dogo argentino και φυλαξη...


Status
Κλειδωμένο θέμα

arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Το Προτυπο μιλαει (και το παλιο και το νεο) για εναν ευγενικο συντροφο ιδιαιτερα ευαισθητο και συναισθηματικο και εναν πιστο και ατρομητο προστατη αυτων που αγαπαει. Αναφερει χρηση του σκυλου σαν κυνηγο μεγαλου θηραματος και τονιζει το prey drive που εχει. Λεει οτι η επιθετικοτητα απεναντι στον ανθρωπο ειναι κατι που πρεπει να τιμωρειται.

Εαν απο αυτα πιστευει καποιος οτι ειναι η καταλληλη επιλογη για καποιον που το ζητουμενο του ειναι ο σκυλος-φυλακας, τοτε τι αλλο να πουμε βρε παιδια?
....
Εμένα με καλύπτει αυτό.

υ.γ. Έχω χάσει επεισόδια.
 


Robin

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2013
217
2
Δυτική Μακεδονία
Σαν συμπέρασμα βγάζω (από τους απογόνους των δημιουργών) ότι τα βασικά χαρακτηριστικά είναι το κυνήγι και η οικογενειακή φύλαξη.
Βέβαια δεν νομίζω στην Ελλάδα να το παίρνουν για το πρώτο. Αυτό που με θλίβει είναι ότι σε σελίδες εκτροφέων αναφέρεται ότι με εκπαίδευση γίνονται καλοί φύλακες, ενώ τα όρια για να ξεφύγει ο σκύλος δεν είναι ευδιάκριτα.
Νομίζω αυτοί κάνουν ζημιά
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Και ενα τελευταιο:
Δεν μου ειπες, πας για κυνηγι???
Κι αν οχι, εσενα ο εκτροφεας σου γιατι σου εδωσε σκυλι κ δεν θα πρεπει ενας εκτροφεας να δωσει στον reinmeister????
Δεν ειπα οτι δεν πρεπει να δωσει σκυλο στον Reinmeister.
Ειπα οτι εαν το βασικο ζητουμενο του ιδιοκτητη ειναι η φυλαξη χωρου, σωματοφυλακη κλπ και θελει να δουλεψει με το σκυλο του σε τετοιο επιπεδο, δεν πρεπει να δωσει.

Οχι, δεν παω για κυνηγι. Το dogo ειναι εξαιρετικος συντροφος. Αστειο, συναισθηματικο, κοινωνικο (τρελαινεται να εχει κοσμο γυρω του και να ασχολουνται ολοι μαζι του), παιχνιδιαρικο και σου δειχνει καθε λεπτο οτι αναπνεει για σενα, εχει αποτρεπτικη εμφανιση. Αυτοι ειναι μερικοι λογοι...
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
ρε εαστ εδω στο αλλο θεμα μιλαγαμε για σκυλια ''φυσικους φυλακες'' και αμφισβητουσαμε την ικανοτητα να φυλαξουν ανθρωπο ή χωρο εφ'οσον δεν ειναι τεσταρισμενα,και συμφωνουσαμε θυμαμαι λεγοντας οτι επειδη ανοικουν σε συγκεκριμενη φυλη φυλαξη δεν σημαινει οτι θα ειναι και φυλακες,και εξακολουθω να πιστευω οτι πολλα δειγματα τετοιων φυλων δεν θα εκανα τιποτα σε μια κατασταση εισβολης,και εσυ τωρα μας λες οτι τα ντογκο θα προστατευαν το αφεντικο τους,πως το υποστηριζεις αυτο; επισης ο ρεινμαστερ απο το θρεντ που ανοιξε σου εδωσε να καταλαβεις οτι θελει μονο αυτο; ή κατι πολυ πιο εξεζητημενο,ο yorkaddict παρεθεση καποια ποστ του και ειναι φανερο τι ψαχνει,εσυ μιλας για κατι που θα το βρει σε πολλες φυλες,εκει ισως συμφωνουμε,αλλασε αυτα που θελει αυτος το ντογκο απλα δεν κανει
 


vagolf

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
209
0
ΑΧΑΡΝΑΙ
Όπως και η Αμαλία λέει ποιο νωρίς το ντογκο ειναι ένας σκύλος δυνατός,άνθρωποκεντρικός το υπέρτατο αγαθό για τα ντογκο ειναι τα χάδια
και σαν κάτοχος ντογκο τα τελευταία 4 χρονια αυτο που θέλω να προσθέσω απο την εμπειρία μου ειναι η Μονή φυλή που έχω δει να παρακαλεί τους περαστικούς για χάδια,την φύλαξη του ντογκο προσωπικά θα την παρομοίαζα με φύλαξη ενός αλλού κυνηγοσκυλου όσο θα περνάτε ένα ποιητές για φύλακα τόσο θα έπρεπε να περνάτε και ντογκο
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Σ αυτο το σημειο απλα να προσθεσω οτι κατα τη γνωμη μου δεν εχει νοημα ν αναφερεται το οτι το Ντογκο θα προστατεψει τον ανθρωπο του αν αισθανθει κινδυνο, αφου ειναι κατι που το κανουνε πολλα σκυλια, ειτε καθαροαιμα ειτε οχι.

Επισης δε καταλαβαινω γιατι πρεπει να πειραματιζομαστε, οταν υπαρχουν φυλες που χρησιμοποιουνται ακριβως γι αυτο που θελουμε.


Sent from my iPad using Tapatalk
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
ρε εαστ εδω στο αλλο θεμα μιλαγαμε για σκυλια ''φυσικους φυλακες'' και αμφισβητουσαμε την ικανοτητα να φυλαξουν ανθρωπο ή χωρο εφ'οσον δεν ειναι τεσταρισμενα,και συμφωνουσαμε θυμαμαι λεγοντας οτι επειδη ανοικουν σε συγκεκριμενη φυλη φυλαξη δεν σημαινει οτι θα ειναι και φυλακες,και εξακολουθω να πιστευω οτι πολλα δειγματα τετοιων φυλων δεν θα εκανα τιποτα σε μια κατασταση εισβολης,και εσυ τωρα μας λες οτι τα ντογκο θα προστατευαν το αφεντικο τους,πως το υποστηριζεις αυτο; επισης ο ρεινμαστερ απο το θρεντ που ανοιξε σου εδωσε να καταλαβεις οτι θελει μονο αυτο; ή κατι πολυ πιο εξεζητημενο,ο yorkaddict παρεθεση καποια ποστ του και ειναι φανερο τι ψαχνει,εσυ μιλας για κατι που θα το βρει σε πολλες φυλες,εκει ισως συμφωνουμε,αλλασε αυτα που θελει αυτος το ντογκο απλα δεν κανει
Δεν ειπα πουθενα το αντιθετο.
Αν θελεις ενα σκυλο κυριως για φυλαξη, παιρνεις ενα σκυλι με πρωτο κ κυριοτερο αυτο το χαρακτηριστικο. Μετα φυσικο επακολουθο ειναι να τεσταρεις το σκυλι σου οτι οντως θα εκανε την δουλεια του κ οχι να ζεις μια ζωη με αυταπατες.

Αν θελεις ενα σκυλο για αλλους λογους (γιατι ο ανθρωπος για να ειχε canario να περασε να ψαχνει amstaff, boxer κ να κατεληξε σε argentino εμενα μου κανει οτι θελει περισσοτερο εναν αθλητικο σκυλο πχ παρα ενα σκυλο φυλακα) αλλα σε ενδιαφερει να αντιδρασει στην απειλη, θα ψαξεις ακριβως αυτο, να υπαρχει και αυτο το χαρακτηριστικο σε καποιο βαθμο. Μετα αν το δεις να υποβοσκει, αν θα δοκιμασεις να το επιβεβαιωσεις να το ενισχυσεις η αν δεν το δεις ποτε, ειναι αλλη κουβεντα......

Εγω δεν βρηκα κανενα λογο να πιστευω οτι το argentino δεν εχει την υποδομη να υπερασπιστει την οικογενεια του σε περιπτωση αμεσης απειλης. Τουλαχιστον ενα τυπικο δειγμα θα επρεπε.
Εχεις εσυ βασιμους λογους να πιστευεις το αντιθετο????
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Οχι, δεν παω για κυνηγι. Το dogo ειναι εξαιρετικος συντροφος. Αστειο, συναισθηματικο, κοινωνικο (τρελαινεται να εχει κοσμο γυρω του και να ασχολουνται ολοι μαζι του), παιχνιδιαρικο και σου δειχνει καθε λεπτο οτι αναπνεει για σενα, εχει αποτρεπτικη εμφανιση. Αυτοι ειναι μερικοι λογοι...
Εφ'οσων δεν πας για κυνηγι, αρα δεν χρησιμοποιεις το σκυλι για τον πρωταρχικο του σκοπο.
Χρησιμοποιεις ΕΝΑ απο τα χαρακτηριστικα του.
Σου παραθετω απο σελιδα εκτροφειου. (αν θελεις να πουμε κ στο κοσμο το ονομα δεν εχω κανενα προβλημα)

Με το πέρασμα του χρόνου η προσαρμοστικότητά του, έκανε τον Ντόγκο Αρτζεντίνο πολυχρηστικό. Αποδείχτηκε πως είναι ευγενικός σύντροφος, και ένας πιστός και αξεπέραστος προστάτης για αυτούς που αγαπά.
Το πρωτο bold ειναι το χαρακτηριστικο στο οποιο βασιστηκες για να επιλεξεις το σκυλο σου.
Το δευτερο bold ειναι αυτο στο οποιο βασιστηκε ο reinmeister να επιλεξει το δικο του......

Πλην αυτων που πανε οντως για κυνηγι αγριοχοιρου στην Ελλαδα, ολοι οι αλλοι ειστε εξ ισου ακυροι στην επιλογη σας.......αληθεια παει κανεις για αγριοχοιρο???
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...αληθεια παει κανεις για αγριοχοιρο???
Ναι, πάνε αρκετοί...
Πάνε ακόμα και κάποιοι εκτροφείς που δεν είναι κυνηγοί, ώστε να εκπαιδευτούν τα σκυλιά τους στο "πρωταρχικό" χαρακτηριστικό τους...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Μου γραφεις κατι που σου εγραψα πιο πανω... και ειναι απο το πρωτο Προτυπο.
Δεν εχει σημασια το εκτροφειο.

Προφανως δε διαβαζεις.

Τη λογικη σου και την ερμηνεια του "αξεπεραστου προστατη" αδυνατω να την καταλαβω. Συγγνωμη.

Μηπως θα ηταν καλυτερα ομως ο Reinmeister να μας πει γιατι τελικα διαλεξε το dogo και οχι εσυ ?

Ναι πηγαινουν για κυνηγι.
 








Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
Μαλιστα…η εξελιξη της συζητησης εχει την πορεια του ανεκδοτου «ἁντε γαμησου κι εσυ και ο γρυλος»…

Εγιναν επιλεκτικες παραθεσεις στα γραφομενα μου και καταληξατε στο συμπερασμα ότι όχι μονο θελω το σκυλι αυστηρα για φυλαξη,αλλα το ότι στανταρ θα παιξει μανικι δαγκωματα και τα συναφη…
σας παρεθεσε ο east καποια γραφομενα στα οποια λεω ότι το σκυλι κατά βαση θα είναι συντροφια και ότι δεν τρεχει μια εάν δεν βγαλει φυλαξη αλλα τα κανατε επιλεκτικα lysterine…


Εφ οσον λοιπον καταληξατε χωρις να εχω συμμετασχει,φτασατε και στο συμπερασμα ότι ο εκτροφεας μου είναι κακος εκτροφεας μια που μου εμπιστευτηκε σκυλι…


Το 99% των ν.α. που πωλουνται στην ευρωπη πωλουνται ως πετς,κατά τα δικα σας λεγομενα λοιπον οι εκτροφεις τους είναι για κρεμαλα στην καλυτερη…


Παμε τωρα και πιο συγκεκριμενα…


Ο εκτροφεας μου είναι ο ταξιαρχης γκερπινης ο οποιος όταν ερωτηθηκε τι σημαινει ν.α ειπε τα εξης…


Κατά 85% κυνηγι και κατά 15% φυλαξη εάν θες να στο κανω νουμερο…αυτό το 15% μπορει και να μην βγει ποτε…από κει και περα είναι προσωπολατρης,ατρομητος και θα προστατεψει τον ιδιοκτητη και την οικογενεια του εάν αυτοι απειληθουν…


Επισης προσθεσε ότι εάν θελω αυστηρα σκυλο φυλαξης να κοιταξω προς άλλη κατευθυνση…αυτά ειπε ο «κακος» εκτροφεας μου που κοιταξε μονο την τσεπη του…


Με ρωτησε για την πειρα μου σε σκυλια και πηρε την εξης απαντηση…»


Ημουν κατοχος από το 1997 ενός εκ των πρωτων πρεσα καναριο στην ελλαδα,67 κιλων το οποιο ειχε εκπαιδευτει από μενα σε απολυτη υπακοη και μετα τον χρονο σε φυλαξη χωρου…επισης εχω βοηθησει φιλους με κυριαρχικα σκυλια που ειχαν βγαλει προβληματικη συμπεριφορα…
γενικα ότι ασχολουμαι με σκυλια, περιπου 25 χρονια και τελος ότι ειχα κι ένα ιρλανδικο σεττερ το οποιο επισης ειχε βγαλει φυλαξη χωρις καμια εκπαιδευση…


Η συζητηση κρατησε περιπου 3 ωρες μεσω της οποιας καταλαβε εάν ξερω τι μου γινεται η όχι κι αν μπορει να με εμπιστευτει με σκυλι του…


Η απαντηση του ηταν η εξης…
εχεις λοιπον πειρα σε κυριαρχικο σκυλι οποτε θα καταλαβεις πως θα πρεπει να χειριστεις και το συγκεκριμενο…προσοχη μονο διοτι εχει εντονοτατο prey drive και θελει προσεκτικο χειρισμο στο πως και που θα το βγαλει…οπωσδηποτε εκπαιδευσε τον σε υπακοη…


Τελος μου ειπε ότι θα μου παραδωθει το σκυλι εχοντας κανει το τεστ κωφωσης και ότι θα εχω οποιοδηποτε εξεταση υγειας των γονεων που θα του ζητησω…
περαν αυτων θα ελεγθει το σκυλι σε δικο μου κτηνιατρο παρουσια του,πριν ερθει στην κατοχη μου…


Ερχομαστε τωρα στην αμαλια που πηρε ένα ασπρο σκυλακι για αγκαλιτσα μελισσακι με αποτρεπτικο παρουσιαστικο…
πες μου λοιπον αμαλια ποιος ηταν ο εκτροφεας σου και τι σου ειπε όταν ζητησες ένα ν.α για πετ…επισης πες μου τι πειρα ειχες σε κυριαρχικα σκυλια πριν το παρεις…
φανταζομαι αντιστοιχη η και μεγαλυτερη από την δικη μου για να κανεις τετοια επιλογη σκυλου του οποιου εάν τυχον βγει το drive στραβα λογω ασχετου ιδιοκτητη θα φαει το μισο συμπαν…


γιορκαντικτ…μια παρακληση…εάν δεν ειχες ποτε,ειτε ασχοληθει ενεργα,με σκυλο παραπανω από 10 κιλα του οποιου η επικινδυνοτητα περιοριζοταν σε ξηλωμα παρανυχιδας ατομου με ειδικες αναγκες,να μην κρινεις τις ικανοτητες τις δικες μου σε ένα κυριαρχικο σκυλι ανεξαρτητως προτυπου και ειδικοτερα να μην σχολιαζεις την κριση ενός εκτροφεα κυριαρχικης φυλης και το σκεπτικο του οσον αφορα την εμπιστοσυνη που μου εδειξε…


το μεγαλο και τρανο κατά πολλους από σας fci ειχε προτυπο των ν.α στην κατηγορια 2 των μολοσσοειδων η οποια ως δια μαγειας αλλαξε κι εγινε 5…


τα ντογκο όταν πρωτοεσκασαν ευρωπη για να πουληθουν επρεπε να διαφημιστουν ως κατι άλλο πλην κυνηγων μεγαλων θηραματων,οπερ και εγενετο…
»σπρωχτηκαν» λοιπον ως φυλακες χαρακτηριστικο που υπαρχει στους μισους προγονους της δημιουργιας της φυλης και εχει δηλωθει και από τον δημιουργο της…το ότι κατεληξαν να απαγορευτουν σε πολλες περιοχες είναι θεμα καθαρα ιδιοκτησιας κι όχι φυλης…


ένα διαλλειμα τωρα ετσι ώστε να δειξω στον εκτροφεα το τι γραφεται απουσια του…από κει και περα ας κρινει αυτός,εχοντας δει τα γραφομενα…


στην συνεχεια θα ρθουμε στον ασχετο κι επικινδυνο reinmeister και στο τι του «ειπε» το ν.α ως φυλη ετσι ώστε να αποφασισει να το αποκτησει…
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
αυτο το διασταυρωνεις ευκολα.
αλλα εδω τουλαχιστον 3 που υπαρχουν και εκροφικα ουτε καν ξερουν γιατι τα αγορασαν η τι κανουν.
και επιπλεον δεν κυνηγαει κανεις με ντογκο γιατι απλα δεν ειναι ιδιο κυνηγι με αυτο που εχουν μαθει.

και δεν μιλαμε για βιντεο με ημιαγρια γουρουνακια.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αγαπητέ φίλε, Reinmeister,

Είδες πως μπορεί το ανθρώπινο μυαλό (και ο λόγος) να διαστρέψει την πραγματικότητα και την αλήθεια?

Είπαμε:
"Πραγματικότητα" = αυτό που συμβαίνει αντικειμενικά, σαν φαινόμενο...
"Αλήθεια" = ο τρόπος που ο καθένας μας αντιλαμβάνεται την "πραγματικότητα"...
"Ειλικρίνεια" = η πιστότητα με την οποία ο καθένας μας αναμεταδίδει την "αλήθεια" του...
"Ακεραιότητα" = την "αλήθεια" που λες ή αναμεταδίδεις (ή, εν τοις πράγμασι, κάνεις), αν την δουν σε πρωτοσέλιδο η γυναίκα σου, ή το παιδί σου, ή όσοι σε ενδιαφέρουν περισσότερο στον κόσμο αυτόν... να μην έχεις (ή να μην δημιουργήσεις) οποιοδήποτε πρόβλημα...

1. ...φτασατε και στο συμπερασμα ότι ο εκτροφεας μου είναι κακος εκτροφεας μια που μου εμπιστευτηκε σκυλι…

2. ...Το 99% των ν.α. που πωλουνται στην ευρωπη πωλουνται ως πετς,κατά τα δικα σας λεγομενα λοιπον οι εκτροφεις τους είναι για κρεμαλα στην καλυτερη…

3. ...Ο εκτροφεας μου είναι ο ταξιαρχης γκερπινης...

4. ...Ερχομαστε τωρα στην αμαλια που πηρε ένα ασπρο σκυλακι για αγκαλιτσα μελισσακι με αποτρεπτικο παρουσιαστικο…
πες μου λοιπον αμαλια ποιος ηταν ο εκτροφεας σου και τι σου ειπε όταν ζητησες ένα ν.α για πετ…επισης πες μου τι πειρα ειχες σε κυριαρχικα σκυλια πριν το παρεις…
φανταζομαι αντιστοιχη η και μεγαλυτερη από την δικη μου για να κανεις τετοια επιλογη σκυλου του οποιου εάν τυχον βγει το drive στραβα λογω ασχετου ιδιοκτητη θα φαει το μισο συμπαν…

5. ...γιορκαντικτ…μια παρακληση…εάν δεν ειχες ποτε,ειτε ασχοληθει ενεργα,με σκυλο παραπανω από 10 κιλα του οποιου η επικινδυνοτητα περιοριζοταν σε ξηλωμα παρανυχιδας ατομου με ειδικες αναγκες,να μην κρινεις τις ικανοτητες τις δικες μου σε ένα κυριαρχικο σκυλι ανεξαρτητως προτυπου και ειδικοτερα να μην σχολιαζεις την κριση ενός εκτροφεα κυριαρχικης φυλης και το σκεπτικο του οσον αφορα την εμπιστοσυνη που μου εδειξε…

6. ...ένα διαλλειμα τωρα ετσι ώστε να δειξω στον εκτροφεα το τι γραφεται απουσια του...
1. Κανείς δεν σου έγραψε αυτό... επειδή διάβασα προσεκτικά, δεν μου προκύπτει για κανέναν από τους προλαλλήσαντες...

2. Επίσης, διαστροφή της πραγματικότητας (ή και της αλήθειας?)...

3. Τον Ακη Γκερπινή, τον γνωρίζω προσωπικά και, αν θυμάμαι καλά, έχουμε πιεί 1-2-3-4-5 μπύρες μαζί...
Αν δεν έχει αλλάξει ριζικά, είναι σεμνός και σοβαρός, σαν άνθρωπος...:)

4. Εδώ... δεν μπορώ να σε κατανοήσω... μη σου πω ότι έχω μία φρικτή υποψία ότι είσαι έτοιμος να αγγίξεις (ή και να ξεπεράσεις) την έννοια της ακεραιότητας... ίδωμεν...

5. Εδώ... πολύ απλά, υβριστικός... ξέρεις, χωρίς να κινδυνεύεις να σου κάνει κάποιος μήνυση... με το γάντι...

6. Εδώ θα είμαστε και αν θέλει ο Ακης, θα μας χαροποιήσει να σχολιάσει τα γραφόμενά μας... έτσι κι αλλιώς, είναι παλιό μέλος του forum...
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
ωραιος,με το καλο φιλε ρειμαστερ,καλη επιλογη,εσυ μονος σου ομως θα μπορουσε να προλαβεις ολα αυτα τα σχολια με τα συμπερασματα με ενα δικο σου ποστ πιο πριν,εμεις διαβασαμε στο θρεντ για τον σκυλο που θες,ειχες πει ηθελες φυλακα,θα μπορουσε ανετα να πεις οτι αλλαξαν και οι απαιτησεις που θα εχεις τελικα με το ντογκο,ειναι σαν να το προκαλεσες με την σιωπη σου,τεσπα αυτα στα λεω τελειως φιλικα γιατι ξερω οτι κανενας εδω μεσα δεν εχει κατι εναντιων σου,παρ'ολο που εισαι αρνητικα προιδεασμενος!

υ.υ και εν τελη με αυτο το τελευταιο ποστ ειναι σαν να συμφωνεις με πολλα μελη που ειχες ερθει σε διαμαχη,εμεις το ιδιο λεμε εδω και τοσα ποστ!
 
Last edited:


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
Αγαπητέ φίλε, Reinmeister,

Είδες πως μπορεί το ανθρώπινο μυαλό (και ο λόγος) να διαστρέψει την πραγματικότητα και την αλήθεια?

Είπαμε:
"Πραγματικότητα" = αυτό που συμβαίνει αντικειμενικά, σαν φαινόμενο...

συμφωνοι...
"Αλήθεια" = ο τρόπος που ο καθένας μας αντιλαμβάνεται την "πραγματικότητα"...

αυτο λεγεται υποκειμενικοτητα...αληθεια ειναι η μεταδοση ενος γεγονοτος χωρις την παραμικρη αλλαγη εστω και μιας λεπτομερειας του...

"Ειλικρίνεια" = η πιστότητα με την οποία ο καθένας μας αναμεταδίδει την "αλήθεια" του...

ξανα συμφωνοι...

"Ακεραιότητα" = την "αλήθεια" που λες ή αναμεταδίδεις (ή, εν τοις πράγμασι, κάνεις), αν την δουν σε πρωτοσέλιδο η γυναίκα σου, ή το παιδί σου, ή όσοι σε ενδιαφέρουν περισσότερο στον κόσμο αυτόν... να μην έχεις (ή να μην δημιουργήσεις) οποιοδήποτε πρόβλημα...

αυτο δεν ειναι ακεραιοτητα,αλλα παρουσιαση των γεγονοτων με τροπο προσφιλη σε προσωπα αντιλαμανομενα το σκεπτικο μας...σε τριοτυς μπορει πολυ απλα να θετουν προσβολη...

ακεραιοτητα ειναι η απολυτοτητα στην διαφανεια...




1. Κανείς δεν σου έγραψε αυτό... επειδή διάβασα προσεκτικά, δεν μου προκύπτει για κανέναν από τους προλαλλήσαντες...

σαφως και το εγραψαν...δεχομενοι ως απολυτο γεγονος μια χρηση που δεν δηλωσα ποτε ως απολυτη...τουτης δεδομενης λοιπον,γραφηκε και ο κακος χαρακτηρισμος...το οτι δυναται να αλλαξει το νοημα μεσω αλλαγης του δεδομενου δεν μειωνει σε τιποτα την δωθεισα εντυπωση...

2. Επίσης, διαστροφή της πραγματικότητας (ή και της αλήθειας?)...

μπορω να χρησιμοποιησω την ιδια ακριβως εκφραση στην δικη σου δηλωση περι χρησης των ν.α. ως κυνηγοσκυλα εν ελλαδι...

3. Τον Ακη Γκερπινή, τον γνωρίζω προσωπικά και, αν θυμάμαι καλά, έχουμε πιεί 1-2-3-4-5 μπύρες μαζί...
Αν δεν έχει αλλάξει ριζικά, είναι σεμνός και σοβαρός, σαν άνθρωπος...:)

ουδεν σχολιον...

4. Εδώ... δεν μπορώ να σε κατανοήσω... μη σου πω ότι έχω μία φρικτή υποψία ότι είσαι έτοιμος να αγγίξεις (ή και να ξεπεράσεις) την έννοια της ακεραιότητας... ίδωμεν...

δεν μπορεις μεν να κατανοησεις μπορεις ομως, δε, να γραψεις την υποψια σου ουσα αστηρικτη με βαση τα λεγομενα σου κατι που ευκολα μπορει να περασει ως χαρακτηρισμος...


5. Εδώ... πολύ απλά, υβριστικός... ξέρεις, χωρίς να κινδυνεύεις να σου κάνει κάποιος μήνυση... με το γάντι...

ουτε κατα διαννοια...αποτρεπτικος στηριζομενος σε θεωρητικα δεδομενα για τα οποια εδωθη δυνατοτητα ακυρωσης ,ισχυουσας της αντιθετης,επισης τιθεμενης,περιπτωσης...

6. Εδώ θα είμαστε και αν θέλει ο Ακης, θα μας χαροποιήσει να σχολιάσει τα γραφόμενά μας... έτσι κι αλλιώς, είναι παλιό μέλος του forum...
αυτο αφορα τον ακη και μονον αυτον...η δικη μου υποχρεωση τελειωσε στο κομματι της ενημερωσης του για τα πεπραγμενα...







 


Reinmeister

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2013
301
85
ωραιος,με το καλο φιλε ρειμαστερ,καλη επιλογη,εσυ μονος σου ομως θα μπορουσε να προλαβεις ολα αυτα τα σχολια με τα συμπερασματα με ενα δικο σου ποστ πιο πριν,εμεις διαβασαμε στο θρεντ για τον σκυλο που θες,ειχες πει ηθελες φυλακα,θα μπορουσε ανετα να πεις οτι αλλαξαν και οι απαιτησεις που θα εχεις τελικα με το ντογκο,ειναι σαν να το προκαλεσες με την σιωπη σου,τεσπα αυτα στα λεω τελειως φιλικα γιατι ξερω οτι κανενας εδω μεσα δεν εχει κατι εναντιων σου,παρ'ολο που εισαι αρνητικα προιδεασμενος!

υ.υ και εν τελη με αυτο το τελευταιο ποστ ειναι σαν να συμφωνεις με πολλα μελη που ειχες ερθει σε διαμαχη,εμεις το ιδιο λεμε εδω και τοσα ποστ!
οχι φιλε μου...εχω γραψει πολυ περισσοτερα γενικα για το θεμα των θελω μου τα οποια δεν περιοριζονται σε 5 παραθεσεις που μου εκαναν...αυτο σε καμια περιπτωση δεν δινει το δικαιωμα να βγουν αυθαιρετα συμπερασματα χωρις να εχω θεσει εγω την αποψη μου στο συγκεκριμενο θεμα σε απολυτη βαση...αλλο τι μπορει να θεωρει ο καθενας κι αλλο να το γραφει ως δεδομενο...

καμια αρνητικη προδιαθεση...διαβαζω,κρινω με βαση οσα διαβαζω και απαντω...
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
γιατι το κουραζουμε τόσο ειναι να απορει κανεις.
θελουμε φυλαξη; παιρνουμε ενα συναγερμο. Πιο αξιοπιστος, φτηνοτερος, πιο φωνακλας, συνδεεται με την αστυνομια και δεν εχουμε και δικαστικα παρατραγουδα
θελουμε πετ; διαλεγουμε οποιο μας κανει κεφι, ολα ταιριαζουν, πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.

τι ακριβως προσπαθουμε να διερευνησουμε; εαν μια συγκεκριμενη φυλη βγαζει εκ γενετης ή επικτητα φυλαξη; εαν ναι αποκλειεται να υπαρξει σύγκλιση αποψεων επομενως ποιο το νοημα και η ουσία των διαξιφισμων;
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki