DNA test


zeppos

Member
19 Δεκεμβρίου 2009
12
0
ΧΙΟΣ
ΜΑΚΗΣ

foibos

SARA WEST

και να συμπληρωσω και κατι ακόμη

la salive ne contient pas d’ADN, il est donc impératif de bien frotter l’intérieur de la joue pour obtenir des fragments de tissus

αυτο γραφετε στις οδηγιες απο εργαστηριο που πιστοποιει το DNA σε σκυλους και πιθανες γεννετικες αρρώστεις στην Ευρωπη

τι ισχυει τελικα ???????????????
Γεια σας. Ειμαι νέο μέλος και δεν ξέρω αν γράφω σωστάαλλά ελπίζω το μήνυμά μου να σας φτάσει. Εχω κουτάβια toy poodles λίγων ημερών και θα ήθελα να τα εξετάσω για PRA, PRCD.Ήθελα να ρωτήσω αν αυτά τα τεστ γίνονται στην Ελλάδα και που. Ευχαριστώ
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Καλωσήλθες στο φόρουμ!:)

Δεν έχω ιδέα για Ελλάδα αλλά θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις αν γίνονται στην Αμερική και πού. Μόλις το μάθεις, γράφεις στους Αμερικάνους, τους ρωτάς πού να κάνεις το τεστ και αν έχουν την πατέντα (που συνήθως την έχουν), θα σου πουν σε ποιο εργαστήριο μπορείς να κάνεις τις εξετάσεις στην Ευρώπη διότι δίνουν άδειες σε συγκεκριμένα μέρη. Π.χ. τα DNA τεστ των Αυστραλέζων Ποιμενικών τα κάνουν οι Ολλανδοί μετά από άδεια που πήρανε από τους Αμερικάνους.

Αν θες βοήθεια με τα γράμματα μπορώ να σε βοηθήσω εγώ γράφοντάς τα και ερευνώντας το όλον στο ίντερνετ.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
μια χαρα το εγραψες το μηνυμα.

τωρα θα το δουν ολα τα μελη και οσοι ξερουν θα σε βοηθησουν.

καλως ηρθες.:)

(Σαρα τι επικοινωνια ειναι αυτη...ακριβως μαζι ποσταραμε...:p)
 




Fileiro

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2006
452
1
Athens
Αν θέλεις επικοινώνησε μαζί μου με PM.Κάνουμε αρκετά συνεργαζόμενοι με εργαστήρια του εξωτερικού.
 


zeppos

Member
19 Δεκεμβρίου 2009
12
0
ΧΙΟΣ
Αν θέλεις επικοινώνησε μαζί μου με PM.Κάνουμε αρκετά συνεργαζόμενοι με εργαστήρια του εξωτερικού.
Ευχαριστώ για την απάντηση, πώς μπορώ να επιοινωνήσω μαζί σου με PM. ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ
 






Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εφόσον στην Αμερική, που έχει την πατέντα, κοστίζει 70 δολλάρια, φαντάζομαι ότι στην Ευρώπη θα έχει περισσότερο. Πρέπει όμως να πας σε εργαστήριο αναγνωρισμένο που να έχει την άδεια.
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Για ορισμένα τεστ DNA. Συγκεκριμένα ξέρω για το πανεπιστήμιο της Ουάσιγκτων που έχει δώσει άδεια σε εργαστήριο της Ολλανδίας για το MDR1 test. Είναι το μόνο μέρος στον κόσμο που το κάνει και έχει την πατέντα, είμαι σίγουρη γι' αυτό και το έχω ψάξει.;) Οπότε μετά άλλα εργαστήρια πρέπει να πληρώσουνε για την άδεια. Άλλα τεστ γίνονται από άλλα εργαστήρια.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Oops! Γράψτε λάθος. Την πατέντα την έχουν οι Ελβετοί, όχι οι Αμερικάνοι και συγκεκριμένα η Roche. Το έψαξα το ζήτημα και αρχικά είχαν αγοράσει τα δικαιώματα οι Αμερικάνοι στην Ουάσιγκτων, μετά όμως πήραν και άλλα εργαστήρια όπως της Ολλανδίας στο οποίο παραπέμπουν οι Αμερικάνοι στη σελίδα τους. Έχουν και τους αριθμούς της πατέντας που κατατέθηκε στην Αμερική, την Ευρώπη και την Αυστραλία από την ίδια εταιρεία. Οι πατέντες και μάλιστα οι ιατρικές-φαρμακευτικές λειτουργούν πολύ περίεργα, θα δείτε όμως τα νούμερα κάτω-κάτω:

http://www.vetmed.wsu.edu/depts-VCPL/test.aspx

Συγκεκριμένα γράφει:

* PCR for this service is performed pursuant to an agreement with Roche Molecular Systems, Inc.
US patents 6,790,621 and 7,393,643; Australian patent 2002249946; European patent 1389240.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Συγκεκριμένα ξέρω για το πανεπιστήμιο της Ουάσιγκτων που έχει δώσει άδεια σε εργαστήριο της Ολλανδίας για το MDR1 test. Είναι το μόνο μέρος στον κόσμο που το κάνει και έχει την πατέντα, είμαι σίγουρη γι' αυτό και το έχω ψάξει.;)
Στο Βελγιο κανουν το MDR1 test
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Άρα έχουν αγοράσει τα δικαιώματα διότι πατέντα υπάρχει, μπορείτε μάλιστα να τη βρείτε στο ίντερνετ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981