dogo argentino και φυλαξη...


Status
Κλειδωμένο θέμα

east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μπορεις να πιστευεις οτι θες και να ερμηνευεις οπως θες τα λογια του Augustin (και τα δικα μου εν προκειμενω) ... που θα ηθελα να σε ενημερωσω (αν δε το ξερεις ηδη) οτι ειναι ο συνεχιστης του Antonio, του δημιουργου της φυλης.

Εγω δεν ξερω λοιπον... τα dogo ειναι πολυ καλοι φυλακες .. οκκκκκ :)
Κοπελα μου εγω δεν ερμηνευω τπτ.
Παρεθεσα τα λογια του δημιουργου της φυλης.
Αν θες συνεχιστη του καθεαυτου δημιουργου, μιας κ οπως πολυ καλα λες οτι ξερεις, ο Antonio πεθανε νωρις κ ο αδερφος του κ συνεχιστης του εργου του ως μακροβιοτερος ειχε την δυνατοτητα να μελετησει καλυτερα το δημιουργημα τους......
Αν εσυ παλι επιμενεις οτι ξερεις καλυτερα απο αυτους, ειναι κι αυτο μια αποψη!!!!
Οπως εγραψα κ στον GRDANE παραπανω, αν εχεις καποια βαση στα λεγομενα σου να υποστηριξεις οτι το ζωο αυτο δεν θα υπερασπιστει την οικογενεια του οταν αυτη απειληθει, παρεθεσε το μετα χαρας να το συζητησουμε...... αλλιως θα επιμεινω να λεω, οτι ο Martinez ξερει καλυτερα απο σενα!!!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
πιανεσαι απο λεξεις και χανεις την ουσια..
απαγορευεται αυστηρως η εκπαιδευση του σκυλου σε φυλαξη κατι που
ο θεματοθετης το εχει ξεκαθαρισει οτι θελει ενα σκυλο να ασχοληθει μαζι του σε αυτο το αντικειμενο....
Μαλλον δεν εχεις καταλαβει το πνευμα που κινειται ο θεματοθετης.....
Επισης δεν εχεις καταλαβει το λογο που θα εβαζε καποιος το σκυλο του σε διαδικασια σεναριων.....
Σιγουρα αν ο σκυλος (οπως φαινεται) το εχει εμφυτο, δεν μιλαμε ουτε κατα διανοια περι "εκπαιδευσης φυλαξης"

Κ μαλλον εχω καταλαβει το εξης:
Το οτι ενας σκυλος κατα κυριο λογο ειναι κατι αλλο, δεν σημαινει οτι δεν κανει κι αυτο που συζηταμε.
Αν εξακολουθειτε να επιμενετε οτι ΔΕΝ το κανει, γιατι γι αυτο εγινε ολη αυτη η συζητηση, ερχεστε σε αντιθεση με τα λογια του δημιουργου του....
Αν ομως τοση ωρα γραφουμε μπουρδες κ ξερετε καλα οτι οποιοδηποτε argentino θα ερχοτανε σε συμπλοκη με τον εισβολεα για προστατευσει την οικογενεια του αν αυτη απειληθει (ζητουμενο του θεματοθετη) μαλλον φοβαστε το θεμα "ακαταλληλοτητα ιδιοκτητη" που ειναι αλλο κεφαλαιο, γι αυτο ζητησα ποιο πριν αυτη την διευκρινηση, αν κ ελαβα διαφορετικη απαντηση........

Οπως θα ελεγε κ ο johnK μπορει να διαβαζω "between the lines" αλλα κουραστηκα να το κανω, κ προτειμω να γραφουμε τα πραγματα με το ονομα τους ανοιχτα, χωρις να χρειαζεται η παραπανω διεργασια.......
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Αναρωτιέμαι γιατί μερικοί άνθρωποι μπαίνουν σε φόρουμ, όταν πιστεύουν ότι δεν έχουν τίποτα να ακούσουν....
Σαν να μπαίνει ο μάγκας στο καφενείο...
-αααα...ποιον θα απαυτώσω σήμερα?....μμμ...δεν σηκώνει κανένας χέρι...ας κάτσω για καφέ...

off topic mode off...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Κοπελα μου εγω δεν ερμηνευω τπτ.
Παρεθεσα τα λογια του δημιουργου της φυλης.
Αν θες συνεχιστη του καθεαυτου δημιουργου, μιας κ οπως πολυ καλα λες οτι ξερεις, ο Antonio πεθανε νωρις κ ο αδερφος του κ συνεχιστης του εργου του ως μακροβιοτερος ειχε την δυνατοτητα να μελετησει καλυτερα το δημιουργημα τους......
Αν εσυ παλι επιμενεις οτι ξερεις καλυτερα απο αυτους, ειναι κι αυτο μια αποψη!!!!
Οπως εγραψα κ στον GRDANE παραπανω, αν εχεις καποια βαση στα λεγομενα σου να υποστηριξεις οτι το ζωο αυτο δεν θα υπερασπιστει την οικογενεια του οταν αυτη απειληθει, παρεθεσε το μετα χαρας να το συζητησουμε...... αλλιως θα επιμεινω να λεω, οτι ο Martinez ξερει καλυτερα απο σενα!!!
Ωχ θεε μου... παω πασο.

Παρεθεσες 2 φρασεις που δεν ξερεις καν ποτε, πως και τι αλλο ελεγε εκεινη τη στιγμη.

Ποτε δεν αρνηθηκα οτι το dogo μπορει να παλεψει μεχρι να πεθανει ή να σκοτωσει προκειμενου να προστατευσει τον ανθρωπο του (ειδικα το αρσενικο).

Ομως αυτο απο το "θελω ο σκυλος μου να κανει φυλαξη" και "θελω να δουλεψω το σκυλο μου σε σωματοφυλακη" απεχουν χιλιομεεεετρααα. Αν δε μπορεις να το καταλαβεις, δε μπορω να σε βοηθησω.

Αλλωστε εγω δεν ξερω την τυφλα μου :D
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Οπως θα ελεγε κ ο johnK μπορει να διαβαζω "between the lines" αλλα κουραστηκα να το κανω, κ προτειμω να γραφουμε τα πραγματα με το ονομα τους ανοιχτα, χωρις να χρειαζεται η παραπανω διεργασια.......
Εδώ, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, μιάς και μιλάμε για έμψυχα και για πολυγονιδιακούς παράγοντες... δεν γίνεται αλλιώς...
Και να σου απαντήσω με τα λόγια του Γιάννη Μπουτάρη, υπό την ιδιότητα του "Κυρ-Γιάννη":

"Με ρωτάτε αν έχω βρει το καλύτερο κρασί... ναι, κατά καιρούς το βρίσκω... δοκιμάζω συνέχεια, μελετάω συνέχεια, πειραματίζομαι συνέχεια... και το βρίσκω... και, μετά, συνεχίζω να το ψάχνω..."
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Οπως εγραψα κ στον GRDANE παραπανω, αν εχεις καποια βαση στα λεγομενα σου να υποστηριξεις οτι το ζωο αυτο δεν θα υπερασπιστει την οικογενεια του οταν αυτη απειληθει, παρεθεσε το μετα χαρας να το συζητησουμε...... αλλιως θα επιμεινω να λεω, οτι ο Martinez ξερει καλυτερα απο σενα!!!
το θεμα ειναι οτι ουτε εσυ δεν εχεις καποια βαση που να υποστηριζει οτι το ζωο αυτο θα υπερασπιστει..........περα απο τα λογια του δημιουργου που δεν ξερω ποσο αντικειμενικα ειναι και αν ειναι και για λογους προωθησης της φυλης,σιγουρα καθε δημιουργος ειναι και λιγο οραματιστης και θα πει και 5 πραγματα δικα του,τεσπα εγω απο ιστοριες που εχω διαβασει οχι απο ντογκο αλλα απο πιτ μπουλ,ιστορικα γεγονοτα,οχι μου ειπε ο ταδε..,οσα ηταν ή εγιναν man biters στην ιστορια της φυλης 1940-50 ηταν απιστευτα επικινδυνα λογω pey drive και gameness,νομιζω τα ντογκο εχουν πολλα κοινα,αλλα και παλι καθαρα προσωπικη αποψη χωρις να εχω πειρα στο θεμα.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ωχ θεε μου... παω πασο.

Παρεθεσες 2 φρασεις που δεν ξερεις καν ποτε, πως και τι αλλο ελεγε εκεινη τη στιγμη.

Ποτε δεν αρνηθηκα οτι το dogo μπορει να παλεψει μεχρι να πεθανει ή να σκοτωσει προκειμενου να προστατευσει τον ανθρωπο του (ειδικα το αρσενικο).

Ομως αυτο απο το "θελω ο σκυλος μου να κανει φυλαξη" και "θελω να δουλεψω το σκυλο μου σε σωματοφυλακη" απεχουν χιλιομεεεετρααα. Αν δε μπορεις να το καταλαβεις, δε μπορω να σε βοηθησω.


Αλλωστε εγω δεν ξερω την τυφλα μου :D
Ζητουμενο: οταν μπει ο κλεφτης το βραδυ ο σκυλος να τον αντιμετωπισει για να προστατεψει την οικογενεια που κοιμαται.
Κανει ο σκυλος η δεν κανει??
Χωρις πολλα πολλα....... τα αλλα συμπερασματα σου περι του τι θα κανει ο ανθρωπος με το σκυλο του ειναι δικα σου, αυθαιρετα, κ δεν βοηθανε στην κουβεντα......

Υ.Γ. Καρφι δεν μου καιγεται ουτε για το argentino ουτε για το τι ελεγε ο Martinez στα απειρα κειμενα του ουτε για τις προσωπικες σας αποψεις...... Οταν μιλαμε για γνησια δειγματα φυλης, τοτε οφειλουμε να δεχομαστε οτι παρουσιαζουνε καποια χαρακτηριστικα. Ενα εξ'αυτων ειναι κ οτι στο παραπανω ζητουμενο αντιδρουν θετικα. Σου ειπα που το βασιζω, στο παρεθεσα.
Αν εχεις αντιθετη αποψη καλως να την πεις αλλα ειναι μονο η αποψη σου κ εχει ελαχιστη βαρυτητα μπρος σε αυτη του δημιουργου της φυλης. Αν εχεις αλλα δικα του αντιθετα συμπερασματα μετα χαρας να μας τα δειξεις........
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σας ειπε κανεις οτι ο ανθρωπος θελει αποκλειστικα σκυλο φυλακα????
1.φυλαξη χωρου το εργασιακο κομματι...

2. φυλαξη οικιας με δραση κατασταλτικη...η ακινητοποιηση μου ειναι αδιαφορη...προτιμω να να κανει τον εισβολεα κιμα εν τη απουσια μου

3.γραφω περι καθηκοντων φυλαξης σε θρεντ που ζηταω ξεκαθαρα εργασικο σκυλι οπερ μεθερμηνευομενον εστι με ενδιαφερει η δυνατοτητα καταστολης...ειτε υπο μορφην γευματος,ειτε ακινητοποιησης...αυτο ειναι θεμα επιλογης του εκαστοτε...εαν δεν με ενδιεφερε αυτη η προοπτικη δεν θα ζητουσα εργασιακο σκυλι αλλα ενα σκυλι που να γαυγιζει ψαρωτικα,κατι που μπορει να το κανει οποιοδηποτε ζωο με τετοιο ογκο

4. το σκεπτικο μου βασικα ειναι να μην κανει πισω σε περιπτωση εισβολης...

5. ξερω ακριβως τι παιρνω...αυτος ειναι και ο λογος που ηθελα αμιγως εργασιακη γραμμη οσο το δυνατον πιο κοντα στο σκυλι που δημιουργησε ο μαρτινεζ...

6.τα ντογκο δημιουργηθηκαν και εξετραφησαν με σκεπτικο κυνηγιου μεγαλων θηραματων αλλα και φυλαξης χωρου και προσωπων...δυο ισως αντιδιαμετρικα αντιθετες διαστασεις,γι αυτο χρησιμοποιηθηκαν και σκυλια και των δυο χαρακτηριστικων...

Τι τον ενδιαφέρει λοιπόν;

Να πάει για κυνήγι;



αν υπαρχουν οι εξαιρεσεις?
σαφως και υπαρχουν παντα... ( αυτες επιβεβαιωνουν τον κανονα δυστυχως)

οταν λοιπον θελεις τοσο συγκεκριμμενα θεματα περι φυλαξης κι εφοσον θεωρεισαι και ψαγμενος δεν διαλεγεις μια φυλη στηριζομενος στις εξαιρεσεις προχωρας σε κατι αλλο...
Ακριβώς αυτή είναι η ουσία.


Και να ρωτήσω και κάτι άλλο...
Ενας σωστός εκτροφέας dogo που υπηρετεί την φυλή και είναι θεματοφύλακάς της, γνωρίζοντας πως ο υποψήφιος ιδιοκτήτης το θέλει για φύλαξη ή έστω ΚΑΙ για φύλαξη, εκπαιδεύοντάς το για αυτόν τον σκοπό, θα έδινε ή όχι έναν σκύλο ΤΟΥ;


Και κάτι τελευταίο East.
Aλλο είναι να έχει ο σκύλος την δυνατότητα να υπερασπιστεί τους ανθρώπους που λατρεύει και άλλο είναι να τον εκπαιδεύσεις ώστε να του το ενισχύσεις. Γιατί ο τρόπος που θα γίνει ενισχύοντας κάτι τέτοιο και καθοδηγόντας τα drive του εκεί, θα έχει αλυσιδωτές αντιδράσεις.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Και να ρωτήσω και κάτι άλλο...
Ενας σωστός εκτροφέας dogo που υπηρετεί την φυλή και είναι θεματοφύλακάς της, γνωρίζοντας πως ο υποψήφιος ιδιοκτήτης το θέλει για φύλαξη ή έστω ΚΑΙ για φύλαξη, εκπαιδεύοντάς το για αυτόν τον σκοπό, θα έδινε ή όχι έναν σκύλο ΤΟΥ;
Μιχάλη,

Αν και θα κατηγορηθώ (για μιά φορά ακόμα) ότι βρίσκομαι στο "ροζ συννεφάκι" μου, μιάς και έχω ήδη εξαντλήσει την παρουσίαση της άποψής μου (με πολλά σεντόνια για το πως βλέπω τον "σωστό" και ευσυνείδητο εκτροφέα) την τελευταία 4ετία: ΟΧΙ !!!
 






Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Yorkaddict ευχαριστουμε.

Εαν αυτα θελει ο θεματοθετης και τα εχει εκφρασει στον εκτροφεα ... η απαντηση σε αυτο

Αρχικό μήνυμα απο Yorkaddict ...Και να ρωτήσω και κάτι άλλο...

Ενας σωστός εκτροφέας dogo που υπηρετεί την φυλή και είναι θεματοφύλακάς της, γνωρίζοντας πως ο υποψήφιος ιδιοκτήτης το θέλει για φύλαξη ή έστω ΚΑΙ για φύλαξη, εκπαιδεύοντάς το για αυτόν τον σκοπό, θα έδινε ή όχι έναν σκύλο ΤΟΥ;
ΟΧΙ. Ο σωστος εκτροφεας δε θα εδινε.

Και η εργασιακη γραμμες εξ Αργεντινης που τοσο πια συζητειται σε αυτο το τοπικ... δε δινει σκυλια με ενστικτο φυλαξης.. δινει σκυλια με εξαιρετικο prey drive και gameness. Ποσο μαλλον φυλαξης χωρου.... που απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Μπορει να παει οποιοσδηποτε να τα παρει να παει για κυνηγι.

