Eκτροφέας Σκύλων


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Περα απο το ηθικο κομματι.και αν ειναι για καλο η οχι η στειρωση...με τετοια συμβολαια δεν παρα γινεται "κλειστο επαγγελμα" η εκτροφη?

Προφανως και αυτοι απο καπου αγορασαν τα πρωτα τους σκυλια...
 
  • Like
Reactions: tasos malinoua


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Yorkaddict δεν μπορείς να φανταστείς πόσοι πολλοί σκέφτονται να ζευγαρώσουν εναν πανημίαιμο σκύλο....
Αυτο σημαινει οτι το ζευγαρωμα του καθαροαιμου ειναι δεδομενη υποθεση.
Πολυ μου ελειψε το φορουμ αλλα ειχα ξεχασει ποσο με ψυχοπλακωνε...
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Πόσες πιθανότητες υπάρχουν να σκεφτεί κάποιος να ζευγαρώσει έναν ημίαιμο σκύλο και πόσες να ζευγαρώσει έναν καθαρόαιμο;
Δεν υπάρχουν στοιχεία γι αυτό... μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Στείρωση σε υγιούς σκύλους και εγώ είμαι κατα ειτε είναι ημίαιμο ειτε καθαρόαιμο ( ποια η διάφορα;;;)
Στην στείρωση (θηλυκών) αδέσποτων μπας και μειωθεί το προβλημα, είμαι υπερ.
πανω σε αυτο εχω να κλαφτω λιγο...
υποθετω οτι δεν εχει περασει κανεις αλλος το προβλημα των αστειρωτων αδεσποτων αρσενικών που αλληλοκατασπαραζονται ετσι;
σε καποια φαση στο σπιτι ειχα κουταβι που περνουσε τον πρωτο της οιστρο .όλοι οι υπόλοιποι φοβομασταν να βγουμε από το σπιτι για μια βδομαδα γιατι τα αρσενικα αδεσποτα που μας μυριζαν τρωγονταν....συν το οτι μαζευονταν σε εναν φασαριοζικο οχλο γυρω μας και όλοι οι περαστικοι τα κοιτουσαν με υφος''αχ, να χα μια φολα να σας την εριχνα''....
προσωπικα τη στειρωση των περισσοτερων αδεσποτων αρσενικών την θεωρω απαραιτητη. γιατι πραγματικα απειλειται η ζωή τους
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Πόσες πιθανότητες υπάρχουν να σκεφτεί κάποιος να ζευγαρώσει έναν ημίαιμο σκύλο και πόσες να ζευγαρώσει έναν καθαρόαιμο;
Πριν λιγες μέρες είδα αγγελία κολλημένη σε βιτρίνα κτηνιατριου που πουλούσαν 200 € κουταβια απο μαμά μαλινουα και μπαμπά γερμανικό και δίπλα μου 2 να σχολιαζουν: πω πω σκυλαροι θα γίνουν τα κουτάβια. Να πάρω ενα για το χωριό.
Σχετικα είναι όλα.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
τι δεν εχετε δει αγγελιες του στυλ : κουταβια καθαροαιμα , απο γονεις καθαροαιμους. ο ενας χασκυ και ο άλλος μπόξερ...

αυτα ομοιως δεν θα πρεπει να κανουν τα δικα τους καθαρόαιμα;

με αλλα λογια designer dogs
 








Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν έχει σημασία η μίξη ή το αποτέλεσμα, αλλά οι σκύλοι που χρησιμοποιήθηκαν. Το μαλινουα ή το ΓΠ κάπου τα βρήκαν, από κάπου τα απέκτησαν. Η πηγή που προήλθαν είναι το θέμα. Τουλάχιστον για μένα.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
[Yorkaddict, post: 780636, member: 6660"]Δεν έχει σημασία η μίξη ή το αποτέλεσμα, αλλά οι σκύλοι που χρησιμοποιήθηκαν. Το μαλινουα ή το ΓΠ κάπου τα βρήκαν, από κάπου τα απέκτησαν. Η πηγή που προήλθαν είναι το θέμα. Τουλάχιστον για μένα.[/QUOTE]

Έχει σημασία απο την στιγμη που ο μπάρμπα Μιτσός (τυχαίο το όνομα) θα ζευγαρώσει το σουπερ κουτάβι του απο την συγκεκριμενη γεννα όταν γίνει σκύλος.
Φαύλος κύκλος.
Κατα τα αλλά σίγουρα η πηγή είναι θέμα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Τα συμβόλαια υιοθεσίας με όρο την στείρωση του σκύλου τα κάνουν φιλοζωικές οργανώσεις ή ιδιώτες που σώζουν σκυλιά φτύνοντας αίμα...
Θα επαναλάβω και θα τονίσω το φτύνοντας αίμα.
Eίναι αστειότητα το να συζητάμε για το αν θα πρέπει να στειρώνοναται τα αδέσποτα. Όποιος πιστεύει το αντίθετο, ας πάει να μαζέψει έγγυο σκύλα αδέσποτη να δει τη γλύκα ή καμια σακούλα ημίαιμα κουτάβια από το σκουπιδοτενεκέ.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
η πραγματικοτητα εινια πιο σκληρή και εν εχει σχεση ακομα και μια κακη γεννα εστω και απο δυο φυλες με την γεννα απο δυο ημίαιαμα . Τα "καθαρόαιμα" η ακόμα και οι διασταυρωσεις βρισκουν σπιτι ευκολα (δεν συμφωνω με αυτα τα ζευγαρωματα μην με φατε) ακομα και καλαζαρικα σκυλια αν ανηκουν η δειχνουν οτι ανηκουν σε μια φυλη εχουν πολλες πιθανοτητες να βρουν σπιτι. τα ημίαιμα εκτος απο λιγες περιπτωσεις καταληγουν στον δρόμο όταν καταλαβει ο τυπας που εκανε την γεννα οτι δεν θα τα ξεφορτωθει ευκολα ή σε κουτες εξω απο του 'φιλόζωους" 'η μεσα σε σκουπιδοντενεκεδες μην μπερδευουμε τα πραγματα που η θεωρία ειναι ασχετη απο την πραγματικοτητα.
και εγω ειμαι κατα στην στειρωση αν βρω ενα σκυλι κια το κανω ξανα σκυλο ή μεγαλωσω ενα σκουπιδοκουταβο θα το δωσω στειρωμενο ή με προυποθεση στειρωσης ασχετα αν τα δικα μου δεν στειρωνονται.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Πόσες πιθανότητες υπάρχουν να σκεφτεί κάποιος να ζευγαρώσει έναν ημίαιμο σκύλο και πόσες να ζευγαρώσει έναν καθαρόαιμο;
Τα καθαρόαιμα προφανέστατα θα τα ζευγαρώσουν διότι 5-6 κουτάβια επί 200 ευρώ είναι πολλά τα λεφτά Άρη.

Αλλά και για τα ημίαιμα είναι άπειρες οι πιθανότητες γιατί:
"Πρέπει να γίνει μάνα (τουλάχιστο μία φορά για να μην πάθει πυομήτρα"
"Πρέπει να γίνει μάνα γενικώς"
"Δεν έχω τώρα λεφτά για στείρωση"
"Μου είπε ο κος Μάκης να τα βάλουμε μαζί"
"Σιγά μωρέ - θα τα δώσω τα κουτάβια - να θα κάνουν να τα πάρουν"

Προσωπικά οι μόνοι συνηδειτοποιημένοι "στειρωτές" ημίαιμων που έχω συναντήσει είναι αυτοί του φόρουμ. Έξω είναι να κλείνεις τα αυτιά σου.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
κατανοώ απόλυτα το να στειρωθεί ένα αδέσποτο , όπως επίσης και σκυλιά που είναι σε φιλοζωική (οι λόγοι γνωστοί )
Αυτό που δεν κατανοώ είναι γιατί θα πρέπει να υποχρεωθεί ο υποψήφιος ιδιοκτήτης -ανάδοχος να στειρώσει το όποιο σκυλάκι υιοθετήσει .
 
  • Like
Reactions: manolo and epial


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
κατανοώ απόλυτα το να στειρωθεί ένα αδέσποτο , όπως επίσης και σκυλιά που είναι σε φιλοζωική (οι λόγοι γνωστοί )
Αυτό που δεν κατανοώ είναι γιατί θα πρέπει να υποχρεωθεί ο υποψήφιος ιδιοκτήτης -ανάδοχος να στειρώσει το όποιο σκυλάκι υιοθετήσει .
Γιατί - όπως και ο εκτροφέας άλλωστε - η φιλοζωική δεν μπορεί να εγγυηθεί για τον ανάδοχο. Μεγάλο ποσοστό από αυτά ξανακαταλήγουν στο δρόμο, επιστρέφονται, μένουν δεμένα σε μπαλκόνια κλπ. Δυστυχώς φαίνεται ότι μόνο όταν πληρώνουμε κάτι και μας τσούζει η τσέπη μας νοιαζόμαστε περισσότερο γι αυτό.

Δεν παίρνεις το ρίσκο να μαζέψεις ένα αδέσποτο και να σου ξεφυτρώσουν από αυτό άλλα 20: φαύλος κύκλος - δεν έχει νόημα να τα μαζεύεις.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Εδώ και λίγο διάστημα στην γειτονιά μου ζει 1 αδέσποτο. Πριν κάνα μήνα είχε οίστρο. Δυστυχώς στην γειτονιά έκαναν παρέλαση περιπου 10 αρσενικά που την ακολουθούσαν κατα πόδας. Μοιραία έμεινε έγκυος. ((Την πήγαμε σε κκτηνίατρο εγινε εκτρωση και στειρωθηκε). Όλα καλά ως εδώ. Το τραγικό της υπόθεσης είναι οτι όλα τα αρσενικά που την ακολουθούσαν ηταν δεσποζομενα που απλα αφήνονται ελεύθερα να κανουν την βόλτα τους. Τραγικό.
Το θέμα είναι να αλλάξουμε μυαλά και νοοτροπίες. Το ανθα στειρωνονται τα σσκυλιά νομιζω πως είναι δευτερεον.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
πιστεύω πως δεν έχει να κάνει με το αν το πλήρωσε κάποιος ή όχι .
Είναι απλά θέμα παιδείας .
Αλλά το απόσταγμα για μένα είναι ότι για να αντιμετωπίσουμε την όποια ανευθυνότητα πιθανών αναδόχων , καταφεύγουμε στη στείρωση .
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
πιστεύω πως δεν έχει να κάνει με το αν το πλήρωσε κάποιος ή όχι .
Είναι απλά θέμα παιδείας .
Αλλά το απόσταγμα για μένα είναι ότι για να αντιμετωπίσουμε την όποια ανευθυνότητα πιθανών αναδόχων , καταφεύγουμε στη στείρωση .
Μέχρι να φροντιστεί το θέμα από την παιδεία, ο αριθμός τους θα έχει εκατονταπλασσιαστεί. Θα 'λεγα ότι δεν μπορεί να βασιστεί κανείς σε αυτό.
Να θυμήσω ότι το αδέσποτο στο καταφύγιο δεν είναι το μοσχομυριστό, ζουμπουρλούδικο, γυαλιστερό καθαρόαιμο κουτάβι, που θα περάσουν να το δουν 10-20 υποψήφιοι κι ο εκτροφέας θα διαλέξει ανάμεσά τους τον καλύτερο και τον εγγυημένο. Το αδέσποτο είναι στα αζήτητα από 1-8 χρόνια και περιμένει σε ένα κλουβί. Ενδιαφερόμενοι ανάδοχοι ελάχιστοι έως καθόλου - από που θα ξεχωρίσεις τον "εγγυημένο" που δεν θα του ρθει να το ζευγαρώσει?
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Νομίζω ότι είναι λίγο άτοπο να βάζουμε το αδέσποτο και το εκτροφικό στην ίδια ζυγαριά στο θέμα της στείρωσης. Η ζυγαριά σαφώς θα κλίνει υπέρ της στείρωσης του αδεσπότου δεν υπάρχει καμιά απολύτως αμφιβολία για αυτό.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95