dogo argentino με pekingese


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Θα συμφωνήσω με τον Πέτρο και θα προσθέσω,ότι όλα συμβιώνουν με όλα φτάνει να δουλέψουμε για αυτό,εφόσον μας το επιτρέπει ο χαρακτήρας του κάθε σκύλου(αναφέρομαι στο χαρακτήρα του κάθε σκύλο και όχι σε αυτόν της κάθε φυλής).
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
με την σειρα μου δεν μπορω να μην συμφωνησω με τον μιχαλη ... στην τελευταια του τοποθετηση αλλα και στην απορια του......
το σκυλι ... δεν το ενοχλει... αν ειναι πρωτο δευτερο η τελευταιο στην αγελη... αρκει να ζει ηρεμα μεσα σε αυτην και να απολαμβανει την προσοχη του αρχηγου...
 


cesar millan

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2012
101
0
Καλησπερα σας και σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας... Ηταν ολες εξισου βοηθητικες για εμενα!

Στο θεμα μας τωρα, μιλησα με εκτροφεα dogo, και το συμπερεσμα που βγαλαμε και οι 2 ειναι οτι πρεπει να διαλεξω μια αλλη ρατσα που να καλυπτει και εμενα σε αυτα που θελω να κανω που ειναι το νουμερο ενα,αλλα και τον σκυλο που ειναι δευτερευον..
Μου ελυσε πολλες αποριες μου ο ανθρωπος και ηταν και γαμω τα ατομα, μου εδωσε να καταλαβω με σωστο και ηρεμο τροπο πιο ειναι το σωστο και για τους 2 μας, και δεν ηθελε να ΠΟΥΛΗΣΕΙ ετσι για να ξεφορτωθει κουταβι, ηταν επαγγελματιας, οχι σαν μερικους αλλους που αυτοαποκαλουνται εκτροφεις ...
Η αληθεια ειναι οτι δεν ηξερα τοσες πολλες πληροφοριες σχετικα με την ρατσα αυτη, και δοξα ο θεος που δεν την εκανα την πατατα να παρω !!!!

Καταληξαμε λοιπον στο μποξερ και οι 2(που ειχα μαλιστα & πριν μερικα χρονια) , μου εδωσε στοιχεια μιας φιλης του εκτροφεα εδω στην περιοχη μου και ολα τα σχετικα...

Μιλησαμε με την κοπελα που κανει εκτροφη λοιπον σημερα, της ειπα οτι ερχομαι συστημενος και με τα πολλα και με τα λιγα μου ειπε οτι εχει προγραμματισμενη γεννα για αρχες ιουνιου,αρα καπου στα μεσα αυγουστου με αρχες σεπτεμβρη θα εχω τον μικρο....
Θα παω αυριο απο εκει να δω τους γονεις και τι κατασταση επικρατει μεσα εκει και αν μου φανουν οκ θα δωσουμε τα χερια !!

Αυτα λοιπον τα νεα ....
Και παλι ευχαριστω ολους και ολες!
 


milk takis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2012
319
3
thessaloniki
Αντε με το καλο το μποξερακι..Πιστευω οτι αν δεν εχει θεμα με αλλα σκυλια το πεκινουα σου ολα θα πανε καλα..Και αφου ειχες και μποξερ θαναι ακομα πιο ευκολα για σενα τα πραγματα..
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Μα το θέμα δεν είναι το καινούργιο κουτάβι αλλα το ήδη υπάρχον Pekingese?
Που το είδαν οι φίλτατοι εκτροφeiς ότι τα Pekingese δεν κάνουν με Dogo και κάνουν με Boxer?????
όχι για το δω και εγώ αυτό.............
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Μα το θέμα δεν είναι το καινούργιο κουτάβι αλλα το ήδη υπάρχον Pekingese?
Που το είδαν οι φίλτατοι εκτροφeiς ότι τα Pekingese δεν κάνουν με Dogo και κάνουν με Boxer?????
όχι για το δω και εγώ αυτό.............
:D:confused:

Πιθανοτατα να του ειπαν οτι για εκεινον δεν κανει το dogo οχι για τη σκυλιτσα του.
 


cesar millan

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2012
101
0
Παιδια να ξεκαθαρισω ..

Ο ανθρωπος μου ειπε, οτι για σενα το καλυτερο ειναι να μην παρεις ενα dogo για τους α,β λογους.... Το εξηγω στο ποστ μου το πιο πανω...Δεν ειπα πουθενα οτι θα ηταν πιο ηρεμη η προσαρμογη με την μικρη!

Υστερα του μιλησα και του ειπα οτι ειχα στο παρελθον μποξερακι, και μου προτεινε αφοβα να παω σε μποξερ μιας και ξερω ολα του τα γνωρισματα, και θα ειναι και σιγουρο πιο φιλικο στο μελλον με την μικρη μου και την ατσουμπαλια της, αγαπανε πολυ τα αλλα ζωα τα μποξερ και ειναι πιο ευκολα συνεργασιμο απο οτι ενα ντοκο(στο μεγαλυτερο ποσοστο με καλη κοινωνικοποιηση) , δεν ειναι οπως τα ντοκο μου ειπε και αυτος αλλα και η κοπελα σημερα που θα παρω τον μικρο τελικα!Ειναι λιγο απροβλεπτα και δεν τους αρεσει η ατσουμπαλια γενικως τα ντοκο....Ε για να το λενε 2 εκτροφεις , κατι παραπανω ξερουν απο εσας αλλα και απο εμενα...

Ειπαμε η δικη μου μπορει να ειναι λιγο σκυλα σε καποια θεματακια, αλλα ποτε δεν ειπα οτι ειναι ακινονητη... Θελει τον χωρο της και τον χρονο της σε καποα θεματακια, ειπαμε αλλωστε πηρε απο το αφεντικο της που ειναι μεσα στην μουρλα και στην ιδιοτροπια !!!

Αυτα και για σημερα !
 
Last edited:


cesar millan

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2012
101
0
Αντε με το καλο το μποξερακι..Πιστευω οτι αν δεν εχει θεμα με αλλα σκυλια το πεκινουα σου ολα θα πανε καλα..Και αφου ειχες και μποξερ θαναι ακομα πιο ευκολα για σενα τα πραγματα..
να εισαι καλα , σε ευχαριστω πολυ αληθεια ... :)
θα τα πανε καλα σιγουρα, δεν εχω αμφιβολια πλεον!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Καλησπερα σε ολους πρωτα απο ολα...

..........................................................................

Εμενα ομως που μου εχει καρφωθει στο μυαλο τι κανω?

Λαθος οτι εχεις διαβασει στο ιντερνετ.. αυτο ειναι ξεκαθαρο.
η φυλη δημιουργηθηκε ετσι ωστε τα σκυλια να ζουν και να κυνηγουν σε αγελη ......
συνηθως το κυριαρχο της αγελης ισως εμφανιζει προβλημα με σκυλο ξενο.......

.......................................................................................................................

Λοιπον?Τι κανω περαν εκπαιδευσης και στα 2 απο μικρη ηλικια?

Η μικρη μου δυσκολα θα κανει πισω σε θεματα ιεραρχιας πολυ δυσκολα εως χλωμο, εδω με boxer πηγε να τα βαλει, δεν κολλαει πουθενα και ας ειναι και το αλλο 2 μετρα ...(Δεν θελω ουτε εγω να κανει πισω στο θεμα αυτο σχετικα με το dogo, αυτη θελω να κανει κουμαντο).
Σα τα μουτρα μου την εχω κανει, εχει παρει το 95% του χαρακτηρα μου ,ΤΡΑΓΙΚΟ ΑΛΛΑ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΚΙΟΛΑΣ :confused::confused::p

Αντε φιλια και περιμενω να μου πειτε !!!
στις συγκεκριμενες ερωτησεις ... ηταν οι απαντησεις που ελαβες...

Καλησπερα σας και σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας... Ηταν ολες εξισου βοηθητικες για εμενα!....................................................................................................................
..................................................................................................................................................
Καταληξαμε λοιπον στο μποξερ και οι 2(που ειχα μαλιστα & πριν μερικα χρονια) , μου εδωσε στοιχεια μιας φιλης του εκτροφεα εδω στην περιοχη μου και ολα τα σχετικα...

....
Και παλι ευχαριστω ολους και ολες!
και με το μποξερ αν δεν προσεξεις το θεμα της ιεραρχιας θα εχεις τα ιδια θεματα που θα ειχες με το ντογκο...
αρα αν σκεφτεσαι αλλο σκυλο και μαλιστα αρσενικο θα πρεπει να ξεχασεις την ηγετικη θεση του πεκινουα...
 


tangerin

Well-Known Member
25 Μαϊου 2008
741
1
Ε για να το λενε 2 εκτροφεις , κατι παραπανω ξερουν απο εσας αλλα και απο εμενα...
εγώ πάλι θα κρατήσω τις επιφύλαξeis μου τουλάχιστον προς τον εαυτό μου.Κάθε εκτροφέας μπορεί να πει μονο για τη φυλή του σε σχέση με άλλες όχι το αντίθετο

ειναι μεσα στην μουρλα και στην ιδιοτροπια !!!
Τα Pekingese δεν είναι μουρλα ούτε ιδιότροπα,αν είναι τότε μιλάμε για ena μη τυπικό χαρακτήρα.........
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981