dogo argentino


sperca

Member
22 Αυγούστου 2012
6
0
καλησπερα, ειμαι νεο μελος (δημητρης). πριν 2 εβδομαδες μου εδωσαν ενα dogo argentino, που τωρα ειναι 1,5 μηνων. ειναι κατασπρος και εχει μαυρες κηλιδες στη ραχη και στα αυτια.επισης τα ματακια του εχουν σκουρο μπλε χρωμα στο τελειωμα. ειναι φυσιολογικο? το κουταβι ηθελαν να του κανουν ευθανασια για αυτο το πηρα εγω. ευχαριστω εκ των προτερων!
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
πρώτα πρέπει να το πας σε κάποιον κτηνίατρο,τα υπόλοιπα θα στα πεί κάποιος που ξέρει για την ράτσα και υπάρχουν άτομα στο forum.1,5 μηνών και ήθελαν να του κάνουν ευθανασία,μα τι άνθρωποι υπάρχουν εκτός αν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα ο σκύλος αλλα θα στο έλεγαν.
 


sperca

Member
22 Αυγούστου 2012
6
0
τον πηγαμε σε κτηνιατρο και δεν την ξερει καλα αυτη τη ρατσα:) ειναι υγιεστατος,χτες εκανε το πρωτο του εμβολιο. ;)
 




KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
να τον χαίρεσαι τον σκυλαρό σου,ανέβασε και φωτογραφίες αν μπορείς.

Lena..το διόρθωσα μωρέ.;)
 


sperca

Member
22 Αυγούστου 2012
6
0
KICKASS 1,5 μηνών οχι χρονών....
Καλώς ήρθες!Αλήθεια γιατί ήθελαν να του κάνουν ευθανασία?
μας ειπαν πως αυτη που ειχε τα κουταβια,ειχε κανονισει να τα πουλησει ολα αλλα καποιος της εδωσε τελευταια στιγμη ακυρο για ενα απο τα κουταβια.. και μαλλον βαριοταν να ασχοληθει,τι να πω
 


LenaBorderCollie

Well-Known Member
17 Μαϊου 2012
489
0
33
Θεσσαλονίκη
μας ειπαν πως αυτη που ειχε τα κουταβια,ειχε κανονισει να τα πουλησει ολα αλλα καποιος της εδωσε τελευταια στιγμη ακυρο για ενα απο τα κουταβια.. και μαλλον βαριοταν να ασχοληθει,τι να πω
Και βρήκε την εύκολη λύση!Έλεος πια!
Να χαίρεσαι το κουτάβι σου και να το προσέχεις όπως του αξίζει!:D
 


badis

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
57
1
μας ειπαν πως αυτη που ειχε τα κουταβια,ειχε κανονισει να τα πουλησει ολα αλλα καποιος της εδωσε τελευταια στιγμη ακυρο για ενα απο τα κουταβια.. και μαλλον βαριοταν να ασχοληθει,τι να πω
Αυτό που λες τώρα φίλε sperca πόσο θα ήθελα να το έλεγες σε κάθε έναν που γνωρίζεις και σκέφτεται να ζευγαρώσει τα σκυλιά του. Αλλά σε κάθε έναν. Και εδώ στο φορουμ, κάθε φορά που διαβάζεις ότι κάποιος θέλει να πάρει ένα λαμπραντορ, ένα ροτβάιλερ, ένα οτιδήποτε σκυλί από ιδιώτη να του λες αυτή την ιστορία. Ότι το κουτάβι σου ήταν για ευθανασία διότι δεν μπορούσαν να το δώσουν. Να τους πεις... μην ζευγαρώνετε τα σκυλιά σας... διότι όσο σίγουροι και να είστε ότι θα τα δώσετε όλα και θα είναι ευτυχισμένα κλπ κλπ μπλα μπλα... στο τέλος κάποιο θα σας μείνει, κάποιο θα πάει σε οικογένεια που θα το βαρεθεί και θα το πετάξει, κάποιο θα πάει σε οικογένεια που θα το έχει δεμένο στο μπαλκόνι και θα δυστυχεί κλπ.
 


giannis dogo

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2012
191
0
φυσιολογικα ακουγονται οσα λες ολα τα dogo εχουνε κυλιδες μαυρες παντου στο σωμα κ αργοτερα πρεπει να μαυρισει η μυτη τελειως!! οσο πιο ασπρο λιγοτερη μελαμινη που ισως εχει προβλημα ακοης
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
φυσιολογικα ακουγονται οσα λες ολα τα dogo εχουνε κυλιδες μαυρες παντου στο σωμα κ αργοτερα πρεπει να μαυρισει η μυτη τελειως!! οσο πιο ασπρο λιγοτερη μελαμινη που ισως εχει προβλημα ακοης
H μελαμινη ειναι ξυλο..... η χρωστικη στο δερμα οφειλεται στη μελανινη.

Καλως ηρθες sperca. Αυτο που θα επρεπε να σε απασχολει σε αυτη τη φαση ειναι το γεγονος οτι το κουταβι σου αποχωριστηκε την τοκετομαδα 30 ημερων, πραγμα που θα σου δημιουργησει αρκετα προβληματα.
Οσο γι' αυτον που εκανε τη γεννα... ας μη τον χαρακτηρισω.
 


vagolf

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
209
0
ΑΧΑΡΝΑΙ
Θα σου ελεγα και εγω να το γυρισεις πισω εαν μπορεις
Μήπως είναι λευκό πιτ μπουλ γιατι τα ντογκο δεν έχουν μαύρες κηλίδες στο σώμα
 


sperca

Member
22 Αυγούστου 2012
6
0
παιδια σας ευχαριστω πολυ για τη συζητηση. amaliaz ουτε καν 30 ημερων, το αφησε 27 ημερων περιπου κ τωρα ζηταει και λεφτα. δεν πειραζει εμεις θελαμε πολυ ενα σκυλι και θα κανουμε οτι μπορουμε :)
 


sperca

Member
22 Αυγούστου 2012
6
0
vagolf αυτη λεει οτι ειναι Dogo,εγω δεν εχω δει τους γονεις του,τους ειδαν οι φιλοι μου..τωρα τι σοι dogo ειναι δεν ξερουμε.. ουτε λογος να το γυρισουμε πισω,εχουμε ηδη δεθει με τον μουργο κ εχει γινει μελος της οικογενειας! εξαλλου αν το γυρισουμε πισω μαλλον ευθανασια θα του κανει, η θα καταληξει οπου ναναι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Ελπίζω να μην την πληρώσεις.
Ελπίζω στο εξής να ξέρεις ποιός είναι ο σωστός τρόπος απόκτησης σκύλου.
Ελπίζω να μην το ζευγαρώσεις ποτέ κι εσύ.
Ελπίζω να έχεις την ώριμη κριτική σκέψη, για να καταλάβεις σ'αυτό το φόρουμ, ποιές κουβέντες άλλων θα κρατάς και ποιές όχι.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
παιδια σας ευχαριστω πολυ για τη συζητηση. amaliaz ουτε καν 30 ημερων, το αφησε 27 ημερων περιπου κ τωρα ζηταει και λεφτα. δεν πειραζει εμεις θελαμε πολυ ενα σκυλι και θα κανουμε οτι μπορουμε :)
Kαι εγώ θελω ενα σπίτι με κήπο στη Χαλκιδικη... πες της να πάει να κουνήσει τον εγκέφαλο της.
Ακου κει ευθανασία...
 


sperca

Member
22 Αυγούστου 2012
6
0
ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΝΤΟΓΚΟ ΑΡΤΖΕΝΤΙΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΜΑ ΠΕΣΜΕΝΑ Η ΝΑ ΣΠΑΝΕ ΛΙΓΟ ΕΠΑΝΩ?
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
φυσιολογικα ακουγονται οσα λες ολα τα dogo εχουνε κυλιδες μαυρες παντου στο σωμα κ αργοτερα πρεπει να μαυρισει η μυτη τελειως!! οσο πιο ασπρο λιγοτερη μελαμινη που ισως εχει προβλημα ακοης
Η περίπτωση να μην ακούει ένα Dogo Argentino δεν οφείλεται στη έλλειψη μελανίνης.
Το πρόβλημα είναι γονιδιακό.
 


silver

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2012
813
1
Αθήνα
Καλησπέρα sperca. Αν αφαιρέσουμε την "φιλόζωη" προσωπική παρέμβαση, ποιος κτηνίατρος θα αναλάμβανε να κάνει ευθανασία σ ένα υγιές κουτάβι? Γιατί δεν το κρατούσε κάποιες μέρες παραπάνω, μπας και βρεθεί κάνας ηλίθιος να το αγοράσει? Πρώτα στο έδωσε και μετά σου ζήτησε χρήματα :confused:? Αν όντως έγιναν έτσι τα πράματα, τότε όλη η ιστορία είναι ένα φιάσκο για να ασκήσει ψυχολογική πίεση μπας και το ξεφορτωθεί και κάπου στην πορεία ήλπιζε για κανα ευρώ....Όπως και να έχει, θα πρέπει να σε απασχολήσει περισσότερο ο χαρακτήρας του, γιατί έφυγε πολύ νωρίς από τη μαμά του.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αν αφαιρέσουμε την "φιλόζωη" προσωπική παρέμβαση, ποιος κτηνίατρος θα αναλάμβανε να κάνει ευθανασία σ ένα υγιές κουτάβι?
Μην είσαι τόσο σίγουρη για αυτό.