Essential Foods


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Μετά από την προτροπή του admin

admin said:
...παρακαλούνται τα νέα μέλη και όχι μόνο, να ανοίγουν νέα, ξεχωριστά θέματα για τις ερωτήσεις ή οτιδήποτε άλλο, επιλέγοντας και ένα τίτλο που θα περιγράφει ή θα δίνει μια ιδέα για το θέμα (αντιπροσωπευτικό).
ανοίγω θέμα για τη συγκεκριμένη τροφή.

Στις αρχές Οκτωβρίου, μετά από πολύ ψάξιμο αποφάσισα να αγοράσω την Essential Superior Living. Τιμή 57 ευρώ (σε προσφορά), πολύ καλή βάση συστατικών και με πολύ καλές κριτικές στο http://www.allaboutdogfood.co.uk/dog-food-reviews/1329/essential-superior-living

Μετά από περίπου 20 μέρες είχα γράψει τα παρακάτω αποτελέσματα του ...ποιοτικού ελέγχου....
Καταρχήν να πω ότι η κροκέτα είναι μεγάλη. Για άλλους αυτό είναι καλό για άλλους όχι και τόσο. Εμάς δεν μας δημιούργησε πρόβλημα.
Τσίμπλες, no τσίμπλες!
Τρίχωμα, μια χαρά. Βέβαια να πω ότι δεν έχουμε θέμα με τρίχωμα οπότε το μια χαρά πάει στο ότι δεν είδα αλλαγή στην ήδη καλή κατάσταση.
Κακά, πολύ καλά. Λιγότερα από τις άλλες τροφές που έχουμε δοκιμάσει (κι έχουμε δοκιμάσει πολλές...). Μέχρι σήμερα το top είναι με platinum. Η essential έρχεται στη δεύτερη θέση.
Τα κακά της platinum..δεν παίζονται:rolleyes::rolleyes:
Ως προς τη συχνότητα...2 φορές την ημέρα (πρωί απόγευμα) έκανε, 2 φορές κάνει και τώρα. Σημειώστε ότι τρώει μια φορά την ημέρα ή να το πω καλύτερα, της βάζω να φάει μια φορά την ημέρα, το βράδυ κατά τις 20.00. Συνήθως η μανταμ τρώει τη μισή αμέσως και την άλλη μισή τη τρώει μετά τα μεσάνυχτα αφού επιστρέψουμε από τη βραδινή έξοδο.

Ενέργεια...είμαστε ένα τσικ παραπάνω από άλλες εποχές αλλά δεν ξέρω αν αυτό έχει να κάνει με την τροφή ή όχι.

Λογικό αποτέλεσμα ...να αγοράσω και το δεύτερο 12κιλο (μη χάσω τη περίοδο προσφοράς)
Αυτή τη φορά πήρα ένα άλλο κωδικό, τον Estate Living που προτείνεται από την εταιρία ως εναλλακτική του Superior Living για αλλαγή γεύσης!

Κι εκεί που νόμιζα ότι είχα πλέον βρει την τροφή της Bianca....άρχισε να χάνει τρίχωμα.
Όταν λέω χάνει τρίχωμα, εννοώ ότι μετά από βούρτσισμα 20 λεπτών, έχουμε γεμίσει μια σακούλα σούπερ μάρκετ και σταματάω να βουρτσίζω γιατι...βαριέμαι !!! Την δε επομένη (ναι ναι την επομένη...) τα ίδια!!!
Αυτό γίνεται τώρα 2 εβδομάδες.
Η διάθεση του σκυλιού δεν έχει αλλάξει γεγονός που παραπέμπει στο ότι δεν έχει κάτι ... παθολογικό!
Πολύ φοβάμαι ότι ΔΕΝ της κάθισε η τροφή.
Πέρασα σήμερα από τον γιατρό και μου είπε να αλλάξω τροφή (δεν του είπα ποια δίνω ούτε εκείνος μου πρότεινε κάποια)
Μου έδωσε και VetoSkin για συμπλήρωμα.

Τώρα εγώ δεν ξέρω εάν το θέμα είναι της Essential, όμως δεν γίνεται να το θεωρήσω και τυχαίο ....
Κι όπως μετά από το 20ημερο έγραψα τα πρώτα αποτελέσματα της Essential στη Bianca, έτσι και τώρα γράφω τα ... "δεύτερα" αποτελέσματα της Essential στη Bianca !

ΥΓ
Άμα είσαι γκαντέμης....
Δηλαδή γιατι έπρεπε να αγοράσω το δεύτερο 12κιλο και μετά να συνειδητοποιήσω ότι έχουμε σοβαρό θέμα με τις τρίχες...
Πεταμένα 57 ευρώ :mad::mad::mad:
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Πεταμένα γιατί βρε; Όση έμεινε δώστην σε κανά φίλο, τάισε τα αδέσποτα, δεν θα πάει χαμένη.
Και στην δικιά μου πάντως δεν έκατσε καλά, μετά από 2 τσουβάλια δοκιμή ξαναγύρισα στην Simpsons.
 
  • Like
Reactions: Aslan


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Πεταμένα γιατί βρε; Όση έμεινε δώστην σε κανά φίλο, τάισε τα αδέσποτα, δεν θα πάει χαμένη.
Εννοείται ότι δεν θα πάει χαμένη .... στο εξοχικό στην Ωρωπό κάνουν πάρτι τα αδέσποτα!!!
Έχουν φάει τα πάντα!
Τώρα θα φανέ κι αρνί με ελάφι !!@!$#!@#$%!@#%!@$^!$

Έχανε τρίχα η δικιά σου???? :LOL::LOL::LOL:
 
  • Like
Reactions: Orilis






dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Ναι, Simpsons 60/40, η οποία αν δεν κάνω λάθος "βγαίνει¨ από την ίδια εταιρεία που βγάζει και την Essential.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
αυτό το vetoskin για να το βρω έγινα χάκερ ! ούτε οι ιλουμινάτι τέτοια μυστικοπάθεια.. μια κάτι κτηνίατροι λέει μια εταιρεία, κάτι συναδελφικοί χαιρετισμοί, και μετά είδα κάτι φώτο με μια υπάλληλο να ''δουλεύει'', έναν άλλο με φραπέ ατέλειωτη ευχαρίστηση σε γραφείο χωρίς pc ! χωρίς σχόλιο, έναν ανεμιστήρα (όλα τα λεφτά), έναν ισολογισμό της εταιρείας ( δεν κατάλαβα χριστό) και είναι προιόντα της μιντμαρκ κτλ.. τέτοια αρνητική εντύπωση που μου εκανε και τζάμπα να μου τα έδιναν δεν θα τα έπαιρνα...
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Καλά εσύ για να αγοράσεις χάπια για το σκύλο κοιτάς τον ισολογισμό της εταιρίας που τα βγάζει:D ??? Πολύ προχώ... :D
Εγώ τα αγόρασα επί τόπου
20 ευρώ το κουτί με 90 κάψουλες
 
  • Like
Reactions: ntoulis


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Εγω λεω οτι δεν φταίει η τροφή για την τριχόπτωση.
Όλος ο Νοεμβρης Καλοκαιρινός ηταν μεχρι και πασχαλιά
ανθισμένη μάζεψα τρελάθηκε η φύση μπερδεύτηκαν τα ζωντανά.
Αυτο το λογάριασες;
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Εγω λεω οτι δεν φταίει η τροφή για την τριχόπτωση.
Όλος ο Νοεμβρης Καλοκαιρινός ηταν μεχρι και πασχαλιά
ανθισμένη μάζεψα τρελάθηκε η φύση μπερδεύτηκαν τα ζωντανά.
Αυτο το λογάριασες;
Ναι.
Κι εάν εδώ όταν ρώτησα, απαντούσαν 10 άτομα ότι κι εμάς ενώ τέτοια περίοδο δεν έχαναν φέτος χάνουν....δεν θα άλλαζα τροφή.
Αλλά
όταν στη βόλτα σου λένε (το βλέπεις) ότι ....οκ χάνει αλλά όχι κάτι τρομερό
όταν στο forum σου λένε ότι εμένα χάνει όλο το χρόνο άρα δεν καταλαβαίνω μήνες
όταν πας στο γιατρό και σου λέει ότι τέτοια ποσότητα (γιατι μιλάμε για ποσότητα!!) δεν δικαιολογείται τέτοια εποχή (παρά τη ζέστη)

τι να κάνω???
Αναγκαστικά θα συνδιάσω την αλλαγή τροφής με τη τρίχα!
Μη νομίζεις ότι εγώ θέλω να αλλάξω τροφή!

Το άλλο που μπορώ να κάνω είναι να συνεχίσω μιας κι έχω το 12κιλο και να της δίνω το vetoskin μπας και....

Εσύ τι προτείνεις?
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Σιχαίνομαι να ψάχνω διαβάζω για ξηρά τροφή!
Λοιπόν... έριξα μια ματιά στις διάφορες Acana (τα αδέσποτα του Ωρωπού που λέγαμε έχουν φάει την puppy :D:D )
RANCHLANDS-GRASSLANDS-WILD PRAIRIE έχουν "χαμηλή" πρωτεΐνη κι όσο κι εάν δείχνουν ακριβές, είναι ...φτηνότερες σε ημερήσιο κόστος από πχ την Fromm

Η Fromm κάνει τα 15 κιλά 76 ευρώ και πρέπει να δίνω 338 gr την ημέρα
Η RANCHLANDS κάνει τα 13 κιλά 90 ευρώ και πρέπει να δίνω 240 gr την ημέρα

Μετά από ... πολύπλοκους :D:D .... υπολογισμούς βγαίνει ότι η ημέρα της Fromm κοστίζει 1,71 ενώ της ACANA κοστίζει 1,66 !!!

Λόγω αναλογίας φωσφόρου ασβεστίου λέω να δοκιμάσω την WILD PRAIRIE
Την δίνει κανένας?
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ο κτηνίατρός μου συμφωνεί με τον Ισκεντέρ, ότι δηλαδή αφενός πλέον δεν υπάρχει χειμώνας ιδίως στην Αττική, και αφετέρου με τις τεχνητές πηγές θερμότητας τα σκυλιά που ζουν μέσα σε σπίτια δεν αντιλαμβάνονται πλέον τις όποιες εναλλαγές εποχών. Ο σκύλος μου μαδάει όλο το χρόνο, όχι όπως το περιγράφεις, αλλά πάντως συνεχόμενα. Μπορεί να φταίει η τροφή της μπορεί και όχι - δε θυμάμαι αν έχεις αναφέρει εξετάσεις ή γενικότερο ψάξιμο τριχώματος / δέρματος για τυχόν άλλα προβλήματα.
Αν της αλλάξεις τροφή, μήπως να μη δώσεις ταυτόχρονα και τα χάπια - ή να συνεχίσεις την τροφή που τρώει τώρα μαζί με το συμπλήρωμα; Δε θα έκανα όλες τις αλλαγές ταυτόχρονα, μήπως μπορέσω να βγάλω κανένα συμπέρασμα για την πιθανή αιτία του προβλήματος.

Η wild prairie στο δικό μου σκύλο δεν είχε κάτσει καλά από άποψη κοπράνων, τα αδέσποτα δεν πρόλαβα να δω πώς τα πήγαν :D
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Εγώ ξεκίνησα τη μικρή με Acana puppy αλλά μετά από 2 μήνες είχαμε θέματα με τα κόπρανά της.
Πήγαμε στην belcando, αλλά οι διάρροιες ξεκίνησαν από τις πρώτες 20 κροκέτες, συνεχίσαμε με την arden grange για 1 χρόνο περίπου και τώρα δίνω platinum!!
Μέχρι στιγμής (6 μήνες μετά), την τρώει με τρελή όρεξη, δε μου έχει κάνει νάζια σε κανένα γεύμα της, τα κόπρανά της είναι λίγα και μυρίζουν ελάχιστα, η αναπνοή της δεν μυρίζει, τρίχα χάνουμε σε λογικά πλαίσια όλο το χρόνο, όρεξη και ενέργεια να φαν και οι κότες!!

Για ποιο λόγο την άλλαξες την πλάτινουμ, εφόσον (από οτι κατάλαβα) ήσουν ευχαριστημένος;;
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Ότι λέει η Sis και πιό συγκεκριμένα εάν ήμουν στη θέση σου εφόσον της έχει κάτσει -μάλλον- καλά θα συνέχιζα κανονικά την τροφή με το συμπλήρωμα ή ίσως και χωρίς αυτό. Σε καμία περίπτωση δεν θα βιαζόμουν να την αλλάξω διότι είναι πολύ νωρίς από άποψη καιρού και χρονικού διαστήματος που την δίνεις. Για να απαντήσω και στην ερώτηση σου για την wild prairie, την τρώει ο σκύλος της αδερφής μου και του έχει κάτσει πολύ καλά αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα κάτσει καλά και στην δική σου οπότε μην παίζεις με το στομάχι της και κάνε υπομονή!!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η εποχική αλλεργία (ανοιξιάτικη μόνο, άλλες χρονιές) του Ρας, και τα ανθισμενα αγριολουλουδα στα χωράφια της γειτονιάς μου θα συμφωνήσουν κι αυτά με τον ISKENDER...
 




3 Αυγούστου 2016
12
3
37
Καλησπερα και απο μενα! Αν και παλιο το τελευταιο σχολιο σε αυτο το θεμα, να γραψω και για τα αποτελεσματα της Essential Foods (The Beginning) στην Cookie. Αρχικα, η συγκεκριμενη τροφη ηταν η 4η (!!!) που πηρα για να τρωει η σκυλιτσα μου η οποια ηταν παρα πολυ ντιβα. Τη συγκεκριμενη λοιπον την ετρωγε-τρωει με πολλη ορεξη (ειναι 6μηνων πλεον) και τα αποτελεσματα που βλεπω αρκετα καλα. Τα κακα της ειναι οκ, τριχωμα δε χανει (προς το παρον τουλαχιστον) και το βασικο για μενα, την τρωει με πολλη ορεξη και της ταιριαξε. Αυτα για την Cookie (γαλλακι 6μηνων). Σιγουρα το θεμα τροφη ειναι πολυ λεπτο και ανοιχτο σε πολλες αποψεις, αλλωστε το καθε σκυλακι οπως και εμεις οι ανθρωποι, εχει το δικο του γουστο!!!
 
  • Like
Reactions: LaCat


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf