Eκπαίδευση στον Απείθαρχο


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
θα ήθελα την γώμη σας και την βοήθεια των παλιών να καταλάβω/διορθωσω ορισμένες συμπεριφορές, μιας και δυστυχώς λεφτά για επαγγελματία αυτή την εποχή δεν υπάρχουν και όπως πάει όταν και αν υπάρξουν ο μάικ θα έχει γεράσει.
Περιγράφω καθημερινή δραστηριότητα/συμπεριφορά και περιμένω τις απόψεις σας:

07:00 Ξυπνάει με το ξυπνητίρι και έρχεται στο κρεβάτι να με σκουντήσει για φαγητό
08:00 Πρωινή βόλτα που περιλαμβάνει 1/2 ώρα απλός περίπατος/εντολές (στοπ,κατσε,μεινε)-1/2 παιχνίδι ελεύθερος στο βουνό(μαζί με εντολές)-1/2 ωρα περπάτημα ηρεμα δίπλα μου χωρίς πολλά πολλά. Σύνολο 1, 1/2 ώρα
09:30 Σπίτι
14:00 Μισή ώρα εντολές/παιχνίδι/χαιδεματα μεσα στο σπίτι και μερικές φορές και μια μικρή βόλτα το τετράγωνο
18:00 Απογευματινό φαγητό
19:30 Απογευματινή βόλτα (όμοια με την πρωινή) μέχρι 21:30.
21:30 σπίτι χαλάρωμα και
22:30 πηγαίνει μόνος του για υπνο στο crate του.

Πάνω στο παραπάνω πρόγραμμα, αντιδρά διαφορετικά στην κάθε δραστηριότητα, χώρο χρόνο.

1. Στο σπίτι ακούει απόλυτα όλες τις εντολές, δεν κάνει του κεφαλιού του (χωρίς να έχει φάει πίεση), στο φαγητό μας περιμένει και την υπόλοιπη μέρα κάθεται ήσυχος στα ποδια μας, κάποιες φορές και με τα παιχνίδια του.
οι προτεραιότητές του σπίτι είναι:
1. Εγώ (με άριστη συμπεριφορά σε ότι του λέω με την πρώτη 100% υπακοή)
2. Φαγητό
3. Παιχνίδι

2. Στις βόλτες που έχουμε το θέμα, χωρίζονται στην πρωινη και στην βραδυνή. Στην πρωινή είναι πολύ καλός, στην βραδυνή απείθαρχος.

Οι προτεραιότητες του στην βόλτα είναι:
1. Γάτες!!!!
2. Σκύλοι!!
3. Παιχνίδι!
4.Εγώ (με πολύ καλή υπακόη το πρωι 90%, με 50% υπακοή το βράδυ)
5. Φαγητό

Ξέρει να περπατάει δίπλα μου οπως πρέπει, δεν τραβάει (το πρωι) σταματάει όταν σταματάω σε διασταύρωση, κάθεται όταν σταματαώ για περισσότερη ώρα απο το συνηθισμένο (εκτός αν έχει γάτες, το είπαμε; )

Αντίστοιχα το βράδυ, τραβάει την περισσότερη ώρα το λουρί, φαίνεται συνέχεια στην τσίτα, θέλει να τρέξει σε ότι σκυλί βλέπει και σε απόσταση και φυσικά .. τις γάτες, τις είπαμε;;;

Τέλος, σε κλειστό χώρο (οικόπεδο, κήπος, γήπεδο κλπ) αντιδρά όπως στο σπίτι (βλέπε παραπάνω) ... (εκτός αν δει γάτες, το είπαμε; )

Γιατί αυτή η μεγάλη διαφορά συμπεριφοράς πρωι με βράδυ, και τι πρέπει να κάνω να διορθώσω, ώστε να εκτελεί το ίδιο καλά και έξω (ιδίως όταν έχει πειρασμό ένα σκύλο απέναντί του)..
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ξέχασες να αναφέρεις αν έχει θέματα με...τις γάτες :ROFLMAO:
Συν της άλλης, είναι ξεροκέφαλος και πεισματάρης. Έτσι και του μπει κάτι στην κεφάλα του , την κατεβάζει κάτω και πάει, δεν πάνε να πέφτουν βόμβες γύρω του!!!!!!!!!!
 
  • Like
Reactions: vek and mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Αστο. Μην περιγράφεις άλλο. Είμαστε πολλοί, που συμμεριζόμαστε τον πόνο σου, πρωί-μεσημέρι-βράδυ όμως. Σαν αντιβίωση ένα πράγμα.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Καταγραφή.JPG

ΠΕΙΣΜΑ! Ενώ του έχει βγει η γλώσσα απο το παιχνίδι, αρνείται πεισματικά να έρθει κοντά μου, περιμένωντας να του πετάξω την επόμενη πέτρα. Κάθισαμε να κοιτάει ο ένας τον άλλο επι ένα τέταρτο ακίνητοι στην ίδια στάση. Ξεκόλλησε μόνο όταν έφυγα και κατάλαβε οτι με χάνει!
 




Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Ζωηρός ο μικρός...αλλά δεν μας είπες, με τις γάτες πως τα πάει; :D

Όλα τα ζώα με τη βραδινή δροσιά ζωντανεύουν σε αντίθεση με το πρωί που είναι πιο χουζούρικα.
Είναι, όπως είπες, στην τσίτα και έχουν διάθεση για παιχνίδι, τρέξιμο και τρέλες. Πως τον εκπαιδευεις ακριβως και από ποτε;
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Πόσο είναι, πόσο τον έχεις, από πότε κάνετε εκπαίδευση, πώς κάνετε εκπαίδευση?
Είναι 12 μηνών, τον έχω 3 μήνες. Τον πήρα ανεκπαίδευτο τελείως (ήξερε μόνο το κάτσε και να σηκώνει το πόδι του,ΜΟΝΟ μέσα στο σπίτι και μόνο με δελεαρ λιχουδιάς)

"πως κάνετε εκπαίδευση" τι ενοείς; του δίνω εντολές, όταν τις εκτελεί καλά αποζημειώνεται με λιχουδιά.. πρώτα σπίτι, μετά σε κλειστό εξωτερικό χώρο και μετά στον περίπατο.. (όταν σε κάθε στάδιο εκτελεί κανονικά)

Το θέμα μου είναι ότι ενω οταν είμαστε οι δυο μας (είτε σπίτι είτε σε κλειστό εξωτερικό χώρο),η σκέψη της λιχουδιάς τον τραβάει να εκτελεί, στον περίπατο και στους ανοιχτούς χώρους με άλλους "πειρασμούς" αδιαφορεί τελείως για το φαγητό!
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Γνώριμο το σκύλο...Με τη Λάρα είχα συνηθίσει να θέλει να τις κυνηγήσει επειδή είναι γάτες (παιχνίδι, επίθεση, ποιος να ήξερε άραγε;) Έλα που με την Άμπυ κοντεύω να τα δω όλα..Βλέπετε επειδή έχουμε και γάτο σπίτι (και μια μάνα η οποία τα έχει ψιλοπαίξει αλλά αυτό είναι off topic :p ) θεωρεί ότι ΟΛΕΣ οι γάτες ΟΛΟΥ του κόσμου είναι φιλικές...Προσωπικά επιμένω στο κάτσε όταν βλέπει γάτα και τα στυλώνω. Κάποιες φορές πιάνει κάποιες άλλες άσε "δεν περιγράφω άλλο" κατάσταση..
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Πόσο είναι, πόσο τον έχεις, από πότε κάνετε εκπαίδευση, πώς κάνετε εκπαίδευση?
Νομιζω καλυτερο θα ηταν αυτες οι προσωπικες ερωτησεις να γινοταν μεσω προσωπικου μηνυματος...
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Έχω προσπαθήσει διάφορα. ΑΝ δει σκύλο αρσενικό να του γαβγίσει ή γάτα, λες και μπλοκάρει το μυαλό του. Λες και δεν υπάρχω..Αν τον κρατούσε κάποιο αδύναμο άτομο είμαι σίγουρος ότι θα το έσερνε μαζί του, μιας και έχει πολύ δύναμη!
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εκτός από τις συμβουλές που ελπίζω να πάρεις, να σου πω δύο πράγματα:

α) Δώστου χρόνο, δουλεύοντάς τον όμως, συστηματικά και με επιμονή [την οποία δόξα τω Θεώ, την έχετε και οι δυό σας, μπόλικη]. Το 3μηνο είναι λίγος χρόνος, για να φανεί η όποια εκπαίδευση του κάνεις. Χωρίς όμως να αποκλείεται α1) να κάνεις κάτι λάθος εσύ, αν δεν ξέρεις, οπότε να μην έχεις τελικά το επιθυμητό αποτέλεσμα [και ακόμη χειρότερα, μα θα στα πω αργότερα, που λέει και ο johnK, α2) να υπερισχύσει η επιμονή του Μάικ :rolleyes:

βου) Κάνε μια μικρή έρευνα. Υπάρχουν εκπαιδευτικές σχολές, που προσφέρουν ομαδικά μαθήματα, τα οποία βου1) μπορεί να αποδειχθούν αν όχι θαυματουργά, σίγουρα μεγάλη βοήθεια και βου2) μπορεί να τα σηκώνει η τσέπη σου. Συνήθως, είναι αρκετά [πιο] οικονομικά, από τα ατομικά και στον χώρο σου. Θα πρέπει δηλαδή βέβαια, να πηγαίνεις μέχρι την γειτονιά της σχολής.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Το σκυλί είναι μεγάλο και πρέπει να αλλάξει συνήθειες όπως την αγάπη για τις γάτες (που δεν είναι και σίγουρο ότι θα το καταφέρεις).
Εσύ δεν μιλάς για εκπαίδευση ουσιαστικά, αλλά για εκπαίδευση + απευαισθητοποίηση.
Οπότε σαν συμβουλή εκ του μακρόθεν, προσπάθησε λίγο να επαναφέρεις την εκπαίδευση μερικά βήματα πίσω για να την ισχυροποιήσεις.
Δεν είναι ανάγκη να κάνεις προσπάθειες όταν ΞΕΡΕΙΣ ότι θα σε γράψει. Τότε απλώς τον εκπαιδεύεις στην ανυπακοή.
Ενίσχυσε την υπακοή στο σπίτι, εν ανάγκη πέταξε μερικές λέξεις-εντολές που έχεις κάψει και βάλε καινούριες, και μην βιάζεσαι να κάνεις proofing εκτός έδρας.
Χτίσε αργά αργά, όχι πολλές εντολές μαζί, λίγες και με υψηλό ποσοστό επιτυχίας.
Αυτή τη στιγμή δεν έχεις υπακοή, έχεις έναν σκύλο που κάνει tricks.
Αφού φτιάξεις την υπακοή, θα είναι πιο εύκολο να περάσεις και σε απευαισθητοποίηση.
 






SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Εγώ επίσης, θα πρότεινα, το παιχνίδι που κάνετε στο βουνό, ελεύθερος, να γίνεται με 5μετρο, η 10μετρο ιμάντα: Να αποφύγεις καταστάσεις τύπου του ποστ #5: φαντάζομαι πως τον φώναξες κανα δυο φορές, και δεν σε άκουσε, απλά καθόταν και σε κοίταγε?

Τι παιχνίδια παίζετε? Παρουσία περισπασμών, τα παρατάει?
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Εγώ επίσης, θα πρότεινα, το παιχνίδι που κάνετε στο βουνό, ελεύθερος, να γίνεται με 5μετρο, η 10μετρο ιμάντα: Να αποφύγεις καταστάσεις τύπου του ποστ #5: φαντάζομαι πως τον φώναξες κανα δυο φορές, και δεν σε άκουσε, απλά καθόταν και σε κοίταγε?

Τι παιχνίδια παίζετε? Παρουσία περισπασμών, τα παρατάει?
Όταν παίζουμε μαζί, το μυαλό του είναι μόνο στο παιχνίδι και σε τίποτα άλλο. Τελευταία του πετάω μικρές πέτρες στην περιοχή που φαίνεται στην φώτο, και αυτός τρέχει σαν τρελός να τις πιάσει. τις περισσότερες τις αναγνωρίζει απο την μυρωδιά του χεριού μου και τις φέρνει στο στόμα.

Ένα άλλο παιχνίδι είναι το "κρυφτό" (έχοντας πάντα τον νου μου) κι εκει τρέχει σαν τρελός να με βρει..

Με λιγα λόγια το παιχνίδι είναι η πρώτη του προτεραιότητα και όποιο περισμασμό είχαμε και δεν άκουσε, μόλις του γύρισα την πλάτη να φύγω, έτρεξε.

Κάτι άλλο. Ποτέ δεν επιμένω σε μια εντολή για να μην την "κάψω".
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
φοβάσαι μην επιτεθούν στο γατί οι παπαγάλοι?
Ζω σε διαμέρισμα και ήδη τα ζωντανά είναι αρκετά. Θέλω βλέπεις και ευρύχωρα κλουβιά για τους παπαγάλους (+ του ότι χρειάζονται και αυτοί να πετάνε για την σωστή υγεία τους)

Και χωρίς να θέλω να θίξω τους γατογονείς, δεν είμαι και πολύ φαν της γάτας..