Free feeding


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Οι υποστηρικτές της μεθόδου με τους οποίους έχω μιλήσει, ούτως ή άλλως ταίζουν μ'αυτό τον τρόπο τα σκυλιά τους από κουτάβια. Δε ξέρω πόσο εφικτό είναι να ξεκινήσει ενήλικος σκύλος χωρίς να βάλει κιλά.
Yποστηρίζουν δε, πως με τον τρόπο αυτό τα σκυλιά τους έχουν μεγαλύτερη αυτοσυγκράτηση.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
να προσθέσω στην συζήτηση στοιχεία που πρόσφατα έφτασαν στην αντίληψη μου,περι λαγωνικών σε περιοχές με πλήθος θηραμάτων ελλείψη αλεπούδων και λοιπών ανταγωνιστών στο κυνήγι.
Εκεί λοιπόν τα σκυλιά κάνουν free feeding-ήτοι κυνηγάνε απο τα χαράματα μεχρι να μην βρίσκουν άλλα ίχνη και το πρώτο κουνέλι το τρώνε επιτόπου.τα υπόλοιπα 3-4 ή και 7 ίσως ανάλογα την εποχή τα φέρνουν πίσω στον χώρο της αγέλης και δεν τα τρώνε-τα καβατζώνουν για τον χειμώνα ίσως????
πάντως παραμένουν σε κατάσταση fit μονίμως και βέβαια ο αδαής θα τα πέρναγε για λιμοκτονημένα απο την τελείως "στεγνή" τους εμφάνιση

βέβαια εδώ υπάρχει κυνήγι άρα και ανάγκη για διατήρηση του σώματος σε χαμηλό βάρος
πάντως δείχνει ότι ο σκύλος έχει την συνείδηση ότι αρκεί να φάει όσο του χρειάζεται και όχι όσο πιο πολύ μπορεί

σίγουρα όμως ένα σκυλί μεγαλωμένο με "τάδε" ποσότητα τροφής θα όρμαγε με το κεφάλι σε όλο το φαί που βρέθηκε μπροστά του
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Δεν μιλάω για τον ενηλικο σκύλο μου αλλά για τον μικρό που είναι 7.5 μηνών. Και πάλι όμως εφόσον δεν το έκανα από 2 μηνών μάλλον θα έχει ολέθρια αποτελέσματα.
Θέλω να βρω έναν τρόπο να περιορίσω την λαιμαργία του λόγω φόβου συστροφής αλλά μάλλον αυτός δεν είναι ο ενδεδειγμένος.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
τα προβλήματα που μπορεί να αποκτήσει μέσω του υπερβολικού βάρους που θα πάρει είναι σοβαρότερα
την λαιμαργία του θα την καταλαγιάσει σταδιακά η ενηλικίωση
αν δεν κερνάς μεζαδάκια κλπ που θεωρώ ότι δεν κάνεις δηλαδή....
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Εγώ έχω δοκιμάσει και τα δύο. Βέβαια νομίζω οτι βοηθά πολύ το γεγονός ότι δεν είναι λαίμαργο σκυλί. Και στις δύο περιπτώσεις η ποσότητα του φαγητού που έτρωγε ήταν η ίδια. Στην μία περίπτωση πήγαινε κατά διαστήματα και τσίμπαγε στην άλλη περίπτωση το έτρωγε όλο με την μια.
Έχω παρατηρήσει όμως οτι στην περίπτωση που είχε διαθέσιμο φαγητό όλη την μέρα είχε χάσει το ενδιαφέρον του <να την φυλάει> ή να την τρώει για να μην του την πάρω. Πολλές φορές δε, δεν τον ενδιέφερε καθόλου αν υπάρχει φαγητό διαθέσιμο προφανώς γιατί ήξερε οτι ήταν πάντα εκεί.
Τώρα είμαστε στην περίπτωση που δεν έχει διαθέσιμο φαγητό όλη μέρα. Όταν γυρίσουμε απο την άσκηση και φαγητό να του βάλω δεν πάει καθόλου για αρκετή ώρα. Θα φάει αργότερα αλλά και πάλι θα φάει όσο θέλει. Ξέροντας περίπου πόσο τρώει αν αφήσει κάποια ποσότητα δεν το παίρνω και θα πάει να το φάει λίγο πριν βγει την τελευταία βόλτα το βράδυ.
Γενικά είναι σκυλί που δεν θα φάει όσο βρει. Μόλις χορτάσει (ξέρω περίπου την ποσότητα) χάνει κάθε ενδιαφέρον για οποιαδήποτε τροφή.
Άν το σκυλί είναι απο την φύση του λαίμαργο δεν ξέρω πόσο θα βοηθήσει το να έχει πάντα διαθέσιμο φαγητό.
 


Baloo

Well-Known Member
7 Αυγούστου 2011
179
2
12
Κρήτη
Εγώ έχω δοκιμάσει και τα δύο. Βέβαια νομίζω οτι βοηθά πολύ το γεγονός ότι δεν είναι λαίμαργο σκυλί. Και στις δύο περιπτώσεις η ποσότητα του φαγητού που έτρωγε ήταν η ίδια. Στην μία περίπτωση πήγαινε κατά διαστήματα και τσίμπαγε στην άλλη περίπτωση το έτρωγε όλο με την μια.
Το ίδιο και η Μουσούδα που είναι μίζερη με το φαϊ της. Έως και πριν 3 μήνες είχε πάντα φαγητό διαθέσιμο και το έτρωγε όποτε ήθελε. Ώσπου μπήκε λαμπ στο σπίτι... Τώρα τρώει μόνο το βράδυ, την ίδια όμως ποσότητα που θα έτρωγε ολόκληρη την ημέρα.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.929
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95