Eκπαιδευση απο ιδιοκτητη.


Πανος-Βολος

Well-Known Member
21 Νοεμβρίου 2009
97
0
Βολος
Γεια σας και παλι:)
Μετα απο πολυ διαβασμα εμαθα πολλα πραγματα που ΕΠΡΕΠΕ να μαθω και δεν τα ηξερα:(
Να μην σας πριζω κιολας:)
εδω και 2 εβδομαδες εχω 3 dvd εκπαιδευσης σκυλων και εχω ξεκινησει να εκπαιδευω την Μπαλου μονος μου.Εχει μαθει το στοπ να σταματαει το κατσε το ελα και τωρα μαθαινει το μεινε και απο τι βλεπω ειναι σε σωστο δρομο αλλα μερικες φορες ακουει την δευτερη φορα νομιζω οτι ειναι νωρις και οτι θα μαθει να ακουει.Εσεις τι λετε?
Η εκπαιδευση γινετε με επιβραυευση και χαδια:)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Εγώ λέω συνέχισε. Και στην Αμερική πολύς κόσμος έτσι εκπαιδεύει το σκύλο του. Χτες μάλιστα είχα πάει για Thanksgiving σε κάτι γνωστούς που είχαν ένα Μαλτεζάκι με καταπληκτική συμπεριφορά και τρόπους (αυτά να βλέπει το Μουφ να μαθαίνει που έχει και πτυχίο, τρομάρα του!). Του τα είχαν μάθει οι ίδιοι με βιβλία και βίντεο και μάλιστα εκτός των άλλων του είχαν μάθει να πέφτει ανάσκελα όταν του κάνανε "μπαμ!" με το δάχτυλο σα πιστόλι. Και το κακομοίρικο καθότανε ήσυχο όταν τρώγαμε και στο τέλος, μόλις τελειώσαμε του δώσανε κι αυτουνού γαλοπούλα με ρύζι στο μπωλ του και σε άλλο δωμάτιο.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Γεια σας και παλι:)
Μετα απο πολυ διαβασμα εμαθα πολλα πραγματα που ΕΠΡΕΠΕ να μαθω και δεν τα ηξερα:(
Να μην σας πριζω κιολας:)
εδω και 2 εβδομαδες εχω 3 dvd εκπαιδευσης σκυλων και εχω ξεκινησει να εκπαιδευω την Μπαλου μονος μου.Εχει μαθει το στοπ να σταματαει το κατσε το ελα και τωρα μαθαινει το μεινε και απο τι βλεπω ειναι σε σωστο δρομο αλλα μερικες φορες ακουει την δευτερη φορα νομιζω οτι ειναι νωρις και οτι θα μαθει να ακουει.Εσεις τι λετε?
Η εκπαιδευση γινετε με επιβραυευση και χαδια:)
συνεχισε αλλα ετοιμασου να ζησεις με τα λαθη που θα κανεις
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εσεις τι λετε?
Ότι όταν κάποιος δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις και την εμπειρία που χρειαζεται και ενεργεί χωρίς να είναι σίγουρος για το αποτέλεσμα κάνοντας πρακτική στου «κασίδη το κεφάλι», συνήθως δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από αυτά που προσπαθεί να λύσει.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Δεν έχετε άδικο, αλλά το έχω δει πάμπολλες φορές να δουλεύει και από άτομα που προσπάθησαν μόνα τους. Επιπλέον τα λάθη μπορείς να τα διορθώσεις με εκπαιδευτή αν είναι σοβαρά αφού ο σκύλος πάντα μαθαίνει.

Εξαιρούνται φυσικά οι φάσεις που ο ιδιοκτήτης είναι τελείως για τα μπάζα και βγάλει σκύλο φοβικό και/ή επιθετικό ή έχει πάρα πολύ σοβαρά προβλήματα. Υπάρχουν επίσης περιπτώσεις που παει κανείς σε σοβαρό εκπαιδευτή, αλλά άμα ο ιδιοκτήτης είναι για τα μπάζα, τότε τα πράγματα είναι ζόρικα.

Γνώμη μου είναι ότι αν είσαι συνεπής με την Μπαλού (που εγώ σπεύδω να δηλώσω ότι ΔΕΝ είμαι με το Μουφ) και βλέπεις ότι μαθαίνει καλά, τότε συνέχισε. Αν δεις σοβαρά προβλήματα, πήγαινε σε εκπαιδευτή. Αυτό που ΔΕΝ θα σε συμβούλευα και που φυσικά δεν σε κατηγορώ ότι το σκέφτηκες, είναι να θεωρήσεις, σε περίπτωση επιτυχίας, ότι έγινες εκπαιδευτής επειδή εκπαίδευσες το δικό σου σκύλο.
 


Πανος-Βολος

Well-Known Member
21 Νοεμβρίου 2009
97
0
Βολος
Καλημερα σας:)Την Μπαλου την εχω κανει κοινωνικη η γυναικα μου ειναι προπονητρια σε ιππικο ομιλο εδω στο Βολο και μεχρι το μεσημερι την εχει μαζι της και βλεπει κοσμο και ασχολειτε με αλλα 2 σκυλια που εχουν εκει μετα το μεσημερι την παιρνω εγω και την παω βολτα και εκπαιδευση σε ενα ησυχο παρκο και βλεπω οτι τα μαθαινει σουπερ:)Σημερα θα παω να μιλησω και με εκπαιδευτη να δουμε τι θα κανουμε για να γινει μια σωστη δουλεια γιατι αργοτερα εχω σκοπο να την παω και για σωματοφυλακη.
 




Kira Blanco

Active Member
27 Νοεμβρίου 2009
29
0
Αγαπητέ Πάνο, αχολούμαι με σκυλιά πάνω από 10 χρόνια οπότε το μόνο που έχω να σου πω σαν συμβουλή είναι να προσέξεις πάρα μα πάρα πολύ στην επιλογή του εκπαιδευτή!!! Τα μάτια μου έχουν δει τόσα πολλά!!!! Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν σχολές από τις οποίες βγαίνουν εκπαιδευτές (εκτός από τις στρατιωτικές που κάνουν μόνο σεμινάρια με 1 μόνο τρόπο εκπαίδευσης) και δεν είναι καθόλου ελαστικοί ανάλογα με το σκυλί!!! Επίσης οι περισσότεροι χρησιμοποιούν μόνο τροφή (βλ θετική εκπαίδευση)-δηλ μαθαίνουν το σκυλί να εκτελεί εντολές μόνο όταν πεινάει, ξύλο ή ηλ.κολλάρο ανεξάρτητα από τι θα σου πουν. Κανένας δεν γνωρίζει από ψυχολογία σκύλου και πάνω από όλα οι περισσότεροι δεν αγαπούν καν τα σκυλιά!!! Όσον αφορά το θέμα της φύλαξης ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Αν έχεις οικογένεια με παιδί ή σκοπεύεις να κάνεις ή καλέις φίλους και συγγενείς στο σπίτι σκέψου το άλλη μια φορά πριν το αποφασίσεις! Το σκυλί θα προστατέψει από μόνο του το χώρο του & εσάς μετά τους 15 περίπου μήνες!!!

Καλή επιτυχία λοιπόν!!!!
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Πάρα πολλοί εκπαίδευσαν άψογα τον σκύλο τους και πολύ σκύλοι ιδιωτών είναι πολύ καλύτερα εκπαιδευμένοι από σκύλους εκπαιδευτών!

Όλα είναι θέμα ταλέντου και δεσίματος κατανόησης του κουταβιού φυσικά.

Δεν πιστεύω πως πρέπει οι ιδιοκτήτες κουταβιών να πηγαίνουν κατ' ευείαν στον εκπαιδευτή χωρίς να προσπαθούν μόνοι πρώτα. Δεν είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ πως θα χρειαστεί επαγγελματία ένα κουτάβι.

Σίγουρα κάποιες φυλές είναι πιο δύσκολες, και κάποιοι ιδιοκτήτες λιγότερο "ταλαντούχοι" και υπομονετικοί, αλλά δεν πρέπει να λέμε πως μόνο με επαγγελματία μαθαίνει σωστά ο σκύλος.

Το σωστό για μένα είναι να ασχολείται ο ιδιοκτήτης όσο μπορεί και να μελετήσει όσα μπορεί για το κουτάβι του, την ανατροφή και την εκπαίδευσή του.

Αν ο σκύλος πάει 7-8 μηνών και δεν είναι υπάκουος πάντα μπορούμε να συμβουλευτούμε εκπαιδευτή -και συχνά μπορεί να βοηθήσει μόνο με μερικές συμβουλές!

Σε σκύλους με προβλήματα συμπεριφοράς τα πράγματα είναι πιο σοβαρά και το καθηστερούμε τον εκπαιδευτή μάλλον θα εδραιώσει το πρόβλημα. Αλλά δεν έχουν όλοι οι σκύλοι πρόβλημα συμπεριφοράς ή χαρακτήρα!

Καλή επιτυχία λοιπόν!
Εγώ μία συμβουλή θα σου δώσω σε αυτή τη φάση.
Μην κολλάς με ένα βιβλίο, ένα DVD... αγόρασε όσα βιβλία μπορείς για να μάθεις να ξεχωρίζεις λίγο τις "κοτσάνες" από τα πραγματικά χρήσημα.
 




sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Αγαπητέ Πάνο, αχολούμαι με σκυλιά πάνω από 10 χρόνια οπότε το μόνο που έχω να σου πω σαν συμβουλή είναι να προσέξεις πάρα μα πάρα πολύ στην επιλογή του εκπαιδευτή!!! Τα μάτια μου έχουν δει τόσα πολλά!!!! Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν σχολές από τις οποίες βγαίνουν εκπαιδευτές (εκτός από τις στρατιωτικές που κάνουν μόνο σεμινάρια με 1 μόνο τρόπο εκπαίδευσης) και δεν είναι καθόλου ελαστικοί ανάλογα με το σκυλί!!! Επίσης οι περισσότεροι χρησιμοποιούν μόνο τροφή (βλ θετική εκπαίδευση)-δηλ μαθαίνουν το σκυλί να εκτελεί εντολές μόνο όταν πεινάει, ξύλο ή ηλ.κολλάρο ανεξάρτητα από τι θα σου πουν. Κανένας δεν γνωρίζει από ψυχολογία σκύλου και πάνω από όλα οι περισσότεροι δεν αγαπούν καν τα σκυλιά!!! Όσον αφορά το θέμα της φύλαξης ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Αν έχεις οικογένεια με παιδί ή σκοπεύεις να κάνεις ή καλέις φίλους και συγγενείς στο σπίτι σκέψου το άλλη μια φορά πριν το αποφασίσεις! Το σκυλί θα προστατέψει από μόνο του το χώρο του & εσάς μετά τους 15 περίπου μήνες!!!

Καλή επιτυχία λοιπόν!!!!
ακουτε ιθαγενεις να μαθαινετε
 


Πανος-Βολος

Well-Known Member
21 Νοεμβρίου 2009
97
0
Βολος
Ηρθα και γω:)
μιλησαμε με τον εκπαιδευτη μιας και ειναι και γνωστος θα ξεκινησουμε απο αρχες του μηνα:)Του αρεσε σαν χαρακτηρας και ειπε οτι αφου μαθαινει απο μενα θα εκπαιδευτη ευκολα θα κανουμε 3 μαθηματα την εβδομαδα και καθημερινη προπονηση απο εμενα στην βολτα του οσο για την σωματοφυλακη δεν μου του συνηστα μιας και η ρατσα αυτη λεει ειναι προστατευτηκη με τα αφεντικα της και δεν χρειαζετε παραπανω!επηδει ειναι γνωστος θα μου βγει λεει 450Ε απο 600 που παιρνει κανονικα:)
Εντομεταξη με ρωτησε τι τροφη της δινω και ειπα οτι θα αλαξω γιατι της δινο royal canin αλλα της φερνει αερια και αφοδευει μαλακα κακακια και μου εδωσε ενα 3κιλο να το δοκιμασω λεγετε ProFormance large pappy με 26.5 πρωτεινη την εχετε ακουστα? Ειναι Αμερικανικη.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Eγώ πιστεύω αν μιλάμε για πρώτο σκυλί πως είναι εντελώς ουτοπικό να πιστεύουμε πως δεν θα χρειαστεί την βοήθεια εκπαιδευτη..

Τώρα για την συνεχεια το θεμα είναι να μην θεωρήσουμε την λίγη εμπειρία ως αλάνθαστη..
Δεν υπάρχει ανθρωπος που να μην έκανε έστω ένα λάθος στην εκπαίδευση στην αρχή..

Το μυστικό είναι να έχουμε ανοιχτό το κεφάλι μας και να κατανοούμε το λάθος μας έτσι ώστε να το διορθώνουμε είτε μονοι μας, ειτε με την βοήθεια εκπαιδευτη..

Η γνώση αποκτιέται με την εμπειρία και το διάβασμα..
Θέλει ψάξιμο για να βρείς τον καλο-κατάλληλο εκπαιδευτη και να καταλάβεις πως είναι όντως σωστός και δεν σου λέει μπαρούφες.., όπως και θέλει επίσης κάποιες θεωριτικες εστω γνωσεις για να αντιληφθείς πως οι γνώσεις σου ως εμπειρία, φτάνουν μέχρι εδώ ..και από εδώ και περα θελεις οντως βοήθεια..
Αν δεν το αντιληφθεις μπορεις οντως να καταστρεψεις τον σκυλο..

Το παραπάνω νομίζω πως είναι θέμα χαρακτήρα ανθρωπου και επίσης σίγουρα η σχέση που χτίζεται ανάμεσα στον σκύλο και τον ανθρωπο είναι στην ουσία προσωπική υπόθεση..

Θέματα συμπεριφοράς και κάποια πραγματάκια αποκωδικοποιησης για αρχή, είναι επίσης προσωπική υπόθεση να θέλουμε να τα διαβάσουμε και να ενδιαφερθούμε για να τα μάθουμε..
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Στην Ελλαδα υπαρχουν εκπαιδευτες με πτυχια αναγνωρισμενα στο εξωτερικο,με συνεχη ενημερωση και σεμιναρια,οι οποιοι γνωριζουν και ψυχολογια του σκυλου και αγαπουν αυτο που κανουν.

συνεχιστε μην δινετε σημασια.:)
 






Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Πρώτη φορά την ακούω, αλλά έχει σελίδα εδώ:
http://www.proformancepet.com/

Σου έχει δώσει δε αυτήν: http://www.proformancepet.com/lgbrdpuppy.php

Έχει υψηλή πρωτεΐνη που είναι καλό και έχει περάσει τον έλεγχο της ΕΕ. Από την άλλη έχει αρκετούς υδατάνθρακες, λέει, και βρήκα μερικές κρίσεις από καταναλωτές που είναι αρνητικές:

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080128024519AAa7x7k

Κοίταξε πάντως και εδώ:

http://forum.lowyat.net/topic/517901/+500

Εδώ θα βρεις σελίδες που αναλύουν τις καλύτερες σκυλοτροφές:

http://www.snoozer-dog-beds.com/Dog Food/PetFoodRatingsandAnalysis.htm

http://www.whole-dog-journal.com/issues/8_7/features/15728-1.html

To Whole Dog Journal θεωρείται πάντως το καλύτερο δημοσίευμα για την ανάλυση σκυλοτροφών. Θα προσπαθήσω να βρω τη λίστα των καλύτερων τροφών που προτείνει πάντως.

Σε συμβουλεύω όμως να ρωτήσεις αυτούς: http://www.paws.org/cas/resources/fact_sheets_general/foodrating.php

Πρώτον απαντάνε, δεύτερον απαντάνε τσάμπα και τρίτον στην Αμερική μπορεί κανείς να σου πει τη γνώμη του για ένα προϊόν ελεύθερα χωρίς να θεωρηθεί αθέμιτος ανταγωνισμός ή ο,τιδήποτε.
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Όχι, δεν μπερδεύτηκα διότι ο Πάνος είπε ότι ο εκπαιδευτής φίλος του του πρότεινε/πούλησε την αμερικανική τροφή Proformance και ρώτησε αν ξέρουμε αν είναι καλή, οπότε απάντησα. :)