dop με rott
























Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Εγώ πάλι πίστεψα πως στον τίτλο "dop με rott" θα διάβαζα ένα θέμα που θα άγγιζε το πρόβλημα της χρήσης αναβολικών στα Ρότβαϊλερ.

Επειδή είμαι γκρινιάρης, γεροπαράξενος και στραβόξυλο γενικότερα θα ήταν πιο όμορφο για την αισθητική μου (τη λιγοστή που έχω βεβαίως) αν ειδικότερα στους τίτλους ήμασταν πιο προσεκτικοί στην ορολογία μας.

Είναι μάλλον παραπλανητικό να διαβάζουμε για "Ρόντβαιλερ" ή "Ντόπερμαν" (βεβαίως και για κάποια "Γιαχαμπούσα", "Σκόντα Σούπερ Μπι", "Μυευτήριο" και "Ενεχειρήσεις").

Σύμφωνα λοιπόν με τον Χρήστο Ζαμπούνη, το savoir - vivre επιτάσσει να το γράφουμε "Rottweiler" - που προφέρεται στην γερμανική "Ρότβαϊλερ" κι έτσι πρέπει να γράφεται εξελληνισμένα ή έστω "Ροτβάιλερ" αν θέλουμε να το τονίσουμε στην παραλήγουσα, λανθασμένα έστω. Ποτέ όμως δεν είναι "ΡοντΒάιλερ" διότι εύκολα μπορεί να το μπερδέψει κανείς νομίζοντας πως εννούμε τον ηθοποιό "Ρόντ Στάιγκερ".

Αντίστοιχα αναφέρεται πως το "Ντόμπερμαν" είναι "Dobermann" (με δύο "n") αν κρατήσουμε τον Γερμανικό τρόπο γραφής που βασίζεται στο όνομα του δημιουργού της φυλής ή "Doberman" (με ένα "n") αν κρατήσουμε τον αγγλικό τρόπο γραφής. Οι Αμερικανοί κόλλησαν κι ένα "Pinscher" από πίσω, αλλά η χρήση του θεωρείται εξίσου προκλητική με ένα λευκό φόρεμα που φοριέται από καλεσμένη σε γάμο!
Πάντα όμως γράφεται στην ελληνική "Nτόμπερμαν" κι έτσι προφέρεται... και ποτέ "Ντόπερμαν", που παραπέμπει σε σούπερ-ήρωα που κάνει χρήση αναβολικών!
 










Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
οχι οχι οχι οχι οχι

κορκοδειλοςςςςςςςςςςς....οχι κροκο-δειλος :paja1:

τον "Ροντβαιλερ" αντι του Rottweiller,μου θυμισε το "German Senferd" αντι του German Shepherd...οπως λεμε Seffield United ενα πραγμα:rolleyes:
 






Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σύμφωνα λοιπόν με τον Χρήστο Ζαμπούνη, το savoir - vivre επιτάσσει να το γράφουμε "Rottweiler" - που προφέρεται στην γερμανική "Ρότβαϊλερ" κι έτσι πρέπει να γράφεται εξελληνισμένα ή έστω "Ροτβάιλερ" αν θέλουμε να το τονίσουμε στην παραλήγουσα, λανθασμένα έστω. Ποτέ όμως δεν είναι "ΡοντΒάιλερ" διότι εύκολα μπορεί να το μπερδέψει κανείς νομίζοντας πως εννούμε τον ηθοποιό "Ρόντ Στάιγκερ".
Ομιλείτε Ελληνικά; :D