Eρώτηση για ασθένεια στα Βoxer


axolotl

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2011
376
0
Ανδρος
Καλησπερα και παλι,

επανερχομαι για να ρωτησω οποιον γνωριζει κατι για αυτη τη φυλη.... συνεχιζω την ερευνα για τον σκυλο που θα παρω, εμαθα αρκετα πιστευω για το golden retriever αλλα καποιος μου εβαλε και το γερμανικο boxer στο πισω μερος του κεφαλιου μου και θελω να μαθω και για αυτο...
ειναι σιγουρα παρα πολυ καλο σκυλι με τα παιδια, κατι που ψαχνω, κοντη τριχα (κατι που ψαχνει η συζυγος)... αλλα μολις μου ειπε ενας φιλος οτι εχουν προβλημα με αρθριτικα και οτι ειναι σκυλος που δεν πρεπει να μενει εξω απο το σπιτι. Ισχυει; ξερει καποιος; γιατι εαν ισχυει τοτε τι να τον κανω τοσο χωρο που εχω; τετοια αυλη να παει ανεκμεταλλευτη; κριμα ειναι....

και παλι ευχαριστω
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
γιατι εαν ισχυει τοτε τι να τον κανω τοσο χωρο που εχω; τετοια αυλη να παει ανεκμεταλλευτη; κριμα ειναι...
Μα με τα τετραγωνικά της αυλής πάει?

Αρθριτικά παθαίνουν πολλά σκυλιά σε μεγάλη ηλικία.., από εκεί και πέρα σχετίζεται και που θα μένουν έξω, πόση υγρασία θα έχει κλπ..
Γιατί να μένει έξω? :)
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Τα μπόξερ όπως και όλες οι βραχυκέφαλες φυλές είναι ευάλωτα στην υπερβολική ζέστη αλλά και στο κρύο. Δεν πρέπει να εκτίθενται σε ακραίες (γι αυτά) καιρικές συνθήκες.

Τα σημαντικότερα προβλήματα υγείας που θα συναντήσει κάποιος στη φυλή είναι η δυσπλασία ισχύου, οι καρδιομυοπάθειες και σε μικρότερο βαθμό η δυσπλασία στους αγκώνες.

Το τρίχωμα, χρειάζεται τακτικό βούρτσισμα όπως ισχύει για όλες σχεδόν τις φυλές.

Η αυλή όσο μεγάλη κι αν είναι, παραμένει χώρος άσκησης και όχι 1η επιλογή για διαβίωση για πολλούς και διαφορετικούς λόγους. Αν ο σκύλος πρέπει να διαβιώνει εκεί, τότε αυτό θα πρέπει να γίνεται σε κατάλληλα διαμορφωμένο χώρο. Ο σκύλος δεν είναι μπιμπελό ή διακοσμητικό του κήπου. Χρειάζεται την ανθρώπινη επαφή, προσοχή, εξάσκηση και ποιοτικό χρόνο απο εσάς, τακτικά κατά τη διάρκεια της ημέρας.
 


axolotl

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2011
376
0
Ανδρος
ο σκυλος (που ψαχνω να παρω) εχει ηδη ενα μεγαλο σπιτι σε μερος της αυλης που ειναι προφυλαγμενο τοσο απο την βροχη οσο και απο το κρυο (οσο γινεται).... θελω σκυλι που δεν θα ειναι φυλακισμενο μεσα στους 4 τοιχους του σπιτιου μου αλλα αντιθετα θα χαιρεται την ελευθερια του στην αυλη μου και ταυτοχρονα θα μπορει να μπαινει στο σπιτι μου καποιες δυσκολες στιγμες..... Σε καμια περιπτωση δεν προκειται να φερθουμε στο σκυλο χωρις να σκεφτουμε και τις δικες του αναγκες αλλα και τις δικες μας...εξαλλου θα ειναι μελος και της οικογενειας μας....
για αυτο ρωταω εαν ξερετε για προβλημα με αρθριτικα, και δεν μιλαω οταν καποιο σκυλι ειναι γερικο....και εμεις οπως τα σκυλια οταν γερναμε σερνομαστε!!!
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Απο τη δική μου εμπειρία: και δέκα στρέμματα κήπο να έχεις, το μπόξερ αφού τρέξει λίγο και μυρίσει θα έρθει να κάτσει κοντά σου. Είναι ανθρωποκεντρικά σκυλιά.

Ενα απλό σπιτάκι δεν αρκεί για να προφυλάξει το σκύλο σας. Δεν είναι μόνο οι καιρικές συνθήκες. Συμβουλευτείτε τον κτηνίατρο του νησιού (απ'ότι βλέπω η Άνδρος είναι ο τόπος κατοικίας) για τη συχνότητα εμφάνισης κρουσμάτων λεϊσμανίασης. Ότι σκύλο κι αν επιλέξετε, θα πρέπει να τον προστατέψετε απο πιθανούς κινδύνους. Κίνδυνοι δεν είναι μόνο οι φόλες αλλά και οι ασθένειες. Υπάρχει κτηνίατρος στην Άνδρο;
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
-ο έξυπνος σκύλος θα θέλει να είναι δίπλα απο τον άνθρωπό του, γιατί απο αυτόν παίρνει ερεθίσματα, από αυτόν μαθαίνει και μαζί του μπορεί να αποκτήσει ενδιαφέρουσες εμπειρίες....
-ο βλάκας σκύλος προτιμά να χαζεύει τις ίδιες εικόνες, να έχει τις ίδιες παραστάσεις,, να μυρίζει τις συνηθισμένες μυρωδιές,και να κάνει παρέα στον εαυτό του...

ποιόν σκύλο άραγε προτιμά ο έξυπνος ιδιοκτήτης;

υ/γ και τα κοντότριχα σκυλιά μαδάνε ...
 
Last edited:


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
ο σκυλος (που ψαχνω να παρω) εχει ηδη ενα μεγαλο σπιτι σε μερος της αυλης που ειναι προφυλαγμενο τοσο απο την βροχη οσο και απο το κρυο (οσο γινεται).... θελω σκυλι που δεν θα ειναι φυλακισμενο μεσα στους 4 τοιχους του σπιτιου μου αλλα αντιθετα θα χαιρεται την ελευθερια του στην αυλη μου και ταυτοχρονα θα μπορει να μπαινει στο σπιτι μου καποιες δυσκολες στιγμες..... Σε καμια περιπτωση δεν προκειται να φερθουμε στο σκυλο χωρις να σκεφτουμε και τις δικες του αναγκες αλλα και τις δικες μας...εξαλλου θα ειναι μελος και της οικογενειας μας....
για αυτο ρωταω εαν ξερετε για προβλημα με αρθριτικα, και δεν μιλαω οταν καποιο σκυλι ειναι γερικο....και εμεις οπως τα σκυλια οταν γερναμε σερνομαστε!!!
Θέλω να μου εξηγήσεις τις παρακάτω λέξεις...

Πως ορίζεις την ευτυχία, ελευθερία, φυλακισμένο, μέλος της οικογένειας...

Ορίζεις τις παραπάνω λέξεις από αυτό που επικρατεί στις νοοτροπίες των ανθρώπων και τις μεταφέρουν στους άλλους, ότι τα σκυλιά δηλαδή είναι καλύτερα έξω ή έχεις διαβάσει και ξέρεις 2-3 πράγματα?

Το ξέρεις προφανώς ότι ο σκύλος όσο χώρο και να 'χει θα έρθει να κάτσει δίπλα σου, και επιπλέον θα κουρνιάσει και θα μαζευτεί καθώς κοιμάται δίπλα σου!
Άρα για ποιο "χώρο" για ποια "φυλακή" και ποια "ελευθερία" λέμε?

Ελευθερία για τον σκύλο είναι όταν είναι με την αγέλη του στις καθημερινές δραστηριότητες, εκτονώνεται, τρώνε και μετά το βράδυ γυρνάνε στο σημείο τους και κοιμούνται ο ένας δίπλα στον άλλον, κουρνιαστά και διπλωμένοι σαν τελικό σίγμα!

Ο σκύλος δεν έχει ανάγκη από στρέμματα,ούτε από τετραγωνικά!Είτε τον δώσεις τεράστιο χώρο είτε 50τμ σπίτι σε σένα δίπλα θα έρθει!
Αν του δώσεις κήπο στην μπαλκονόπορτα μπροστά θα έρθει και θα πέσει(το κοντινότερο σημείο προς εσένα)
Αν του δώσεις 150τμ σπίτι στο κρεββάτι σου από κάτω θα έρθει να κοιμηθεί και θα βάλει και την μουσούδα πάνω στις παντόφλες σου!
Αν του δώσεις 50τμ σπίτι πάλι κάτω από το κρεββάτι θα έρθει να ξαπλώσει και θα βάλει πάλι την μουσούδα του πάνω στις παντόφλες σου!

Άρα ένα και το αυτό!Δεν έχει σημασία ο χώρος που έχει στην διάθεση του!Έχει σημασία το που θα είστε ΜΑΖΙ!

Αυτές είναι οι συμπεριφορές των σκύλων...
Το να είναι εξόριστος στην αυλή μακριά από την αγέλη του είναι συμπεριφορές ανθρώπων...
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ποιόν σκύλο άραγε προτιμά ο έξυπνος ιδιοκτήτης;
Εγώ δεν ξέρω ποιόν προτιμά ο έξυπνος ιδιοκτήτης, βλέπω όμως πως ο "χαζός" σκύλος πολλές φορές συμφέρει..και στην ουσία δεν υπάρχει σκύλος που να θέλει να μην είναι κοντά στον ιδιοκτήτη του.., απλά αποχαυνώνεται στην συνήθεια που του προσφέρει ο ιδιοκτήτης.

.εξαλλου θα ειναι μελος και της οικογενειας μας....

Τώρα κατά πόσο θεωρεί ο σκύλος που ζει απομονωμένος αγέλη του μία τέτοια οικογένεια.., αυτό είναι και μία άλλη συζήτηση..
 


axolotl

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2011
376
0
Ανδρος
καλημερα,

εχετε θεσει πολλα ερωτηματα τα οποια θα λαβω σοβαρα υποψιν μου....
ευτυχως κτηνιατρο εχουμε στο νησι, δεν εχουμε τετοιο προβλημα.... τωρα για αυτα που εγραψα μαλλον θα με παρεξηγησατε ή θα τα εγραψα με λαθος υφος.... αυτο που εννοουσα ηταν οτι μπορω να προσφερω καποιες "ανεσεις" στο σκυλι, τιποτα αλλο.... δεν ζηταω σκυλι για να λεω οτι εχω σκυλι. αντιθετα μαλιστα
και παλι ευχαριστω
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
θελω σκυλι που δεν θα ειναι φυλακισμενο μεσα στους 4 τοιχους του σπιτιου μου αλλα αντιθετα θα χαιρεται την ελευθερια του στην αυλη μου και ταυτοχρονα θα μπορει να μπαινει στο σπιτι μου καποιες δυσκολες στιγμες.....
Ο σκύλος θα είναι "φυλακισμένο" στους 4 τοίχους του σπιτιού σου όπως θα είναι "φυλακισμένο" στους 4 τοίχους της αυλής σου. Η διαφορά είναι ότι μέσα στο σπίτι σου θα έχει το πιο σημαντικό παράγοντα ευτυχίας...
Ελευθερία για τον σκύλο είναι να εξερευνήση τον έξω κόσμο. Οπότε αυλή ή σπίτι δεν έχει σημασία αν ο σκύλος βγαίνει στον έξω κόσμο κάθε μέρα.
 




agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Ενώ μέσα στο σπίτι???
Όλο και ...κάποιο "θησαυρό" θα έχει να ανακαλύψει...:D:D:D
(ειδικά σε...νεαρή ηλικία...:p:p)