Groenendal με 6 δαχτυλα?


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Σημερα βρεθηκε στα χερια μας ενα κουταβι groenendal ... δεν εχει σημασια πως ηρθε και απο που αλλα οτι σωθηκε απο καπου που δε θα ειχε μελλον... Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Στα 2 πισω ποδια του εχει 6 δαχτυλα:eek: Γνωριζα οτι μονο στα beauceron συμβαινει αυτο... τι μπορει να παιζει? να υπαρχει μιξη στο γενεολογικο του δεντρο ?Ο μικρος ειναι εκπληκτικος απο θεμα μορφολογιας, οταν τον ειδα εμεινα εκπληκτη, τον κανουμε 2,5-3μηνων και εχει κατι ποδιαααα τεραστια.. Αυριο θα τον βγαλω και μια φωτο να δειτε και σεις γιατι τωρα κοιμαται και δε θελω να τον ενοχλησω;)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Καινούριο μέλος στην οικογένεια δηλαδή;:p

Διπλά πισώνυχα έχουν αρκετές φυλές, όχι μόνο τα Μποσερόν!
Στο πρότυπο της φυλής λέει πάντως ότι τα διπλά πισώνυχα δεν είναι επιθυμητά, οπότε ίσως κάποια σκυλιά να εμφανίζουν!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Νεο μελος δεν ξερω αν θα γινει γιατι θα μεγαλωσει παραααα πολυ ετσι οπως τον βλεπω... και 2 αρσενικους 50 κιλων δεν υπαρχει περιπτωση να κουλαντριζω:p
Αρα λοιπον εμφανιζεται το χαρακτηριστικο αυτο k στα groenendal.. ευχαριστω foibo δε το ηξερα! Η αληθεια ειναι παντως οτι ειναι τοσο ομορφος που παθενεις κατι τις μολις τον βλεπεις... σαν μικρη μαυρη αρκουδα με μεγαλα αυτια ειναι χαχαχα
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Λάθος....Το πρότυπο δεν μιλάει για διπλά πισώνυχα, αλλά για μονά...λάθος απο κεκτημένη ταχύτητα...sorry!:(
 






TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
2 αρσενικους 50 κιλων δεν υπαρχει περιπτωση να κουλαντριζω:p
Η αληθεια ειναι παντως οτι ειναι τοσο ομορφος που παθενεις κατι τις μολις τον βλεπεις... σαν μικρη μαυρη αρκουδα με μεγαλα αυτια ειναι χαχαχα

25 με 30kg, το πολύ, και αυτιά μικρά τριγωνικά.
Να το χαίρεσαι:p.......δεν υπάρχουν πιο γλυκά σκυλιά:D:D:D:Dχιχιχιχιχι(....Γκέμπελς*hail*)!!!!!
Φωτογραφίες άμεσα!!!!:p:p
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Και στα Γκρένενταλ (όπως και σε πολλές άλλες φυλές) μπορούν να εμφανιστούν "ψευδόνυχα" ή "λυκόνυχα" και αποτελούν βαθιά κληρονομία που πάει πολύ πίσω.

Συνήθως όταν εμφανίζονται κι επειδή πρόκειται για απολύτως αδρανή μέλη που είναι πολύ πιθανό να προκαλέσουν τραυματισμό στον σκύλο - ειδικότερα σε φυλές που η χρήση τους γίνεται σε θαμνώδεις περιοχές, αφαιρούνται στις πρώτες δύο ημέρες της ζωής του κουταβιού. Όταν δηλαδή έχουν ακόμα μόλις ένα πολύ λεπτό αγγείο. Εκείνη τη χρονική στιγμή η αιμοραγία είναι αντίστοιχη αυτής που προκαλείται από το τρύπημα μιας βελόνας!
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Δεν αφαίρεσα ψευδόνυχα στον προηγούμενο σκύλο μου όταν ήταν κουτάβι γιατί ....το λυπήθηκα, παρ' όλο που ο κτηνίατρος με διαβεβαίωνε ότι η διαδικασία είναι περίπου αυτή που περιγράφει ο Προμηθέας,(ήταν μεγαλύτερο όταν το πήρα).
Τελικά αναγκάστηκα να το κάνω σε ηλικία 4 ετών λόγω συνεχών τραυματισμών του απο πέτρες.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Καλημερα!

Εχω παθει μεγαλη ζημια με τον μικρο! Ειναι απιστευτος, σοβαρος, χαδιαρης, ησυχος.. Tara μη μου λες τετοια! Ναι δεν εχει μεγαλα αυτια σαν γερμανικος αλλα μεγαλυτερα απο ενα αρκουδακι..:p
Στο θεμα μας τωρα... μαζι με τον μικρο ηρθε και μια μικρη:rolleyes:... χτες το βραδυ δε την ανεφερα... ειναι γερμανικος και μεγαλυτερη 4-5 μηνων.. εχει ολα τα χαρακτηριστικα της φυλης, οταν θα δειτε τις φοτο θα το καταλαβετε, αλλα ειναι πολυ τσαμπουκαλου με τα αλλα σκυλια.. δεν επιτρεπει σε κανενα σκυλι να την πλησιασει αμεσως του την πεφτει, ειτε αρσενικο ειτε θηλυκο. Τον Diego μονο που δε τον εκανε κομματια :eek: Ειναι πολυ φοβισμενη :( Τι μπορω να κανω για αρχη ωστε να την κανω να νιωσει πιο ασφαλης?
Μη μου πειτε να μου ζησουν μονο!:p
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
κατ'αρχήν...μαζεύτηκαν πολλά κουτάβια. Αυτό είναι απο μόνο του ένα θέμα.
Το γερμανικό ήταν μαζί με τον βέλγο?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Μεγαλο θεμα Tara!

Αλλα και τα 2 κουταβια τον πρωτο μηνα της ζωης τους φευγοντας απο τη μανα τους τον περασαν σε ενα οικοπεδο να φυλανε 3 κοτες και 1 γαλοπουλα δεμενα με μισο μετρο αλυσιδα χωρις καν ενα σπιτακι...:mad: Και αυτο τελειωσε!!!!! Το θεμα ειναι απο δω και περα... τι να κανω να ηρεμησω τη μικρη. Με μας ειναι χαδιαρα και πολυ καλη, με τον μικρο προστατευτικη αλλα... μολις δει αλλο σκυλο μεταλλασεται!
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
να της δωσεις χρονο και να της δειξει οτι αυτη η συμπεριφορα δεν ειναι αποδεκτη. λογικα το σκυλακι εχει περασει διαφορα και ειναι στρασαρισμενο
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!!!:D
χωρίς να είμαι ειδική,(οι εκπαιδευτές μπορούν να συμβουλέψουν καλύτερα και πιο αποτελεσματικά) εφόσων ήταν μαζί με τον βέλγο υποθέτω ότι δεν έχει πρόβλημα μαζί του.Αν συμβαίνει αυτό είναι καλό για την αρχή να συνεχίσουν να είναι μαζί.
έχει επίσης μεγάλη σημασία να αποκτήσει εμπιστοσύνη σε σάς και να νιώσει ασφάλεια στον καινούργιο χώρο.
δοκιμάστε να την βγάλετε βόλτα με λουράκι παρέα με τον diego.

έχει σημασία να αποκτήσει θετικές εμπειρίες παρουσία άλλων σκυλιών.
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αυτό που μερικοί πιστεύουν ότι απο κουτάβια, αν τα παρατήσεις καπου τα σκυλιά είναι φύλσκες...ποτέ δεν το κατάλαβα...:(:(
Πολύ συχνά βλέπω κουτάβια να "φυλάνε"...:mad::mad:


Α!Amaliaz, να σου ζήσουν!!!:p:p:D:D
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Foibo αυτος ο "κυριος" τα ειχε πεταξει στο χωραφι του δεμενα και τα ταιζε μια φορα ανα 2 μερες που πηγαινε για να φυλανε τις ελιες και τις κοτες:mad:

Η μικρη στη φοτο... Οταν τη βρηκαμε ηταν μαγκωμενη κατω απο το συρματοπλεγμα( μαλλον ηθελε να την κανει) και το αυτι της το ενα πεσμενο (ειναι λίγο χτυπημενο). τι μπορω να κανω περα απο τις πρωτες βοηθειες ... το ασβεστιο θα βοηθησει στην ενδυναμωση ωστε να το ξανασηκωσει??
 

Attachments





foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Αφού μπορεί να του έκλεβαν τις ελίες.....τι να κάνει ο άνθρωπος να μην βάλει φύλακες;....:(:mad:


Νομίζω ότι το ασβέστιο δεν προσφέρει τίποτα στο να σηκώσει το αυτι....
Τι μπορείς, κι αν μπορείς, να κάνεις για το αυτί, πέρα από την περιποίηση του τραύματος, δεν ξέρω...

Είναι κουκλιά και τα δύο πάντως....