Dogo Argentino ερώτηση


Tasos92

Member
9 Δεκεμβρίου 2010
24
0
Για σας παιδιά είμαι νέος στο forum.ο αδερφός μου αγόρασε ένα dogo αργεντινο και έχουμε κάποια προβλήματα σε σχέση με το αν το σκυλί είναι καλο..Καλο εννοώ σε κιλά κτλ.Το πήγαμε σε κτηνίατρο και μας είπε ότι το σκυλί βρίσκετε σε απαράδεχτη κατάσταση..Το αγοράσαμε μέσο εκπαιδευτη.Εμείς το ζητήσαμε 2-2,5 μηνών αυτός μας το έφερε 4...ο "χτινιατρος" λέει ότι είναι 6 και πάει λέγοντας....Μπορεί κάποιος να μου πει τα *ιδανικά* χαραχτηριστικά ενός dogo 4-6 μηνών? κιλά ύψος κτλ.ξέρω είναι πολύ γενικά αυτά που αναφέρω απλά είμαστε σε μεγάλο δίλημμα....για το αν μας κορόιδεψαν η όχι,γιατι λάθος μας ,αλλα το σκυλί το πήραμε χωρίς να το δούμε.

edit: Μετατροπή greeklish σε Ελληνικά. Τα greeklish απαγορεύονται σύμφωνα με τους κανονισμούς του forum.
 
Last edited by a moderator:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
1
τα γκρίκλις απαγορευονται σε αυτό το φόρουμ(στα περισσότερα πιστεύω)
είναι σκέτη ζάλη να τα διαβάζεις....
2
πηγαίντε το πίσω και κάντε τα όλα απο την αρχή και σωστά
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Για σας παιδιά είμαι νέος στο forum.Λπύ ο αδερφός m αγόρασε ένα dogo αργεντινο και έχουμε κάποια προβλήματα σε σχέση με το αν το σκυλί είναι καλο..Καλο όταν εννοώ σε κιλά etc.Το πήγαμε σε κτηνίατρο και μας είπε ότι το σκυλί βρίσκετε σε απαράδεχτη κατάσταση..Το αγοράσαμε μέσο εκπαιδευτεί.Εμείς το ζητήσαμε 2-2,5 μηνών αυτός μας το έφερε 4...ο "χτινιατρος" λέει ότι είναι 6 και πάει λέγοντας....Μπορεί κάποιος να m pi τα *ιδανικά* χαραχτηριστικά ενός dogo 4-6 μηνών? κιλά ύψος etc.ξέρω είναι πολύ γενικά αυτά p αναφέρω απλά είμαστε σε μεγάλο δίλημμα....για το αν μας κορόιδεψαν η όχι,gt λάθος μας αλλα το σκυλί το πήραμε χωρίς να το δούμε.

edit: Μετατροπή greeklish σε Ελληνικά. Τα greeklish απαγορεύονται σύμφωνα με τους κανονισμούς του forum.
Καλησπέρα και καλωσόρισες!
Γιατί ψάχνεις τώρα "ιδανικά χαρακτηριστικά"?
 


zafcon_romel

Well-Known Member
25 Μαϊου 2009
112
1
Αγ. Σύλλας, Ηράκλειο
Ξεκινώντας αυστηρά, αν και εφόσων μπορείς, θα συμφωνήσω με κοκόνι, πρέπει να το επιστρέψετε. Από την άλλη βέβαια δεν είναι μπλουζάκι να το αλλάξεις επειδή πήρες λάθος νούμερο.
Σε σχέση με τον τρόπο απόκτησης αλλά και τις αιτίες δε με αφορούν και καλύτερα να μην το ψάξουμε...
Σε ότι αφορά στην ερώτησή σου, έχε απλά υπ' όψιν σου ότι ακόμα και κουτάβια από την ίδια γένα μεγαλώνουν διαφορετικά και κανείς δε θα μπορούσε να σου δώσει "ιδανικά" άσχετα με το αν είναι 4, 6 ή 8 μηνών.
Αν σας αρέσει και έχετε δεθεί, τότε απλά να το χαίρεστε και να περνάτε καλά μαζί. 2-3 μήνες διαφορά δεν πρόκειται να αλλάξουν τίποτα.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ακριβώς αυτό που λέει ο Προμηθέας!

Γιατί μπήκες τώρα για να ρωτήσεις και να ενημερωθείς κι μπήκες αφού το πήρες?

Το πιο σωστό ήταν να ρωτήσεις πριν το πάρεις και να δεις φωτογραφίες να πας από κάποιο εκτροφείο να δεις πως είναι ένα Dogo στην ηλικία των 2,4,6 μηνών για να ξέρεις!

Τάσο,ο εκπαιδευτής είναι για να εκπαιδεύει,ο κτηνίατρος για να γιατρεύει και ο εκτροφέας για να σου δώσει έναν σωστό σκύλο!

Πες μου εσύ ποιος κάνει λάθος την δουλειά του από τους παραπάνω!

Ο σκύλος σου δεν έχει αποκτηθεί σωστά και γι'αυτό τόσες απορίες!
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
μπορεις να μας βαλεις μια φωτογραφια να δουμε σε τι κατασταση ειναι?ποσο καιρο εχει που το αποκτησατε?τι τροφη δινεται?πως ειναι η διαθεση του σκυλου?παιζει?ειναι περιεργο?εχει διαθεση?

απο εκει κ υστερα καλιο αργα παρα ποτε.το οτι δεν ψαχτηκε νωριτερα ειναι μεγαλο λαθος αλλα παμε παρακατω...
να ξερεις ομως οτι εκτος του οτι ,αν δεν δουμε σκυλι δεν το παιρνουμε,υπαρχουν κ αλλοι λογοι .εμπιστευτηκες τον κτηνιατρο που πιστευω θα επρεπε να του ξανακανεις μια επισκεψη....

αυτοι οι κτηνιατροι αρχιζουν κ μου την δινουν ,απο καιρο τωρα,στα νευρα...σουπερμαρκετ εχουν καταντησει!
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Για σας παιδιά είμαι νέος στο forum.ο αδερφός μου αγόρασε ένα dogo αργεντινο και έχουμε κάποια προβλήματα σε σχέση με το αν το σκυλί είναι καλο..Καλο εννοώ σε κιλά κτλ.Το πήγαμε σε κτηνίατρο και μας είπε ότι το σκυλί βρίσκετε σε απαράδεχτη κατάσταση..Το αγοράσαμε μέσο εκπαιδευτη.Εμείς το ζητήσαμε 2-2,5 μηνών αυτός μας το έφερε 4...ο "χτινιατρος" λέει ότι είναι 6 και πάει λέγοντας....Μπορεί κάποιος να μου πει τα *ιδανικά* χαραχτηριστικά ενός dogo 4-6 μηνών? κιλά ύψος κτλ.ξέρω είναι πολύ γενικά αυτά που αναφέρω απλά είμαστε σε μεγάλο δίλημμα....για το αν μας κορόιδεψαν η όχι,γιατι λάθος μας ,αλλα το σκυλί το πήραμε χωρίς να το δούμε.

edit: Μετατροπή greeklish σε Ελληνικά. Τα greeklish απαγορεύονται σύμφωνα με τους κανονισμούς του forum.
Καλημερα Tasos92 και καλως ηλθες.
Tο προβλημα ποιο ειναι ρε φιλε γιατι εγω προσωπικα μπερδευτηκα ?
1. Οτι δεν ειδατε το κουταβι πριν το παρετε ?
2. Οτι δεν ειναι 2 μηνων αλλα 6 ?
3. Το αξιοπιστο της διαγνωσης του κτηνιατρου οσον αφορα την ηλικια ?
4. Για ποιο λογο θεωρειτε οτι ισως να σας εχουνε κοροιδεψει,επειδη πιθανον δεν εχει τα κιλα που φανταζοσουνα και αν ναι ποσο θα ηθελες να ζυγιζει?
5. Τι φυλο ειναι το κουταβι και ποσα κιλα ειναι ?
6. Οταν λες σε απαραδεκτη κατασταση τι εχει ? Εχει τσιμπουρια, σκουληκια, ειναι υποσιτισμενο η εχει καποια ασθενεια που διεγνωσε ο ιατρος μηπως ?
7. Που βρισκεσαι ΠΟΛΗ - ΠΕΡΙΟΧΗ ?
8. Απο ποιον το πηρατε το κουταβι ?
Δωσε λιγο "φως" μπας και βγαλουμε καμια ακρη και ανεβασε και μια φωτο να το δουμε.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
τι έγινε με τα dogo?
εχω την αίσθηση οτι εγιναν πολύ δημοφιλή, ή κάνω λάθος?
 


Tasos92

Member
9 Δεκεμβρίου 2010
24
0
Λπν καταρχας συγνωμη αλλα δεν πολυδιαβασα τους κανονες γτ επειγη...και επειδη εγω ειμαι των παιχνιδιον γραφω αρκετα γρικλισ.Το κουταβι δεν το ιδαμε πριν το παρουμε,απλος το παραγιλαμε απο τσεχια(εκπεδευτη π φερνει απο εκει.).Του ζητησαμε να ειναι 2 μινων ενω αφτο συμφονα με τα λεγομενα του χτινιατρου ειναι 6-6,5.Το θεμα π εχουμε ειναι οτι σε αφτην την ιλικια τα dogo πρεπει να ειναι εμφανος μεγαλητερα κτλπ.Ξερω οτι αφτο ειναι ιποκιμενικο γτ αναπτισοντε και αργα.Το κουταβι ειναι 16 κιλα και ειναι αρσενικο.Ειναι ιγιεστατο αλλα απο τα λεγομενα του χτινιατρου ειναι σε πολυ κακη κατασταση(υπαναπτηχτο).Το πηραμε απο αθηνα με παραγελια,εμεις μενουμε θεσσαλονικη.Δεν ανεβαζω φωτο παιδες γτ πραγματικα το κουταβι δεν εχει καμια σχεσι με τις φωτο του.....Το κουταβι δεν πρεπει να εχει βγει εξω απο κλουβι γτ σημερα το εβγαλα και φοβοταν παρα πολυ.(ακομα και τις σκαλες φοβαται να κατεβει.).Ο εκπεδευτης μας λεει οτι το κουταβι ειναι κακοταισμενο και θα διξει σε 7-10 μερες τι ειναι.Το πηραμε εχθες στο σπιτι και παρολα τα λεγομενα του γιατρου εμεις βλαιπουμε οτι εχει τελειο χαρακτηρα.Γενικος ημαστε μπερδεμενοι.....
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
16 κιλά και 6-6,5 μηνων? Εξαιρετικά δυσκολο οσο κακοταισμένο και να ειναι. Εκτος βέβαια αν δεν ειναι dogo αλλα μοιαζει με dogo....
 


Tasos92

Member
9 Δεκεμβρίου 2010
24
0
Αυτο λεμε και εμεις....ο κτινιατρος λεει οτι ειναι 6-6,5.Το διαβατηριο του και αφτος π το πηραμε λενε οτι ειναι 4μινων και 3-4 ημερων.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Τι δοντια εχει? Τα πρωτα? Του εχουν πεσει τα πρωτα?
Το διαβατήριο πιθανότατα λεει ψεμματα αφου ο σκυλος ειναι απο puppy mill. Κανε ενα search στο google να δεις απο που προερχεται και θα καταλαβεις γιατι είναι σε τοσο ασχημη κατασταση....
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.821
5.050
patra
grdane.blogspot.com
το πιο πιθανο το κουταβι να ειναι οντως μεγαλωμενο σε κλουβί...
6 μηνων και 16 κιλα ειναι προβλημα.....
δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις οτι το κουταβι δεν εχει σχεση με τις φωτο...
τα δοντια του δειχνουν καλα την ηλικια του... σε αυτη την ηλικια θα πρεπει να αλλαζει δοντια ετσι κι αλλοιως... αρα ο γιατρος αποκλειεται να εκανε λαθος...
οτι και να λεει ο εκπαιδευτης να το επιστρεψετε το κουταβι και να μην δεχτειτε να σας φερει αλλο...
μεγαλωνοντας αν οντως εζησε σε κλουβι θα σας βγαλει αρκετα προβληματα συμπεριφορας και πιστεψε με μονο προβληματικο ντογκο δεν θαθελες ναχεις στα χερια σου......
περασε διαβασε περι πετσοπ, παπυμιλς, και πως διαλεγουμε σωστο εκτροφεα....
καλο θα ηταν να αναφερθει και τον ονομα του εκπαιδευτη - εμπορα που το εφερε....
πριν το αγαπησετε... να το δωσετε πισω... τουλαχιστιν αυτος ειναι εκπαιδευτης ( θεωρητικα) θα ξερει πως να το αντιμετωπισει...
 


Tasos92

Member
9 Δεκεμβρίου 2010
24
0
Εχει βγαλει ολα τα κανονικα τα δοντια...απο εκει μας ειπε ο κτινιατρος οτι ειναι 6-6,5....Κατα τα αλλα το κουταβι ειναι καλο αλλα φοβισμενο.Αν και οταν το βλεπω τρεμει αρκετες φορες...Δεν ξερω αν ειναι απο το κριο κτλπ.Το εχουμε στην αυλη μας(40 τ. περιπου).Ειμαστε σε ισογιο πολικατικιας.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
καλα κ εσεις ρε παιδια.....ο,τι ναναι....πεντιγκρι δεν εχει ε..?τι λεω κ εγω τωρα...
συμφωνω με την αμαλια για τα κιλα κτλ καταρχην.ποσες μερες εχετε το σκυλι ?δωσε πληροφοριες οπως σου ζητησε κ ο mortezes.ειναι εκτροφεας κ πολυ σοβαρος μαλιστα.θα μπορεσει να σε κατατοπησει επακριβως.τα εμβολια του τα εχει κανει?καμια βολτα τον βγαζεις?
σε σκαλες μην τον αφηνεις να πανω-κατω...απαγορευετε.ποσα λεφτα εδωσες?
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.821
5.050
patra
grdane.blogspot.com
αν εχει βγαλει ολα τα δοντια τα κανονικα παιζει να ειναι και μεγαλυτερης ηλικιας...
επιστροφη αμεσα στον εκπαιδευτη με εμμεσο υπαινιγμο... οτι προσπαθει να σας εξαπατησει...
 




Tasos92

Member
9 Δεκεμβρίου 2010
24
0
Ξερω οτι απαγορεβονται η σκαλες.Απλα εχουμε 4-5 μεχρι τιν εξωπορτα.Εχει κανει μερικα εμβολια.Το σκηλι μολις το πηραμε εχθες το πηγαμε σε κτινιατρο...πεντριγκρι οπως ιπες δεν.....οι μαγκες τα χρεωνουν εως 150 ευρω πια ειναι εξωφρενικο...Αφτος μας βεβεονει οτι ειναι καθαροαιμο...η τιμη του:580(χωρις τα μεταφορικα π εμεις το φεραμε λογο κακης συνενοισης...και καλα αφτος καταλαβε οτι το θελαμε αθηνα.Το εβγαλα μια βολτα σημερα το προι στο τετραγονο αλλα δεν πηγενε αλλο φοβοταν και γιρνουσε προς το σπιτι.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.137
Μηνύματα
896.098
Μέλη
19.948
Νεότερο μέλος
Politidou