησες στο προτεινε το Καματερο?
Εσύ Παναγιώτη αυτό κατάλαβες ότι είπα μετά από τόσα μηνύματα?:eek:
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Οχι δεν σου επιτρεπω και εγω 20 μηνες ειμαι εκει.Απαντησε γιατι εκτιθεσαι τωρα...
το δεν σου επιτρέπω δεν χωράει στην έννοια του ευγενικού διαλόγου όμως ;)
 


Dimitris-b

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2008
187
0
Στο μήνυμα μου #70 απαντάω στο κοκονι και όχι σε εσένα
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μπλέξαμε τα πόστ μας....

πάντως
ως τρίτος παρατηρητής
παρατηρώ προσωπική γνωριμία όλων σας
λίγη πικρία
και μιά τάση "επι προσωπικού"

είστε όλοι σίγουροι ότι δεν "μαμάμε" το τόπικ και ότι δεν υπάρχει καλύτερος χώρος για να τα πείτε?

έχω απο χθές που το επισημαίνω αυτό με το μέλλον του θέματος :)
 


Status
Κλειδωμένο θέμα