Dante Di Caneguardiano aka Cargo- Bullmastiff


Status
Κλειδωμένο θέμα

aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Τελικα οοοοο,τι και να λεμε μενει για εσωτερικη καταναλωση μονο... Ειδα στο facebook οτι ο σκυλος οχι μονο δεν εχασε... Αλλα ειναι 78kg πλεον.. Εχει κανει ο διοκτητης του cargo, tag ατομο που εχω στις επαφες μου.. 19/8 εγραψε οτι ειναι 22 μηνων, 72cm & 78kg.
Πιστευω οτι το θεμα ειναι πολυ σοβαρο, καθως ολοι ξερουμε τις συνεπειες που εχει η παχυσαρκια και στα σκυλια και στον ανθρωπο.

Οποτε το αναφερω, επειδη υπαρχουν ατομα που γνωριζουν τον ιδιοκτητη του, μηπως να του το συζητουσαν (παλι).


Sent from my new iPad using Tapatalk HD
 
Last edited:




panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
τον μαιο που ειχε γραψει ,ο cargo ηταν 19 μηνων , 70 κιλα και ηταν χοντρος,
τωρα 22 μηνων και 78 κιλα ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ????????????
κριμα το σκυλι ρε γαμωτο.......
 






sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
SIZE AND WEIGHT:
Height at the withers: Males: 64 - 69cms.
Females: 61 - 66 cms.
Weight: Males: 50 - 59 kgs.
Females: 41 - 50 kgs.

FAULTS: Any departure from the foregoing points should be considered a fault and the seriousness with which the fault should be regarded should be in exact proportion to its degree and its effect upon the health and welfare of the dog.
 






panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
πολυ φοβαμαι οτι σε λιγο καιρο καποιος θα πενευεται για το 90κιλο σκυλι του
στα φεισμπουκια και στα λοιπα φορουμ...
 


peskandritsos

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2009
225
0
Γιατί δεν απαντάει και ο ίδιος έτσι ώστε να λυθούν κάποιες απορίες?
Μπορεί το σκυλάκι να έχει κάποιο πρόβλημα υγείας και να το παλεύει να γίνει καλά.
Μπορεί ακόμα να έχει βγει και στο ύψος αρκετά εκτός ράτσας και να μην είναι πολύ παχύ αλλά ογκώδης.
Θυμάμαι κάπου είχα διαβάσει ότι όταν στις αρχές έγραφε για το μέγεθός του όλοι μπράβο και συγχαρητήρια του δίνανε που γινόταν ένα τεράστιο σκυλί.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Δεν εχει δει κανενας σας ποτε του σκυλο με μεγεθος εκτος προτυπου?
Υγιες κατα τα αλλα- αλλα πολυ μεγαλητερο απο το κανονικο?
Ενα τετοιο δειγμα ειναι και ο Cargo. Ειναι τεραστιος σε ολα του, αλλα αρμονικα τεραστιος.

Εδω φαινεται ο σκυλος σε κινηση- εμενα τουλαχιστον δεν μου φαινεται αρρωστος ή να εχει προβλημα και μαλιστα κινειται σε δυσκολο terrain.

Bullmastiff - Cargo at his place - YouTube
Bullmastiff - Cargo is on duty at his lovely farm - YouTube
Bullmastiff - Cargo revives the old days - YouTube
Bullmastiff - Cargo at the mountain - YouTube
Bullmastiff - Cargo at the sea - YouTube
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.653
19.887
Ως "εκτός προτύπου", επιτρέπεται να συμμετέχει σε έκθεση;

Τον Ιούνιο πάντως που ηταν ελαφρύτερος από τώρα, όχι μόνο δεν μπορούσε να κουνηθεί. Περπάταγε [με βήμα πολύ αργό] και βόγγαγε. Τόσο, που ακόμη και ο γιατρός του, δήλωσε ότι φυσικά και είναι υπέρβαρος.
 






aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Πως γινεται να ναι ελαχιστα πανω απο το επιτρεπτο σε cm και να χει τετοια αποκλιση στα κιλα??

Κι επισης πως γινεται να παιρνει σε τετοια ηλικια, τοσο γρηγορα βαρος??? 8 κιλα σε 3 μηνες??!!

Αμα ειναι να φτασω κι εγω το λαμπραντορ μου 40κ και να λεω οχι δεν ειναι χοντρη, απλα εκτος προτυπου!!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ως "εκτός προτύπου", επιτρέπεται να συμμετέχει σε έκθεση;

Τον Ιούνιο πάντως που ηταν ελαφρύτερος από τώρα, όχι μόνο δεν μπορούσε να κουνηθεί. Περπάταγε [με βήμα πολύ αργό] και βόγγαγε. Τόσο, που ακόμη και ο γιατρός του, δήλωσε ότι φυσικά και είναι υπέρβαρος.
Κάθε σκύλος που διαθέτει Pedigree μπορεί να συμμετάσχει σε μια έκθεση!Είτε πάρει μια καλή κρίση είτε μια κακή κρίση!
Η έκθεση δεν είναι συνώνυμη με την εντέλεια και ότι θα πρέπει να παίρνουν μόνο μέρος τα σκυλιά εντός προτύπου στο απόλυτο!

Το βάρος κατά κύριο λόγο δεν παίζει μεγάλο ρόλο, ωστόσο παίζει στην συνολική εικόνα του ζώου!
Παρατηρήσεις προφανώς μπορούν να γίνουν από τον κριτή, έως και αποκλεισμός, αναλόγως κριτή!

Αν σε ένα ζώο το πρότυπο του αναφέρει ότι πρέπει να είναι πχ από 45-55 κιλά και το ζώο είναι 60 είναι μέσα στα "ανεκτά όρια" και στην διακριτική ευχέρεια του κριτή το τι θα κάνει!
Θα μου πεις "πως δεν παίζει ρόλο?", ότι στην υγεία του(σωματικά) μπορεί να προκαλέσει ζημιά κτλ, ναι αλλά ωστόσο το βάρος χάνεται, είναι μεταβλητό!

Αν μου έφερναν εμένα έναν σκύλο που ήταν υπέρβαρος κατά 5 κιλά με άψογη μορφολογία και έναν σκύλο με εμφανή ελάττωμα στην μορφολογία, όχι σωστές θέσεις μερών κτλ κανονικό στο βάρος, θα προτιμούσα ασυζητητί τον πρώτο σκύλο!
 
Last edited:


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Δεν εχει δει κανενας σας ποτε του σκυλο με μεγεθος εκτος προτυπου?
Υγιες κατα τα αλλα- αλλα πολυ μεγαλητερο απο το κανονικο?
Ενα τετοιο δειγμα ειναι και ο Cargo. Ειναι τεραστιος σε ολα του, αλλα αρμονικα τεραστιος.

Εδω φαινεται ο σκυλος σε κινηση- εμενα τουλαχιστον δεν μου φαινεται αρρωστος ή να εχει προβλημα και μαλιστα κινειται σε δυσκολο terrain.

Bullmastiff - Cargo at his place - YouTube
Bullmastiff - Cargo is on duty at his lovely farm - YouTube
Bullmastiff - Cargo revives the old days - YouTube
Bullmastiff - Cargo at the mountain - YouTube
Bullmastiff - Cargo at the sea - YouTube
Sorry αν και ειχα πει πως δεν θα εγραφα σε τετοιο θεμα γελασα πολυ με τα βιντεακια!!!Ειδικα σ αυτο το "Cargo @ the mountain" ουτε να κουνηθει δεν μπορει ο καημενος!!!Πολυς ντορος για το τιποτα λεω εγω...και μαλλον δεν ειμαι ο μονος!Εντος εκτος προτυπου προσωπικα δεν μ ενδιαφερει...ο σκυλος εχει πολλα παραπανω κιλα και φαινεται απο χλμ!Και αλλοι εχουν σκυλους 70+ cm και ιδιας κατασκευης και ακομα πιο γεροδεμενους....ακομα και ιδιας φυλης (βλεπε Nasouk πχ) αλλα ειναι σιγουρα πολυ λιγοτερα κιλα και σιγουρα πολυ πιο γραμωμενοι και με μεγαλυτερη αντοχη!!!Κατα τα αλλα,περι ορεξεως.....bullmastiff-ο-πιτα!!! :)
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.653
19.887
Ακριβώς το αυτό με τον Eammon.
Και είναι πραγματικά αστείο να ασχολούμαστε πλέον τόσο πολύ, με τα κιλά ενός σκύλου.
Ειλικρινά, κι εγώ μετάνοιωσα που σχολίασα.

st3li0 μου, νομίζω ότι καταλαβαινόμαστε και χωρίς τέτοιες αναλύσεις-παραθέσεις κανονισμών.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
παιδια το σκυλι στο βουνο,φαινεται....δε μπορει να παρει τα ποδια του...απλα στεκεται ορθιο,αν καταλαβαινεται τι εννοω...καμια αρμονια κινησης...για εκρηξη ουτε λογος,για αντοχη,ας το αφησουμε,εργασια?καλα.....το θεμα δεν ειναι εκθεσιακο,αλλα υγειας.μεγαλη μπουκια να φαω,μπορει να χασω το ζωο μου πιο γρηγορα,αλλα αν συνεχισει ετσι,δεν θα εχει πολυ δρομο και αν εχει,θα ειναι μεσα στα προβληματα υγειας.ειναι υπερβαρο κ για μενα ,λυπαμαι που το λεω,ασχημο.ειναι σαν να τα εφαγε με τον παγκαλο!
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Είναι άκομψο αυτό που συμβαίνει τώρα με την κριτική. Στην τελική άλλος έχει το καρπούζι και το μαχαίρι. Μόνο ο εκτροφέας ίσως να μπορεί να πει κάτι.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki