Drontal plus και εμετός!!!!


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Εδωσα στον σκυλο 2 χαπια Drontal Plus και μετα απο λιγο εκανε εμετο! Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση; Επαναλαμβανω παλι την διαδικασια και με ποιον τροπο; Ευχαριστω
 
Last edited:


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
Ο Τρόπος για να δώσεις χάπι σε σκύλο


Τον βάζεις στο "Κάτσε" μπροστά σου.
Τον χαϊδεύεις ..τον ηρεμείς..
Ανοίγεις το στόμα...πιέζοντας με τα δάχτυλα σου τα πίσω δόντια.
Τοποθετείς το χάπι βαθιά στον λαιμό.
Κλείνεις το στόμα.
Κρατάς με το ένα σου χέρι την μουσούδα κλειστή σηκώνοντας την ελαφριά προς τα πάνω και με το άλλο σου χέρι του χαϊδεύεις τον λαιμό για να καταπιεί.

Επίσης κάνεις και [FONT=&amp]Αναζήτηση[/FONT] (πάνω δεξιά έχει ένα search) για ότι άλλο χρειάζεσαι και ίσως να θες να διαβάσεις
 
Last edited:


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Ο Τρόπος για να δώσεις χάπι σε σκύλο


Τον βάζεις στο "Κάτσε" μπροστά σου.
Τον χαϊδεύεις ..τον ηρεμείς..
Ανοίγεις το στόμα...πιέζοντας με τα δάχτυλα σου τα πίσω δόντια.
Τοποθετείς το χάπι βαθιά στον λαιμό.
Κλείνεις το στόμα.
Κρατάς με το ένα σου χέρι την μουσούδα κλειστή σηκώνοντας την ελαφριά προς τα πάνω και με το άλλο σου χέρι του χαϊδεύεις τον λαιμό για να καταπιεί.

Επίσης κάνεις και Αναζήτηση (πάνω δεξιά έχει ένα search) για ότι άλλο χρειάζεσαι και ίσως να θες να διαβάσεις
Ετσι το εκανα αν και γραφει στις οδηγιες οτι μπορεις και με φαγητο να το δωσεις..

Γιατι να εκανε τον εμετο; Γραφει οτι δεν υπαρχουν καποιες παρενεργειες κλπ..
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Πρεπει να ξαναδωσεις. Αν νομιζεις οτι δεν μπορεις παλι ετσι ή υπαρχει περιπτωση να τα ξαναβγαλει, μπορεις και μεσα σε λιγο γιαουρτι να βαλεις τα χαπια και θα τα φαει χωρις να νιωσει δυσαρεσκεια.
 






nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
ή παριζάκι.
.....Ή κάνεις και τα τρία μαζί...γιαουρτάκι..παριζακι..τυράκι..οπότε δεν χρειάζεται και να τον ταΐσεις μετά ..γιατί θα χει χορτάσει..

 


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Παντα του εδινα με λιγη τροφη και το ετρωγε και ουτε εμετος ουτε κατι τετοιο.. με παραξενεψε.. :/ Θα το ξαναδοκιμασω..
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Ακριβώς το ίδιο έκανε κ η δικιά μου πριν 7 μέρες!
Τις έδωσε 2.5 χάπια κ έβγαλε τα άντερα της μετά από λίγη ώρα η καημένη.
Ο εμετός βρόμαγε φάρμακο.Το drontal προφανώς είναι πολύ δυνατό χάπι.Επανέλαβα την αγωγή μετά από 5 μέρες να ηρεμήσει το στομάχι της.Αυτή τη φορά δεν τα έδωσα όλα μαζί,τα έσπασα σε γεύματα.
Όλα οκ.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Κι η Βερόνικα έκανε διάρροια δυο μέρες το καημένο με μισό χάπι... Και δεν είναι η πρώτη φορά που παίρνει το plus. Κακώς της το έδωσα όμως, γιατί όπως διάβασα σήμερα σε σχετικό θέμα, καλό είναι να κάνουμε εξέταση κοπράνων και μετά να δώσουμε εφόσον χρειάζεται.
Δεν ξέρω αν το Milbemax είναι πιο ελαφρύ ή ενέσιμα είναι καλύτερα, πάντως με πολύ σκέψη θα ξαναδώσω. Ανορεξία, εμετός και διάρροια καταγράφονται ως παρενέργειες...:-|
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Veronica said:
Κακώς της το έδωσα όμως, γιατί όπως διάβασα σήμερα σε σχετικό θέμα, καλό είναι να κάνουμε εξέταση κοπράνων και μετά να δώσουμε εφόσον χρειάζεται.
Αυτό γίνεται για την καταπολέμηση εφόσω ο σκύλος ίδει νοσεί.Εγώ είμαι υπερ της προληπτικής αγωγής και για αποτελεσματική προληπτική αγωγή πρέπει να δίνουμ χαπάκια καθ όλη τη διάρκεια του χρόνου.
Επίσης τα ακάρεα έχουν ταχεία ανάπτυξη και μπορεί να προσβληθούμε κ εμείς πριν γίνει διάγνωση ..

Better safe than sorry ;)
 


Staffordshire

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2011
350
3
Σωστα να ειμαστε υπερ της προληπτικης αγωγης και θα εχουμε το κεφαλι μας ησυχο!
 




georgeIII

Well-Known Member
9 Απριλίου 2011
55
0
Ισως να εχω και εγω το ιδιο προβλημα, και λεω ισως γιατι τα χαπια τπυ τα δωσαμε χτες το βραδυ και εκανε εμετο σημερα το μεσημερι. Χτες δεν εφαγε για βραδυ εκτος απο το λιγο κρεας που του δωσαμε για να φαει τα χαπια (σχεδον ενα μεγαλο κεφτε) ενω το πρωι εφαγε κανονικα.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ο σκυλος για να φαει τα χαπια και να επιδρασουν πρεπει να ειναι νηστικος ...
και να φαει τουλαχιστον 2 ωρες μετα...
τον λιγο μεζε... για να καταπιει το χαπι δεν πειραζει ...
σε περιπτωση εμετου.... αν δεν ειμαστε σιγουροι οτι εβγαλε τα χαπια....
καλυτερα να περιμενουμε δεκαπεντε μερες και μετα να επαναλαβουμε την θεραπεια...
(georgeIII εσενα λογικα τα χαπια τα εχει χωνεψει κιολας...)

καλυτερα να ρωτησετε τον γιατρο που σας τα προμηθευει για λεπτομερεις οδηγιες χρησης...
( εμενα αυτα μου ειχαν πει... χρονια τωρα...)
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Προβληματίστηκα τώρα. Η Βερόνικα έφαγε ένα αυγουλάκι βραστό που είχα βράσει για σαλάτα και της έδωσα μισό χάπι. Επειδή έφτυσε το μισό του μισού, της έδωσα και τυράκι (scamorza συγκεκριμένα αν μετράει). Λες να μην την έπιασε; Στις κενώσεις τις δεν είδαμε σκουλίκια.
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Για να μη το φτύσει του το τυλίγω σε δυο φέτες ζαμπον και του το δίνω,και μάλιστα επειδή είναι πονηρός και κάποτε έτρωγε το ζαμπον και το έφτυνε το χάπι,τώρα δεν του αφήνω περιθώρια να κατεβάζει το κεφάλι κάτω όταν μασάει.Τον εμποδίζω δλδ και αναγκαστικά το καταπίνει σχεδόν αμέσως!
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Υπαρχει και η αμπουλα advocate που κανει και για τα ενδοπαρασιτα.
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Δώσε τα φώτα σου, yasemin. Δε θα ήθελα να ξαναδώσω drontal plus. Την προηγούμενη φορά έκανε μαύρη διάρροια μια φορά μόνο και μετά όλα καλά. Αυτή τη φορά δε φαντάζεσαι...
Αν δεν την έχει πιάσει, πώς να το ξέρω; Ο γιατρός λέει ότι η διάρροια δεν οφείλεται στο χάπι, αφού την έκανε μια μέρα μετά. (στο μεσοδιάστημα δεν είχε κάνει κακά)