Dogo στο σπιτι


elric13

New Member
13 Δεκεμβρίου 2016
3
0
31
Καλησπέρα παιδια! Σκέφτομαι να αποκτήσω ενα Dogo Argentino αλλα θελω τη γνώμη σας. Εχω διαβάσει αρκετά για την φυλή και εχω καταλάβει οτι το συγκεκριμένο σκυλι χρειάζεται αρκετό χωρο! Η ερώτηση μου ειναι αν ο σκύλος θα μπορέσει να προσαρμοστεί μεσα στο σπιτι! Θα εκτονώνεται τις βόλτες η και παλι θα εχει πολυ ενέργεια και θα ξεσπάει στο σπιτι; Αν και μ αρεσει παρα η ράτσα αυτη δε θα θελα να παρω ενα σκύλο που θα βασανίζεται μεσα στο σπιτι..
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Θα εκτονώνεται τις βόλτες η και παλι θα εχει πολυ ενέργεια και θα ξεσπάει στο σπιτι;
Εξαρτάται!
Αν έχεις όρεξη να το εκτονώσεις εσύ...και όχι να εκτονόνεται...

Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω την ερώτηση σου...οποιοδήποτε σκύλο και να έχω στην ζωή μου δεν υπάρχει περίπτωση να ζει χώρια από μένα...είτε είναι μεγαλόσωμος, είτε δύστροπος, είτε δεν ξέρω και 'γω τι...

Δεν πάει το μέσα-έξω ανάλογα με το τι σκύλος είναι...
 


elric13

New Member
13 Δεκεμβρίου 2016
3
0
31
αν μιλαμε για διαμερισμα πιστευω πρεπει να στραφεις σε αλλη φυλη
Θα μπορούσα να το εχω στην αυλή αλλα ειχαμ πετάξει φόλα σε προηγούμενο σκύλο που είχα και το φοβαμε.. Με κατάλληλη εκπαίδευση μπορει εξαλειφθεί αυτος ο κίνδυνος ;;
 


elric13

New Member
13 Δεκεμβρίου 2016
3
0
31
Εξαρτάται!
Αν έχεις όρεξη να το εκτονώσεις εσύ...και όχι να εκτονόνεται...

Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω την ερώτηση σου...οποιοδήποτε σκύλο και να έχω στην ζωή μου δεν υπάρχει περίπτωση να ζει χώρια από μένα...είτε είναι μεγαλόσωμος, είτε δύστροπος, είτε δεν ξέρω και 'γω τι...

Δεν πάει το μέσα-έξω ανάλογα με το τι σκύλος είναι...
Εξαρτάται!
Αν έχεις όρεξη να το εκτονώσεις εσύ...και όχι να εκτονόνεται...

Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω την ερώτηση σου...οποιοδήποτε σκύλο και να έχω στην ζωή μου δεν υπάρχει περίπτωση να ζει χώρια από μένα...είτε είναι μεγαλόσωμος, είτε δύστροπος, είτε δεν ξέρω και 'γω τι...

Δεν πάει το μέσα-έξω ανάλογα με το τι σκύλος είναι...
Εξαρτάται!
Αν έχεις όρεξη να το εκτονώσεις εσύ...και όχι να εκτονόνεται...

Προσωπικά δεν μπορώ να καταλάβω την ερώτηση σου...οποιοδήποτε σκύλο και να έχω στην ζωή μου δεν υπάρχει περίπτωση να ζει χώρια από μένα...είτε είναι μεγαλόσωμος, είτε δύστροπος, είτε δεν ξέρω και 'γω τι...

Δεν πάει το μέσα-έξω ανάλογα με το τι σκύλος είναι...
ξεκαθαρα δε κατάλαβες την ερώτηση αλλα δε πειραζει
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
ξεκαθαρα δε κατάλαβες την ερώτηση αλλα δε πειραζει
Την ερώτηση την κατάλαβα πολύ καλά, πίστεψε με! ;)

Εμμέσως πλην σαφώς σου λέω ότι δεν έχει σημασία η φυλή, το μέγεθος ή ο χαρακτήρας του ζώου με το που διαμένει ο σκύλος!

Θα σου πω μονάχα ότι τον πιο full σε ενέργεια σκύλο να έχεις είναι πιο εύκολο να του δημιουργήσεις διακόπτες και να ξέρει πότε θα boostάρει και πότε θα είναι off γιατί πολύ απλά έξω θα τον πορώνεις και θα περιμένει το κάθε "έξω" για να εκτονωθεί.

Άρα κάνε στην άκρη το τι σκύλο θα επιλέξεις και βάλε στο παιχνίδι να ανεβάσεις τις γνώσεις σου ώστε να μπορείς να τον χειρίζεσαι έξω, να του δίνεις να καταλαβαίνει σε κάθε εκτόνωση για να έχεις έναν σκύλο στο σπίτι τέζα και ένα σπίτι τζιτζί.
Γι'αυτό τον λόγο σου υπογράμμισα και σου έκανα και πιο έντονα κάποια σημεία που άθελα σου γράφεις, για να σου δώσω να καταλάβεις που είναι η λύση!

Τα παραπάνω όσον αφορά το κομμάτι «χειρισμός»!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
;)

Εμμέσως πλην σαφώς σου λέω ότι δεν έχει σημασία η φυλή, το μέγεθος ή ο χαρακτήρας του ζώου με το που διαμένει ο σκύλος!
Φυσικα κ εχει, στην ποσοτητα της ασκησης την ποιοτητα της κ αυτα που αμεσα μεταφραζονται ως "χρονος ενασχολησης ιδιοκτητη".

Ενας υψηλης ενεργειας μεγαλοσωμος σκυλος που χρειαζεται μια ωρα ασκηση μιν την ημερα και ζει σε αστικο περιβαλλον κ δη διαμερισμα ειναι ενας εφιαλτης για εναν ιδιοκτητη που δουλευει φουλ οκταωρο κ λειπει δεκαωρο, οταν πρεπει να τον παρει να βρει βουνο η καταλληλο χωρο να μπορεσει ο σκυλος να τρεξει να παιξει κ να εκτονωθει.
Δεν εχουν ολοι αυτο το χρονο να διαθεσουν κ καταληγουν με εναν σκυλο καταστροφικο κ εναν προβλημα πανω στο κεφαλι τους.
Αρα ναι εχει μεγαλη σημασια ΤΙ σκυλος ειναι κ που μενει.....
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Αυτό που θα πω θα έρθει σε αντίθεση με τοποθετήσεις μου που έχω κάνει κατά καιρούς περί ανάγκης εκτόνωσης...αλλά ας είναι, ξέρω ότι μιλάω σε άνθρωπο που αντιλαμβάνεται!

Το να είναι καταστροφικός ένας σκύλος εδώ που τα λέμε δεν οφείλεται πάντα στο τι φυλή είναι, αλλά στο ότι του επιτρέπεται να είναι καταστροφικός(βλ. ελεύθερος σκύλος μέσα στο σπίτι, μη διορθωμένες συμπεριφορές εντός σπιτιού, όχι σωστή εκπαίδευση, όχι σωστό πρόγραμμα, όχι σωστή ποιότητα εκτόνωσης κ.α.)

Οι παραπάνω λόγοι πιστεύω είναι πιο ισχυροί από το γεγονός ότι έχεις ένα full ενέργεια σκύλο μέσα στο σπίτι και δουλεύεις 12ώρο και δεν έχεις χρόνο να εκτονώσεις τον σκύλο.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
αν μιλαμε για διαμερισμα πιστευω πρεπει να στραφεις σε αλλη φυλη
Διαφωνω.. εν μερει. Το ιδανικο για ενα dogo ειναι ενα σπιτι με χωρο για εκτονωση ναι. Αλλα οπως σωστα ειπε ο Stelios, να το εκτονωνεις οχι να εκτονωνεται. (εκτος εαν εχεις σκοπο να βαλεις και δευτερο σκυλο στη ζωη σου ) Αλλα αυτο δε σημαινει οτι το διαμερισμα ειναι κατι αρνητικο. Εαν ο ιδιοκτητης γνωριζει, ενδιαφερεται και ικανοποιει τις αναγκες του θα ειναι μια χαρα. Σιγουρα απαιτει περισσοτερο χρονο απο ενα μπουλντογκ ή ενα μπουλμαστιφ. Επισης, αυτη η τοσο χιλιο ειπωμενη υψηλη ενεργεια του dogo ειναι για τα 2 πρωτα χρονια. Μετα ο σκυλος γινεται ενα φυσιολογικο σκυλι :whistle::)


