Eπιλογή συγκεκριμένης ράτσας


Chris14

Member
29 Ιουνίου 2016
15
4
27
δεν σε πειραζει διοτι δεν εχεις ζησει με σκυλο που ξυπναει με κοκα και κοιμαται με διεγερτικα...trust me...
Α μαλιστα εχω ακομα πολλα να μαθω μαλλον...κοιταχτε το κοκονι δε με ενθουσιαζει σαν εμφανιση, κατι αλλο να μου προτεινετε;
 




Chris14

Member
29 Ιουνίου 2016
15
4
27
μήπως το περιορίσουμε κάπως? Κοντότριχα ή μακρύτριχα?
Προτιμω κοντοτριχα,αλλα για παραδειγμα δεν με χαλαει και ενα γουεστ χαηλαντ..γενικα δεν προτιμω κατι σε κανις τσιουαουα πομερανιαν ...
 




Chris14

Member
29 Ιουνίου 2016
15
4
27
πες μας την γκαρνταρομπα σου να σου πουμε τι σου ταιριαζει...
χαχα μαλιστα το περιμενα .Προφανως υπαρχουν και τετοια ατομα που σε αντιμετωπιζουν με εμπαθεια διοτι ειναι γεματοι στερεοτυπα. Ειναι κακο που θελω ο σκυλος μου να ειναι ρατσα και να μου αρεσει εξωτερικα ετσι; ζουσα στο ιδιο σπιτι παλαιοτερα με 2 ημιαιμα και τα αγαπουσα πολυ και το ειπα και στην αρχη. Καποιοι ομως θελουν κατι συγκεκριμενο -ασχετα με τον αν αγαπανε ολα τα ζωα- και στη συγκεκριμενη περιπτωση θελω σκυλο ρατσας..Αλλα βεβαια τοσο κακο ειναι αυτο γιατι ειμαστε ολοι φιλοζωοι .
 




Chris14

Member
29 Ιουνίου 2016
15
4
27
Δεν είμαστε όλοι φιλόζωοι. Εγώ δεν τους έχω καμια ιδιαίτερη αδυναμία.
Δεν ξερω αν τρολαρεις, απλα κυριαρχουν οι ψευτοφιλοζωοι . Δεν ειχα σκοπο να ανοιξω αυτο το θεμα αλλα απο την στιγμη που ειμαι ευγενικος και ζηταω για βοηθεια δεν ανεχομαι να με ειρωνευονται . Γιατι ντε και καλα πρεπει να παρω ενα αδεσποτο εαν θελω εναν σκυλο ρατσας;
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Η @kasi δεν άντεξε (υποθέτω), με πρόλαβε και εκφράστηκε λιτά, καυστικά μα όχι άδικα.

Εγώ θα έγραφα πιο ήπια (καλώς ή κακώς) και θα έλεγα πως πολλές φορές όσοι ασχολούμαστε με τα σκυλιά πέφτουμε σε αυτή την "δίνη", αυτό το "τριπάκι" να μας δίνουν στοιχεία (ηλικιακά, κοινωνικά, περιουσιακά, αρχιτεκτονικά, εργασιακά, κ.α.) και να περιμένουν από εμάς μια πρόταση φυλής...

Είναι άλλο να σου αρέσουν 1-2 άντε 3 φυλές, να έχεις "κόλλημα", να έχεις μάθει όσα μπορείς να μάθεις για αυτές και να απευθύνεις ερωτήματα "εμβάθυνσης" ή να ζητάς κάποια πληροφορία ή βοήθεια που είναι πολύ πιθανό να σου διέφυγε... και άλλο το "Πείτε μου τι μου ταιριάζει".

Σου ταιριάζουν όλα και τίποτα ταυτόχρονα και όλα εξαρτώνται από εσένα και το πόσα εσύ είσαι ικανός να κάνεις... σε κάθε επίπεδο.

Οι περισσότεροι δεν έχουμε πρόβλημα με τα σκυλιά, είτε "καθαρόαιμα" είτε "πολύαιμα"... με τον τρόπο που πολλοί από εμάς τα προσεγγίζουν έχουμε. Είτε ως ιδιοκτήτες, φιλόζωοι, απλοί άνθρωποι, είτε ως κτηνίατροι, εκπαιδευτές, εκτροφείς και λοιποί επαγγελματίες.

Προσωπικά δε θα με χαρακτήριζα φιλόζωο για πολλούς λόγους, ούτε καν κυνόφιλο... Βασικά δε θα με χαρακτήριζα γενικότερα διότι μου φτάνουν οι χαρακτηρισμοί που οι άλλοι μου αποδίδουν.

...και έχω και ένα θέμα με την λέξη "αγάπη". :D
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Δεν ξερω αν τρολαρεις, απλα κυριαρχουν οι ψευτοφιλοζωοι . Δεν ειχα σκοπο να ανοιξω αυτο το θεμα αλλα απο την στιγμη που ειμαι ευγενικος και ζηταω για βοηθεια δεν ανεχομαι να με ειρωνευονται . Γιατι ντε και καλα πρεπει να παρω ενα αδεσποτο εαν θελω εναν σκυλο ρατσας;
Εαν το μονο που σε ενδιαφερει ειναι η εμφανιση οι αλλοι σου προτεινουν ενα αδεσποτο που να σου αρεσει εμφανισιακα. Υπαρχουν παρα πολλα που εχουν και την εμφανιση καθαροαιμου ή που εστω ειναι πολυ κοντα. Τωρα εαν επιμενεις να παρεις καθαροαιμο πρεπει να λαβεις παρα πολυ υποψιν σου το χαρακτηρα του μιας και απο οτι εχω καταλαβει τα εκτροφικα σκυλια ανταποκρινονται σχεδον ολοκληρωτικα στο προτυπο χαρακτηρα της φυλης.
 
  • Like
Reactions: kasi and Chris14


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Κοίτα τώρα να δεις τι γίνεται..
Δεν είναι λίγος ο κόσμος εδώ μέσα, που γνωρίζει και τρέφει ιδιαίτερη αδυναμία και αγάπη σε μια συγκεκριμένη ράτσα, αλλά αυτός ακριβώς θεωρώ, ότι ίσως και να είναι ο λόγος, που δε θα την προτείνουν εύκολα σε κάποιον, χωρίς να τον γνωρίζουν, για να μην "κακοπάει" το σκυλάκι..

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις κατά τη γνώμη μου, είναι να ψάξεις μόνος σου στο internet ανάμεσα σε πολλές και διαφορετικές ράτσες, με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά και τις ανάγκες τους, με τα καλά και με τα κακά τους, Όταν καταλήξεις στις επικρατέστερες, επικοινώνησε με τον ΚΟΕ και κλείσε ραντεβού με εκτροφείς των συγκεκριμένων φυλών, ώστε να κάνεις και δια ζώσης την έρευνά σου. Φύγε από εκεί, πάρε χρόνο, σκέψου το και ξανασκέψου το, υπολόγισε όσο γίνεται τις διαφορετικές παραμέτρους του ζητήματος, και πάλι δώσε χρόνο στον εαυτό σου για να τα ζυγίσεις όλα.

Ανεπιφύλακτα δεν πρόκειται να σου προτείνει κανείς καμία φυλή, πόσο μάλλον αν την αγαπάει πραγματικά. Στο τέλος της απόφασής σου, κι εφόσον δικαίως πειστείς, ότι βρήκες έναν εκτροφέα με @ρχίδι@ κι όχι @ρχίδι@ εκτροφέα, εκείνος θα είναι ο πρώτος που θα σε αποτρέψει στο ενδεχόμενο απόκτησης ακατάλληλου για εσένα και τον τρόπο ζωής σου σκύλου.
 


Chris14

Member
29 Ιουνίου 2016
15
4
27
@canis καλησπερα φιλε μου σεβομαι οσα γραφεις ωστοσο οταν ειρωνευεσαι τον αλλον ενω δεν τον ξερεις και ενω ζηταει βοηθεια ειναι αγενεια. Δεν ζητησα να διαλεξετε εσεις φυλη για μενα μαλιστα σας ειπα ποιες μου αρεσουν και περιμενω απαντηση ειτε απο κατοχο συγκεκριμενης ρατσας ειτε γενικα απο εσας που εχετε μια συγκεκριμενη εμπειρια να με κατευθεινετε λιγο.Για παραδειγμα τα παιδια μου προτειναν , και μου προτειναν το κοκονι (ασχετα με το αν δεν συμπεριλαμβανεται στις επιλογες μου)
 


Chris14

Member
29 Ιουνίου 2016
15
4
27
Κοίτα τώρα να δεις τι γίνεται..
Δεν είναι λίγος ο κόσμος εδώ μέσα, που γνωρίζει και τρέφει ιδιαίτερη αδυναμία και αγάπη σε μια συγκεκριμένη ράτσα, αλλά αυτός ακριβώς θεωρώ, ότι ίσως και να είναι ο λόγος, που δε θα την προτείνουν εύκολα σε κάποιον, χωρίς να τον γνωρίζουν, για να μην "κακοπάει" το σκυλάκι..

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις κατά τη γνώμη μου, είναι να ψάξεις μόνος σου στο internet ανάμεσα σε πολλές και διαφορετικές ράτσες, με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά και τις ανάγκες τους, με τα καλά και με τα κακά τους, Όταν καταλήξεις στις επικρατέστερες, επικοινώνησε με τον ΚΟΕ και κλείσε ραντεβού με εκτροφείς των συγκεκριμένων φυλών, ώστε να κάνεις και δια ζώσης την έρευνά σου. Φύγε από εκεί, πάρε χρόνο, σκέψου το και ξανασκέψου το, υπολόγισε όσο γίνεται τις διαφορετικές παραμέτρους του ζητήματος, και πάλι δώσε χρόνο στον εαυτό σου για να τα ζυγίσεις όλα.

Ανεπιφύλακτα δεν πρόκειται να σου προτείνει κανείς καμία φυλή, πόσο μάλλον αν την αγαπάει πραγματικά. Στο τέλος της απόφασής σου, κι εφόσον δικαίως πειστείς, ότι βρήκες έναν εκτροφέα με @ρχίδι@ κι όχι @ρχίδι@ εκτροφέα, εκείνος θα είναι ο πρώτος που θα σε αποτρέψει στο ενδεχόμενο απόκτησης ακατάλληλου για εσένα και τον τρόπο ζωής σου σκύλου.
Καλησπερα φιλε μου καταλαβαινω απολυτα τι λες εχω ψαξει αρκετα και θα συνεχισω . Η δημοσιευση εγινε για να με κατευθεινετε λιγο σε ρατσες μικρες η μεσαιες και γενικα να ακουσω τις αποψεις σας με τα δεδομενα που σας εχω δωσει
 
  • Like
Reactions: d-friend


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.889
Ποιός σε ειρωνεύεται καλέ;
Ρώτα εμένα για την γκαρνταρόμπα μου. Οχι...ρώτα με!!!
Ολα μαύρα είναι!
Ρώτα με γιατί. Οχι...ρώτα με!!!
Αν και...μια ματιά στο avatar, θα σου λύσει την απορία.
Εγώ βέβαια, την προσάρμοσα after :rolleyes:

* Βtw ειδικά η kasi, είναι εντελώς ανίκανη να ειρωνευτεί!
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@Captain hook

Αν μου επιτρέπεις, τα "εκτροφικά" ή "καθαρόαιμα" σκυλιά ΔΕΝ ανταποκρίνονται "σχεδόν ολοκληρωτικά" στο πρότυπο χαρακτήρα της φυλής τους... αρκετές φορές δεν ανταποκρίνονται ούτε μορφολογικά (εμφανισιακά).

@Chris14

Οι περισσότεροι δεν γνωριζόμαστε εδώ μέσα. Ειρωνικός είμαι κι εγώ πολλές φορές, όπως κι εσύ, όπως κι όλοι μας. Με τον ίδιο τρόπο που μπορεί να είμαστε και ευγενικοί, εριστικοί, γλυκομίλητοι, αθυρόστομοι, τυπικοί, χαριτωμένοι και πολλά άλλα.

Δεν είναι ότι χειρότερο ένα σχόλιο (ακόμα και ειρωνικό) αν εμπεριέχει δόσεις αλήθειας, δεν είναι υστερόβουλο, δεν κρύβει συμφέρον και αν σε βάλει σε χρήσιμες σκέψεις. Το σχόλιο της @kasi νομίζω ότι ανήκει σε αυτή την κατηγορία.

Καταλόγους με φυλές θα βρεις πάρα πολλούς στο διαδίκτυο, με όλα τα στοιχεία ύψους, βάρους, κλπ... Σε αυτό το φόρουμ θα πάρεις άλλο feed back. Προσωπικά θα το χαρακτήριζα πολύ πιο χρήσιμο και ουσιαστικό, αλλά πιθανόν να μην είμαι αντικειμενικός.

Σου προτείνω, λοιπόν, να αφήσεις το θέμα "καθαροαιμίας" (για λίγο έστω) στην άκρη και να επικεντρωθείς στους λόγους για τους οποίους θες σκύλο, τι τον θες;

Το πιθανότερο είναι αυτές σου τις απαιτήσεις να τις καλύπτουν όλα τα σκυλάκια του κόσμου και εκεί έλα να βάλεις το θέμα εμφάνιση και να δούμε μαζί ποιο σκυλάκι (και όχι ποια φυλή απαραίτητα) σου ταιριάζει και με ποιο σκυλάκι θα έχεις μια ευχάριστη συμβίωση για τα επόμενα χρόνια, ώστε και οι δύο να βγείτε "κερδισμένοι".
 
  • Like
Reactions: kasi and Elrandir


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Dogs 101 (In Aphabetical Order)

Μια πολύ συνοπτική παρουσίαση 130 φυλών. Δεν είναι και ανάγκη να τα δεις όλα. Αγνοείς ό,τι απέχει από το γούστο και τις δυνατότητές σου, και πάς στο επόμενο.. Ένας ευχάριστος και οικοδομητικός τρόπος για να περάσεις το απόγευμα.

 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
@Captain hook

Αν μου επιτρέπεις, τα "εκτροφικά" ή "καθαρόαιμα" σκυλιά ΔΕΝ ανταποκρίνονται "σχεδόν ολοκληρωτικά" στο πρότυπο χαρακτήρα της φυλής τους... αρκετές φορές δεν .
Οκ λαθος μου. Απλως νομιζα οτι αυτα που δεν ανταποκρινονται ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας.
 
  • Like
Reactions: kasi


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Υπάρχει δηλαδή άνθρωπος που βλέπει αυτήν την μορφή και δεν την λιγουρευεται;

Η φωτογραφία είναι ενδεικτική, ψαρεμένη από το νέτ.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@Captain hook

Είναι μια πολύ μεγάλη συζήτηση που κατά καιρούς γίνεται και στο φόρουμ, με ενδιαφέρουσες και πολύ "ζουμερές" τοποθετήσεις από πολλά μέλη.

Γρήγορα, απλοϊκά και για να έχει και ο φίλος που άνοιξε το θέμα κάποιο όφελος, θα πω πως ο χαρακτήρας ή ταμπεραμέντο αποτελείται από χαρακτηριστικά. Μερικά από αυτά π.χ. μπορεί να είναι "επίμονο, ατρόμητο και με αποθέματα ενέργειας"...

Αυτά εκτός από επιθυμητά και ζητούμενα, είναι και πολύ χρήσιμα ΑΛΛΑ κάτω από κάποιες συνθήκες και υπό κάποιες προϋποθέσεις, διαφορετικά μπορεί να είναι η πηγή όλων των προβλημάτων που θα έχει ένας μελλοντικός ιδιοκτήτης.

Το αποτέλεσμα, τώρα, που θα έχουμε (ο σκύλος, δηλαδή και ο χαρακτήρας του) με αυτά τα χαρακτηριστικά στην 1η και "καλή" περίπτωση, θα είναι ο τυπικός και επιθυμητός χαρακτήρας του προτύπου. Στην 2η όμως περίπτωση που αυτά τα χαρακτηριστικά δεν έχουν αξιοποιηθεί, χρησιμοποιηθεί όπως έπρεπε, έχουν εξελιχθεί σε ελαττώματα που πολύ συχνά έχουν σαν αποτέλεσμα ένα μη τυπικό και μη επιθυμητό χαρακτήρα.

Για αυτό και ένας μελλοντικός ιδιοκτήτης δεν πρέπει να μένει σε αυτά που βλέπει σε φωτογραφίες, βίντεο και αυτά που διαβάζει στα πρότυπα και στα βιβλία. Θα πρέπει να επικεντρώνεται στο τι αυτός θέλει και τι μπορεί να κάνει (ρεαλιστικά και όχι ιδανικά).
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
εδω εισαι...ενα καταπληκτικο ζωο απο πλευρας χαρακτηρα και πολυδιαστατο...θες βολτες,τρεξιματα,κηνυγι? ναι λεει...θες αγκαλια στον καναπε και χαδια? επισης ναι λεει...απροβληματιστο συμπεριφορικα ζωο και πολυ προσαρμοσιμο στις συνηθειες του κατοχου...

απο πλευρας υγειας εχει δυο σοβαρα θεματα,αλλα μεσω καλης εκτροφης,οι πιθανοτητες εμφανισης τους λιγοστευουν αισθητα...

CarterBIS.Tiki.13.6.09.jpg
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@