Friskies τροφή;


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
britcare ----> Τι την κάνει τόσο καλή τροφή?
Τί συστασικά έχει?

Επίσης κόστος και μεγέθοι γνωρίζει κανείς? Με αυτά που διάβασα ενδιαφέρον φαίνεται.
Σαν πρωτο συστατικο εχει κρεας και οχι παραγωγα αυτου,η δημητριακα.Τα δημητριακα ειναι σε μικρη ποσοτητα ,δεν εχει χρωστικες και συντηριτικα.
Συσκευασιες εχει 1κιλο, 3 κιλα και 12 κιλα.
Τωρα απο θεμα τιμης ,ειναι λογικη θα ελεγα .
 




Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
britcare ----> Τι την κάνει τόσο καλή τροφή?
Τί συστασικά έχει?

Επίσης κόστος και μεγέθοι γνωρίζει κανείς? Με αυτά που διάβασα ενδιαφέρον φαίνεται.
Πέρα από την δική μου εμπειρία, έχω ακούσει τα καλύτερα από άλλους σκυλογονείς..
Με την δικιά μου έκανε θαύματα η britcare πάντως, είχα ανοίξει και ένα θέμα αναλυτικά για την γνώμη μου http://www.dogforum.gr/v3/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE.%CE%AC%CF%83%CE%BA%CE%B7%CF%83%CE%B7-16/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE.%CF%83%CE%B5.brit.care%3B-18079/

Ξέρω κόστος για τις μικρές, 6κάτι το μονόκιλο, 17,5 νομίζω το 3κιλο :)
 




Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Friskies junior
Συστατικα : Δημητριακα (4%αραβοσιτος), κρεας και ζωικα παραγωγα (4%κοτοπουλο), Εκχυλισματα φυτικων πρωτεινων, ελαια και λιπη, παραγωγα φυτικης προελευσης, σακχαρα, ανοργανα αλατα, λαχανικα(0.5%) με χρωστικες, αντιοξειδωτικα και συντηρητικα...

Αν μεγαλωσει κανεις το puppy του με αυτη την τροφη, θα χρειαστει (κανονικα) και ολα τα συμπληρωματα διατροφης του εμποριου προκειμενου να παρει το ζωακι ολα τα θρεπτικα στοιχεια που χρειαζεται για την αναπτυξη και οχι μονο! Παιδια ειναι αχυρο...
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Friskies junior
Συστατικα : Δημητριακα (4%αραβοσιτος), κρεας και ζωικα παραγωγα (4%κοτοπουλο), Εκχυλισματα φυτικων πρωτεινων, ελαια και λιπη, παραγωγα φυτικης προελευσης, σακχαρα, ανοργανα αλατα, λαχανικα(0.5%) με χρωστικες, αντιοξειδωτικα και συντηρητικα...

Αν μεγαλωσει κανεις το puppy του με αυτη την τροφη, θα χρειαστει (κανονικα) και ολα τα συμπληρωματα διατροφης του εμποριου προκειμενου να παρει το ζωακι ολα τα θρεπτικα στοιχεια που χρειαζεται για την αναπτυξη και οχι μονο! Παιδια ειναι αχυρο...
ή για να ακριβολογούμε αν μεγαλώσει μ' αυτό καλύτερα για όλη την υπόλοιπη ζωή του να τρώει φρούτα και ωμά κρέατα μπας και αναπληρώσει κάτι.
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Παντως για να πουμε και του στραβου το δικιο... πολλα σκυλια εχουν φτασει μεχρι τα βαθια γεραματα τρωγοντας friskies....
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Και αποφάγια επίσης... Έχω δει με τα μάτια μου και τις δύο περιπτώσεις (όπως και σκυλιά δεμένα σε βαρέλι για 15-16 χρόνια χωρίς καμία κτηνιατρική φροντίδα). Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι καλό, σωστά? Κάπου είχε αναφερθεί κι ο παράγοντας τύχη σε αντίστοιχη συζήτηση..
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Και αποφάγια επίσης... Έχω δει με τα μάτια μου και τις δύο περιπτώσεις (όπως και σκυλιά δεμένα σε βαρέλι για 15-16 χρόνια χωρίς καμία κτηνιατρική φροντίδα). Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι καλό, σωστά? Κάπου είχε αναφερθεί κι ο παράγοντας τύχη σε αντίστοιχη συζήτηση..
Τυχαιο για μενα θα ηταν αν το ποσοστο ηταν μικρο. Πριν 15 ή 20 χρονια παντως σχεδον ολοι φρισκις ταιζαν και θεωρουταν οτι τους δινουν κατι πολυ καλο.
Δεν εννοω σε καμια περιπτωση οτι ειναι καλη η τροφη απο αποψη συστατικων.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αν και εκτός φόρουμ, βρήκα και τα συστατικά της friskies για γατάκια: Δημητριακά (20%), Κρέας και ζωϊκά παράγωγα(4% κοτόπουλο στις ανοιχτόχρωμες καφέ κροκέτες), Εκχυλίσματα φυτικών πρωτεϊνών Έλαια και λίπη, Ψάρι και παράγωγα ψαριού, Ανόργανα άλατα, Μαγιά, Λαχανικά (1% λαχανικά στις πράσινες και πορτοκαλί κροκέτες), Γάλα και παράγωγα γάλακτος (4% Γάλα στις άσπρες κροκέτες)

Διαφέρουν σε κάποια συστατικά αλλά μου φαίνονται πολύ όμοιες. Ακόμα και για το γεγονός ότι αντιμετωπίζει δυό διαφορετικά είδη θηλαστικών με παρόμοιο τρόπο θα με απέτρεπαν από το να προτιμήσω αυτή τη τροφή...
 


dimitra1971!

Banned
Banned
29 Σεπτεμβρίου 2011
171
2
Πριν 10 μέρες ειδα βιντεο με τις βιομηχανιες σκυλοτροφών που έχουν πειραματόζωα σκυλιά.Δεν θες να μάθεις πως τα έχουν!! Ή αν θες μπες στο you tube.H purina, friskies, pedigree, royal canin, proplan, hills, eukanuba και ισως και άλλες που δεν θυμάμαι έχουν πειραματόζωα.Άρα επιλεγουμε με τον οβολο μας να ενισχουμε την απαρχαιωμένη μέθοδο των πειραματόζωων.
Για κάθε κροκετα που τρώει το σκυλάκι σου έχει υποφέρει ένα άλλο.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ειμαι φιλοζωος αλλα προτιμω να παρω μια ζωοτροφη που ειναι ειδη δοκιμασμενη εργαστηριακα. Αν δεν γινει αυτο το ρολο των πειραματοζοων θα την παρουν τα σκυλια μας. Τα πειραματοζωα δυστυχως ειναι αναγκαιο κακο προς το παρον. Η τροφη ειναι το ενα κομματι αλλα για σκεφτειτε τι θα γινοταν αν δεν υπηρχαν τα πειραματοζωοα στο θεμα των φαρμακων. Προσωπικα δεν θα επαιρνα ουτε θα εδινα φαρμακα.
 


veloutela

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2011
209
4
Να με συγχωρείς vasgial αλλα σαν φιλόζωη προτιμώ να κάθομαι σαν τον μπιπ κάθε δύο μέρες να μαγειρεύω παρά να ταίσω τον σκύλο μου κάτι που για χάρη του βασανίστηκαν και εγώ δεν ξέρω πόσα ζώα..
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Να με συγχωρείς vasgial αλλα σαν φιλόζωη προτιμώ να κάθομαι σαν τον μπιπ κάθε δύο μέρες να μαγειρεύω παρά να ταίσω τον σκύλο μου κάτι που για χάρη του βασανίστηκαν και εγώ δεν ξέρω πόσα ζώα..
Τα εμβολια που κανεις στο σκυλακι σου εχουν δοκιμαστει πανω σε αλλα πριν κυκλοφορισουν αλλα του τα κανεις. Οπως και τα φαρμακα που εσυ παιρνεις εχουν δοκιμαστει πρωτα πανω σε ζωα αλλα τα παιρνεις. Οσο για το μαγειρεμα δεν ειναι και ευκολη υποθεση γιατι απαιτει πολυ γνωση και πολυ μελετη για να παρεχεις στο σκυλο αυτο που πραγματικα χρειαζεται ο οργανισμος του.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Θεωρεις δηλαδη οτι στην πλειοψηφια των περιπτωσεων δεν υπαρχουν αλλοι αποτελεσματικοι τροποι για να τσεκαρουμε την καταλληλοτητα τροφων και φαρμακων? Ασε που υπαρχουν και ερευνες που λενε οτι τα πειραματα σε ζωα δεν καταληγουν στα ασφαλεστερα αποτελεσματα, διαφορετικα δεν θα ειχαμε αστοχιες και αποσυρσεις φαρμακων.
 


dimitra1971!

Banned
Banned
29 Σεπτεμβρίου 2011
171
2
Η τεχνολογια των πειραματοζωων ειναι last year. Eντελως ξεπερασμένη.Στο παρελθον ίσως να ήταν μονοδρομος. Τωρα ομως οχι πια.Και εδω και αρκετο καιρο πανω απο 10/τια. Και οχι μονο στις ζωοτροφές αλλά και στα καλλυντικά. Και παιδιά σας προκαλώ δειτε τα βιντεο.Τα σκυλιά βασανιζονται κυριολεκτικά.Και τζάμπα ...Ειπαμε last year!!!

Yπάρχουν βιομηχανίες τροφών για ζώα που δεν έχουν πειραματοζωα. Νομιζω οτι ολες οι ολιστικές/βιολογικες ειναι έτσι. Θα υπάρχουν ομως και άλλες. Προτιμήστε τις.
 
Last edited:




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
πάντως ότι και να λεμε εμείς από τα φορουμ έχουν ένα μεγάλο όπλο την ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

εχθές είδα διαφήμιση τους ( πιασαρικη μάλιστα )
Σιγουρα η τηλεοραση ειναι μεγαλο οπλο αλλα ακομα και να μην υπηρχε η διαφημιση παλι θα ειχε μεγαλες πωλησεις. Απο τη στιγμη που την βρισκεις στα σουπερ μαρκετ τελος. Οι περισσοτεροι μεσοι ιδιοκτητητες δεν θα μπουν στη διαδικασια να ψαχτουν, αφου κανουν μια τσαααπ και την παιρνουν απο το ραφι μαζι με τα ψωνια της εβδομαδας. Που να τρεχουν τωρα.....
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Κατ'αρχάς, πολύ ωραία η αισθητική αλλαγή στο forum! Εύγε!

Έπεσε στα χέρια μου σκυλοτροφή Friskies Nutri-Soft με Βοδινό (λέμε τώρα) και 100% complete (εδώ γελάμε). Είναι από αυτές τις μαλακές κροκέτες που επιτυγχάνονται με γλυκερόλη.

Τι να την κάνω ρε γμτ; Να την ταΐσω μαζί με λίγο κρεατάκι, να την αναμείξω με ξηρά ή να την πετάξω όπως είναι στα σκουπίδια; Πφφφ :(
 
  • Like
Reactions: Katiariko


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@