Cyrenensis Eroe, ο Ήρωας της Κυρηναϊκής


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ήρθε λοιπόν η μεγάλη στιγμή να συστηθούμε και μεις!

Από δω ο Eroe μου! Αισθηματίας, μάγκας, παιχνιδιάρης, και φυσικά ΑΦΤΙΑΣ.

20171214_142812.jpg 20171214_122333.jpg 20171214_111343.jpg

Η μαμά μας η Birba ("Τσαχπίνα" στην Σικελική διάλεκτο)

a560.jpg

O μπαμπάς μας ο Cyrenensis Ottoman

otto49.jpg

Και ο παππούς μας ο Άργος (Argo del Gelso Bianco)

argo_willy.jpg


Όπως είχε γράψει κι ένας φορουμίτης στον τίτλο του ποστ του, είμαι χεσμένη από τη χαρά μου και δεν μπορώ τώρα να γράψω κάτι σοβαρό ή αναλυτικό. Αυτή τη στιγμή είμαι ικανή μόνο να χοροπηδάω, σχωρέστε με :notworthy::notworthy::notworthy:
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
πω ντροπη, τοσο καιρό νόμιζα είναι η Eroe!

Ωραία ψηλόλιγνα σκυλούνια! Δεν εχω δεί ποτέ απο κοντά.

Να περνάτε πάντα όμορφα!
 
  • Like
Reactions: ioanna a and Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
πω ντροπη, τοσο καιρό νόμιζα είναι η Eroe!

Ωραία ψηλόλιγνα σκυλούνια! Δεν εχω δεί ποτέ απο κοντά.

Να περνάτε πάντα όμορφα!
Σήμερα όταν βγήκαμε βόλτα μια κυρία με ρώτησε αν είναι ντόμπερμαν :D:D
Σ'ευχαριστούμε!! :love::love:
 
  • Like
Reactions: medusa










Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Φχαριστουμεεεεεεεε!
Είναι και ένας απίστευτος αγκαλίτσας, γενικά η φυλή θεωρείται μια απο τις πιο στοργικές αλλά αυτός είναι το κάτι άλλο κ τα φιλάκια αυτά δεν περιγράφονται... :X3::X3::X3::X3::X3:.
Όσες δεν μπορείτε να επιλέξετε λοσιόν ντεμακιγιάζ, παίρνετε από ένα τσιρνέκο κ είστε έτοιμες λολ :D:D
 
  • Like
Reactions: myEnzo


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πολύ ιδιαίτερα σκυλιά.
Δεν έχω δει ποτέ από κοντά.

Είναι μεσαίου μεγέθους;
Περίπου για τι κιλά μιλάμε;

Να σου ζήσει, να είναι πάντα γερός!
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Πολύ ιδιαίτερα σκυλιά.
Δεν έχω δει ποτέ από κοντά.

Είναι μεσαίου μεγέθους;
Περίπου για τι κιλά μιλάμε;

Να σου ζήσει, να είναι πάντα γερός!
Ιδιαίτερα δεν είναι, αν εξαιρέσουμε την ιδιότητα να κοκκινίζουν (όχι από την ντροπή όμως, αλλά μετά από άσκηση και ύπνο). :)
Ο Ερόε είναι τώρα στα 9,5 κιλά και αναμένεται να γίνει 12 σαν τον πατέρα του, συνήθως το βάρος των αρσενικών είναι 10—12 κιλά και των θυληκών 8-10 κιλά με ύψος 46-52 και 42-50 cm αντίστοιχα
 




Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Ωραίος ο νέος!!! Σπαθάτος (όπως έλεγε και κάποιος γνωστός μου)!! Να τον χαίρεσαι και να τον "ανέχεσαι" για πολλά πολλά ακόμη χρόνια!!!!! Πάρα πολλά!!! (ή να σε ανέχεται:sneaky:)
 
  • Like
Reactions: Eroe


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Πραγματικά δεν είναι από τις πολύ γνωστές ράτσες...δεν αδικώ την κυρία με το ντόπερμαν αφού και εγώ όταν τον είδα ψαχνόμουν...μετά μπήκα και διάβασα ..φαντάζομαι πολύ θα σε ρωτούν από εδώ και πέρα, υπομονή να έχεις...lol

Να τον χαίρεσαι λοιπόν και πάντα υγιής. Φοβερή επιλογή.
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Σκέφτεσαι και για εκθέσεις;
Όχι. Όχι ότι έχω κάποιο πρόβλημα με τις εκθέσεις, απλά ξέρω τον εαυτό μου και δεν. Εγώ στην έκθεση = Άσιμος στη Γιουροβίζιον :D
Σκέφτομαι για κάποιο άθλημα, θα το δούμε στην πορεία όμως.


Ωραίος ο νέος!!! Σπαθάτος (όπως έλεγε και κάποιος γνωστός μου)!! Να τον χαίρεσαι και να τον "ανέχεσαι" για πολλά πολλά ακόμη χρόνια!!!!! Πάρα πολλά!!! (ή να σε ανέχεται:sneaky:)
Να αλληλοανεχόμαστε λοιπόν, αφού είμαστε κι οι δυο λίγο ασυμβίβαστοι :p
Σ'ευχαριστούμε :love: Κι εσύ με το καλό να πάρεις τον Chara La Boss!

φαντάζομαι πολύ θα σε ρωτούν από εδώ και πέρα, υπομονή να έχεις...lol

Να τον χαίρεσαι λοιπόν και πάντα υγιής. Φοβερή επιλογή.
Ε ναι μόνο σήμερα με ρώτησαν καμια 20ρια φορες :ROFLMAO:
Φχαριστούμε!
 




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
θεωρειται λαγωνικο;

γραψε μας καποια πραγματα για την ιστορια τους, δεν ξερω τιποτα :barefoot:.
έχω ένα βιβλίο για τη φυλή, αλλά είναι στα Ιταλικά, σε καποια φάση θα μεταφράσω μερικά αποσπάσματα και θα τα αναρτήσω στο σχετικό νήμα της 5ης ομάδας. Εν ολίγοις, ναι, είναι λαγωνικό αλλά δεν έχει καμιά συγγένεια με το γουίπετ και με το μπορζόι όπως θα μπορούσε να υποθέσει κανείς, είναι μια πρωτόγονη Μεσογειακή φυλή που συγγενεύει με τον Κρητικό ιχνιλάτη και με τον σκύλο του Φαραώ, όπως επίσης και με το Ποντένκο, οι Σικελοί πιστεύουν μάλιστα ότι οι πρόγονοι αυτών των σκυλιών ήρθανε στο νησί με τους Έλληνες αποίκους ή με τους Καρχηδόνιους. Υπάρχουν πολλά αρχαιολογικά ευρήματα με απεικονήσεις παρόμοιων σκύλων, αλλά δεν είναι ακόμα αποδεδειγμένο ότι όντως είναι πρόγονοι των σύγχρονων. Εκείνα τα αρχαία σκυλιά δεν ήταν απλά κυνηγόσκυλα, τα χρησιμοποιούσαν κυρίως σαν σκυλιά συντροφιάς αλλά και σαν φύλακες. Ήταν μάλιστα και το ιερό ζώο σε έναν ναό του Ήφαιστου. Να π.χ. ένα νόμισμα της Σεγέστας με μικρό λαγωνικό

Segesta1.jpg
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Διαβάζω σε ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο της Diana Elisova (εκτροφέα του Eroe), πως αναγνωρίστηκαν σαν φυλή από την FCI το 1956 και ανήκουν στην Ομάδα 5.

Δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένη φυλή, και μάλιστα λέγεται πως τα μη καταγεγραμμένα Cirneco Σικελών κυνηγών είναι πολύ περισσότερα από όσα εγγράφονται στα γενεαλόγια παγκοσμίως.
Σε ετήσια βάση γεννιούνται περίπου 500 σκυλιά κυνηγών στην Ιταλία, έναντι περίπου 130 με pedigree.
Στη Φινλανδία κατά μέσο όρο εγγράφονται στο γενεαλόγιο 28 σκύλοι τον χρόνο.
Το 2015 στη Γαλλία καταχωρήθηκαν 14 σκύλοι, στη Σουηδία 8, στο Ηνωμένο Βασίλειο 7. Κανένα στην Γερμανία και στην Ιαπωνία.

Το 2015 τα Cirneco στην Αμερική ήταν στην 162η θέση νέων εγγραφών στο εκεί γενεαλόγιο, από σύνολο 184 φυλών.


Κι ένα βιντεάκι από την έκθεση του ομίλου(?) στην Φινλαδία
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Διαβάζω σε ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο της Diana Elisova (εκτροφέα του Eroe), πως αναγνωρίστηκαν σαν φυλή από την FCI το 1956 και ανήκουν στην Ομάδα 5.

Δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένη φυλή, και μάλιστα λέγεται πως τα μη καταγεγραμμένα Cirneco Σικελών κυνηγών είναι πολύ περισσότερα από όσα εγγράφονται στα γενεαλόγια παγκοσμίως.
Σε ετήσια βάση γεννιούνται περίπου 500 σκυλιά κυνηγών στην Ιταλία, έναντι περίπου 130 με pedigree.
Στη Φινλανδία κατά μέσο όρο εγγράφονται στο γενεαλόγιο 28 σκύλοι τον χρόνο.
Το 2015 στη Γαλλία καταχωρήθηκαν 14 σκύλοι, στη Σουηδία 8, στο Ηνωμένο Βασίλειο 7. Κανένα στην Γερμανία και στην Ιαπωνία.

Το 2015 τα Cirneco στην Αμερική ήταν στην 162η θέση νέων εγγραφών στο εκεί γενεαλόγιο, από σύνολο 184 φυλών.


Κι ένα βιντεάκι από την έκθεση του ομίλου(?) στην Φινλαδία

Ισχύει. Αν κοιτάξεις το pedigree του Eroe, σε κάποια σημεία θα δεις παύλες. Αυτές αντιστοιχούν στα σκυλιά Σικελών κυνηγών των οποιών τα ονόματα είναι άγνωστα

http://cirneco-dell-etna.com/pedigree_otto_birba.html
 




Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Αα μας εκλεψαν κ το ονομα:LOL::LOL: να τον χαιρεσαι ειναι κουκλια και περιεργα σκυλια.. ωραια περιεργα δλδ!! Ειναι τοσο κοντοτριχο οσο φαινεται; Με τις τριχες τι γινεται πως τα πατε δλδ ισα που φαινονται;; Αν κ ειναι μικρος ακομα κ φανταζονται οτι δεν θα εχει καλοφανει.. πολυ ενδιαφερουσα και η ιστορια τους..
 
  • Like
Reactions: Eroe