Kαι για να απαντησω και στον east49

Ζητουμενο: οταν μπει ο κλεφτης το βραδυ ο σκυλος να τον αντιμετωπισει για να προστατεψει την οικογενεια που κοιμαται.
Κανει ο σκυλος η δεν κανει??
Ενα αρσενικο dogo πιθανοτατα να κανει, ενα θηλυκο dogo πιθανοτατα να μην κανει.
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
το θεμα ειναι οτι ουτε εσυ δεν εχεις καποια βαση που να υποστηριζει οτι το ζωο αυτο θα υπερασπιστει..........περα απο τα λογια του δημιουργου που δεν ξερω ποσο αντικειμενικα ειναι και αν ειναι και για λογους προωθησης της φυλης,σιγουρα καθε δημιουργος ειναι και λιγο οραματιστης και θα πει και 5 πραγματα δικα του,τεσπα εγω απο ιστοριες που εχω διαβασει οχι απο ντογκο αλλα απο πιτ μπουλ,ιστορικα γεγονοτα,οχι μου ειπε ο ταδε..,οσα ηταν ή εγιναν man biters στην ιστορια της φυλης 1940-50 ηταν απιστευτα επικινδυνα λογω pey drive και gameness,νομιζω τα ντογκο εχουν πολλα κοινα,αλλα και παλι καθαρα προσωπικη αποψη χωρις να εχω πειρα στο θεμα.
Νομιζω οτι ενας χρηστης που ξεκιναει να ψαξει για μια φυλη, απο κει θα ξεκινησει..... μετα θα επεκταθει στους εκτροφεις κλπ κλπ .... και καπου στο τελος ισως ζητησει την αποψη των κατοχων που ζουνε το ζωο.
Οταν ομως οι κατοχοι, εχουνε αντιθετη αποψη απο τον δημιουργο, ποιον ακους????
Και εν τελη, ποια ειναι η σωστη πηγη για να μαθεις στοιχεια για το χαρακτηρα ενος τυπικου δειγματος της φυλης????

Και κάτι τελευταίο East.
Aλλο είναι να έχει ο σκύλος την δυνατότητα να υπερασπιστεί τους ανθρώπους που λατρεύει και άλλο είναι να τον εκπαιδεύσεις ώστε να του το ενισχύσεις. Γιατί ο τρόπος που θα γίνει ενισχύοντας κάτι τέτοιο και καθοδηγόντας τα drive του εκεί, θα έχει αλυσιδωτές αντιδράσεις.
Υποστηριζεις δλδ οτι το σκυλι θα καταστει ανεξελεκτο, σωστα?
Για αλλη μια φορα λοιπον η ερωτηση:
Το σκυλι θα ειναι προβληματικο η ο ιδιοκτητης ακαταλληλος να το ελενξει????



Και η εργασιακη γραμμες εξ Αργεντινης που τοσο πια συζητειται σε αυτο το τοπικ... δε δινει σκυλια με ενστικτο φυλαξης.. δινει σκυλια με εξαιρετικο prey drive και gameness. Ποσο μαλλον φυλαξης χωρου.... που απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Μπορει να παει οποιοσδηποτε να τα παρει να παει για κυνηγι.

Kαι για να απαντησω και στον east49

Ενα αρσενικο dogo πιθανοτατα να κανει, ενα θηλυκο dogo πιθανοτατα να μην κανει.
Καταλαβαινεις ομως τωρα οτι το παραπανω που γραφεις ειναι αντιφατικο ετσι??????

Υ.Γ. Sea-mol, καλες οι εξυπναδες, αλλα εχω να σου πω οτι προτειμω να μιλαω με στοιχεια κ οχι αυθαιρετα...... θα ηθελα ειδικα οταν οι αποψεις ειναι αντικρουομενες, να υπαρχει στοιχειωδης τεκμηριωση.......Αν ηξερα τα παντα, θα εγραφα ενα ποστ "λετε μαλακιες το παραγμα εχει ετσι κι ετσι" κ τπτ αλλο..... οπως βλεπεις προσπαθω να κανω συζητηση, αλλα δεν φαινεται κανεις να συζηταει με στοιχεια......

Επισης προς ολους εσας που θελετε να παρουσιασετε οτι το argentino ειναι ενα μονοδιαστατο σκυλι κ ειναι μονο κυνηγος μεγαλου θηραματος, για θυμιστε μου, εσεις πατε για αγριογουρονο???? Αν οχι για ποιο ακριβως λογο το πηρατε το σκυλι σας, μιας κ ξερετε πολυ καλα τι ακριβως ειναι κ αυτο ειναι μονο κυνηγοσκυλο???
Εσας οι εκτροφεις απ οπου τα πηρατε σας τα εδωσαν με ποια αιτιολογια???
Γιατι οπως αναφερθηκε ο εκτροφεας-προτυπο-θεματοφυλακας της φυλης του, θα εδινε σκυλο μονο για τον λογο για τον οποιο εχει δημιουργηθει δλδ το κυνηγι μεγαλου θηραματος........
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καταλαβαινεις ομως τωρα οτι το παραπανω που γραφεις ειναι αντιφατικο ετσι??????
Καθολου αντιφατικα.
Εσυ δε μπορεις να καταλαβεις οτι το dogo θα επεμβει, εαν το κανει, απο την απεριοριστη αγαπη του για τον ανθρωπο του, λογω προσωπικοτητα. Εαν απο την αλλη πλευρα του πεταξεις ενα γουρουνακι, λαγουδακι, γατουλα κλπ ουτε που θα παρει χαμπαρι τι γινεται με τον κλεφτη...

Η εργασια του δεν ειναι η φυλαξη.. το προτυπο ειναι ξεκαθαρο και αποκλειει καθε επιθετικοτητα απεναντι στον ανθρωπο. Το ειπε και ο GRDANE πιο πανω.
Οποιος πιστευει οτι εργασιακη γραμμη ειναι φυλαξης απαταται. Οπως επισης και οποιος νομιζει οτι μπορει να δουλεψει στη φυλαξη το dogo χωρις να ειναι παρα πολυ εμπειρος στη φυλη.

Το οτι βρηκες 2 φρασεις του Augustin και τις χρησιμοποιεις σαν Ευαγγελιο χωρις ομως να ησουν μπροστα στο πως τις ειπε, τι αλλο ειπε μετα κλπ ... ε ειναι καπως...

Οσα ντογκο δουλευουν φυλαξη και ξερω ειναι εκπαιδευτων επαγγελματιων και εκτροφεων.. 3 που γνωρισα ιδιοκτητων δεν ειναι πια ζωντανα.
 


anodinos1

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2011
189
2
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εχω δει ντοκο που είναι αρνακια , και αλλα που είναι δολοφονοι.Ποιος σκυλος είναι στο προτυπο και ποιος όχι. Ποιος ιδιοκτητης εχει δουλεψει σωστα με τον σκυλο του και ποιος τον κατεστρεψε.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. Για αλλη μια φορα λοιπον η ερωτηση:
Το σκυλι θα ειναι προβληματικο η ο ιδιοκτητης ακαταλληλος να το ελενξει????

2. Επισης προς ολους εσας που θελετε να παρουσιασετε οτι το argentino ειναι ενα μονοδιαστατο σκυλι κ ειναι μονο κυνηγος μεγαλου θηραματος, για θυμιστε μου, εσεις πατε για αγριογουρονο???? Αν οχι για ποιο ακριβως λογο το πηρατε το σκυλι σας, μιας κ ξερετε πολυ καλα τι ακριβως ειναι κ αυτο ειναι μονο κυνηγοσκυλο???
1. KAI τα δύο... ΚΑΙ ο σκύλος - ίσως θα έχει γίνει - προβληματικός ΚΑΙ ο ιδιοκτήτης ακατάλληλος...
ακατάλληλος "σκέτο", είτε μπορεί να το ελέγξει είτε όχι...

2. (Φαντάζομαι ότι) και για ακαταμάχητη συντροφιά και αφοσίωση...:)
Αλλά, στο concept έχεις δίκιο: Ο "σωστός" ιδιοκτήτης θα το αποκτούσε για τον λόγο της δημιουργίας του... όπως, π.χ., εγώ που απέκτησα ένα σκυλί κατάλληλο για τα λιοντάρια που κυκλοφορούν ελεύθερα στα ορεινά της Αττικής!!!:D
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Το Προτυπο μιλαει (και το παλιο και το νεο) για εναν ευγενικο συντροφο ιδιαιτερα ευαισθητο και συναισθηματικο και εναν πιστο και ατρομητο προστατη αυτων που αγαπαει. Αναφερει χρηση του σκυλου σαν κυνηγο μεγαλου θηραματος και τονιζει το prey drive που εχει. Λεει οτι η επιθετικοτητα απεναντι στον ανθρωπο ειναι κατι που πρεπει να τιμωρειται.

Εαν απο αυτα πιστευει καποιος οτι ειναι η καταλληλη επιλογη για καποιον που το ζητουμενο του ειναι ο σκυλος-φυλακας, τοτε τι αλλο να πουμε βρε παιδια?

Anodinos1 νομιζω ξερεις την απαντηση στο ερωτημα σου.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Το Προτυπο μιλαει (και το παλιο και το νεο) για εναν ευγενικο συντροφο ιδιαιτερα ευαισθητο και συναισθηματικο και εναν πιστο και ατρομητο προστατη αυτων που αγαπαει. Αναφερει χρηση του σκυλου σαν κυνηγο μεγαλου θηραματος και τονιζει το prey drive που εχει. Λεει οτι η επιθετικοτητα απεναντι στον ανθρωπο ειναι κατι που πρεπει να τιμωρειται.

Εαν απο αυτα πιστευει καποιος οτι ειναι η καταλληλη επιλογη για καποιον που το ζητουμενο του ειναι ο σκυλος-φυλακας, τοτε τι αλλο να πουμε βρε παιδια?
Το ζητουμενο στο ειπα παραπανω..... θα σου παραθεσω κ κατι ακομα:
πουθενα δεν ειπα οτι πρωτευων ρολος ειναι η φυλαξη...η παρεα ειναι...γι αυτο κι επιλεγω βασει εμφανισης με τα τυπικα χαρακτηριστικα να ερχονται σε δευτερη μοιρα...φυσικα δευτερη μοιρα δεν σημαινει αδιαφορα...ειναι σαφες αυτο...
....απο παλιοτερο ποστ του θεματοθετη......

Ξαναγραφεις λοιπον, απο την μια οτι το σκυλι αυτο θα προστατεψει αυτους που αγαπαει, απο την αλλη εξακολουθεις να πιστευεις να προσπαθεις να μας πεισεις οτι δεν κανει κ για φυλακας.......
Ειλικρινα δεν σε καταλαβαινω!!

Σκυλια που ειναι εξ'ορισμου φυλακες, βλεπουνε με στραβο ματι καθε ξενο (η επιφυλακτικοτητα που πηγε να μου κανει μαθημα ποιο πριν ο Yorkaddict) κ κινουνται με το ρητο "καθενας ειναι ενοχος....." δεν θα φτασουνε ποτε στην αποδειξη......
Το argentino απο τα λιγα που διαβασα, ξεκιναει με το ρητο "καθενας ειναι αθωος, εκτος κι αν αποδειχθει το αντιθετο" οποτε κ θα αναλαβει τον ρολο του προστατη της οικογενειας του........

Αν απο ολα τα συμφραζομενα, καταληγουμε στο συμπερασμα οτι ειναι ενα σκυλι που αν η οικογενεια του απειληθει αμεσα θα δρασει που διαφωνουμε λοιπον κ το ζαλιζεις τοσες σελιδες τωρα?????
Το οτι βρηκες 2 φρασεις του Augustin και τις χρησιμοποιεις σαν Ευαγγελιο χωρις ομως να ησουν μπροστα στο πως τις ειπε, τι αλλο ειπε μετα κλπ ... ε ειναι καπως...
Ησουν εσυ μπροστα??? Πες το μου κι αυτο να τρελαθω τωρα!!!
Η μηπως εσενα σου ειπε οτι το σκυλι του "δεν θα αντιδρασει αν απειληθει η οικογενεια του"?????
Ελα ρε Αμαλια.....

Και ενα τελευταιο:
Δεν μου ειπες, πας για κυνηγι???
Κι αν οχι, εσενα ο εκτροφεας σου γιατι σου εδωσε σκυλι κ δεν θα πρεπει ενας εκτροφεας να δωσει στον reinmeister????
 


Status
Κλειδωμένο θέμα