Θα μπορούσα να το εχω στην αυλή αλλα ειχαμ πετάξει φόλα σε προηγούμενο σκύλο που είχα και το φοβαμε.. Με κατάλληλη εκπαίδευση μπορει εξαλειφθεί αυτος ο κίνδυνος ;;
Οχι.
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Διαφωνω.. εν μερει. Το ιδανικο για ενα dogo ειναι ενα σπιτι με χωρο για εκτονωση ναι. Αλλα οπως σωστα ειπε ο Stelios, να το εκτονωνεις οχι να εκτονωνεται. (εκτος εαν εχεις σκοπο να βαλεις και δευτερο σκυλο στη ζωη σου ) Αλλα αυτο δε σημαινει οτι το διαμερισμα ειναι κατι αρνητικο. Εαν ο ιδιοκτητης γνωριζει, ενδιαφερεται και ικανοποιει τις αναγκες του θα ειναι μια χαρα. Σιγουρα απαιτει περισσοτερο χρονο απο ενα μπουλντογκ ή ενα μπουλμαστιφ. Επισης, αυτη η τοσο χιλιο ειπωμενη υψηλη ενεργεια του dogo ειναι για τα 2 πρωτα χρονια. Μετα ο σκυλος γινεται ενα φυσιολογικο σκυλι :whistle::)




Οχι.
διαφωνω που διαφωνεις εν μερει και θα θεσω ενα απλο παραδειγμα, οχι βεβαια με ντογκο αλλα με μεγαλοσωμο σκυλο με αρκετη ενεργεια..
Τυχαινουν πολλες περιπτωσεις που ο σκυλος δεν θα βγει καθολου βολτα, εχει τυχει δηλαδη περιπτωση που ειμαι με πυρετο η γαστρεντεριτιδα και το σκυλι μπορει να μεινει μεσα μια δυο μερες, εκει αν υπαρχει αυλη το πραμα σωνεται, τον αμολαω αυλη φτιαχνει κατι λαγουμια που χωρανε πτωματα ολοκληρα μεσα και επιδιδεται στο αγαπημενο του σπορ να μαρσαρει σε οτι κινειται εκτος αυλης. Αλλη περιπτωση εχουμε φορεσει τις φορμες εργασιας μας εχουμε παρει τις τροφουλες μας και ειμαστε ετοιμοι για την καθημερινη μας αναβαση στο βουνο που ειναι ακριβως πισω απτο σπιτι και εκει που ειναι καλα ξεκιναει και ριχνει σπανακοπιτες για 2-3 μερες συνεχομενες...νο προμπλεμ στην αυλη μπαλακι και δωστου πανω κατω.
Οταν πηγαινουμε Αθηνα στους δικους μου (διαμερισμα) υποφερουμε και οι δυο
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
E νομίζω ότι κριτήριο επιλογής σκύλου δεν είναι επουδενί το ότι μία στις τόσες θα έχει γαστρεντερίτιδα και θα του χαλάσεις λίγο το πρόγραμμα...

Επίσης αναφέρεις ότι υποφέρεις με τον σκύλο όταν πηγαίνετε στην Αθήνα σε διαμέρισμα.
Ε και αυτό δεν μπορεί να συμπεριληφθεί στα κριτήρια. Οποιοσδήποτε σκύλος χρειάζεται να εγκληματιστεί στα περιβάλλοντα.

Καλυτερα να πιάσουμε τον κανόνα! Εφόσον ο κανόνας πχ ο δικός σου είναι η καθημερινή ανάβαση στο βουνό τότε αυτή είναι η καθημερινότητα σου.

Αυτά είναι διαχειρίσιμα και παροδικά.
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
E νομίζω ότι κριτήριο επιλογής σκύλου δεν είναι επουδενί το ότι μία στις τόσες θα έχει γαστρεντερίτιδα και θα του χαλάσεις λίγο το πρόγραμμα...

Επίσης αναφέρεις ότι υποφέρεις με τον σκύλο όταν πηγαίνετε στην Αθήνα σε διαμέρισμα.
Ε και αυτό δεν μπορεί να συμπεριληφθεί στα κριτήρια. Οποιοσδήποτε σκύλος χρειάζεται να εγκληματιστεί στα περιβάλλοντα.

Καλυτερα να πιάσουμε τον κανόνα! Εφόσον ο κανόνας πχ ο δικός σου είναι η καθημερινή ανάβαση στο βουνό τότε αυτή είναι η καθημερινότητα σου.

Αυτά είναι διαχειρίσιμα και παροδικά.
οπως ειπα αυτα ειναι παραδειγματα που μπορει να φαινονται παροδικα και διαχειρισιμα, επιβαρυνουν πολυ ομως την καθημερινοτητα και την βολη μας ετσι λοιπον βλεπουμε σκυλια που καταληγουν σε ταρατσες ή μπαλκονια η δινονται σε συγγενεις στο χωριο που εχουν κτημα με τα γνωστα αποτελεσματα, γιατι μπορει στο ιντερνετ να διαβασαμε οτι "ναι μωρε οπως το μαθεις ειναι το κουταβι" αλλα η πραγματικοτητα ειναι διαφορετικη...
Μπορει στη θεωρια να ακουγεται απλη η εκτονωση του σκυλου, αλλα ενος τοσο μεγαλου και υπερκινητικου σκυλου με εντονο πρεη, σε διαμερισμα και η μονη του χαρα περιπατος στην πλατεια; σορυ αλλα το βρισκω εξωφρενικα δυσκολο...

Επισης κατι τελευταιο, η καθημερινοτητα η δικη μου προσαρμοστηκε στα δεδομενα και στις απαιτησεις του σκυλου μου και οχι το αντιθετο.(y)
 
  • Like
Reactions: east49


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
@cygor δεν δίνουν τα σκυλιά επειδή είναι έτσι τα σκυλιά...

Τα δίνουν γιατί δεν κουνάν τον κώλο τους να ασχοληθούν...αυτό λέω από χθες!

Ήδη υπήρξε αναφορά σε προηγούμενο σκύλο, αυλή, φόλα κτλ κτλ.

Ανοιχτό βιβλίο πια...οι μισοί Έλληνες ιδιοκτήτες...

Η πραγματικότητα που αναφέρεσαι είναι αποδεκτή και όντως έτσι είναι αλλά είναι πλασματική.
Είναι η κατάληξη...και δεν πρέπει να αποτελεί κριτήριο, τουλάχιστον όχι εδώ μέσα, τουλάχιστον όχι από εμάς που θέλουμε να προάγουμε την σωστή ιδιοκτησία. Γι'αυτό και αναφέρομαι στην προσπάθεια του ιδιοκτήτη. Να πω ότι από κάποιον έχουν περάσει σκυλιά από τα χέρια του και προσπάθησε σωστά να δουλέψει εαυτόν και σκύλο, να πω οκ, να το αποδώσουμε στον χαρακτήρα του σκύλου. Αλλά όταν βλέπω ότι εντελώς επιπόλαια τα φορτώνουν στον κόκορα επειδή όπως είπα δεν κουνάν τον κώλο τους, συγγνώμη αλλά από εμένα δεν θα ακούσετε ότι φταίει ο οποιοσδήποτε σκύλος ως μονάδα, οποιαδήποτε φυλή ως σύνολο!

Η Ελληνική πραγματικότητα δεν θα πρέπει να είναι σημείο αναφοράς!

Πολύ πλατιάσαμε...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Κριτηριο για την απικτηση σκυλου, θα πρεπει να ειναι οι αναγκες της φυλης του, κ αν αυτες ανταποκρινονται στον τροπο ζωης του ιδιοκτητη η αν αυτος ειναι τοσο διατεθημενος να προσαρμωσει την ζωη του γυρω απο αυτες.

Το να ζεις σε διαμερισμα στην καρδια της πολης δουλευοντας οκταωρο κ απουσιαζοντας δεκαωρο, και να μπορεις να προσφαιρεις βολτες του μισαωρου με λουρι στο αστικο κεντρο, κ παραυτα να επιλεξεις μια μεγαλοσωμη ενεργητικη φυλη με μεγαλες αναγκες εκτονωσης στην οποια ελπιζεις να μαθεις να συμβιβαζεται στον τροπο ζωης σου κ να ζει 10ωρα στο κρειτ για να μην σου καταστρεψει το σπιτι επειδη δεν μπορεις να διαχειριστεις την ενεργεια του, λυπαμαι αλλα δεν ειναι λογικο.

Υπαρχουν πολυ καταλληλοτερες φυλες για τετοιο τροπο ζωης κ πολυ λογικοτερες επιλογες απο το να "παντρευτεις ενα προβλημα" κ σε συντομο χρονικο διαστημα η να πρεπει να αλλαξεις ολη σου τη ζωη γυρω απο αυτο η να ακολουθησεις την "συνηθη λυση" του "παραμελημενου σκυλου".
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Kαι γω ειχα αυλη- κηπο και Dogo για καποια περιοδο ... και οταν ειχα γαστρεντεριτιδα ή πυρετο ή έριχνε καρέκλες ,εβγαινε, τα κανε και μετα ερχοταν παλι μεσα και μου ανεβαζε πιο πολυ τον πυρετο..
Μια αλλη περιοδο ειχα αυλη-κηπο , Dogo και Canario.... Ηταν υπεροχα πραγματι.
Καταλαβαινετε τη διαφορα?

Επισης, η αναφορα εγινε για το διαμερισμα και οχι για τη διαμονη στην Πλατεια Συνταγματος. Αυτο ειναι αλλονου παππα ευαγγελιο.
 


kelepa

Member
30 Οκτωβρίου 2015
10
5
Καλημέρα, επειδή συζητάτε τη συμβίωση με μεγαλόσωμη φυλή υψηλής ενέργειας σε διαμέρισμα, σε αστικό περιβάλλον, τα ίδια ισχύουν και για τα μπόξερ? Πολλούς κατόχους μπόξερ και ντόγκο βλέπω να κυκλοφορούν στην Αθήνα, αυτό σημαίνει ότι τα σκυλιά τους είναι προβληματικά ή όλοι αυτοί έχουν αυλή?
 
  • Like
Reactions: GRDANE




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Πολλούς κατόχους μπόξερ και ντόγκο βλέπω να κυκλοφορούν στην Αθήνα, αυτό σημαίνει ότι τα σκυλιά τους είναι προβληματικά ή όλοι αυτοί έχουν αυλή?
Tίποτα από τα δύο.

Εγώ θα συμφωνήσω με την Αμαλία. Ωραία η αυλή αν έχεις γαστρεντερίτιδα, αν ρίχνει καρεκλοπόδαρα ή αν απλώς είσαι τεμπέλης αλλά αν σου τύχει σκύλος κολλημένος πάνω σου δεν σε σώζει εκτός αν έχεις κι έναν δεύτερο.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Έχοντας σκύλο υψηλής ενέργειας που απαιτεί πολύ εκτόνωση (ασχέτως αν είναι μικρόσωμος) έχω να πω, ότι αν έμενα σε μεγάλη πόλη απλά θα είχα επιλέξει να μην έχω σκύλο. Το να λέμε θεωρητικά θα εκτονωθεί το σκυλί ακούγεται μια χαρά....στην πράξη όμως, όταν γυρνάς σπίτι σου κομμάτια μετά την δουλειά του 10ωρου το μόνο που ΔΕΝ σκέφτεσαι είναι να πας τον σκύλο βόλτα κάνα 2ωρο να εκτονωθεί. Και αυτό να γίνεται Χ χρόνια (όπως το κάνω). Κάπως έτσι σταματά η φιλοζωία μου...χαχαχαχ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22