Havanese η κατι παρεμεφερες?


yiorghie

Member
18 Φεβρουαρίου 2017
11
12
37
Χαιρετω την ομορφη παρεα σας.
Μετα απο 5 χρονια χωρις σκυλο αποφασισα πως θελω ενα μικρο σκυλι για το σπιτι κ ομολογω πως ο χαρακτηρας τον χαβανεζ μ κεντρισε το ενδιαφερον.
Μπαινοντας στο φορουμ σας ειχα δει πως ειχατε προτεινει την κυρια νικολακοπουλου κ την επισκεφθηκα κ ομολογω πως οτι ειδα μου αρεσε.
Αψογος χωρος, αψογη κ εκεινη με σκυλακια πολυ γλυκα κ προσεγμενα.
Θα ηθελα να ρωτησω επειδη επεσε στην αντιληψη μου πως υπαρχουν ατομα με χαβανεζακια στο φορουμ, αρχικα αν καποιος ψωνισε απο την κυρια νικολακοπουλου κ φυσικα τι διαδικασιες πρεπει να ακολουθησω ως προς το pedigree του σκυλου δλδ τι να προσεξω κ τετοια.
Κατι τελευταιο, καποια χαβανεζ εχουν πιο μακροστενη μουσουδα κ καποια πιο στρογγυλο προσωπο κατι το οποιο κ προτιμω, δε ξερω αν υπαρχει τροπος να το διακρινω απο μικρη ηλικια.
Οτιδηποτε αλλο υπαρχει σε χαρακτηρα χαβανεζ κ μικρο ειμαι ανοιχτος σε προτασεις αρκει φυσικα να υπαρχει κ εκτροφεας στην ελλαδα.
Ευχαριστω για τον χρονο σας.
 






haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλησπέρα @yiorghie, νομίζω ότι μάλλον μόνο εγώ έχω havanese εδώ στο φόρουμ. Τα δικά μου δεν είναι από τη Ντόλυ αλλά από το εξωτερικό. Η Ντόλυ Νικολοπούλου είναι πολύ καλή εκτροφέας, απ' όσο ξέρω έχει havanese από γερμανικές γραμμές.
Εσύ εφόσον δεν θέλεις εκθεσιακό σκυλάκι δεν χρειάζεται να ασχολείσαι με τις γραμμές, το πιο σημαντικό για σένα θα είναι τα πιστοποιητικά υγείας - εγώ ας πούμε εξετάζω τους γονείς για patellar luxation και για παθήσεις των ματιών (καταρράκτης, PRA, γλαύκωμα) αν και οι γονείς των γονιών έχουν επίσης τέτοια πιστοποιητικά.
Όσο για τη μουσούδα, δεν πρέπει να είναι ούτε πολύ κοντή ούτε πολύ μακριά, το πρότυπο λέει: "The length of the muzzle (from the top of the nose to the stop) is equal to the length between the stop and occipital bump." Όταν είναι πολύ κοντή η μουσούδα ίσως υπάρχουν κάποιες προσμείξεις με το shih tzu.
 


yiorghie

Member
18 Φεβρουαρίου 2017
11
12
37
Χμμ σε ευχαριστω για τις λεπτομερειες. Κοιταξε να δεις με σκοπο για εκθεσεις δε το παιρνω αλλα ποτε δε ξερεις.Θα ηθελα να εχω την δυνατοτητα να το κανω αν το αποφασισω. Σιγουρα ξερω πως δεν πρεπει να τα κουρευω παρα μονο κατω στα ποδια ωστε να μη γλιστρανε. Αυτο π εννοω με την μουσουδα ειναι πως εχω παρατηρησει χαβανεζ με πιο στρογγυλη γεματη μουριτσα κατι που βρισκω πολυ χαριτωμενο αλλα υπαρχουν κ καποια λιγο πιο αδυνατα στο προσωπο με μακρυτερη ελαφρως μουσουδα. Βασικα πως να στο πω μου φαινεται πως οταν μεγαλωνουν σαν ρατσα δεν εχουν ιδια χαρακτηριστικα σε αντιθεση με τα περισσοτερα που πανω κατω οι λεπτομέρειες διαφερουν.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Αυτο π εννοω με την μουσουδα ειναι πως εχω παρατηρησει χαβανεζ με πιο στρογγυλη γεματη μουριτσα κατι που βρισκω πολυ χαριτωμενο αλλα υπαρχουν κ καποια λιγο πιο αδυνατα στο προσωπο με μακρυτερη ελαφρως μουσουδα.
Έχεις μήπως καμιά φωτογραφία και των 2 παραδειγματων?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Βασικα πως να στο πω μου φαινεται πως οταν μεγαλωνουν σαν ρατσα δεν εχουν ιδια χαρακτηριστικα σε αντιθεση με τα περισσοτερα που πανω κατω οι λεπτομέρειες διαφερουν.
Έχουν κοινά χαρακτηριστικά αυτά που είναι τυπικά havanese. Μπορεί να είδες κάποιο όχι και τόσο τυπικό. Ύστερα τα αμερικάνικά havanese έχουν άλλο τύπο από τα ευρωπαϊκά - FCI και AKC έχουν λίγο διαφορετικό πρότυπο.
 






haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
https://www.google.gr/search?q=hava..._AUIBygB&biw=360&bih=560#imgrc=hqid1FQg6deniM:

Ενω αυτο μ φαινεται πιο στρογγυλο. Λες να τα βλεπω εγω περιεργα?
Στην πρώτη φωτογραφία είναι πολύ τυπική μουσούδα, στη δεύτερη δεν διακρίνω καλά λόγω γωνίας φωτογράφησης και επίσης το χρώμα δεν βοηθάει. Βεβαίως από γραμμή σε γραμμή μπορεί να υπάρχουν μικρές διαφορές αλλά δεν πρέπει να ξεφεύγουν από το πρότυπο. Επειδή μιλάμε για Ευρώπη μπες εδώ: http://www.havanesegallery.hu/index_en.php και δες τα avanese ανά χώρα αλλά εκτός ΗΠΑ, Καναδά και Αυστραλία. Αν ξεχωρίσεις κάποια που σου αρέσουν μπορούμε μετά να προσδιορίσουμε τις γραμμές.
 
  • Like
Reactions: Elrandir


yiorghie

Member
18 Φεβρουαρίου 2017
11
12
37
σε ευχαριστω για την βοηθεια.απο τα περισσοτερα που ειδα αυτα που δεν μου αρεσαν τοσο κατεληξα πως ηταν θηλυκα,βασικα ειχαν αυτο που λεω λιγο πιο λεπτη μουσουδα.εγω ετσι κ αλλιως για αρσενικο πηγαινα αρα θελω να πιστευω πως δε θα εχω προβλημα.Παντως απο οσο τα γνωρισα απο χαρακτηρα ειναι εξαισια δεν ξερω αν εχεις καποια συμβουλη να μο9υ δωσεις...
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
σε ευχαριστω για την βοηθεια.απο τα περισσοτερα που ειδα αυτα που δεν μου αρεσαν τοσο κατεληξα πως ηταν θηλυκα,βασικα ειχαν αυτο που λεω λιγο πιο λεπτη μουσουδα.εγω ετσι κ αλλιως για αρσενικο πηγαινα αρα θελω να πιστευω πως δε θα εχω προβλημα.Παντως απο οσο τα γνωρισα απο χαρακτηρα ειναι εξαισια δεν ξερω αν εχεις καποια συμβουλη να μο9υ δωσεις...
Δεν υπάρχει αυτός ο διαχωρισμός, συνήθως το αρσενικό έχει πιο αρρενωπό, μεγαλύτερο κεφάλι αλλά όχι μικρότερη μουσούδα. Απλά είναι σύμπτωση που τα βλέπεις έτσι.
Κάτω σου παραθέτω κεφάλια 2 θηλυκών, θεωρείς ότι έχουν μακριές μουσούδες?

cookie head.jpg

Aella head.jpg
 


yiorghie

Member
18 Φεβρουαρίου 2017
11
12
37
οχι δε ξερω ομως κ παλι μ φαινονται διαφορετικα.ισως να ειναι το κουρεμα.ας πουμε η πρωτη φωτογραφια ειναι πιο κοντα στο γουστο μου..τεσπα αυτα ειναι λεπτομερειες,σημασια εχει πως σαν χαρακτηρες ειναι πανεμορφοι κ αυτο κοιταω κυριως.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
.Παντως απο οσο τα γνωρισα απο χαρακτηρα ειναι εξαισια δεν ξερω αν εχεις καποια συμβουλη να μο9υ δωσεις...
Είναι πραγματικά φοβερά σκυλιά συντροφιάς, μαθαίνουν πολύ γρήγορα και είναι πολύ συναισθηματικά αλλά και πολύ παιχνιδιάρικα. Εμείς δεν τα αλλάζουμε τώρα με καμιά άλλη φυλή :) Εύχομαι να βρεις το χαβανεζάκι σου και να ζείτε ευτυχισμένοι πολλά χρόνια. Ό, τι άλλη απορία έχεις, ρώτα με.
 


yiorghie

Member
18 Φεβρουαρίου 2017
11
12
37
ενα πραγμα με ανησυχει λογο δουλειας κατα ποσο θα μπορει να αντεχει μονο του βεβαια θα ειναι σπανιες οι περιπτωσεις π ισως μενει κανα 8ωρο μονο του κ φυσικα θα φροντιζω καποιος απο την οικογενεια να το κοιταει αλλα οσο να ναι 8 ωρες μακρυα του θα το χω εννοια,γενικα διαβασα πως δεν τα πανε καλα να ναι ωρες μονα τους.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
οχι δε ξερω ομως κ παλι μ φαινονται διαφορετικα.ισως να ειναι το κουρεμα.ας πουμε η πρωτη φωτογραφια ειναι πιο κοντα στο γουστο μου..τεσπα αυτα ειναι λεπτομερειες,σημασια εχει πως σαν χαρακτηρες ειναι πανεμορφοι κ αυτο κοιταω κυριως.
Ε, τώρα τα λες καλά, το μήκος της μουσούδας είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί.
Χαρακτήρας και υγεία εφόσον θα είναι pet και βέβαια αν θέλεις να εκθέτεις σίγουρα και η μορφολογία αλλά όχι αυτό που σου αρέσει αλλά αυτό που είναι σύμφωνο με το πρότυπο.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
ενα πραγμα με ανησυχει λογο δουλειας κατα ποσο θα μπορει να αντεχει μονο του βεβαια θα ειναι σπανιες οι περιπτωσεις π ισως μενει κανα 8ωρο μονο του κ φυσικα θα φροντιζω καποιος απο την οικογενεια να το κοιταει αλλα οσο να ναι 8 ωρες μακρυα του θα το χω εννοια,γενικα διαβασα πως δεν τα πανε καλα να ναι ωρες μονα τους.
Και εγώ δούλευα όταν πήρα το πρώτο μου havanese, τη Barbie. 1 εβδομάδα άδεια και γρήγορη εκμάθηση να μένει μόνη της χωρίς να κλαίει. Βολτίτσα πριν πάω στη δουλεία, ένα kong με λιχουδιές μέσα και μια χαρά άντεχε το 8-ωρο. Στην αρχή της άφηνα και ανοιχτή τηλεόραση, βοηθάει.
Και βέβαια πολύ καλή λύση είναι 2 ή παραπάνω χαβανεζάκια αντί για ένα. Εμείς το κάναμε και ηρεμήσαμε :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 


yiorghie

Member
18 Φεβρουαρίου 2017
11
12
37
εγω ευτυχως θα το χω με την κοπελα μου κ επειδη θα μαστε βαρδιες συνηθως δεν συμπιπτουν,απλα οσο να ναι καποια μερα θα τυχει να λειπουμε κ οι 2.αφου μου λες οτι αντεχε ολα καλα,προτεινεις να εχω καποιο κλουβι απο αυτα τα μεγαλα για αρχη γιατι οσο να ναι δε θελω να το αφηνω ελευθερο κ να λειπω μεσα; στο σπιτι,τοσοι κινδυνοι υπαρχουν ,καλωδια κ τετοια.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Ανθρωπος που ψάχνεται ρωταει κ οργανωνεται πριν παρει σκυλο!!!!απο εκτροφεα!!!! Ειμαι ενθουσιασμενη!!!


Συγνωμη για την παρεμβολή της άσχετης τρελής...don't mind me και συνεχίστε...
 
  • Like
Reactions: myEnzo and Orilis


yiorghie

Member
18 Φεβρουαρίου 2017
11
12
37
Ειχα 15 χρονια χασκι απλα λογο ελειψης τεχνολογιας τοτε ηταν απο pet shop.
αυτη τη φορα ειπα να ψαχτω καλα μιας κ ειναι συντροφος πανω απο ολα και θελω οσον το δυνατον να το κανω οσο πιο σωστα γινεται,γιαυτο σας εψαξα πρωτα κ μπορω να πω πως με εχετε βοηθησει σε πολλα θεματα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU